18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Japnońska katana vs. Europiejski miecz długi

kamild • 2012-10-05, 19:57
Samurajska katana czy rycerski miecz? Czyli kolejny temat z serii sadistic uczy i bawi - tym razem coś dla fanów broni białej.




Muszę kiedyś nabyć taką katanę. :amused:

BongMan

2012-10-05, 20:02
Mam katanę. Za dzieciaka wyszedłem na dwór i chciałem nią ściąć takie cienkie drzewko. Po uderzeniu ostrze odgięło się o jakieś 20 stopni. Niestety, replika. Ale na ścianie spoko wygląda.

Surkan

2012-10-05, 20:13
Up Nie masz Katany tylko jakieś gówno za 20 zł Katana to koszt parę set tysięcy złoty .
Co do filmu nie może być traktowany jako jakiś dowód naukowy . Wszelkie ciosy wykonuje człowiek a czynnik ludzki kasuje wszelkie tego typu badania, cios nigdy nie będzie zadany z taka siła np. z powodu różnic wagi obu mieczy. itp. Amerykanie robią fajne programy o broni ale dla szaraków jeżeli ktoś interesuje się militariami to wie ile czynników wpływa na "poprawne" działanie broni.

Menangroth

2012-10-05, 21:03
Ten długi miecz z prawdziwym mieczem dwuręcznym ma niewiele wspólnego.

DinAlt

2012-10-05, 21:27
Ten miecz..."miecz", trochę dziwne, że dwuręczniaka tak łatwo koleś trzyma w jednej ręce. To jak porównywać brzytwę do scyzoryka, a już wiarygodniej byłoby do tasaka, czy maczety...

Surkan

2012-10-05, 21:51
szpakms napisał/a:

up nie kilkaset tylko kilkadziesiat :) a prawdziwej nie kupisz chyba ze uzywana bo nowe sa robione tylko 1 raz w roku w japoni o ile sie nie myle i tylko dla nielicznych.

http://www.ebay.com/itm/Japanese-Samurai-Sword-Katana-Signed-MINAMOTO-KIYOMARO-August-1851-AD-/230861121962?pt=Asian_Antiques&hash=item35c06529aa

moze nie jakas wypasna ale juz w miare prawdziwa ;)





I teraz musisz sobie zadać jedno zajebiście ważne pytanie jaka techniką Katana została wykonana. Np katanę z okresu np 2 wojny kupisz za kilkadziesiąt tyś zł bo w pewnym momencie były one produkcja masową i niewiele miały z prawdziwą Kataną. Katany starym systemem wykonywane ręcznie z cała procedurą są jeszcze robione a ich ceny są dużo większe niż ta przedstawiona przez Ciebie. Stwierdzenie że jedna katana powstaje na rok jest stwierdzeniem przesadzony.

heniek7791

2012-10-05, 22:46
@DinAlt to jest miecz półtoraręczny i można go "obsługiwać" zarówno jedną jak i dwoma rękoma

Ma...........eh

2012-10-05, 22:47
Oj masz u mnie browar (z chęcią postawiłbym flaszkę za tak świetny temat) - katana podobnie jak szabla mają nieco inną budowę i zastosowanie. Miały po prostu zabijać - kto wymyślił katanę był naprawdę geniuszem, jest to mój ulubiony miecz. Demonstrowany na filmie półtorak jest również bronią egzotyczną. Używała go jazda konna, nie był zbyt ciężki i zbyt długi jak miecz oburęczny ani zbyt mało wartościowy na placu bitwy jak miecz jednoręczny. Nie był zbyt długi i nie przeszkadzał koniowi w sprawnym poruszaniu się w drodze a w akcji spełniał swoje zadanie idealnie czyli ogłuszał i wymuszał władzę w walce dając ułatwienie nacierającej piechocie w zdobyciu przewagi. Półtoraków używała również piechota głownie do zdobycia przewagi na placu boju. Katana z kolei to miecz zabójców - miała za zadanie jak najszybciej wyeliminować przeciwnika przy udziale jak najmniejszej liczby ludzi. Katana czy Półtorak? To jest tak jak byśmy porównywali łódź i samochód. Każdy miał inne zadanie. Temat czadowy :)

Surkan

2012-10-05, 23:02
Druga sprawa że postać samuraja lub ninja władającego biegle katana i niszczących swoich wrogów to wyimaginowany i znacznie przesadzony obraz wykreo3wany przez Hollywood. Myślę że w walce Europejski rycerz i Japoński samuraj ten drugi odniósł by sromotna klęskę mimo swojego ładnego miecza.

Ma...........eh

2012-10-05, 23:29
Surkan napisał/a:

Druga sprawa że postać samuraja lub ninja władającego biegle katana i niszczących swoich wrogów to wyimaginowany i znacznie przesadzony obraz wykreo3wany przez Hollywood. Myślę że w walce Europejski rycerz i Japoński samuraj ten drugi odniósł by sromotna klęskę mimo swojego ładnego miecza.



Samurai miał za zadanie bronić Cesarza atakując wroga często z nienacka, Ninja z kolei był zabójcą, szpiegiem i zamachowcem. Rycerz w otwartej walce miał kolokwialnie rzecz ujmując miażdżyć wroga i dobijać leżących. Fakt, telewizja ogłupia i karmi ludzi własnymi formami historycznymi :)

DarkBolo

2012-10-05, 23:44
Co to za program? Ma ktoś nazwę?

normale

2012-10-05, 23:46
Rycerski miecz? ch*j nie miecz, gdyby takimi mieczami walczyli podczas bitew to już po paru minutach musieliby się napie**alać pięściami -.- co za zj***na konfrontacja...

heniek7791

2012-10-05, 23:57
Na ch*j komu 10 tys. brzytew, jak można mieć 100 tys. maczet. - takie jest porównanie katan do mieczy europejskich.

kamild

2012-10-05, 23:58
Widzę, że jest zainteresowanie, toteż zdecydowałem się uzupełnić temat o kilka filmów:




Poniżej zamieszczam link do pełnometrażowego filmu pt. "Miecz samuraja". Całości jeszcze nie oglądałem, ale na początku jest mowa o tym, że kataną można przepołowić człowieka w całości od głowy do krocza :szczerbaty: - to tak na zachętę. ;)
Podaję link do YT, gdyż skrypt na sadolu nie pozwala mi dodać więcej niż 20min materiału.
Kod:
/watch?v=qev-Nkfc7vk


+ Bonus: Katano-podobny chiński miecz wojenny :beka: