18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Rewolucja w języku

~Polimaty • 2015-03-31, 18:44
W naszym języku wiele razy dochodziło do prawdziwej (r)ewolucji. Niektóre słowa podstępnie zmieniały swoje znaczenie. O jakie przypadki chodzi? Czy znacie inne przykłady? :)



Bibliografia:
- Kopaliński Władysław, Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych, Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa 1999.
- Boryś Wiesław, Słownik etymologiczny języka polskiego, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2005.
- Długosz-Kurczabowa Krystyna, Wielki słownik etymologiczno-historyczny języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
- Kurkowska Halina, O zmianach znaczeń wyrazów, http://www.staff.amu.edu.pl/~hjp/teksty/Kurk1.pdf
- Kaźmierczak Maryla oraz Ewelina Zając, Przemiany kulturowo-językowe wsi polskiej pogranicza wielkopolsko-małopolsko-mazowieckiego (przełom XIX i XX wieku), http://repozytorium.uni.lodz.pl:8080/xmlui/bitstream/handle/11089/5179/223-230.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Brückner Aleksander, Słownik etymologiczny języka polskiego, Warszawa 1989

defcon1

2015-04-01, 11:12
Największa rewolucja językowa:
pedał - osoba nieheteronormatywna
zabójstwo - aborcja, eutanazja
Krzysztof Bęgowski - Anna Grodzka

Grzegorz.C

2015-04-01, 11:17
@Defcon1
Dodaj to:
prymityw - tradycjonalista
ateista - gimbus
przeciwnik w rozmowie - lewak

QuaPL

2015-04-01, 11:54
Mimo, że nie oglądam wszystkich polimatów, to podoba mi się to co robi i życzę gościowi powodzenia.

A wy się k***a dziwicie, że u nas jest tak źle. Jak ktoś lubi to co robi i jeszcze zarabia na tym pieniądze, to zaraz po nim cisną.

defcon1

2015-04-01, 12:10
@Grzegorz.C
albo to:
tolerancja dawniej: łac. tolerare - ścierpieć, tyle też to znaczyło, wytrzymywanie w cierpliwości czegoś, z czym się nie zgadzam, czego nie lubię lub czym nawet pogardzam.
tolerancja dzisiaj: pełna, bezwarunkowa akceptacja, popieranie, bezkrytyczna zgoda z daną rzeczą/zjawiskiem/ideologią/osobą/grupą osób

Sku3l

2015-04-01, 12:17
Co jak co, ale Polimaty to kanał z jednym z najlepszych montaży filmów. Każdy film ogląda się po prostu znakomicie. Za to i za sam w sobie ciekawy odcinek leci piwko ;)

Ma...........gw

2015-04-01, 12:35
Za polimaty piwo w ciemno, oj wiele bym dał żeby napić się piwka z samym prowadzącym, pogadać bo koleś ma potężną wiedzę i w przeciwieństwie do 99,9% polskich jewtuberów (zagrajmerów, pie**olovlogerów, gimbuserów) facet wybił się na swojej inteligencji a nie udawania debila. A może oni nie udają...

Pa...........ć

2015-04-01, 13:58
Rozpie**ala mnie ta wasza nienawiść do ludzi którzy odnieśli sukces, ale jak to się mówi: Psy szczekają a karawana jedzie dalej

Eleqtric

2015-04-01, 14:38
Dlaczego jak nacisnę na nutkę to leci darude sandstorm?

Hillsenn

2015-04-01, 14:41
Oo, czyżby polimaty wspierały (R)ewolucję planowaną na 26 kwietnia?

lobominator

2015-04-01, 15:04
Koterski jest spoko.
Pośród tego całego szajsu na YT w wykonaniu polskich "jutubersów" ten facet akurat miał pomysł na siebie i nie wiązało się to z żadnymi głupimi filmami, czy innymi srankami, prankami, a z chęcią podzielenia się wiedzą w fajny sposób. Dla mnie na plus.

Ja osobiście życzę Radkowi jak najlepiej.
Niech się rozwija, niech zarabia, nawet na Millenium Banku. Wizerunek to wizerunek - reklama i hajs, tak to teraz działa, więc gadanie "sprzedał się" to jak gadanie "poszedłem do pracy, zapłacili mi". Kondrat też banki reklamował i co? Kevin Spacey też u nas reklamuje. Podobnie Al Pacino w USA, a Schwarzenegger kiedyś zupki reklamował w Japonii, a Małysz reklamował czekoladę, której pewnie nigdy w ustach nie miał. Umniejsza to im w jakiejś materii? Nie. Każdy kasy potrzebuje i każdy kto ma łeb na karku wykorzystuje okazję i swoje "5 minut". A Radka szanuję i szanować będę, bo koleś nieźle oczytany, inteligentny. Z błotem mieszać to mogę sobie debili co prowadzą te poj***ne kanały, w których tylko śmichi chihi i nic więcej, a nie Koterskiego. Nawet taki SciFun swego czasu tak tutaj nienawidzony kiedyś prowadził naprawdę świetny BLOG głównie o fizyce, Kosmosie itp. i powiem jedno - ten blog był wręcz rewelacyjny - szkoda, że go sobie odpuścił. A to co pokazuje w filmikach to pod publikę dla średnio ograniczonych. Ogarnijcie się k***a ludzie i nie oceniajcie z zawiścią pod tytułem "on zarabia, ja nie, więc się sprzedał i generalnie złodziej".

Kelvezu

2015-04-01, 20:26
Uwielbiam go słuchać, tak się powinno mówić po polsku. Ładnie akcentuje, perfekcyjna dykcja, powinien szkolić tych wszystkich zjebów w tvn'u.

Ar...........ch

2015-04-01, 20:46
wildu88123 napisał/a:

Ocho, hejty się już zaczynają... ludzie, co was tak k***a boli? Czemu wszystko tu działa tak, hmmm... szablonowo?
Co raz częściej widzę, że jeżeli dany kanał odnosi jakiekolwiek sukcesy (szczególnie osoba go prowadząca) to jest do dostateczny powód, żeby kogoś nie lubić i obrażać. Przecież jeszcze nie tak dawno rozpływaliście się nad wartością merytoryczną jego filmików i ciekawym sposobem ich prezentowania... A teraz? zdecydowanie za długo jest na tym Youtube, już nikt się nim nie zachwyca, więc trzeba zacząć bluzgać. Ja pie**ole.
Może was zaskoczę, ale koleś nadal trzyma poziom, tylko czasami trzeba nacisnąć play, pie**olone gimbusy.



Krótko - cwaniactwo trzeba tępić. Dlatego Twój kraj jest taki piękny, r*cha Cię na ZUSie i podatkach (no, może Twoją mamę i tatę albo tatę i tatę), nie oferuje niczego w zamian za pobrane pieniądze, a dodatkowo wlepia kary za otwarcie piwa w parku i lepiej karmi w więzieniach niż w szpitalach. Karm jutubowego trolla dalej.

modyf

2015-04-01, 22:03
@up tracisz na tym? ja tam chętnie "zapłacę" youtubowym wyświetleniem za kilka minut jego programu. Wg mnie robi coś fajnego, w całkiem udany sposób, dlaczego miałby na tym nie zarobić? Przecież mam wybór - nie chcę to nie oglądam, nie subskrybuję, olewam. Gość robi program zawodowo, poświęca czas, przygotowuje się, dba żeby mnie zaciekawiło... dlaczego nie ma na tym zarobić? i jeszcze płacę w najwygodniejszy chyba sposób - nie robiąc nic, po prostu wystarczy że obejrzę.

Ja tam typa lubię ;) przynajmniej jakoś wyróżnia się stylem, kulturą, klasą. Przecież mógłby to nagrywać siedząc w domu przed kamerką, robiąc głupie miny. I guzik mnie obchodzi czy to jego wyszukany, ustalony i sztuczny sposób na sprzedanie produktu (programu) czy nie. Mi ta formuła odpowiada, ja to kupuję. I zdecydowanie chciałbym żeby na tym zarobił się po uszy, może znalazłby naśladowców co raczej pozytywnie wpłynęłoby na naszego yt.

A tak poza tym - jak nie jego dopingować, to kogo? Roja czy Rafallę? filozofującego kierowcę ciężarówki czy wymęczone złote myśli trepa? vlogerki czy szafiiarki? kompilację debili na drogach czy kompilację nawalonych buraków?