18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Wybuch pyłu węglowego w KD Barbara

stanislawus • 2012-02-03, 21:58
jak w temacie
uwaga zawiera informacje mogące wydać się nieciekawymi dla niektórych w takim wypadku proponuje oglądanie od 3:20

efem

2012-02-04, 20:35
Dzięki za sprostowanie i wyjaśnienie ! :)

zonk

2012-02-04, 20:44
gwoli sprostowania kryka to jest wzięta z gwary śląskiej. Dokładnie to jest laska - dziadki się nią podpierają. Więc też wiadomo z czego wzięła się to w górnictwie. ;-)

Wiewór

2012-02-04, 21:29
efem cos pie**olisz. Jestem behapowcem ( co prawda nie w gornictwie) ale ogolne zasady BHP sa dla wszystkich takie same. Jakby zagrozenie bylo tak ogromne jak mowisz to by znaczylo ze ty pracujesz chyba w kopalni diamentow w Kongo a nie w Polsce.

U nas przy takim ryzku nikt by cie nie dopuscil do pracy.

A nie czesto sie slyszy o grupowych wypadkach w kopalni gdzie iles ludzi ginie na ogromnym odcinku od wybuchu pylu weglowego wiec raczej ja mam racje.

efem

2012-02-04, 21:39
Otóż mój drogi kolego jest zagrożenie. Bo gdyby nie było np. wysokiego ryzyka wyrzutu gazów i skał(w niektórych wyrobiskach), to np nie były by wykonywane przedwierty zanim kombajn zacznie fedrować w przodku.
Mało tego, ważne jest również stężenie metanu... 2% i załoga musi się ewakuować z przodka, gdyż do jest magiczna granica, powyżej której jest bardzo wysokie ryzyko wybuchu.
Behapowcem może jesteś, ale nie górniczym, więc swoją wiedzę możesz zachować dla siebie.

serwis0

2012-02-04, 23:55
W woli ścisłości ta kryka nie służy do podpierania się tylko jest w konkretnym celu, to że jest troche ozdobna nie ma nic do rzeczy

pm...........mn

2012-02-05, 09:55
przej***na robota... jak ja sie ciesze ze pracuje w sklepie za 1400 PLN... zeby dozyc emerytury to bym musial 3 razy osiwiec... fajnie ze ktos wytlumaczyl co sie dzieje bo w tv to te dz**ki z tvnu pie**ola takie glupoty ze mnie pala opada

efem

2012-02-05, 10:07
Coz poradzić... No praca jaka jest, taka jest, są dni, kiedy jest spokojnie, a są dni, kiedy np tąpie i sypie się z ociosów (z sufitu :P ) Praca opatrzona jednak wysokim ryzykiem, bo nawet nie będąc na przodku, można tam zginąć, chociażby w szoli (w windzie) , gdy zerwie się lina.... Niby jest system hamulcowy , ale nie specjalnie on działa.

Jason-X

2012-02-05, 12:01
efem napisał/a:

Coz poradzić... No praca jaka jest, taka jest, są dni, kiedy jest spokojnie, a są dni, kiedy np tąpie i sypie się z ociosów (z sufitu :P ) Praca opatrzona jednak wysokim ryzykiem, bo nawet nie będąc na przodku, można tam zginąć, chociażby w szoli (w windzie) , gdy zerwie się lina.... Niby jest system hamulcowy , ale nie specjalnie on działa.



od kiedy ocios to sufit ? Mnie się całe życie wydawało że sufit to strop a ocios to ściana ......

co do systemu hamulcowego to skąd możesz wiedzieć że nie specjalnie działa ?? klatka się wam zrywa z liny czy co?

efem napisał/a:

Admor85 , teraz dopiero przeczytałem Twój post... Ty na dole masz czekan? :D :mrgreen:



A no mam drugi :D

efem

2012-02-05, 12:22
Prawda, mój błąd, po prostu rzadko używam terminologii górniczej, bo jestem ślusarzem :P
strop - "sufit"
ocios - "ściana chodnika"
:)

Na szczęście klatka nam się nie zrywa, ale słyszało się , że jak się zerewała kaltka na Makoszowach,to bodaj zginęło 41 osób.
Na Kwk Zofiówka na szybie 4 zerwała się klatka podczas transportu materiałów... Nie było co zbierać, szyb zamkniety.
;)
Sam system hamulcowy "łapacze" może ma sens i jakoś tam działa, ale jak tak jesteś na poziomie -700 i się lina zerwie gdzieś wysoko, to nawet jeśli łapacze wyhamują klatkę, to lecąca z góry lina która waży kilka ton, może narobić ładnego bigosu uderzając w górne piętro klatki...
szybkie liczenie :
około 30kg = 1mb liny wyciagowej (bodaj fi 68mm)
razy np 700 metrów liny daje nam 21 ton ;) wiadomo, ze nie jest to uderzenie nagłe,tylko stopniowo lina spadajac w dół powoduje coraz wiekszy nacisk na klatkę, na łapacze.
Łapacze też mają swoją wytrzymałość i np na zofiówce po prostu się połamały i klatka poleciała w czeluści szybu.

Krak

2012-02-06, 13:22
Są jakies pytania?
-Tak. Jak zainicjować?

efem

2012-02-06, 14:46
Cóż zainicjować ?

Jason-X

2012-02-11, 11:12
efem napisał/a:

Prawda, mój błąd, po prostu rzadko używam terminologii górniczej, bo jestem ślusarzem :P



a na której kopalni ?

efem

2012-02-14, 19:09
Jas mos przez pół roku, teraz Borynia