18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Kącik Logiczny

not_NULL • 2010-09-30, 22:55
Jako że czarny humor wymaga wyższego iq niż orzech kokosowy zaj***ny przez świstaka w zimowej krainie tropikalnej, proponuję użyć szarych komórek do czegoś innego niż tylko wychwytywania żartów - proponuję kącik logicznego myślenia, w którym będziemy podsyłać sobie różne zagadki i inne łamigłówki - coby podnieść trochę poziom tutejszy i przeprowadzić niewielką selekcję, hm? ;)

Może jeszcze po krótce ZASADY tego tematu:
1.BEZWZGLĘDNY zakaz googlowania. Chcesz psuć zabawę - to lepiej nie postuj.
2.Jeśli już wcześniej znaliśmy rozwiązanie, nie piszemy go - dajmy szansę innym.
3.Gdy padnie prawidłowe rozwiązanie, autor niech potwierdzi - dla spokoju sumienia. Możliwe też, że pojawi się inne rozwiazanie danej zagadki - również prawidłowe. Przecież 'out of the box thinking' jest jak najbardziej wskazane
4.Jeśli jakaś zagadka jest nieruszona przez dłuższy czas (i padają następne), to autor kolejnej zagadki niech wrzuci sobie do posta cytat z nierozwiązaną zagadką. Nie trzeba będzie 'szukać' nierozwiązanych zagadek.

W tym temacie, wydaje mi się, że nie powinno być problemów z organizacją -więc proszę o przestrzeganie zasad.


Niniejszym może ja zacznę ;)
-----------------------------------------

Na przystanku w kolejce do autobusu stało sześć pań. Jedna z nich miała piękną torebkę z prawdziwej krokodylowej skóry i na niej srebrny monogram: jedną tylko literę. Była to pierwsza litera jej imienia i jednocześnie iej nazwiska.
Jedna z pań w kolejce, pani Abacka, szyje sobie sukienki u tej samej krawcowej, co pani Barbara.
Pani Ebacka stała w kolejce miedzy panią Anną a panią Cebacką.
Pani Celina i pani Cabacka stały w kolejce najdalej od siebie.
Pani Anna pracuje w tym samym biurze, co mąż pani Babackiej.
Pani Barbara stała w kolejce pierwsza. Ani pani Czesława, ani pani Danuta nie nazywają się Abacka.
Pani Dabacka stała w kolejce między panią Ewą a panią Babacką.
Pani Cebacka stała w kolejce obok pani Barbary. Pani Danuta nie stała przedostatnia.
Proszę podać imiona, nazwiska i kolejność wszystkich pań, które stały w kolejce do autobusu oraz odpowiedzieć na pytanie: która z nich ma torebkę z prawdziwej krokodylowej skóry?

W

2010-10-02, 19:49
czyli, że NIE mogę uznać się za gentlemana znającego wszytskie czekające panie i okrutnie popsuć innym zabawę zdradzając ich imiona?

czy może jednak mogę, bo w końcu sama rozpisałam ową kolejkę ładnie na karteczce?

not_NULL

2010-10-02, 23:02
W napisał/a:

czy może jednak mogę, bo w końcu sama rozpisałam ową kolejkę ładnie na karteczce?


Prosimy :)

W

2010-10-03, 00:21
no więc poczynając od autobusu (zakładam, że pierwsza w kolejce to ta, które pierwsza wsiądzie ;) i że panie nie stoją w kółku tudzież innej formie zgrupowania - patrz 'gdzie jest krzyż' )
barbara cAbacka
danuta cEbacka
ewa ebacka - pani, która gwiżdże na PETĘ
anna dabacka
czesława babacka
celina abacka

w podobnym stylu jest słynna zagadka einsteina i cała masa jej modyfikacji (5 osób, 5 cech, 15 wytycznych, jedno pytanie, ale i tak trzeba wszytkich uporządkować)

not_NULL

2010-10-03, 14:41
W napisał/a:

barbara cAbacka
danuta cEbacka
ewa ebacka - pani, która gwiżdże na PETĘ
anna dabacka
czesława babacka
celina abacka


Piwo za prawidłowe rozwiązanie :) Jako że nie dałaś swojej zagadki (która naturalnie Ci przysługuje cały czas) podsyłam kolejną:

Trzech gosci umówilo sie w knajpie na flaszke. Przy stoliku robia skladke-kazdy dal po 10 zl. Po chwili kelner przynosi flaszke i mówi: wódka kosztowala 25 zl, zostalo 5 zl reszty, zeby bylo sprawiedliwie ja biore 2 zl a panom oddaje po 1 zl reszty. Po paru minutach goscie licza: dalismy 3 banknoty po 10 zl, kelner wydal nam po 1 zl reszty wiec wydalismy po 9 zl, trzy razy 9 daje nam 27 zl, 2 zl wzial kelner...a gdzie jeszcze 1 zl?

if...........yt

2010-10-03, 15:08
_XaL_ napisał/a:

Trzech gosci umówilo sie w knajpie na flaszke. Przy stoliku robia skladke-kazdy dal po 10 zl. Po chwili kelner przynosi flaszke i mówi: wódka kosztowala 25 zl, zostalo 5 zl reszty, zeby bylo sprawiedliwie ja biore 2 zl a panom oddaje po 1 zl reszty. Po paru minutach goscie licza: dalismy 3 banknoty po 10 zl, kelner wydal nam po 1 zl reszty wiec wydalismy po 9 zl, trzy razy 9 daje nam 27 zl, 2 zl wzial kelner...a gdzie jeszcze 1 zl?



Stare i znane (ale dobrze chyba odpowiedziałem):
Trzej panowie wydali po 9zł (3x9=27) butla kosztowała 25złotyszy, kelner oszust wziął 2zł napiwku (27-2=25) ;-)

miedziak

2010-10-03, 15:32
a) 2+2*2=?
b) który ssak ma najwięcej kręgów szyjnych?
c) jak zrobić żeby torebka od herbaty(taka klasyczna jak u liptona) poleciała do góry(nie mam namyśli czegoś w stylu przywiązać do jakiegoś ptaka albo podrzucić)?
d) na linii wysokiego napięcia siedzi 7 wróbli(zakładamy że dotykają tylko jednej linii więc prąd ich nie zwęgla:-P ), przylazło znudzone dziecko z wiatrówką ojca i odstrzeliło 2 wróbli. Ile wróbli zostało?

No to takie moje wypociny, nie wiem czy o to chodziło ale skoro nie wolno szukać to nie specjalnie dałem radę coś bardziej skomplikowanego wymyślić, jakoś tak ostatni dzień wakacji przepełnia mnie smutkiem :-P

not_NULL

2010-10-03, 15:46
Ifryt, dobrze :)

miedziak napisał/a:

2+2*2=?


U mnie to zawsze było 6, chyba ze coś podchwytliwego jest w tej zagadce? :>
miedziak napisał/a:

który ssak ma najwięcej kręgów szyjnych


Hm... Pierwsze co mi przychodzi do głowy, to wąż - ale ten nie jest ssakiem... Może żyrafa?
miedziak napisał/a:

jak zrobić żeby torebka od herbaty(taka klasyczna jak u liptona) poleciała do góry(nie mam namyśli czegoś w stylu przywiązać do jakiegoś ptaka albo podrzucić)?


Zabrać ze sobą do samolotu? :D Jeśli zalejemy wodą, to też się unosi, ale to nie jest lot :P
miedziak napisał/a:

na linii wysokiego napięcia siedzi 7 wróbli(zakładamy że dotykają tylko jednej linii więc prąd ich nie zwęgla:-P ), przylazło znudzone dziecko z wiatrówką ojca i odstrzeliło 2 wróbli. Ile wróbli zostało?


Hm... 2 zostały - te martwe (na ziemi prawdopodobnie) bo 2pozostałe by sp***oliły ze strachu :amused:

if...........yt

2010-10-03, 16:24
miedziak napisał/a:

a) 2+2*2=?
b) który ssak ma najwięcej kręgów szyjnych?
c) jak zrobić żeby torebka od herbaty(taka klasyczna jak u liptona) poleciała do góry(nie mam namyśli czegoś w stylu przywiązać do jakiegoś ptaka albo podrzucić)?
d) na linii wysokiego napięcia siedzi 7 wróbli(zakładamy że dotykają tylko jednej linii więc prąd ich nie zwęgla:-P ), przylazło znudzone dziecko z wiatrówką ojca i odstrzeliło 2 wróbli. Ile wróbli zostało?



a) 6
b) wszystkie mają 7??
c)opróżnić torebkę, kładąc ją na blacie jak komin, podpalamy od góry i leci
d)5

W

2010-10-03, 16:27
niezłe dziecko jak jednym wystrzałem zabiło 2 wróble ;)
w helikopterze torebka będzie mogła polecieć pionowo do góry xD

zagadka o podchwytliwości 2+2*2:
woda ciepła popięta do baterii ma 55 stopni, a zimna -2. ile bedzie miała woda w kranie, jeśli kurek ciepłej przekręcimy 3 razy, a zimnej tylko raz.

if...........yt

2010-10-03, 16:30
Cytat:

c) jak zrobić żeby torebka od herbaty(taka klasyczna jak u liptona) poleciała do góry(nie mam namyśli czegoś w stylu przywiązać do jakiegoś ptaka albo podrzucić)?


Co do tego była fajna anegdotka o ruskich i rakiecie kupowanej od amerykanów. Ale zbyt długo by tu opowiadać. Rakieta była właśnie herbatą i sposób jej odpalania.

not_NULL

2010-10-03, 16:34
W napisał/a:

woda ciepła popięta do baterii ma 55 stopni, a zimna -2. ile bedzie miała woda w kranie, jeśli kurek ciepłej przekręcimy 3 razy, a zimnej tylko raz.


55, bo woda -2 to lód, który się nie przeleje i nie wpłynie na ogólną temperaturę :amused:

ifryt napisał/a:

Co do tego była fajna anegdotka o ruskich i rakiecie kupowanej od amerykanów. Ale zbyt długo by tu opowiadać. Rakieta była właśnie herbatą i sposób jej odpalania.


Opowiadaj, co się będziesz :D

miedziak

2010-10-03, 17:02
ssakiem który ma najwięcej kręgów szyjnych jest leniwiec.

też znam tą anegdotę, fajny motyw na posiadówę z dużą ilością wódki, ale nie widzę jej jakoś w formie pisanej.

mrrr... rrrr... rrrr...

2010-10-03, 17:15
Hipoteza pierwsza: hipoteza druga jest fałszywa, a hipoteza trzecia jest prawdziwa.
Hipoteza druga: hipoteza czwarta jest prawdziwa, a hipoteza szósta jest fałszywa.
Hipoteza trzecia: hipoteza czwarta jest fałszywa, a hipoteza piąta jest prawdziwa.
Hipoteza czwarta: hipotezy druga i szósta są obydwie prawdziwe.
Hipoteza piąta: hipoteza pierwsza jest prawdziwa, a hipoteza druga jest fałszywa.
Hipoteza szósta: hipoteza czwarta jest fałszywa, a hipoteza piąta jest prawdziwa.
Co najmniej jedna z tych hipotez jest, prawdziwa, które są fałszywe?

Ja nie mam pomysłu już na nią ;)

if...........yt

2010-10-03, 17:43
XiksiksX napisał/a:

Hipoteza pierwsza: hipoteza druga jest fałszywa, a hipoteza trzecia jest prawdziwa.
Hipoteza druga: hipoteza czwarta jest prawdziwa, a hipoteza szósta jest fałszywa.
Hipoteza trzecia: hipoteza czwarta jest fałszywa, a hipoteza piąta jest prawdziwa.
Hipoteza czwarta: hipotezy druga i szósta są obydwie prawdziwe.
Hipoteza piąta: hipoteza pierwsza jest prawdziwa, a hipoteza druga jest fałszywa.
Hipoteza szósta: hipoteza czwarta jest fałszywa, a hipoteza piąta jest prawdziwa.
Co najmniej jedna z tych hipotez jest, prawdziwa, które są fałszywe?



2, 4, 6 są fałszywe
X