18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

KOLABORACJONISTA

2015-02-18, 18:45
DupcTp napisał/a:

k***a oby zaczeli cos z tym robic , a nie cudze gowna kupowac :D


A kupiłbyś tekturową makietę dla swojego wojska?


BlckSn napisał/a:

I tak nie przejdzie. Niemcy uwalą ten projekt bo komu będą swoje stare leopardy wpychać.


Zdziwiłbyś się jakie kraje bardzo chętnie kupilyby te stare i rzekomo bezużyteczne leopardy... ale wiadomo, obwinianie za wszystko i nienawiść do Niemców zawsze jest w modzie wśród Prawdziwych Polaków.

Zdajecie sobie sprawę, że opracowanie współczesnego czołgu podstawowego zajmuje ponad 10-15 lat i kosztuje miliardy na samo prototypowanie?

Pytanie zasadnicze: do czego ten czołg miałby za te 10 lat w najlepszym przypadku służyć? Niewiadomo? Zatem to byłaby doskonała inwestycja...

A ten dizajnerski Koncept nie jest poparty żadnym zleceniem IU, tylko pomysłem jednej firmy, co chce naciągnąć niezainteresowany mon na grubą kasę... podobnie jak z Andersem.

Ale tarzajcie się małpki dalej w ignorancji i taniej sensacji, napędzanej przez polityków w swoich kampaniach i przekonani, że genialna polska myśl techniczna jest nagle w stanie stworzyć kompletny system lepszy od najlepszych! :roll:

p0lybius

2015-02-18, 18:59
Spokojnie, spinacie dupy jak zwykle.

Niech robią, każdy większy projekt się tak zaczyna.

Po co nam "czołg lekki"? Może czołgu z tego nie będzie, ale dobry jako bojowy wóz piechoty. Jedyne co teraz mamy to BWP-1 produkcji radzieckiej, gówno i do tego stare. Rosomaki to jedynie transportety opancerzone, wozy bojowe to już coś innego.

Czołgi mają przyszłość mimo wszystko, Amerykanie, Niemcy czy każda inna poważna armia rozwjają takie projekty, są rpototypy nowych generacji. Były przepowiednie, że czołgi zostaną wyparte przez śmigłowce bojowe, ale jak na razie to są bujdy i czołgi mają przyszłość.

Projekt może przepadnie, pewnie zostanie zawieszony czy coś. Ale będzie doświadczenie, będą jakieś podstawy żeby działać coś w przyszłości.

Czołgów podstawowych nie zastąpi, ale jak już pisałem nowe BWP z tego mogą być, obok Rosomaków które służą jedynie do transportu a te dodatkowe pierdoły typu armaty, haubice itp to tylko taki bajer i małe wsparcie.

Oczywiście, że nie jesteśmy w stanie "nagle stworzyć kompletny system lepszy od najlepszych!"
ale małymi kroczkami możemy zrobić coś dla siebie. AMerykanie mają Abramsy, kawał piernika ciężkiego i paliwożernego, mogą tym robić rozpie**ol. Niemcy sobie zrobili oszczędnego Leoparda, dostosowanego do swoich warunków. Każdy kraj ma inne potrzeby. Myśliwców niewidzialnych, programu rakietowego czy kosmicznego nie jesteśmy w stanie zrobić, ale takie małe zabawki typu czołgi lekkie, transportery, wyrzutnie rakiet czy śmigłowce damy radę zrobić.

Projekt nie jest zły, nie wiem dlaczego tak hejtujecie. MON nie kupi, straci tylko OBRUM. Ale będą mieć szczegóły dlaczego nie przyjęto na wyposażenie. Poprawią, PL-01 trafi do śmietnika, za 5 lat będzie jeszcze coś nowego. Po Andersach i tych konceptach wreszcie przyjdzie coś konkretnego i ulepszonego.

To, że minie 10 lat to nic. Przecież to jest norma, że projektowane jednostki przewidywane są do użycia na kilka lat w przyszłość.

Myślicie, że Amerykanie swój teraźniejszy sprzęt, taki super nowoczesny to kiedy opracowali? Większość ma początek w latach 90.

Czołg opracować to trzeba mieć jednak potencjał. Ale znowu nie jest to rakieta balistyczna czy ochrona przed nimi. Znowu Sri Lanką to nie jesteśmy. Akurat takie rzeczy leżą w naszym zasięgu. Może to max co możemy zrobić, ale jednak jeszcze realna szansa.

Generall14

2015-02-18, 19:05
Przecież to nie jest czołg tylko pojazd wsparcia. Prędzej to zastąpi stare ruskie BWP niż T-72 czy Leopardy.

reynevvan

2015-02-18, 19:23
Cytat:

Od tamtej pory trochę się zmieniło. Tutaj trochę suchych parametrów.



Co k***a? Przecież to filmik sprzed ponad roku...

Kolejny bezsensowny projekt na którym jenerały, ministry i inne cwaniaki nabiją sobie kieszeń...

mp0011

2015-02-18, 19:27
Ten czołg wygląda jakby z wymianą głupiej żarówki trzeba było do ASO jeździć...

Ja rozumiem takie podejście w samolotach Stealth, gdzie "na polu walki" i tak się nic nie naprawi.

Ale to jest do cholery czołg, w którym ma prawo np. pęknąć (pęc?) gąsienica.
Już widzę, jak w warunkach polowych jest to naprawiane w tym czołgu przez załogę...

dupa11

2015-02-18, 19:35
w przyszlym roku trafia do produkcji i polskiej armi. ale i tak ruskie t90 go pozamiataja ;p

KOLABORACJONISTA

2015-02-18, 19:37
p0lybius napisał/a:

bla bla bla


Więcej pie**olenia niż konkretów. Nowy bwp planowany jest na ok. 2020. Teraz są programy do SKOŃCZENIA, jak śmigłowce, owoce morza, moderny leopardów, chyba najważniejszy strategiczny program Wisła. Wdrażana jest bezzałogowa wieża od rosomaka, przebąkuje się o rosomaku 2...

Co to znaczy "małe kroczki"? Czołg, to nie małe kroczki. W Polsce małym kroczkiem nie jest nawet podwozie do armatohaubicy - uważano tak 15 lat temu, przez 15 lat. Wiecie chociaż o co chodzi?
Są małe kroczki, i niestety nie są to systemy całych specjalistyczych pojazdów. Marzyć zawsze można. A przez 10 lat, 2000-2010 wydarzył się taki postęp w technologiach (myślę o układach typu FPGA), że głowa mała. To nie jest mało czasu.

Gówno mnie obchodzi, czy obrum straci. Nie oni wybierają sprzęt dla armii, tylko IU. Jak nie mają nic w ofercie, nawet na eksport, to niech bankrutują. Afaik Bumar jest już po zaoraniu rady nadzorczej i prezesa :-)

Mr.Diesel

2015-02-18, 19:39
Przecież ten pseudo czołg to wydmuszka. Zwykła makieta pusta w środku.
Żaden z tych super hiper systemu ataku i obrony nie został wykonany.
To jest pic na wodę, ale widzę cała sadolowa gimbusiarnia już mam morko w majtach.

dupa11

2015-02-18, 19:58
Mr.Diesel napisał/a:

Przecież ten pseudo czołg to wydmuszka. Zwykła makieta pusta w środku.
Żaden z tych super hiper systemu ataku i obrony nie został wykonany.
To jest pic na wodę, ale widzę cała sadolowa gimbusiarnia już mam morko w majtach.



a no ani nie makieta ani nie wydmuszka zapraszam na tegoroczne targi zbrojeniowe w Kielcach!

chrzanik1992

2015-02-18, 20:02
nie przejdzie, bo lepiej kupić 20 rakiet od amerykanów gdzie cena jednej to pierdyliard złotych, a odpalenie tej rakiety musi być poprzedzone zgodą hamburgerów (nazwy rakiety nie pamiętam ale można poszperać),
lepiej kupić kilka f-16 które i tak w razie wojny będą na tyłach wysyłane tylko w najwyższej potrzebie bo to przecież takie amerykańskie cacka, a można było kupić od żabojadów więcej, taniej
powiem tak, stan naszej armii od czasów komuny się pogarsza, morale jest niskie, wyszkolony żołnierz po 12 latach idzie do cywila, a w magazynach dalej wydają bechatki ..ups... bechatexy

kali1231

2015-02-18, 20:08
Czy ktoś komu się to normalnie buforuje może mi opowiedzieć ten film?

nanab

2015-02-18, 20:18
Ja tez potrafie narysowac sobie czolg i powypisywac jakies bajki co on by mial, poza tym to czym sie podniecaja na tym filmiku by bylo w miare 30 lat temu, za 15 lat cos takiego bedzie tylko w muzeum

KOLABORACJONISTA

2015-02-18, 20:19
chrzanik1992 napisał/a:

nie przejdzie, bo lepiej kupić 20 rakiet od amerykanów gdzie cena jednej to pierdyliard złotych, a odpalenie tej rakiety musi być poprzedzone zgodą hamburgerów (nazwy rakiety nie pamiętam ale można poszperać),
lepiej kupić kilka f-16 które i tak w razie wojny będą na tyłach wysyłane tylko w najwyższej potrzebie bo to przecież takie amerykańskie cacka, a można było kupić od żabojadów więcej, taniej
powiem tak, stan naszej armii od czasów komuny się pogarsza, morale jest niskie, wyszkolony żołnierz po 12 latach idzie do cywila, a w magazynach dalej wydają bechatki ..ups... bechatexy


Każde wyrażenie - bo zdania to nie są - aż zionie fałszem i głupotą. Jakie 20 rakiet? Jaka zgoda? Jakie samoloty od zabojadów? Jaka armia? Jak się urodziłeś po 2000 to fakt, wszystko co było wcześniej, wydaje się lepsze...
Ale pie**olić trzeba, dla zasady.

srakapaka

2015-02-18, 20:28
Ludzie, ten WÓZ WSPARCIA OGNIOWEGO(WWO) (bo to nie jest czołg) ma mase 30 ton, podczas gdy współczesne czołgi (jak np. Leopard 2a5) ważą 60 ton. To coś nie ma szans nawet z pospolitymi ruskimi T-72 w najuboższej wersji. Po drugie wszystko co pokazane jest na filmiku to KONCEPT jak mógłby wyglądać taki czołg, wszystkie technologie do niego trzeba by opracować od 0 bo nie ma nawet projektu PL-01. Zanim opracowalibyśmy czołg to byłby już przestarzały, dlatego wspieranie takich inicjatyw to wrzucanie kasy w błoto i dobrze że nikt w WP sie na to nie skusił, narzekacie ze nie mamy polskiego czołgu a jeszcze nie widziałem tu info o właśnie wdrażanym do wojska karabinku MSBS i pistoletu RAGUN, nie widziałem też nic o zakupie potężnych jak na nasze polskie warunki pocisków JASSM(370km zasięgu) z możliwością kupna w przyszłości wersji JASSM-ER o zasięgu 1000km. No tak, lepiej narzekać, f-16 be, leopardy be...