18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Planowana przerwa techniczna - sobota 23:00 (ok. 2h) info
topic

Ile można zagrać piosenek na czterech chwytach?

Bard_Zerald • 2012-12-25, 23:11

Tak wrzuciłem gdzieś, to mi się przypomniało. :samoboj:
Po tagach nie znalazłem, a wątek ciekawy, może się któryś sadysta zainteresuję.
A mianowicie pokazane jest tutaj ile piosenek jest zrobione w praktycznie takim samym rytmie i na takich samych chwytach.

Btw od siebie mogę dodać że jest tam też:
Red Hot Chilli Peppers - Hey oh
Scorpions - Still loving you
Ira - Parę chwil
Cośtam cranberries - Zombie
Nightwish - The islander
Iggy Pop - The Passenger
Adele - Someone like you
Feel - Jak anioła głos
Green day - holiday

I inne,których nie chce mi się dopisywać. (Te powyżej z pamięci wypisałem).

Jakby co to:
Akordy to: C, G, Am, F
Albo w innej tonacji jak ktoś nie umie zmienić pasujące pod granie jest też A, E, Fis, D.

bloodwar

2012-12-26, 00:25
Rozj***ło mnie "cośtam cranberries" - nigdy nie słyszałeś o "the"?

Bard_Zerald

2012-12-26, 00:41
@bloodwar
Właśnie nie pamiętałem czy tam jest przedimek czy jakiś przymiotnik.
A kojarzę bardziej piosenkę niż zespół i to fragment bardziej niż piosenkę.
Ale pod chwyty podchodzi cała, bo sprawdziłem :D

bloodwar

2012-12-26, 09:13
Bardzie, raczysz chyba żartować, przecież wystarczy wpisać na youtubie "zombie" i w pierwszym wyniku wyszukiwania pojawia się pełna nazwa zespołu, ile by to zajęło, 3 sekundy? A akurat w przypadku zespołów większośc ma w nazwie "The" które się przeważnie pomija.

A co do samego "klucza" akordów w piosenkach - każdy kto próbował kiedyś stworzyć coś unikalnego i specjalnego w muzyce zauwazył pewnie, że co by się nie grało, w jakiej tonacji i prędkości, jakim zaawansowaniem (czy power chord czy zwykly czy może pojedyńcze dźwięki z akordu grane "po kolei") - wszystko "gdzieś już kiedyś słyszałem". Niby kombinacji akordów jest od groma, ale w praktyce niewiele z nich "skleja" się ze sobą ładnie (stąd "geniusz" zespołów takich jak Nirvana, Green Day, Nickelback - wykorzystują najprostsze z nich ale umiejętnie potrafią je zepchnąć "w tło" żeby nie było słychać, że "gdzieś to już kiedyś słyszałem"). Jeżeli ktos ma ambicje, idzie krok dalej i do standardowej, prostej palety akordów dodaje coś "od siebie" (Hendrix, Vai, Van Hallen, Malmsteen) co czyni jego muzykę tak unikalną a jego styl rozpoznawalnym od pierwszych dźwięków, jeżeli nie, szybko wchodzi w rutynę a kolejne płyty i riffy na nich są uznawane przez fanów za kopie tego, co słyszeli wczesniej (ostatnio Metallica i AC/DC)

sniegu91

2012-12-26, 09:33
cezik, nagral identyczny filmik kiedys, nawet te same piosenki ino na gitarze, pozdro dla kreatywnych amerykanow czy kogos tam...

truffein

2012-12-26, 13:38
lepszy jest występ przed publicznością, ten sam motyw, ta sama muzyka + kilka zabawnych tekstow :D /watch?v=Co9mW_9hH2g - link yt ;)

siwers3

2012-12-26, 13:44
Tutaj wspomniany wcześniej filmik Cezika:


i nieco starszy materiał pokazujący to samo:


Cezik rządzi :)

Mathek

2012-12-26, 13:47
Jakaś lista tych utworów ? Większość kojarzę ale nie pamiętam tytułów.

Bard_Zerald

2012-12-26, 13:47
bloodwar, nie mówiłem, że to źle.
Na tych chwytach powstało wiele naprawdę dobrych piosenek. (I naprawdę wiele :D ).
Tylko widać tu, że naprawdę dużo jest na podobnym schemacie. Ale każdy ma inny rodzaj wokalu i aranżacje i na pierwszy rzut oka często można tego nie zauważyć.

A co do tytułu, mogłem zobaczyć i zajęło by mi to 10 sec, ale nie chciało mi się. ;)

sniegu91 napisał/a:

cezik, nagral identyczny filmik kiedys, nawet te same piosenki ino na gitarze


A zagrał tam jeszcze coś więcej, jakieś polskie piosenki dodał. Ale ogólnie było tego mniej.

@up, łap.

Journey -- "Don't Stop Believing"
James Blunt -- "You're Beautiful"
Black Eyed Peas -- "Where Is the Love"
Alphaville -- "Forever Young"
Jason Mraz -- "I'm Yours"
Train -- "Hey Soul Sister"
The Calling -- "Wherever You Will Go"
Elton John -- "Can You Feel The Love Tonight" (from The Lion King)
Akon -- "Don't Matter"
John Denver -- "Take Me Home, Country Roads"
Lady Gaga -- "Paparazzi"
U2 -- "With Or Without You"
The Last Goodnight -- "Pictures of You"
Maroon Five -- "She Will Be Loved"
The Beatles -- "Let It Be"
Bob Marley -- "No Woman No Cry"
Marcy Playground -- "Sex and Candy"
Men At Work -- "Land Down Under"
Theme from America's Funniest Home Videos
Jack Johnson -- "Taylor"
Spice Girls -- "Two Become One"
A Ha -- "Take On Me"
Green Day -- "When I Come Around"
Eagle Eye Cherry -- "Save Tonight"
Toto -- "Africa"
Beyonce -- "If I Were A Boy"
Kelly Clarkson -- "Behind These Hazel Eyes"
Jason DeRulo -- "In My Head"
The Smashing Pumpkins -- "Bullet With Butterfly Wings"
Joan Osborne -- "One Of Us"
Avril Lavigne -- "Complicated"
The Offspring -- "Self Esteem"
The Offspring -- "You're Gonna Go Far Kid"
Akon -- "Beautiful"
Timberland featuring OneRepublic -- "Apologize"
Eminem featuring Rihanna -- "Love the Way You Lie"
Bon Jovi -- "It's My Life"
Lady Gaga -- "Pokerface"
Aqua -- "Barbie Girl"
Red Hot Chili Peppers -- "Otherside"
The Gregory Brothers -- "Double Rainbow"
MGMT -- "Kids"
Andrea Bocelli -- "Time To Say Goodbye"
Robert Burns -- "Auld Lang Syne"
Five for fighting -- "Superman"
The Axis of Awesome -- "Birdplane"
Missy Higgins -- "Scar"

Docha

2012-12-26, 13:49
Cytat:

Akordy to: C, G, Am, F
Albo w innej tonacji jak ktoś nie umie zmienić pasujące pod granie jest też A, E, Fis, D



Eh, uwielbiam domorosłych 'muzyków' których znajomość kończy się na akordach ogniskowych. :D
Równie dobrze można zagrać C#, G# Bbm F#, albo D, A, Bm, G itd. Po ch*j to pisać więc? Zwłaszcza że zrobiłeś z błędem, bo nie Fis, tylko F#m (czyli Fis moll).

Cytat:

Niby kombinacji akordów jest od groma, ale w praktyce niewiele z nich "skleja" się ze sobą ładnie (stąd "geniusz" zespołów takich jak Nirvana, Green Day, Nickelback - wykorzystują najprostsze z nich ale umiejętnie potrafią je zepchnąć "w tło" żeby nie było słychać, że "gdzieś to już kiedyś słyszałem"). Jeżeli ktos ma ambicje, idzie krok dalej i do standardowej, prostej palety akordów dodaje coś "od siebie" (Hendrix, Vai, Van Hallen, Malmsteen) co czyni jego muzykę tak unikalną a jego styl rozpoznawalnym od pierwszych dźwięków, jeżeli nie, szybko wchodzi w rutynę a kolejne płyty i riffy na nich są uznawane przez fanów za kopie tego, co słyszeli wczesniej (ostatnio Metallica i AC/DC)



Raczysz Panie bredzić. Rocka progresywnego lub jazzu nie zna Pan, proszę tam znaleźć podział na akordy. Ale czego oczekiwać od kogoś kto twierdzi że Nirvana czy Nickelback to geniusz :amused:

A filmów nie widziałem, czytając komentarze widzę że nikt nie wspomniał z czego to się wywodzi. A sekwencja ta pochodzi z kanonu D Dur Johanna Pachelbela

nanab

2012-12-26, 13:57
Może ktoś grający w gitarę przetłumaczyć o co chodzi? Jakieś ciosy, chwyty, akordy?

Bard_Zerald

2012-12-26, 14:02
Docha, cóż, nie chodziłem do szkoły muzycznej. Ale jest tak na oko, mogę się pomylić z 12 dźwięków z którego każdego możesz zrobić akord mollowy, durowy i powerchorda. Do tego jeszcze dochodzi taki otwarty (Dużo takich w Incubusie jest), ale nie wiem jak się go zapisuje i masa innych różniących się zwykle o jakiś jeden dźwięk w akordzie, których prawdopodobnie masy używa się grając akordy jeśli zamiast grając jak harcerz i trzymając ten chwyt ledwo i nie ruszając dodajesz sobie jakieśtam ozdóbki

Ale fakt, zapomniałem dopisać, że ten 3 musi być mollowy.
Można te chwyty zagrać zaczynając od kazdego durowego akorda jakiego się chce, ale tymi co podałem się najwygodniej gra po prostu, więc napisałem. ;)

Cytat:

Raczysz Panie bredzić. Rocka progresywnego lub jazzu nie zna Pan, proszę tam znaleźć podział na akordy. Ale czego oczekiwać od kogoś kto twierdzi że Nirvana czy Nickelback to geniusz

A filmów nie widziałem, czytając komentarze widzę że nikt nie wspomniał z czego to się wywodzi. A ta progresja pochodzi z kanonu D Dur Johanna Pachelbela



:D Za to piwko leci

torbiasz

2012-12-26, 14:06
gdyby wydali płytę to chyba bym pierwszy raz kupił oryginała :D

MCL

2012-12-26, 14:09
bloodwar napisał/a:

A co do samego "klucza" akordów w piosenkach - każdy kto próbował kiedyś stworzyć coś unikalnego i specjalnego w muzyce zauwazył pewnie, że co by się nie grało, w jakiej tonacji i prędkości, jakim zaawansowaniem (czy power chord czy zwykly czy może pojedyńcze dźwięki z akordu grane "po kolei") - wszystko "gdzieś już kiedyś słyszałem". Niby kombinacji akordów jest od groma, ale w praktyce niewiele z nich "skleja" się ze sobą ładnie (stąd "geniusz" zespołów takich jak Nirvana, Green Day, Nickelback - wykorzystują najprostsze z nich ale umiejętnie potrafią je zepchnąć "w tło" żeby nie było słychać, że "gdzieś to już kiedyś słyszałem"). Jeżeli ktos ma ambicje, idzie krok dalej i do standardowej, prostej palety akordów dodaje coś "od siebie" (Hendrix, Vai, Van Hallen, Malmsteen) co czyni jego muzykę tak unikalną a jego styl rozpoznawalnym od pierwszych dźwięków, jeżeli nie, szybko wchodzi w rutynę a kolejne płyty i riffy na nich są uznawane przez fanów za kopie tego, co słyszeli wczesniej (ostatnio Metallica i AC/DC)


W połowię się zgodzę, z tym że Yngwie napie**ala wszystkie solówki pentatoniką, tyle że robi to z prędkością karabinu maszynowego. A reszta no cóż, wiadomo, gdzieś inspiracja się kończy i wydaję się słabe albumy (jak ostatni album VH) Ale są jeszcze artyści w miarę świezi, którzy potrafią czymś zaskoczyć, mimo tylu lat w branży. Choćby mój osobisty bóg, song z tego roku:

Jak sam mówił, kiedy chciał to brał gitarę i grał i nigdy nie słuchał znajomych z branży, ponieważ wiedział, że mogłoby to jakoś wpłynąć na jego styl i unikalność. Zaraz się zlecą znawcy że klonuje VH, Maidena, czy Yngwiego, ale prawda jest taka, że każdy z nich coś od Schenkera ugryzł, jak jeszcze oni zapie**alali hedbengując pod sceną a on nak***iał z UFO ;)