18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Przepływ laminarny z Tylerem Clary

Cudzołóżca • 2013-02-18, 21:14
Witam serdecznie. Chciałbym Wam przedstawić perfekcyjnie czasowo uchwycony przepływ laminarny powstający nad Tylerem Clary podczas Mistrzostw Świata w 20111 r.

Zdecydowanie Tyler nie mógłby wykorzystać tego zdjęcia jako profilówkę na portal społecznościowy, jednak wartość tego zdjęcia jest nieoceniona pod względem piękna przepływu.





Dla naukowców (nie wątpię, że takich na sadolu jest sporo) wrzucam informacje o przepływie:
Laminar flow (or streamline flow) occurs when a fluid flows in parallel layers, with no disruption between the layers.[1] At low velocities the fluid tends to flow without lateral mixing, and adjacent layers slide past one another like playing cards. There are no cross currents perpendicular to the direction of flow, nor eddies or swirls of fluids.[2] In laminar flow the motion of the particles of fluid is very orderly with all particles moving in straight lines parallel to the pipe walls.[3] In fluid dynamics, laminar flow is a flow regime characterized by high momentum diffusion and low momentum convection.

Przy tym temacie warto przypomnieć ciekawskim, że za prawidłowe rozwiązanie równania Naviera-Stokesa nadal możemy zgarnąć milion dolarów.

Cudzołóżca

2013-02-18, 23:06
Generalnie chodzi o to, że za 0.0001 sec przepływ na ciele Tylera będzie turbulentny. To znaczy, że ciągłość pomiędzy warstwami zostanie zaburzona. Można powiedzieć, że przepływ laminarny jest w przyrodzie i technice wyjątkiem, natomiast przepływ turbulentny regułą i wynikają z tego dla nas zarówno dobre jak i złe skutki. Można zatem sądzić, że jeśli
umielibyśmy budować samochody, statki i samoloty poruszające się ruchem laminarnym, wówczas ich opór rósł by znacznie wolniej z prędkością i do ich napędu potrzeba by znaczniej mniej energii. Wracając do zdjęcia, gdyby przepływ laminarny utrzymywał się np przez więcej niż 0.1, pływak nie musiałby używać do pokonania dystansu energii, której potrzebuje przy przepływie turbulentynym. Tłumaczenie jest trochę podciągnięte pod lotnictwo, ale w tym przypadku powinno mieć sens.

Bartosz :D

2013-02-18, 23:08
jestę gimbusę xDDDD

cena_z_lombardu

2013-02-18, 23:15
Olasty napisał/a:

wyjaśnienie co to jest jest po ang. Zatem większość naszych ekspertów nic z tego nie zrozumie, gdyż dopiero omawiają present continous :P



Chciałeś błysnąć, a nawet nie wiesz jak się pisze nazwę tego czasu... :homer:

kozaqu

2013-02-18, 23:19
On jest po prostu zapakowany próżniowo...
tak jak oni \/


szmiglak

2013-02-18, 23:26
trzeba by liczbę Reynoldsa znać dla jego czepka ... wtedy określimy czy przepływ jest laminarny czy turbulentny ... poza czepkiem biorąc pod uwagę, że nie goli włosów na nogach - raczej to drugie .. jeśli natomiast włosy goli to jest pedałem i nie warto rozpatrywać tego przypadku :D

Maślanek

2013-02-18, 23:34
Cytat:

jeśli natomiast włosy goli to jest pedałem i nie warto rozpatrywać tego przypadku :D


Panie i panowie, przed wami prawdziwy sadolowy fizyk.

kam15

2013-02-18, 23:45


moja interpretacja dlaczego to zdjecie jest takie piekne

Porcela

2013-02-19, 00:34
Tom'Ash napisał/a:

Przepływ laminarny.. l.Reynoldsa - Re<2300...
Możemy użyć łatwego wzoru na opory na długości.. =64/Re.....



tak po ludzku chodzi o ruch uwarstwiony z czołem wysuniętym naprzód, przy tej prędkości przepływu nie występują ruchy poprzeczne cieczy, a bezpośrednio przy granicy faz istnieje warstwa nieruchoma, duże znaczenie w przypadku przepływu cieczy ma jej lepkość i gęstość
tak więc na powierzchni ciała utworzyła się takowa warstwa niemal nieruchoma, a że jest przezroczysta to mamy zajebisty widok :D

mój zdaje się pierwszy komentarz na sadolu, a ja o reologii gadam w środku nocy...

Pozdrawiam chłopaki ;-)

Szary_3goista

2013-02-19, 01:50
wygląda jakby w kondonie pływał

Plecionkarz

2013-02-19, 06:10
Olasty napisał/a:

wyjaśnienie co to jest jest po ang. Zatem większość naszych ekspertów nic z tego nie zrozumie, gdyż dopiero omawiają present continous :P



To ja może się pokuszę o małe wyjaśnienie.
Pęd=masa*prędkość. Zjawisko zmiany pędu dla ciał stałych łatwo zrozumieć poprzez doświadczenie z dwiema kulkami które uderzają o siebie. To co się będzie działo po uderzeniu zależy od masy kulek, prędkości tuż przed zderzeniem, kąta pomiędzy liniami dróg jakie przebyły przybliżając się do siebie. Jest sporo programów do takiej symulacji ale można się też samemu pobawić piłeczkami ;-) . Dla ciał stałych które odbijają się od siebie sprężyście łatwo wyciągnąć wnioski dlaczego tak a nie inaczej się stało bo środek ciężkości kulek pozostaje bez zmian. Dla ciał które odkształcają się plastycznie po uderzeniu też można w miarę łatwo wytłumaczyć co się stało (jak samochód jebnie o drzewo albo jak samochód jebnie w komara który rozmaże się na szybie). Z cieczą sprawa wygląda o wiele gorzej gdyż ciecz jest takim jakby glutem tak wielkiej ilości cząsteczek zmieniających położenie względem siebie pod wpływem oddziaływań własnych i zewnętrznych, że o ja pie**olę. Jeżeli chcielibyśmy powiedzieć w jaki sposób zmieni się pęd chluśniętej cieczy po zderzeniu z czymś musielibyśmy ułożyć bardzo skomplikowane równanie bądź podzielić ciecz na małe sześcianiki (zdyskretyzować) i ułożyć równanie dla stanu w którym znajduje się każdy z nich zakładając, że jest ciałem stałym. Jeżeli chcemy mieć wynik dokładny dzielimy to na tysiące sześcianików dających tysiące równań które rozwiązuje nam komputer i daje nam odpowiedź (metoda elementów skończonych). W podobny sposób możemy się dowiedzieć co się będzie działo z pędem ciała stałego w cieczy czy takim sobie pływakiem. :mikolaj: Równania Naviera-Stokesa – zestaw równań w postaci równań ciągłości, opisujące zasadę zachowania masy i pędu dla poruszającego się płynu.

RevolutionGFX

2013-02-19, 13:14
Cytat:

podczas Mistrzostw Świata w 20111 r.



Da się przed tym uchronić?

zaba711

2013-02-19, 13:58
Cudzołóżca napisał/a:

Witam serdecznie. Chciałbym Wam przedstawić perfekcyjnie czasowo uchwycony przepływ laminarny powstający nad Tylerem Clary podczas Mistrzostw Świata w 20111 r.


ch*j z tym zdjęciem ... bardziej mnie ciekawi jak zagiął czasoprzestrzeń.

Olasty

2013-02-19, 15:02
cena_z_lombardu napisał/a:



Chciałeś błysnąć, a nawet nie wiesz jak się pisze nazwę tego czasu... :homer:



Tak, błysnąłem i mam 36 piw. Ty chcesz zabłysnąć jaki to wielce jesteś Miodek. Brakuje 1 literki której połowa czytających nie zauważa, więc daruj sobie komentarze odnośnie pisowni.