18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Szwedzki przysmak czyli zgniły śledzik.

Ka...........ro • 2013-02-06, 21:00
Próba zjedzenia szwedzkiego przysmaku o nazwie "Surströmming". Przysmakiem tym jest zgniły solony filet z śledzia. Polecam obejrzenie całości ze względu na ciekawe opisy doznań organoleptycznych. Dla zniecierpliwionych Sadoli akcja od 9:00. Materiał zaczerpniety z YouTube, sprawdzony po tagach. Wymagana znajomość języka angielskiego.



:rzyga:

Zl...........ny

2013-02-07, 01:55
animalus napisał/a:

strasznie mnie denerwuje to w jakis sposob otwierają te paczki. nie wiem czemu.



Masz paczkofobię, podobno leczy się to elektrowstrząsami.

norbi7631

2013-02-07, 02:00
@mjiceland wyślę adres na PW, wysyłaj. Będzie "materiał własny" jak żygam dalej niż widzę :D
Gorzej jak mi posmakuje :D :D :D

gelynder1

2013-02-07, 02:02
podobnie jebie norweski przysmak..lutefisk,,raz jadłem ,no raz skosztowałem i całowałem potem 2 godziny muszle w kiblu

koolowsky

2013-02-07, 02:18
nie zgniłe tylko kiszone.to je różnica ;)

Aegot23

2013-02-07, 02:21
Pani od praktycznej nauki szwedzkiego mówiła, że oni to popijają mlekiem (chyba).
Wyobrażam sobie te rewolucje żołądkowe. Z drugiej strony mleko to naturalna odtrutka, więc jakiś pokrętny sens w tym jest.
Jak dobrze pójdzie i zdam studia i pojadę na praktyki albo wymianę, oraz jak wpadnie mi to w łapki, to sama nakręcę filmik ze spożywania tego.

Elanez

2013-02-07, 03:04
Dawno się tak nie ubawiłem xD Piwko!

Ja...........88

2013-02-07, 10:29
finkreth napisał/a:

My jemy zgniłe ogórki. Co kraj to obyczaj, kwestia przyzwyczajenia chyba.


Tyś jest k***a zgniły. Doucz się.

matol

2013-02-07, 10:53
Aż zgłodniałem. Smaka mi tylko narobił.

cu...........ow

2013-02-07, 11:21
sfermentowany a nie zgniły

Sigonek

2013-02-07, 12:36
10:00-10:30 <3

mjiceland

2013-02-07, 13:52
norbi7631 napisał/a:

@mjiceland wyślę adres na PW, wysyłaj. Będzie "materiał własny" jak żygam dalej niż widzę :D
Gorzej jak mi posmakuje :D :D :D



Czekam, ale obiecałeś filmik pamiętaj

Fisz_

2013-02-07, 17:17
Sam bym się skusił, psia mać :D Całkiem poważnie - za punkt honoru sobie wziąłem próbować wszystkiego, co zjadliwe i podawane do jedzenia, więc.. serio się na to skuszę mając taką okazję. Szczególnie, że gustuję w rybach i owocach morza.

jazzma

2013-02-07, 20:09
Fejk, szwedzi i norwedzy się nie lubią.

dumad

2013-08-19, 19:21
Spodoba się tym, którzy lubią oglądać filmiki osób po spożyciu Red Saviny lub Habanero :D Lecz to co przedstawiam działa w inny sposób :szczerbaty:

Surströmming jest to strasznie śmierdzący kiszony śledź, który zapachem przypomina zgniłą rybę albo kiszoną kapustę.
Mówi się, że ludzie, którzy go próbują, mogą być pewni, że go nigdy nie zapomną. Z powodu zapachu danie jest często spożywane na zewnątrz. Otwieranie puszki pod wodą może trochę zmniejszyć zapach, jak również ustrzeże otwierającego przed nieopatrznym chlapnięciem zalewy, które może być tragiczne w skutkach dla odzieży.
Fermentuje się w beczkach przez jeden do dwóch miesięcy, później jest puszkowany, a fermentacja trwa nadal. Pół roku do roku później powstaje tyle gazu, że walcowata puszka zmienia kształt na bardziej kulisty. Łatwo znaleźć puszki o takim kształcie w każdym markecie w Szwecji. Niektóre linie lotnicze wprowadziły zakaz przewożenia tych puszek na pokładzie, ponieważ zaliczają je do kategorii pojemników pod dużym ciśnieniem i nawet upadek takiej puszeczki powoduje jej wybuch :D
W Polsce można ją kupić w internetowym Szwedzkim sklepie




Surströmming jest często jedzony z rodzajem chleba zwanym tunnbröd (cienki chleb). Kromki smaruje się, a na wierzch kładzie się posiekaną cebulę (zwykle czerwoną) i ugotowane ziemniaki w plastrach, bądź przygotowaną z ziemniaków pastę.

Całą rybę wyciąga się z puszki i rozcina wzdłuż. Wnętrzności należy usunąć (włączając ciemnoszarą ikrę), a rybę otworzyć jak książkę. Czerwone mięso należy zgnieść widelcem i oddzielić od ości. W małych kawałkach układać na kanapce. Ostatnim niezbędnym dodatkiem jest gęsta kwaśna śmietana (szw. gräddfil) albo jej francuski odpowiednik crème fraîche. Miękki tunnbröd następnie składa się albo zwija, z chrupiącej odmiany zaś robi się kanapkę.

Kanapka z surströmming jest tradycyjnie podawana ze szklanką mleka albo z kieliszkiem wódki. Piwo również stało się popularne, chociaż połączone efekty śledzia i dwutlenku węgla z piwa mogą być całkiem nieprzyjemne jeszcze przez jakiś czas po posiłku.

A oto film przedstawiający spożycie oraz usiłowanie spożycia tej pysznej rybki :amused:


Smacznego :szczerbaty: