18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Stan umysłu

Macx83wwww • 2020-11-24, 15:34
23 listopada 2020, Warszawa przy budynku Ministerstwa Edukacji.




35i

2020-11-24, 21:57
Rebeliant napisał/a:

Ale zabijanie człowieka przed urodzeniem, bo matka to k***a i go nie chce, to tutaj tylko sk***ysyn stanie po stronie matki. Każdy prawy człowiek musi stanąć w obronie nienarodzonego człowieka, bo to jest właśnie humanizm.



"Humanizm (z łac. humanus 'ludzki' i gr. ismos 'wiedza, nauka') – nurt filozoficzny lub światopogląd oparty na racjonalnym myśleniu, który wyraża się troską o potrzeby, szczęście, godność i swobodny rozwój człowieka w jego środowiskach: społecznym i naturalnym. Humanizm stawia człowieka w roli gospodarza (w sensie eksploatacji ale także ochrony) środowiska naturalnego, świadomy że człowiek jest jednocześnie elementem ekosystemu Ziemi. Szczególne prawa i obowiązki człowieka wynikają wyłącznie z faktu, że jest on jedyną istotą na Ziemi, która posiada naukę i technologię. Humanizm wyklucza egoizm (indywidualny, państwowy, międzypokoleniowy itd.) i postuluje braterstwo i solidarność." Wikipedia.
To jest humanizm i nie widzę tu nic o nienarodzonych dzieciach, jedynie wzmiankę o egoizmie.Istotniejsze jest pierwsze zdanie, mówiące o podstawach humanizmu. Natomiast nazywanie przez ciebie (celowo małą literą) kobiety, chcącej usunąć płód z różnych przyczyn (najczęściej losowych) k***ą i ludzi je popierających sk***ysynami świadczy jedynie o twojej małości. Kobiety nie dokonują aborcji, bo tak. Pozostaje po tym uraz psychiczny. Zresztą komu ja to próbuje wytłumaczyć. Pewnie jesteś typowym Januszem napie**alającym co niedziela do kościoła, a w tygodniu napie**alającym żonę w imię swojego boga.

Rebeliant

2020-11-24, 22:06
Spidzio199 napisał/a:

Pokaż, w którym miejscu napisałem ze jestem zwolennikiem czerwonego sztandaru, to Ci umyję nogi i wypiję wodę.
Zastanawia mnie Twoja niczym nieuzasadniona agresja w moim kierunku i wylewanie od razu potoków szamba - zapraszam do dyskusji na argumenty, jeśli potrafisz



Jeśli myślisz, że agresja jest wobec ciebie, to naprawdę jesteś debilem. Moja pogarda jest wobec wszelkiej głupoty tego świata, wobec ścierwa z Brazylii, USA czy Polski. Każdy tępak to dla mnie ścierwo. Zatem nie bierz personalnie tego co napisałem, czuj się jednym spośród miliardów.


P.S.: Zacytowany fragment poprawiłem chwilę po opublikowaniu, bo w trakcie redagowania pociąłem zbytnio i przestało pasować.

"Ale dla tępaków wrogich pisowcom każdy, kto nie z nimi to faszysta czy też pisowiec." To zmienia nieco postać rzeczy.

35i napisał/a:

"Humanizm (z łac. humanus 'ludzki' i gr. ismos 'wiedza, nauka') – nurt filozoficzny lub światopogląd oparty na racjonalnym myśleniu, który wyraża się troską o potrzeby, szczęście, godność i swobodny rozwój człowieka w jego środowiskach: społecznym i naturalnym. Humanizm stawia człowieka w roli gospodarza (w sensie eksploatacji ale także ochrony) środowiska naturalnego, świadomy że człowiek jest jednocześnie elementem ekosystemu Ziemi. Szczególne prawa i obowiązki człowieka wynikają wyłącznie z faktu, że jest on jedyną istotą na Ziemi, która posiada naukę i technologię. Humanizm wyklucza egoizm (indywidualny, państwowy, międzypokoleniowy itd.) i postuluje braterstwo i solidarność." Wikipedia.
To jest humanizm i nie widzę tu nic o nienarodzonych dzieciach, jedynie wzmiankę o egoizmie.Istotniejsze jest pierwsze zdanie, mówiące o podstawach humanizmu. Natomiast nazywanie przez ciebie (celowo małą literą) kobiety, chcącej usunąć płód z różnych przyczyn (najczęściej losowych) k***ą i ludzi je popierających sk***ysynami świadczy jedynie o twojej małości. Kobiety nie dokonują aborcji, bo tak. Pozostaje po tym uraz psychiczny. Zresztą komu ja to próbuje wytłumaczyć. Pewnie jesteś typowym Januszem napie**alającym co niedziela do kościoła, a w tygodniu napie**alającym żonę w imię swojego boga.





Tylko debil może nie widzieć człowieka w nienarodzonym człowieku. Nauka jest jednoznaczna. Człowiek powstaje w momencie zapłodnienia. Oczywiście nauka także potwierdza, że w drodze wielu czynników zewnętrznych człowiek tuż po zapłodnieniu ma dużą szansę nie dotrwać do następnego okresu kobiety. Ale to jednak człowiek. I dlatego i przez to uważam lewackie sp***oliny proaborcyjne za ścierwo, bo oni negują naukę, dla nich człowiek zaczyna sięod jakiejś umownej granicy, bo muszą przed sobą samym zrelatywizować fakt, że są za morderstwem. pie**olone ścierwo pozbawione podstaw wiedzy ze szkoły podstawowej klasy piątej.


1) Było się nie r*chać albo było się zabezpieczyć.
2) Od ch*ja ludzi chce mieć dziecko, ale nie może, niechciana ciąża to idealny moment aby ofiarować życie komuś, kogo na nie stać i jego pragnie.
3) Moralność lewaków jest zezwierzęcona, to nie są humaniści, to wrogowie humanizmu, sp***oliny żyjące wbrew zdrowemu rozsądkowi, wbrew racjonalizmowi, wbrew trosce o innych, którzy swą ciężką pracą robią co mogą aby mieć lepiej od innych.


Kto ich popiera jest 100%-wym debilem, bo nikt mądry nie może popierać ideologii marksistowskich, które są w wielu aspektach przeciwieństwem humanizmu.

Strielok1

2020-11-24, 22:16
rawpanic napisał/a:

Thanks for not aborting me!



I co niby ten obrazek wnosi do dyskusji? Widziałeś żeby ktokolwiek tutaj kwestionowal aborcję ze względów medycznych?

Spidzio199 napisał/a:

Czyli przeważająca większość użytkowników Sadistica jest zwolennikiem PiS’u... Więc pobawię się w Nostradamusa i powiem Wam co będzie w Polsce Anno Domini 2030:
- kraj poza Unią Europejską z lecącym na pysk PKB, marginalnym eksportem (poza dobrami nieprzetworzonymi typu ziemniaki, jabłka czy pszenica)
- kilkunastoprocentowa roczna stopa inflacji
- praktyczna teokracja z Rydzykiem jako ajatollahem
- 5% budżetu na cele kultu religijnego
- obowiązkowa religia na każdym etapie edukacji
- calkowity zakaz aborcji, antykoncepcji i edukacji seksualnej
- brak jakichkolwiek praw dla gejów, może nawet penalizacja odmienności seksualnych
- brak wolnej prasy, wszechobecna propaganda w stylu TVP Kurskiego
- sady w 100% uzależnione od partii rządzącej, brak możliwości uczciwego procesu
- fałszerstwa wyborów co 4 lata w stylu białoruskim
- wielogodzinne korki na granicach do Unii
- Euro i Dolar po 25 zł, średnie pensje w wysokości 300-400 dolarów
- pauperyzacja społeczeństwa i rozkradanie majątku narodowego przez rządzącą elitę jak w Afryce
Mam nadzieję że będziecie się świetnie odnajdywać w nowej rzeczywistości



A kto nie skacze ten z policji hop hop hop...

35i

2020-11-24, 22:22
Rebeliant napisał/a:

Jeśli myślisz, że agresja jest wobec ciebie, to naprawdę jesteś debilem. Moja pogarda jest wobec wszelkiej głupoty tego świata, wobec ścierwa z Brazylii, USA czy Polski. Każdy tępak to dla mnie ścierwo. Zatem nie bierz personalnie tego co napisałem, czuj się jednym spośród miliardów.
P.S.: Zacytowany fragment poprawiłem chwilę po opublikowaniu, bo w trakcie redagowania pociąłem zbytnio i przestało pasować.
"Ale dla tępaków wrogich pisowcom każdy, kto nie z nimi to faszysta czy też pisowiec." To zmienia nieco postać rzeczy.
Tylko debil może nie widzieć człowieka w nienarodzonym człowieku. Nauka jest jednoznaczna. Człowiek powstaje w momencie zapłodnienia. Oczywiście nauka także potwierdza, że w drodze wielu czynników zewnętrznych człowiek tuż po zapłodnieniu ma dużą szansę nie dotrwać do następnego okresu kobiety. Ale to jednak człowiek. I dlatego i przez to uważam lewackie sp***oliny proaborcyjne za ścierwo, bo oni negują naukę, dla nich człowiek zaczyna sięod jakiejś umownej granicy, bo muszą przed sobą samym zrelatywizować fakt, że są za morderstwem. pie**olone ścierwo pozbawione podstaw wiedzy ze szkoły podstawowej klasy piątej.
1) Było się nie r*chać albo było się zabezpieczyć.
2) Od ch*ja ludzi chce mieć dziecko, ale nie może, niechciana ciąża to idealny moment aby ofiarować życie komuś, kogo na nie stać i jego pragnie.
3) Moralność lewaków jest zezwierzęcona, to nie są humaniści, to wrogowie humanizmu, sp***oliny żyjące wbrew zdrowemu rozsądkowi, wbrew racjonalizmowi, wbrew trosce o innych, którzy swą ciężką pracą robią co mogą aby mieć lepiej od innych.
Kto ich popiera jest 100%-wym debilem, bo nikt mądry nie może popierać ideologii marksistowskich, które są w wielu aspektach przeciwieństwem humanizmu.



Nadal odkręcasz kota ogonem. I nadal uważam, że jesteś mocno ograniczony. Co na przykład ze zgwałconymi kobietami? Też mają rodzić? Część pewnie to zrobi, ale same podejmą taką decyzję. To samo dotyczy dzieci z wadami rozwojowymi, które są tylko obciążeniem (do końca życia) i wymagają więcej opieki i często środków niż dwójka, trójka zdrowych dzieci. Czysty rachunek ekonomiczny.

yomanaide

2020-11-24, 22:41
nie potrafią ich tam ładnie po tych lewackich mordach wypsikać gazem albo pałą poczęstować po plecach?
Jakby to byli narodowcy to by się tak nie czaili...

danielbiel1988

2020-11-24, 22:42
j***ć Legię a Walaszek to ciapacki pedał.

Rebeliant

2020-11-24, 22:45
35i napisał/a:

Nadal odkręcasz kota ogonem. I nadal uważam, że jesteś mocno ograniczony. Co na przykład ze zgwałconymi kobietami? Też mają rodzić? Część pewnie to zrobi, ale same podejmą taką decyzję. To samo dotyczy dzieci z wadami rozwojowymi, które są tylko obciążeniem (do końca życia) i wymagają więcej opieki i często środków niż dwójka, trójka zdrowych dzieci. Czysty rachunek ekonomiczny.



A czemu totalnie niewinne dziecko z gwałtu (innego niż kazirodczy, tu są inne przyczyny) ma zostać zabite za niewinność? Co to k***a za moralność sk***ysyna jest, co?

Owszem, to jest moralnie bardzo trudny temat i nie jest łatwo dojść do konsensusu.

Przede wszystkim zgwałcona kobieta powinna mieć prawo do antykoncepcji tuż po, ale i to nie rozwiąże problemu.

Do tego kobieta musi, ale po prostu musi zgłosić gwałt aby ukarać gwałciciela, zwłaszcza członka jej rodziny (brata/wujka/ojca) - nie zgłasza tego, jest z nią coś mocno nie tak (dekiel jebnięty, niekoniecznie w wyniku gwałtu, raczej już wcześniej, z winy rodziców najczęściej, czy innych opiekunów prawnych).

Potem ważne jest aby sprawca został skazany, a częścią wyroku powinno być pełne odszkodowanie dla zgwałconej kobiety, aby mogła bez troski o swój byt donieść ciążę, bo mimo wszystko to jest najlepsza metoda w większości przypadków, nie zawsze, czasem ciąża jest zagrożeniem, ale o tym było wcześniej, czyli życie matki >> życie człowieka nienarodzonego.

Potem prawo wyboru dla matki: czy chce dziecko zachować, czy do natychmiastowej adopcji.

Do tego wszystkiego potrzebne jest dobre prawo adopcyjne > to nie dzieci mają czekać na adopcję, a przyszli rodzice i jak tylko pojawia się dziecko do wzięcia, to się od razu działa. To da szczęście i spełnienie tym, co nie mogą, a także swego rodzaju pewność o swój byt, gdy się jest zgwałconą przyszłą matką.


To i tak nie pokrywa wszystkiego, dlatego właśnie humanizm, racjonalizm, zdrowy rozsądek są tu kluczowe - cechy, którymi proaborcyjne lewactwo w ogóle nie włada.


Tak naprawdę to między nami jest więcej podobieństw niż różnic, ja się po prostu dobitnie wypowiadam o sp***olinach intelektualnych, nie moja wina, że lewactwo dominuje w tej kategorii. Ale widzę, że dla ciebie liczy się człowiek. Pewnie gdyby rozpatrywać poszczególne przypadki, gdzie jest konflikt i trzeba wybrać który człowiek ma żyć, który nie, to byśmy wybrali podobnie, a przynajmniej mam tylko taką nadzieję, że nie jesteś sk***ysynem, który wybierze los puszczalskiej i egoistycznej k***y ponad losem niewinnego człowieka.

Ni...........ny

2020-11-24, 23:03
Rebeliant napisał/a:

który wybierze los puszczalskiej i egoistycznej k***y ponad losem niewinnego człowieka.



I tu się pojawia inny problem, obrońcy życia zawzięcie go bronią od poczęcia do porodu. Ale jakie będzie to życie już macie głęboko w piździe. Naiwnie zakładając że "puszczalska egoistyczna k***a" odkryje w sobie matkę polkę. :kawa:

Nexiv

2020-11-24, 23:09
Strielok1 napisał/a:

No tak, bo przecież latwiej wyskrobac niż się zabezpieczyć... ręce opadają... sąsiad to chociaż wk***ic Cię może więc zawsze to jakiś powód... skoro już naginamy logikę... a dziecko czym zawiniło? Że "matka" czy "tata" najpierw r*chają się bez jakiegokolwiek zabezpieczenia, nawet nie pomyślą żeby nie spuszczac się w środku a dopiero później zauważają że może to nieść ze sobą konsekwencje w postaci ciąży?



Incele zazwyczaj z seksem niewiele mają, więc możesz nie wiedzieć, że zabezpieczanie się nie zawsze zadziała. Polecam trochę edukacji seksualnej - ksiądz w zakrystii to nie edukacja seksualna.

kusy666

2020-11-24, 23:17
Jokerd napisał/a:

A moim prawem jest zapi



nie wypowiadam się tu nigdy ale teraz chciałem przedstawić mój punkt widzenia. Otóż spór zaczął się od naruszenia poprawki do konstytucji, które zostało podpisane bojaże 27 lat temu. Nawet Lech Kaczyński mówił o tym aby tego nie ruszać. To teraz po 1) powiedz mi po ch*j to ruszać w czasie największego kryzysu gospodarczego od lat 80? Po 2) czy kazałbyś nosić dziecko swojej żonie przez 9 miesięcy gdybyś wiedział, że dziecko urodzi się martwe? Ja tej kwestii nie chcę tykać, pozostawiłbym to "sumieniu" rodziców a nie k***a pedałowi z kotem, który nigdy nie miał rodziny czy księdzu, który też najmądrzejszy a nigdy nie (nie powinien) zamoczył.

Gdzie my k***a jesteśmy aby decydować za ludzi i tak w takich dramatycznych okolicznościach?

Nie życzę Ci amebo abyś stanął kiedyś przed takim wyborem, jednak pomyśl co musi czuć matka, która rodzi dziecko, które umrze za dzień dwa bądź urodzi się martwe. Nie pie**ol k***a

Rebeliant

2020-11-24, 23:21
Niezwyciężony napisał/a:

I tu się pojawia inny problem, obrońcy życia zawzięcie go bronią od poczęcia do porodu. Ale jakie będzie to życie już macie głęboko w piździe. Naiwnie zakładając że "puszczalska egoistyczna k***a" odkryje w sobie matkę polkę.



Nie rób z siebie po raz kolejny debila i nie pisz o nich w moją stronę "wy". Ja mam zupełnie odmienne poglądy, a wynikają z prostej rzeczy > postrzegam świat z wielu perspektyw jednocześnie, moja wiedza i doświadczenie pozwala mi na odebranie danego zdarzenia z perspektywy zupełnie innego człowieka niż jestem. Potrafię zauważać dobre rzeczy we wszystkim, tak samo jak i złe. Nie jestem alfą i omegą, ale jestem zdrowo popie**olony, nieszablonowy ch*j ze mnie, muszący pić alkohol, by się ogłupiać, bo strasznie mnie boli w środku jak otoczenie odstaje i muszę obniżyć intelekt piwami albo wódą, stąd też pogarda do totalnej głupoty, każdej głupoty, bez dyskryminacji ze względu na rasę, nację czy poglądy.


I nie jest to żaden problem. Tobie się tak wydaje. To wszystko można sprowadzić do jednego wspólnego mianownika. Ochrony niewinnego życia (nieistotne czy już poczęte czy jeszcze nie). Stawianie granicy, tak jak to zrobiłeś wyżej, jest po prostu czystym idiotyzmem, a w rękach propagandzistów orężem do walki o umysły głupków.

Jest jeszcze jedna rzecz, pewne prawo, pewna wolność, o której każdy zapomina. Prawo rodziców do opuszczenia dziecka, zaprzestania karmienia, dbania o nie, prawo do pozostawienia dziecka samemu sobie, na śmierć oczywiście, ale tutaj z racji, że jesteśmy na nieco wyższym etapie niż zwierzęta, musi wejść humanizm i mechanizm zbycia dziecka innym ludziom, ochotniczo chętnym do zaopiekowania się niechcianym dzieckiem, w dowolnym wieku (nawet w wieku lat 17,99).

Poza tym zauważ, że twój argument ma między wierszami błąd logiczny, nie dziwi mnie to akurat, ale wyjaśnię. Zakładasz, że racjonalni obrońcy życia człowieczego chcą aby rodziły się jakieś j***ne mutanty, a tego nikt praktycznie nie chce, może takie zjeby jak Godek, która uważa, że downy to ludzie, a to nie są ludzie, to są mutanty i można je śmiało skrobać, a po urodzeniu zaoferować prawa jakie ma pies czy kot, bo taki jest ich poziom intelektualny, małego dziecka czy też psa/kota.

Jeśli prawo o planowaniu rodziny razem z konstytucją pozwalałoby na:
- skrobanie wszelakich mutantów
- skrobanie wszelakich ludzi zagrażających życiu matki
- skrobanie wszelakich kazirodczych tworów
oraz na:
- eutanazję urodzonych mutantów
- eutanazję ludzi zdeformowanych chorobami
- eutanazję warzyw


To twój argument jest totalnie z dupy, jak większość z resztą. Nikt poza jakimś promilem zjebów, a na Sadolu to chyba nikt, nie uważa, że trzeba zmuszać kobiety do porodów mutantów czy w ogóle narażać je na kalectwo/śmierć.

A niestety większość proaborcyjnego ścierwa stosuje takie właśnie argumenty (sobie nie pomyśl, że od razu zakładam, że jesteś proaborcyjne ścierwo, a niestety zakładam, że możesz tak jakiś debil tak założyć).


Nie da się z tym j***nym wokoło-lempartowym lewactwem dyskutować o aborcji, bo im brakuje wiedzy i rozsądku.

Nie porozmawiasz z nimi o prawie adopcyjnym, nie porozmawiasz z nimi o zmianach w konstytucji, nie porozmawiasz o konsensusie, w ogóle nie porozmawiasz, bo jak tylko się w czymś nie zgodzisz, to zostajesz jakimś wyimaginowanym faszystą, pisowcem, prawakiem i ch*j wie kim jeszcze, choć nie jesteś żadnym z wymienionych.

I tu zmierzamy do sedna lewactwa> ich trzeba k***a zabijać za bycie wrogiem ludzkości i za aktywne działanie przeciw ludzkości, a nie dyskutować ze ścierwem, z wrogiem pie**olonym. Aby nie było, to pisowców jako inny rodzaj lewaków-marksistów potraktowałbym tak samo, bo każdy j***ny marksista czyli socjalista to j***ny bandyta łasy na cudze pieniądze i z nich żyjący.

Dyskutować to mogę z tobą czy 35i, bo mamy czasem rozbieżne zdanie, a sednem dysputy jest konfrontacja zdań rozbieżnych a nie robienie sobie nawzajem loda, bo się uważa dokładnie tak samo.

Umcs

2020-11-24, 23:22
Husarz12 napisał/a:

Jaki stan umysłu OPie? Ci ludzie mają rację i bronią podstawowych wartości. W tym zacofanym przez chrześcijaństwo kraju trudno jednak te podstawowe wartości poznać. i choć zawsze jest zabójstwem na nienarodzonym dziecku to jest mniejszym złem niż zmuszanie do rodzenia. .



Daj spokój ten portal już dano zamienił się w zlot pisowskich troli

Strielok1

2020-11-24, 23:29
Nexiv napisał/a:

Incele zazwyczaj z seksem niewiele mają, więc możesz nie wiedzieć, że zabezpieczanie się nie zawsze zadziała. Polecam trochę edukacji seksualnej - ksiądz w zakrystii to nie edukacja seksualna.



Strasznie musiał cie ten ksiądz skrzywdzić że wszędzie go widzisz. Masz rację, niektórzy niewiele mają doczynienia z seksem czego jesteś najlepszym przykladem... nie chcę mi się teraz szukać danych ale zwykła guma ma coś koło 95% skuteczności , tylko trzeba ją na ku*asa założyć a nie żuć. Jeżeli stosujesz dwie metody np guma plus antykoncepcja hormomalna to szansa na wpadkę oscyluje w granicach błędu statystycznego. Więc zanim zaczniesz wypowiadać się o seksie (czy antykoncepcji) to najpierw zacznij go uprawiać.

SosnAlthar

2020-11-24, 23:36
Jakiś gamoń pisze ze pod budynkiem ministerstwa edukacji i wszyscy to łykają nikt nie sprawdzi - a sytuacja miała miejsce na Wilczej pod komisariatem.

Rebeliant

2020-11-24, 23:45
SosnAlthar napisał/a:

Jakiś gamoń pisze ze pod budynkiem ministerstwa edukacji i wszyscy to łykają nikt nie sprawdzi - a sytuacja miała miejsce na Wilczej pod komisariatem.



To nie pierwszy temat o tych sp***olinach i ich agresywnej i destruktywnej aktywności.
Dlatego większość ma wyj***ne, bo nie ma znaczenie miejsce, gdzie te intelektualne odpady znajdują. Pewnie część ludzi nawet nie włączyła filmu, tylko od razu w komentarze ponapie**alać dla sportu.
Każdy Sadol czeka także, aż policja otworzy na nich sezon i zacznie do nich strzelać.
Każdy mądry wie także, że ten cały protest to jedna wielka farsa, pretekst do wywołania rewolucji komunistycznej, już po 3 dniach protestu te k***y oficjalnie ogłosiły manifest komunistyczny, aby nikt nie miał wątpliwości, choć dla inteligentnych obserwatorów polskiej sceny politycznej było to wiadome od pierwszego dnia.


Minęło tyle dni, a te k***y nie zaproponowały nic sensownego, nic popartego zdrowym rozsądkiem, nic co by mogło pogodzić zwaśnione strony, zwłaszcza te zmanipulowane, ale nie będące ani fanatykami jednej jak i drugiej strony, czyli tych, co by j***li obie strony, ale dali się wkręcić niepotrzebnie, jak nie wydymać bez mydła (tysiące kobiet się dało wydymać, już się opamiętały i nie ma już protestów, chyba, że w Wa-wie, gdzie masz dwa typy ścierwa: młodzi debile i opłacani aktywiści.


Tak jak komunistyczne ZNP zawsze wydyma nauczycieli podczas strajkowania, tak komunistka Lempart wydyma wszystkie kobiety. To jest k***a tak pewne, jak jutrzejszy wschód Słońca, z resztą to już czas przeszły, bo ta k***a co wygląda jak nieślubna córka Czarzastego albo mają wspólnego listonosza, już dawno wydymała normalne kobiety.