18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Jak sklepy łamią prawo

maciekawski • 2012-12-20, 14:57
Naszła mnie niedawno ochota na piwo regionalne. Dzięki temu, że skończyłem już 18 lat, sądziłem, że z kupnem nie będzie problemu. Spotkała mnie jednak dość głupia i przykra sytuacja.

Zaznaczę od razu, że nie posiadałem jeszcze dowodu osobistego, jednak sądziłem, że paszport zawiera potrzebne dane do ustalenia pełnoletności. I tu klops.
Ekspedientka stwierdziła, że "paszport nie jest dokumentem stwierdzającym (potwierdzającym) pełnoletność", więc piwa mi sprzedać nie może. Na pytanie, czy pesel / data urodzenia i zdjęcie nie wystarczają, stwierdziła, że przepisy nie pozwalają jej sprzedawać alkoholu bez okazania dokumentu tożsamości. Jedynym dokumentem, jaki ten sklep "honorował", był dowód osobisty. Odpuściłem sobie, bo jak wiadomo z biurokracją rzadko kto wygrywa.
Miałem w ten weekend trochę czasu, więc z nudów napisałem do MSWiA z pytaniem, jaki dokument potwierdza tożsamość. Dzisiaj otrzymałem odpowiedź:
Cytat:

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na e-mail z dnia 15 grudnia 2012 r. uprzejmie informuję co następuje.
Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. 2006 r. Nr 139 poz. 993) dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby. Ponadto art. 4 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz. U. 2006 r. Nr 143 poz. 1027) stwierdza, że dokument paszportowy uprawnia do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadcza obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej, w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera. Jak wynika z przytoczonych przepisów w polskim systemie prawnym istnieją dwa dokumenty potwierdzające tożsamość osoby i są to zarówno dowód osobisty jak i paszport."



Zaopatrzony w ten e-mail, a także ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Artykuł 15, podpunkt 2:
Cytat:

W przypadku wątpliwości co do pełnoletniości nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do zażądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.


paszport więc takowe dane posiada), wybieram się jutro do tego samego sklepu. Jestem ciekawy, jak zareagują na takie informacje. Mam nadzieję, że to będzie ostatni raz, jak będą próbowali wych*jać klientów. Na koniec jeszcze dodam klasyczny komixx, który opisuje taką absurdalną sytuację:



Pozdro dla logicznie myślących. I wesołych świąt :mikolaj:

Ponury Knur

2012-12-20, 15:38
BongMan napisał/a:


No czasem tak. Ale wracając do ciebie - nie robisz przypadkiem z siebie hipokryty? Bo piszesz że cię to nie obchodzi, tym samym udowadniając że tak nie jest. Bo gdyby rzeczywiście cię to nie obchodziło, to olałbyś i przewinął dalej...



:homer: głębokie te twoje przemyślenia... ale jakoś nie przemawiają do mnie. To było pytanie.

Dymekx

2012-12-20, 15:56
@do autora
Sklep ma w interesie sprzedaż towaru, więc nie sprzedając ci piwa sklep nie mógł cię "wych*jać". Co innego gdyby sprzedał ci produkt z nalepką "promocja 60%" kiedy cena produktu nie została obniżona tak jak informuje nalepka.

yoyoyo

2012-12-20, 16:24
Zamiast się wykłócać, osobiście wolę zastosować makroekonomiczny mechanizm wolnorynkowy i wybrać inny sklep, który zarobi na krnąbrności jakiegoś dziada.

Mar$ki

2012-12-20, 16:26
Faktycznie do niektórych sklepów bez artykułów ustawy wyuczonych nie ma co wchodzić. Tępę ekspedientki do garów.

stalin_za_mlodu

2012-12-20, 16:28
pisage napisał/a:


(...) - walka o swoje prawa w sklepie (...).



pisage napisał/a:


(...) Też często piszę do urzędów o wyjaśnienia i macham ludziom paragrafami, jak się upierają przy czymś.



No popie**oliło.

ociep

2012-12-20, 16:29
kolejny gimbus, który pewnie pójdzie na prawo i na pierwszym roku będzie chodził w garniturze z teczką.

konował

2012-12-20, 16:30
Sklep chciał cie wych*jać bo nie sprzedał ci piwa ??? No to po ch*ju fest cie wyj***ł.

Rafal1757

2012-12-20, 16:34
No i po ch*j się sapiecie do niego. Sprawa może i błaha ale dowodzi że koleś ma coś w bani i w przyszłości nie da się wych*jac jakiemuś policjantowi czy urzędnikowi, który myśli że jest bogiem. Więcej takich ludzi, pzdr

Proximate

2012-12-20, 16:35
@ociep

Kolejny gimbus, który za parę lat będzie stał pod gimbusem z garniturem i teczką albo będzie kopał rowy za najniższą krajową, a na starość zostanie cieciem parkingowym za połowę tej stawki.

Wrzutka fajna, piwko ode mnie. Niech się k***a ludzie poduczą w prawie, takie regulacje bardzo się przydają w życiu i łatwo znajomością prawa zagiąć nawet służby mundurowe, które go nie znają..

Br...........ki

2012-12-20, 16:37
LOOOOOL
Napisałeś to co najmniej tak, jakby to sklepowi zależało na tym by ci piwa nie sprzedać... Tu jest tylko i wyłącznie błąd pracownika, pomyślała sobie że tyle codziennie widać absurdów Polski że może mieć kłopoty jeśli sprzeda ci piwo na paszport a nie dowód. Gdyby nie prawo to sklep sprzedawał by alkohole każdemu jak leci to przecież w ich interesie

Lumpy1

2012-12-20, 16:37
pewnie masz gimbazowy mleczny wąsik i pewnie dlatego nie chciała Ci sprzedać.

duży

2012-12-20, 16:41
@maciekawski: Dla twojej informacji: MSWiA nie istnieje już od ponad roku ;)

Lo...........ck

2012-12-20, 16:43
Nie ma dowodu. Nie ma piwa.

:trollencjusz:

Ork.Fajny

2012-12-20, 16:45
Rafal1757 napisał/a:

[...]ale dowodzi że koleś ma coś w bani i w przyszłości nie da się wych*jac jakiemuś policjantowi czy urzędnikowi, który myśli że jest bogiem.


Urzędnik jest po to by zrobić to co on by chciał.
Z kolei sprzedawca to prywatna osoba na którą on nie łozy ani grosza by sobie k***a uzurpować prawo do produktów których jeszcze nie kupił...

parker_91

2012-12-20, 16:47
ludzie i parapety. po zakończeniu bodajże 2-giej klasy ogólniaka szło się z samym świadectwem i nie było problemu... po prostu ludzi zżera zawiść