18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Ile można zagrać piosenek na czterech chwytach?

Bard_Zerald • 2012-12-25, 23:11

Tak wrzuciłem gdzieś, to mi się przypomniało. :samoboj:
Po tagach nie znalazłem, a wątek ciekawy, może się któryś sadysta zainteresuję.
A mianowicie pokazane jest tutaj ile piosenek jest zrobione w praktycznie takim samym rytmie i na takich samych chwytach.

Btw od siebie mogę dodać że jest tam też:
Red Hot Chilli Peppers - Hey oh
Scorpions - Still loving you
Ira - Parę chwil
Cośtam cranberries - Zombie
Nightwish - The islander
Iggy Pop - The Passenger
Adele - Someone like you
Feel - Jak anioła głos
Green day - holiday

I inne,których nie chce mi się dopisywać. (Te powyżej z pamięci wypisałem).

Jakby co to:
Akordy to: C, G, Am, F
Albo w innej tonacji jak ktoś nie umie zmienić pasujące pod granie jest też A, E, Fis, D.

Docha

2012-12-26, 14:11
Bard_Zerald napisał/a:

Docha, cóż, nie chodziłem do szkoły muzycznej. Ale jest tak na oko, mogę się pomylić z 12 dźwięków z którego każdego możesz zrobić akord mollowy, durowy i powerchorda.



Akord to conajmniej 3 dźwięki zagrane razem lub po sobie. Mogą to być dźwięki z skali durowej (w podstawowym akordzie durowym musi być tonika, tercja większa, oraz tercja mniejsza od tercji większej, czyli septyma od toniki), lub molowej (czyli najpierw tonika, tercja mniejsza, a potem od niej tercja większa, czyli znów septyma od toniki) lub każdej innej, to dość złożony temat, bo skal jest tyle, ile jest kultur, podejścia ludzi do harmonii itd.

Cytat:

Do tego jeszcze dochodzi taki otwarty (Dużo takich w Incubusie jest), ale nie wiem jak się go zapisuje i masa innych różniących się zwykle o jakiś jeden dźwięk w akordzie, których prawdopodobnie masy używa się grając akordy jeśli zamiast grając jak harcerz i trzymając ten chwyt ledwo i nie ruszając dodajesz sobie jakieśtam ozdóbki ;)



Widać że jeszcze mało wiesz w temacie :amused:

Cytat:

Ale fakt, zapomniałem dopisać, że ten 3 musi być mollowy.
Można te chwyty zagrać zaczynając od kazdego durowego akorda jakiego się chce, ale tymi co podałem się najwygodniej gra po prostu, więc napisałem. ;)



Zapomniałeś dodać że najwygodniej tak na gitarze akordami 'ogniskowymi'. A co jeśli ktoś gra na mandolinie? Albo na organach?
Nie trzeba chodzić do szkoły muzycznej, wystarczy chcieć się doedukować w tym temacie, czego Ci życzę bo muzyka to coś więcej niż power chordy, pentatonika i akordy :D

PS. A powerchordy to są po prostu rozbudowane dwudźwięki, czyli nie akordy w teoretycznym tego słowa znaczeniu.

Darson666

2012-12-26, 14:20
Dodam anegdotkę, że gwiazda rocka gra trzy akordy przed tysiącem fanów, a gwiazda jazzu gra tysiąc akordów przed trzema fanami :D .

yoyoyo

2012-12-26, 14:20
Dlaczego polecam bas - fis to fis, bez znaczenia czy gitarzysta gra moll czy dur :)

Docha

2012-12-26, 14:22
yoyoyo napisał/a:

Dlaczego polecam bas - fis to fis, bez znaczenia czy gitarzysta gra moll czy dur :)



Jak jesteś basistą, to w takim razie bardzo słabym :D Tak zwanym "tonikowcem" co bas zawieszony ma na kolanach i pizga w niego kostką.

arkadoss

2012-12-26, 14:35
a ja sie dalej pytam gdzie tam k***a feel jest ?

jonasz1

2012-12-26, 14:36
dlatego polecam Jazz ^^

btw. sporo tu muzyków od razu się znalazło :amused:

KiKiZ

2012-12-26, 14:36
A wiecie od czego się zaczęło? Ktoś wkleił gówniany cover Gangnam Style jakiejś azjatki(chyba) która grała na gitarze który był własnie grany na tych 4 akordach i już wszyscy znawcy muzyki.

yoyoyo

2012-12-26, 14:37
Docha napisał/a:



Jak jesteś basistą, to w takim razie bardzo słabym :D Tak zwanym "tonikowcem" co bas zawieszony ma na kolanach i pizga w niego kostką.



Nie dość, że zdążyłaś mnie ocenić na podstawie jednego posta, którego nawet nie musiałem napisać na serio, to jeszcze dorobiłaś do tego tło, które nadawałoby nutkę słuszności temu, co piszesz :D Co innego skale i pozostałe cuda, jakimi można się posługiwać, a co innego porównanie stopnia skomplikowania zagrania jednego dźwięku na gitarze i na basie ;)

Bard_Zerald

2012-12-26, 14:39
Docha, no, o tym czym są akordy i interwały to się sam douczyłem.
Ale nie zaprzeczam że z teorii jestem marny. Uczę się raczej tego co mi się przydaje albo akurat mnie zaciekawi i sobie ogarnę.

Raczej gram ze słuchu z tabów i wymyślam sobie samemu jakieś akordy, które już na pewno istnieją i mają jakąś śmieszną nazwę której nie czaję typu Asus7 czy coś takiego. :D Ale powolutku teorię też sobie łykam, bo często się przydaje.

Docha napisał/a:

Zapomniałeś dodać że najwygodniej tak na gitarze akordami 'ogniskowymi'. A co jeśli ktoś gra na mandolinie? Albo na organach?


No to ma problem :D Ale na klawiszach to chyba zaczynając od C będzie miał najłatwiej właśnie. Na gitarze w zasadzie też łatwo. Nie umiem podać tak, żeby było wygodnie dla kogoś grającego na mandolinie bo nie znam się na mandolinach. Ale myślę, że większość osób, którym mogło by się to przydać będą grać na gitarach i keyboardach i głównie im się przyda w C :D

Docha

2012-12-26, 14:39
yoyoyo napisał/a:



Nie dość, że zdążyłaś mnie ocenić na podstawie jednego posta, którego nawet nie musiałem napisać na serio, to jeszcze dorobiłaś do tego tło, które nadawałoby nutkę słuszności temu, co piszesz :D Co innego skale i pozostałe cuda, jakimi można się posługiwać, a co innego porównanie stopnia skomplikowania zagrania jednego dźwięku na gitarze i na basie ;)



Nie ma żadnej róźnicy trudności w zagraniu jednego dźwięku na gitarze, basie, gitarze barytonowej, skrzypcach i innych instrumentach strunowych. :amused:

yoyoyo

2012-12-26, 14:41
Cytat:

Nie ma żadnej róźnicy w zagraniu jednego dźwięku na gitarze, basie, gitarze barytonowej, skrzypcach i innych instrumentach strunowych. :amused:



Nie łap za słówka :P

Docha

2012-12-26, 14:42
yoyoyo napisał/a:



Nie łap za słówka :P



Będę! :amused:

Bard_Zerald

2012-12-26, 14:44
jonasz1 napisał/a:

dlatego polecam Jazz ^^



:D Ciekawe czy dało by się zrobić taki filmik z jazzem. Było by ciężko, ale może to możliwe.

arkadoss napisał/a:

a ja sie dalej pytam gdzie tam k***a feel jest ?



Zobacz filmik na pierwszej stronie dodał siwers3 z cezikiem. Tam masz Feela :D
Bez Feela w końcu to nie imprezka.

KiKiZ napisał/a:

A wiecie od czego się zaczęło? Ktoś wkleił gówniany cover Gangnam Style jakiejś azjatki(chyba) która grała na gitarze który był własnie grany na tych 4 akordach i już wszyscy znawcy muzyki.



:D Wiem, bo to ja napisałem właśnie i dodałem ten filmik i dlatego ten filmik wrzuciłem jako cały temat.

Docha

2012-12-26, 14:46
Bard_Zerald napisał/a:

:D Ciekawe czy dało by się zrobić taki filmik z jazzem. Było by ciężko, ale może to możliwe.



Spróbuj tak z rockiem progresywnym zrobić. Trudniejsze niż quake na poziomie nightmare.

Captain obvious

2012-12-26, 14:54
Bard_Zerald napisał/a:

Docha, no, o tym czym są akordy i interwały to się sam douczyłem.
Ale nie zaprzeczam że z teorii jestem marny. Uczę się raczej tego co mi się przydaje albo akurat mnie zaciekawi i sobie ogarnę.

Raczej gram ze słuchu z tabów i wymyślam sobie samemu jakieś akordy, które już na pewno istnieją i mają jakąś śmieszną nazwę której nie czaję typu Asus7 czy coś takiego. :D Ale powolutku teorię też sobie łykam, bo często się przydaje.


No to ma problem :D Ale na klawiszach to chyba zaczynając od C będzie miał najłatwiej właśnie. Na gitarze w zasadzie też łatwo. Nie umiem podać tak, żeby było wygodnie dla kogoś grającego na mandolinie bo nie znam się na mandolinach. Ale myślę, że większość osób, którym mogło by się to przydać będą grać na gitarach i keyboardach i głównie im się przyda w C :D



To ch*ja wiesz i lepiej się poducz zanim napiszesz. Jak grasz ze słuchu, jak nie wiesz co grasz ? Ofc można, ale trzeba być przynajmniej dobrym w te klocki bo w innym wypadku to zwyczajnie amatorstwo. Jak nie masz nauczyciela to sobie znajdź, a jak masz to widocznie kiepskiego skoro uczy Cię tylko tego, czego "potrzebujesz". Trzeba przynajmniej mieć pojęcie o całej reszcie teorii. I akordy to raczej łatwiejsza część. A akordy sus nie mają tercii, za to mają to co stoi po nich czyli np sus2 ma sekundę, sus4 kwartę, jak Cie to ciekawi to odsyłam na http://gosk.com/chords/