18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Całkiem ostry nożyk

Co...........er • 2014-01-19, 00:52
ze stali damasceńskiej



Marka Sumikama uznawana jest za jedną z niewielu na świecie firm, która potrafi wykuć prawdziwą stal damasceńską. Obecnie oferowana klientom limitowana linia noży Kasumi Masterpiece jest efektem wieloletnich eksperymentów i udoskonalania specyficznego typu udoskonalanej kobaltem stali wysokowęglowej VG10.

^to dla przypie**alacza z pierwszego komentarza, jak i innych "znawców" którzy nawet nie przeczytają a pie**olą kocopoły :)


AlKubal

2014-01-19, 09:07
info z wiki:
Cytat:

Obecnie tak zwana „stal damasceńska” jest szeroko wykorzystywana do produkcji noży kuchennych z najwyższej półki. Kupowane przez profesjonalnych kucharzy, wielokrotnie droższe niż zwykłe. Używają jej wyspecjalizowane zakłady (np. Chris Reeve) i niewielcy prywatni producenci noży. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że nie jest to oryginalna stal damasceńska, a jedynie materiał, który w wyniku obróbki uzyskuje cechy wizualne do niej zbliżone (w dalszym ciągu ustępujący oryginałowi pod względem wytrzymałości).


dziękuję za uwagę.

dOpieca

2014-01-19, 09:24
już dawno bym palców nie miał , kochane nożyki za 6zł

korinogaro

2014-01-19, 09:49
Przecież już wykazano jakiś czas temu że cała tajemnica stali damasceńskiej nie jest w tym co robili kowale (bo to nie wielokrotne zbijanie warstw nadawało jej wyjątkowej twardości, bo przecież takie numery w europie czy Japoni też robiono i nie dawało to tego samego efektu) tylko w mocno unikatowym składzie złoża żelaza. Ci sami kowale nie byli w stanie wykuć stali damasceńskiej z materiału z jakiegokolwiek innego miejsca.

sliwa

2014-01-19, 09:51
ja pie**ole..
damas co znaczy wystarczy sobie wklepać wiki
i tak... klepie się to dalej!
foty pochodzą ze strony http://japanesechefsknife.com
stal to pewnie vg10

aż qrwa strach się bać, że wasze baby pewnie mają większą wiedzę...
ale ch*j... czego się spodziewać od użytkowników tępego odbieraka do ziemniaków od ruskich


jestem zniesmaczony

grzesiek198829

2014-01-19, 09:54
W IKEI nóż ze stali "damasceńskiej" kupicie za około 180zł :D pewnie uj a nie ze stali damasceńskiej ale wygląda ładnie

KrisCFC

2014-01-19, 09:56
Ludzie głodują a ten banan jabłka marnuje... !

MarcinPe

2014-01-19, 10:00
1 - Damast nie wpływa na ostrość, tylko na wygląd.
2 - Ten nożyk ani nie jest ostry, ani blisko najlepszych.

A to mój kuchenniak :)

Adziooh

2014-01-19, 10:30
Kraków, miasto stałych klientów.

Antybozia666

2014-01-19, 10:42
Robak w trzecim jabłku na tym teście ma przej***ne.

PiotrekMMA

2014-01-19, 11:02
Taaa, a pewnie w praktyce jak z tymi z Mango.

joneleth

2014-01-19, 11:07
Nie chce mi się odnosić do wszystkich komentarzy, ale kilka słów wyjaśnienia.
To nieprawda że technologia wytwarzania stali damasceńskiej zaginęła, albo że nie udałlo się jej odtworzyć, tzn. nie zaginęła w XVII/XVIII w. jak dotychczas sądzono - przwetrwała w Indiach do końca XIX wieku i opisy jej wytwarzania możemy odnaleść w pamiętnikach brytyjskich oficerów przemierzających perłę korony brytyjskiej. W międzyczasie po zaniku tej technologii na bliskim wschodzie udało się ją ównież odtworzyć (również jeszcze w XIX w.) rosyjskiemu badaczowi płk. Anosowowi.
Pokrótce: To co powszechnie określane jest mianem stali damasceńskiej prawidłowo powinno być nazywane bułatemm bądź stalą "wootz". Wootz jest to stal tyglowa, czyli technologia jej produkcji jest wtórna. NIe uzyskuje się ją bezpośrednio z rudy w procesie wytopu, tylko przetapia w tyglu metaliczne żelazo/stal z odpowiednimi dodatkami (głównie pyłem węgla drzewnego) a następnie bardzo wolno chłodzi (kilka-kilkanaście godzin). To właśnie w tym powolnym chłodzeniu jest cała tajemnica. dzięki niemu następuje natualna segregacja pierwiastków w stali i wydziela się dendrytyczny cementyt, któy tworzy później ów wzór na powierzchni głowni. Tak na marginesie dodam że cementyt jest najtwardszym związkiem występującym w stali. Następnie cała sztuka polega na odpowiedniej obróbce takiej stali, gdyż nie można jej zbytnio rozgrzać gdyż doprowadzi to do rozpuszczenia się siatki cementytu w stali. Paktycznie temperatura kucia nie przekracza tutaj 700-800 stopni C, podczas gdy zazwyczaj obóbka kowalska przeprowadzana jest w temp. 1100-1200 stopni.
Nóż pokazany na filmiku wykonany jest z tzw. "damastu skuwanego", czyli europeskiego substytutu. Technika jego wytwarzania polega na zgrzewaniu ze sobą naprzemiennie stali twardej i miękkiej i w tym przypadku to ta różnica w składzie stali tworzy wzór na powierzchni (w wootz dla przypomnienie wzór jest efektem krytalizacji wlewka w odpowiedniej temp.).
Problem jaki się tu pojawia spowodowany jest zróżnicowaną terminologią. Ów widoczny na filmiku damast skuwany w krajach anglojęzycznych określany jest właśnie mianem "damaskus steel", podczas gdy damast krystaliczny nosi nazwę "wootz". U nas wootz określa się jako bułat bądź właśnie damast (stal damasceńska) a anielski "damaskus" nosi miano damastu skuwanego, czasem też niesłusznie określanego mianem "dziweru", co jest jeszcze czymś zupełnie innym.

Wootz/bułat wytwarzany jest obecnie przez wielu rzemieślników na świecie (w tym również w Polsce). Najbadziej znanym jest chyba ukraiński knifemaker Vasilij Fursa.

Zainteresowanym tematem polecam w pierwszej kolejności książkę J Piaskowskiego "O stali damasceńskiej" oraz prace Allana Williamsa oraz J.D. Verchoevena.

Dziękuję
Pozdrawiam

Expert.

Ps. Hasło "stal damasceńska" z wikipedii można se wsadzić między poślady...

Tassadar

2014-01-19, 12:02
Chytrusek widzę że ksywę w interesach przybrałeś odpowiednią, ale umknął ci fakt ze świata prawdziwego biznesu, dokładnie mam na myśli fakt iż NK podskoczyła gwałtownie niczym nażarty murzyn o całe 40 zł a zatem wynosi niebagatelną kwotę 1280 zł, co za tym idzie, możesz kupić i nóż i zapas chleba na cały cholerny miesiąc! Wzruszenie odbiera mi mowę

pSTANLEY

2014-01-19, 12:49
Tylko te noże rdzewieją i zmieniają smak potraw więc imo nadają się tylko do mięsa. Do warzyw i owoców lepszy będzie nóż ceramiczny. Ceramika trzyma ostrość nieporównywalnie lepiej od noży stalowych. Od roku mam 2 noże Kyocera kyotop i w przypadku ważyw i owoców nie ma on sobie równych wśród noży stalowych (chodzi tu zarówno o brak zmiany smaku oraz jakość cięcia).

ACycuuu

2014-01-19, 13:01
FAKE!!!!

Przecież to oczywiste...

wcześniej sobie przygotował rozcięte jabłka a na nagraniu poprostu trafił nożem w to samo miejsce...

ale z was naiwniaki...