18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Historia Polskiej Niepodległości

Donor • 2012-03-02, 09:52
Polacy to największy naród Europy. Nie możemy dać się stłamsić przeciwpatriotycznej propagandzie europejskiej, nie wolno nam zapominać o historii, to jedyna rzecz której nikt nam nie odbierze.


szadol

2012-03-02, 12:58
3:58-4:07

Wykasowali chyba klatke, którą należałoby po tym dołożyć: "I tak już pozostało."

da...........za

2012-03-02, 13:00
Hmmmm. Nie ma co sie rozwodzić nad tematem waleczności, determinacji, zaciekłości oraz szlachetnych pobudek walk jakiegokolwiek polaka. to są sprawy oczywiste. Problem leży w czasie kiedy nagle dowiadujemy się że jesteśmy je*ani, przez państwa ościenne europy zachodniej. Osr*wają nas wszyscy za wielką wodą, nie liczą się z nami na arenie międzynarodowej, jesteśmy postrzegani jako jakieś tam państwo gdzieś na wschodzi etc,etc....( Ale w telewizji ładują kupkę w głowy ludziom i mówią ładnie ubrane durczoki że nas wszyscy kochają, że nas lubią , że sro i owo.) A na naszym podwórku? Jesteśmy w technologicznej du*ie, ministerstwo zdrowia leży, ceny w górę płaca stoi, drogi śmierci, podatki, podatki,podatki. Czekanie aż obywatel się potknie, aby go dobić. Kary za emisje CO2, za to, za tamto, musimy ciągle becelować jakimś urzędasom, a to w Brukseli a to u nas. A jak wtopa to nie ma winnych.
1. Autostrada WSCHÓD-ZACHÓD, opłata za tranzyt. Zysk w mld...
2. ODnawialna Energia (mamy morze) [nie wiatraki] elektrownie wodne,słoneczne. Oszczedności w mld...
3. Produkcja, fabryki zbrojenie. [nie wojna, tylko zbrojenie]
4. do jasnej cholery mamy dostep do MORZA!!!
Ale to wszystko to jedna wielka kpina PO i PiS i Palikota i Bronka, etc..etc...
A TO JESZCZE GODZI W MOJE POCZUCIE WALKI I BYTU W TYM CHOLERNYM PANSTWIE!

Ma...........ck

2012-03-02, 13:17
Pczelu napisał/a:

Tia , piękny wywód...tylko już w pierwszej scenie zakłamanie historyczne- Husaria nie miała żadnych skrzydeł !



A historii z czego się uczyłeś? z Nowej Ery?
Husaria miała skrzydła, chociaz nie w takiej formie jaką widzimy w filmie i ogólnie w dzisiejszych formach przekazu. to co dzisiaj nam się pokazuje pochodzi z XIX wieku, w którym w taki sposób malarze i inni przedstawiali husarzy.

Nie mniej jednak skrzydła były, co potwierdzają źródła historyczne i relacje naocznych świadków z tamtych lat

"Mieli skrzydła składające się z listwy drewnianej przyśrubowanej do pasa, wysokie nad wierzch głowy, nad tęż głowę zakrzywione, rozmaitymi barwami wraz z piórami malowane, gałąź oliwną lub palmową naśladujące, co czyniło dziwnie piękny widok, lecz takiego lauru nie wszystkie chorągwie używały" - Jedrzej Kitowicz opisując zwyczaje na dworze Augusta III

"Na barkach ich sterczą wyniosłe skrzydła dla postrachu nieprzyjaciół"Karol Ogier: Dziennik podróży do Polski 1635-1636

Król Batory, czyniąc zaciągi do rot husarskich, zaznaczył, że skrzydła i inne dodatki, leżą w dobrej woli każdego towarzysza chorągwi i nie są obowiązkowe, ale też nie zakazane.

Więc zanim walniesz głupotę, zajrzyj najpierw do źródeł, poczytaj chociażby "Samozwańca" Jacka Komudy, który odbarwia, demaskuje i pokazuje jak naprawdę wygladały czasy szlacheckie (warcholstwo, prywata, opijstwo, ale przy tym ogromna waleczność i honor) i dosyć szczegółowo opisuje fakty tamtych czasów.

maxs90

2012-03-02, 13:27
z tego co też słyszałem skrzydła miały aspekt obronny, czyli gdy przeciwnik "liną" próbował zrzucić jeźdźca z konia skrzydla mu to utrudniały bo stawiały cholerny opór, ale czy to fakt to ręki nie dam sobie uciąć ,ale za to ,że je mieli to owszem dam ręke

franekskarpeta

2012-03-02, 13:50
@Paczelu
Błąd kolego, wiele źródeł historycznych wskazuje na to, że część polskiej husarii używała skrzydeł, robili to szlachcie którzy mogli sobie pozwolić na duży wydatek w przypadku utraty piór.

Władca Marionetek

2012-03-02, 14:07
Bzg napisał/a:


Skrzydła były elementem taktycznym. Podczas szybkiej jazdy konno skrzydła trzepotały wydając z siebie dźwięk. Niby nic takiego, ale przy tysiącu takich jeźdźców to konie przeciwnika zaczynały się bać i uciekały w popłochu. Efekt czysto psychologiczny.



Jest to mit już od pewnego czasu obalony przez historyków. Skrzydła na plecach husaria jak najbardziej nosiła, ale najczęściej w czasie pochodów i parad, a w samych walkach były bardzo rzadko spotykane (były nieporęczne i utrudniały walkę), dlatego przy końcach kopii wieszano duże chorągwie, które to właśnie swoim trzepotaniem odstraszały przeciwników. Stosowano to szczególnie w późniejszym okresie, gdy Polacy zaczęli wydrążać kopie w środku co znacznie zmniejszało ich wagę i takie chorągwie trzepoczące na wietrze nie utrudniały jej utrzymania. Skrzydła (a raczej skrzydło) były także czasem mocowane tuż przed walką przy siodle, po tym jak już usiadł w nim jeździec, co wzmacniało dodatkowo ten dźwięk trzepotania, ale umieszczanie skrzydeł na plecach w celach bojowych było naprawdę rzadko spotykane.

danny8_1991

2012-03-02, 14:30
Brakuje mi tu jakiejś dobrej polskiej nuty, zamiast tego co leci w tle.

Krak

2012-03-02, 14:31
Od zawsze : Bóg Honor Ojczyzna, a teraz....

Din

2012-03-02, 14:51
Filmik fajny gdyby nie został zj***ny popem rodem z radio zet.

Op...........el

2012-03-02, 15:06
ten film powinien miec 10000 piw... banda j***nych kabanosow zagranicznych ktorzy swojego nie znaja a cudze chwala !

ppolek

2012-03-02, 15:11
a ja pie**ole wszystkich, którzy się wstydzą, że są polakami. Jak sie wstydzicie to wypie**alać. Mi jest wstyd właśnie za takich ludzi.

mi tam łezka w oku się zakręciła.

a Polska zostałaby mocarstwem gdyby nie te ch*je ruskie i szwaby. Wam też ch*j w dupe.

lu...........71

2012-03-02, 15:14
Z jakiego filmu są sceny z 2:45?

Ch0ryy

2012-03-02, 15:15
Wie ktoś czy ten filmik można znaleźć na YouTube ?! :)
Jeśli tak to poprosze olink z góry dzieki .
A podczas oglądania stałem się dumny z tego ,ze jestem Polakiem .

dobo89

2012-03-02, 15:16
Nasza wola walki, duma i honor zawsze radzily sobie z trudnosciami... Szkoda ze teraz niewiele z tego zostalo... Honor ? wiekszosc nie wie teraz co to znaczy... ale mimo wszystko mysle ze dalej w obliczu najezdzcy potrafili bysmy sie skupic na celu pokonania sk***iela i znieszczeniu go


Zawsze znalismy sie na wojence mysle ze finanse i lepszy sprzet chociaz taki jak maja chamerykance i nikt by nie fikal...
Widłami czołgu ani kajakiem niszczyciela nie pokonasz...

rabson

2012-03-02, 15:32
Kocham Polske i kocham polskość łącznie ze wszystkimi wadami jakimi jest nasiąknięta, tylko dlaczego nasze "Bóg, Honor, Ojczyzna" działa tylko wtedy jak trzeba o coś walczyć? Z resztą po filmiku nasuwa sie prosty wniosek(a moim zdaniem wcale tak nie jest),że my do bitki się tylko nadajemy...