18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Owsiak zmiażdżony w uzasadnieniu sądu.

orwell14 • 2015-01-02, 17:38
Jak wiecie niedawno zakończyła sie sprawa Owsiak vs bloger MatkaKurka. Wyrok był korzystny dla blogera, bowiem są uznał go winnym znieważeniu (czyli obrażeniu), a nie zniesławieniu (czyli skłamaniu). Dzisiaj bloger dostał potwierdzające jego rację w sprawie szemranych "interesów" związanych z WOŚP

Najważniejsze fragmenty, jak na nich rzetelnie wyróżniła Niezależna
Cytat:

MatkaKurka przedstawił pełne, 28-stronicowe uzasadnienie wyroku ogłoszonego w procesie jaki wytoczył mu Jerzy Owsiak. Bloger podkreśla, że treść dokumentu jest miażdżąca dla Jerzego Owsiaka, fundacji WOŚP oraz księgowej Doroty Pilarskiej i rzecznika WOŚP Krzysztofa Dobiesa. Ponadto sąd wykazał szereg nieścisłości w zeznaniach Owsiaka. Prezes WOŚP w jednym zdaniu zaprzeczał czemuś, a w następnym potwierdzał to - czytamy na kontrowersje.net.

Piotr Wielgucki (piszący jako bloger Matka Kurka) podaje, że „prywatny akt oskarżenia Jerzego Owsiaka i Fundacji WOŚP był motywowany strachem przed ujawnieniem mechanizmu finansowania prywatnej kieszeni małżeństwa Owsiak z publicznej kasy i ofiar donatorów”.

Sąd w uzasadnieniu napisał na jakiej podstawie bloger sformułował zarzuty oraz, że były prawdziwe. Matka Kurka przedstawił je na stronie kontrowersje.net

„Zawarte w tych artykułach twierdzenia, dotyczące wpływów: fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, źródeł i wysokości tych wpływów, wysokości wydatków i ich przeznaczenia, posiadanych przez fundację nieruchomości i kosztów ich zakupu, zacytowanych czy przytoczonych słów Jerzego Owsiaka bądź innych osób publicznych (…) struktury własnościowej i personalnej takich podmiotów, jak „Złoty Melon” spółka z o.o. czy „Mrówka Cała”(jednoosobową działalność gospodarcza prowadzona przez Lidię Niedźwiedzką-Owsiak), charakterystyki fundacji WOŚP, zatrudnienia Jerzego Owsiaka i Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak w „Złotym Melonie” lub fundacji WOŚP, przepływy finansowe pomiędzy fundacją WOŚP, „Złotym Melonem”, „Mrówka Całą”, Piotr Wielgucki oparł o: brzmienie statutu fundacji WOŚP, rzeczywiste wypowiedzi Jerzego Owsiaka i innych osób publicznych, opublikowane w mediach, sprawozdania finansowe fundacji WOŚP. (…)

Niektóre zawarte w artykułach twierdzenia, dotyczące: kosztów organizacji tzw. finałów WOŚP, sposobu przeprowadzania zbiórki publicznej, Piotr Wielgucki oparł o fakty powszechnie znane, które w szczegółach wykazywał w toku procesu. Wszystkie twierdzenia Piotra Wielguckiego, zawarte w wymienionych publikacjach i objęte skargą oskarżycieli prywatnych, były prawdziwe" - napisał sąd w uzasadnieniu.

Sędzia też zaznaczył, że zachowania oskarżonego - za wyjątkiem określenia ,,hiena cmentarna” - zarzucane mu aktem oskarżenia, nie wypełniły znamion ustawowych czynu zabronionego. Nie było przekłamań w tekstach blogera!

„Sąd nie dopatrzył się w wyjaśnieniach oskarżonego, w tych punktach gdzie mówił o faktach, przekłamań. Gdy Piotr Wielgucki powoływał się na konkretne kwoty bazował przede wszystkim na sprawozdaniach finansowych i rozliczeniach przedstawionych przez WOŚP” – czytamy w uzasadnieniu.

Co do Jurka Owsiaka sąd napisał, że w wyjaśnieniach i tłumaczeniach prezesa WOŚP było mnóstwo nieścisłości.

„Nie kwestionując, co do zasady, wiarygodności zeznań Jerzego Owsiaka, podkreślić trzeba, że sąd dostrzegł w tych zeznaniach szereg nieścisłości. Część tych nieścisłości nie miała charakteru pierwszorzędnego, dotyczyło to takich kwestii, jak wskazywanie, iż od początku istnienia spółki ,,Złoty Melon” pełnił on w niej funkcję prezesa zarządu, a następnie wskazywanie, iż nie wie kto jest prezesem tego podmiotu, czy też wskazywanie, że czternaście godzin dziennie poświęca pracy w fundacji, a następnie, iż całą swoją siłę wkłada w pracę dyrektora graficznego w spółce ,,Złoty Melon”. Pewne nieścisłości dotyczyły jednak zagadnień istotnych z punktu przedmiotu procesu.

Świadek Jerzy Owsiak z jednej strony przedstawiał, iż doskonale wie co i do kogo mówi, a następnie podawał, że nie pamięta słów wypowiadanych pod adresem Piotra Wielguckiego (przy czym w pytaniach oskarżonego treść tych słów była przytaczana) w sytuacji, gdy słowa te oskarżony w sposób bezsprzeczny wykazał. Jerzy Owsiak w jednym zdaniu zaprzeczał, aby fundacja organizowała szkolenia dla ratowników medycznych, po czym w kolejnym zdaniu to potwierdzał” – czytamy.

A jak sąd ocenił wiarygodność księgowej WOŚP i „Złotego Melona” Doroty Pilarskiej?

„Do zeznań tego świadka sąd podszedł jednak ostrożnie, gdyż świadek był osobą, która sporządzała wykazy operacji finansowych, o które zwracał się sąd, a które wzbudziły szereg wątpliwości. Ponadto, co jest dla sądu zadziwiające, świadek nie potrafiła wytłumaczyć wielu kwestii związanych z działaniem programu księgowego, na którym na co dzień pracuje. (…) Z zeznań samej Doroty Pilarskiej wynikał szereg wątpliwości co do możliwości „odczytania” zawartych w nadesłanej dokumentacji danych (do szeregu kwestii sama główna księgowa nie była w stanie się jednoznacznie odnieść)”- czytamy.

Matka Kurka wykazał, że odsetki z kapitału, pochodzącego ze zbiórki publicznej (tzw. ,,puszki”) były przeznaczane na organizację przystanku Woodstock.

„Nawet świadek Dorota Pilarska wskazała natomiast, iż na delegacje pracowników fundacji, wysyłanych na Przystanek Woodstock, środki pochodziły z takiego źródła” – napisał sąd.

I najlepsze na koniec. Czy Piotr Wielgucki udowodnił, że istnieje mechanizm przepływu pieniędzy w trójkącie fundacja WOŚP, spółka ,,Złoty Melon” i firma „Mrówka Cała”? Warto przypomnieć, że Jerzy Owsiak mimo próśb ze strony wymiary sprawiedliwości nie upublicznił ksiąg rachunkowych.

„Piotr Wielgucki udowodnił samo istnienie mechanizmu transakcji i umów w trójkącie podmiotów (fundacja WOŚP spółka ,,Złoty Melon” i firma „Mrówka Cała”), a nawet ta wątpliwa dokumentacja księgowa mechanizm ten potwierdzała, konieczne było ustalenie zakresu tego mechanizmu, a tym samym zasadności użytych przez oskarżonego w tym zakresie sformułowań, przez zażądanie dokumentacji księgowej w formie, która jednoznacznie udzieliłaby odpowiedzi co do kwot tych transakcji, a której sądowi odmówiono” – napisał sędzia.

W uzasadnieniu podkreślono również, że „Piotr Wielgucki, składając wyjaśnienia, na uzasadnienie swoich twierdzeń, tez i ocen praktycznie zawsze przedstawiał dowody, przeważnie w formie wydruków z Internetu”.



A głąbom wierzącym w jedyną na świecie wspaniałą fundacje z bogiem Owsiakiem, polecam pełną lekturę uzasadnienia.

UZASADNIENIE WYROKU

Nie wspieram interesiku owsiaka i jego maszynki do zbierania kasy od idiotów :roll: :lodowka:

Plecionkarz

2015-01-02, 21:53
Jak sytuacja robi się gorąca to jurek zaczyna teatrzyk z odgrywaniem mesjasza którego najgorsze łajdaki chcą skrzywdzić. Po tym jak naświetli wszystkim sytuację kto jest dobry a kto zły zaczyna kwiczeć, jęczeć prychać jak jakiś samotny bohater broniący dzieciątek przed bestiami.
-Jurek. Skąd ty masz te pieniądze? Chyba trochę sobie z puszek wyciągnąłeś?
-Co takiego! Przez takich jak ty giną codziennie dzieci które mogłyby żyć jakbym je właśnie teraz ratował a nie odpowiadał na poj***ne zarzuty. Zdrada, sabotaż, atak na niewinnego jurka. Cześć siema.

SkipiBoom

2015-01-02, 22:15
voidinfinity napisał/a:


Ja tak zawsze mówię i żyje ;-) Cebulowa mentalność - może i złodziej, ale ile dobrego zrobił.



Wyjdź na ulicę i nazwij prawdziwego Polaka cebulakiem to coś czuję że ten sprzęt od WOŚP będzie ci bardzo potrzebny.

Edit.

Wszystkie "bohatyjery" internetowe co tylko narzekać potrafią mi in na WOŚP, pokażcie jacy jesteście wspaniałomyślni. Idźcie do sklepu, kupcie po kilka pluszaków i zanieście dla dzieciaków na OIOM. Jak wejdziecie na OIOM dziecięcy i zobaczycie jak dzieciaki które mają po kilka lat umierają, jak poczujecie to co przeżywają ich rodziny, zmieni się wasze podejście.

voidinfinity

2015-01-02, 22:18
SkipiBoom napisał/a:


Wyjdź na ulicę i nazwij prawdziwego Polaka cebulakiem to coś czuję że ten sprzęt od WOŚP będzie ci bardzo potrzebny.



Raczej nie - bo oni kupują dla noworodków i na geriatrię :-P

klyma89

2015-01-02, 22:18
Witam! Jestem osobą która zawodowo zajmuje się dystrybucją i serwisem sprzętu medycznego przeznaczonego do diagnostyki oraz intensywnej terapii dzieci, noworodków i dorosłych. W związku z moją pracą codziennie odwiedzam kilka szpitali i rozmawiam z około dwudziestoma osobami (lekarze, pielęgniarki, fizycy, działy techniczne). Jeżeli jakiś szpital potrzebuje sprzętu albo ma stary sprzęt to ja o tym wiem. Sprzęt od WOŚP spotykam na niemal każdym oddziale. Regularnie słyszę hasła w stylu " Panie xxx nie będzie jednak naprawiać naszego aparatu bo dostaniemy nowy od Owsiaka" albo "jednak nie będziemy kupować bo dostaniemy od WOŚP".Każdy znany mi szpital opiekujący się dziećmi dostanie w tym roku sprzętu za co najmniej 200k zł, a niektóre wiele więcej. Wiem że ilościowo WOŚP także bierze pod uwagę prośby wysyłane ze strony oddziałów. Wiem także że Owsiak mocno negocjuje ceny z kontrahentami. Niełatwo mu coś sprzedać. Nie wybiera też sprzętu najniższej jakości. Poszukuje dobrego stosunku cena/jakość. Żeby nie było kolorowo to muszę przyznać że może 10% (nie więcej) sprzętu niestety jest nieprzydatnego. To znaczy szpitale dostają urządzenie gorszej klasy niż posiadają i z niego po prostu nie korzystają. Domyślam się że część pieniędzy jest w jakiś sposób zmarnowana ale moim zdaniem WOŚP to i tak najlepszy sposób na wsparcie naszej mocno niedoinwestowanej służby zdrowia. Wiem że sprzęt od WOŚP bezpośrednio przełoży się na uratowanie wielu istnień. Pozdrawiam sadoli.

SkipiBoom

2015-01-02, 22:22
voidinfinity napisał/a:



Raczej nie - bo oni kupują dla noworodków i na geriatrię :-P



Oto mamy dowód jak dobrze poinformowani i wszystko wiedzący są "hejtery"...

voidinfinity

2015-01-02, 22:25
SkipiBoom napisał/a:



Oto mamy dowód jak dobrze poinformowani i wszystko wiedzący są "hejtery"...



Ja wiem - jakby nie jureczek to by wozy drabiniaste jeździły zamiast karetek ;-)

merh

2015-01-02, 22:31
nie ma czegos takiego jak sprzet kupiony przez owsiaka.Zrozumcie to wreszcie. To sprzet kupiony przez was,dla was.Za wasz hajs,ktory wrzuciliscie do j***nej puszki,a on z tego wyciagnał co drugą monetę. Równie dobrze moglibysmy zrobić "czyn społeczny" i oddać po 5-10zł kazdej niedzieli dla organizacji non-profit,ktora zadba,zeby za ten hajs kupiono sprzęt dla szpitali,czy domow opieki.Rozliczy sie na koncu z kazdej faktury i bedzie uczciwie,bez tej szopki i mydlenia oczu. Chodzi tylko o uczciwosc. Nigdy was nie zrozumiem.Narzekacie,ze was zus i skarbówka doi przy wypłacie,a wrzucacie hajs na, miedzy innymi, ten sam cel do puszki z bananem na gębie.

kenzol

2015-01-02, 22:31
Angel napisał/a:

Coroczne pie**olenie zwolenników i przeciwników Owsiaka i WOŚP uważam za rozpoczęte :amused:



Racja. W czasie zeszłorocznego pie**olenia o Owsiaku, panowie posłowie z PO, PSL i partii Palikota przegłosowali ustawę o nałożeniu podatku na Lasy Państwowe. Media oczywiście o tym milczały, bo zajęte były poszukiwaniami zaginionego słoika Owsiaka. W tym roku, może za drugim podejściem uda im się w końcu przegłosować zmianę w Konstytucji, zezwalającą sprzedaż LP obcokrajowcom... przecież kilka dni temu, zaledwie 5 głosów im brakło do tego :roll:

noir

2015-01-02, 22:42
To teraz wszyscy anty owsiaki podczas wizyty w szpitalu żądać leczenia na sprzeęcie nie od fundacji.
nie żebym go bronił. Ale jak nie owsiak, to kto? Rząd? Zus? Skarbówka? Nfz?

krzysiek0909

2015-01-02, 22:53
Nie daje kasy owsiakowi, nie daje kasy czarnym. Jak dla mnie wystarczy haracz, który państwo bierze od większości Polaków. Trzeba tylko uszczelnić system i wyrzucić z publicznych placówek nienachapanych lekarzy, a kasy wystarczy na wszystko.

kukus1981

2015-01-02, 22:54
Wolę dać raz w roku Owsiakowi, niż czarnemu co tydzień na tacę. Dzięki Niemu mój synek żyje i wszystkim oponentom MURZYŃSKI ch*j W DUPE!!!!!

decode21

2015-01-02, 22:56
klyma89 napisał/a:

Witam! Jestem osobą która zawodowo zajmuje się dystrybucją i serwisem sprzętu medycznego przeznaczonego do diagnostyki oraz intensywnej terapii dzieci, noworodków i dorosłych. W związku z moją pracą codziennie odwiedzam kilka szpitali i rozmawiam z około dwudziestoma osobami (lekarze, pielęgniarki, fizycy, działy techniczne). Jeżeli jakiś szpital potrzebuje sprzętu albo ma stary sprzęt to ja o tym wiem. Sprzęt od WOŚP spotykam na niemal każdym oddziale. Regularnie słyszę hasła w stylu " Panie xxx nie będzie jednak naprawiać naszego aparatu bo dostaniemy nowy od Owsiaka" albo "jednak nie będziemy kupować bo dostaniemy od WOŚP".Każdy znany mi szpital opiekujący się dziećmi dostanie w tym roku sprzętu za co najmniej 200k zł, a niektóre wiele więcej. Wiem że ilościowo WOŚP także bierze pod uwagę prośby wysyłane ze strony oddziałów. Wiem także że Owsiak mocno negocjuje ceny z kontrahentami. Niełatwo mu coś sprzedać. Nie wybiera też sprzętu najniższej jakości. Poszukuje dobrego stosunku cena/jakość. Żeby nie było kolorowo to muszę przyznać że może 10% (nie więcej) sprzętu niestety jest nieprzydatnego. To znaczy szpitale dostają urządzenie gorszej klasy niż posiadają i z niego po prostu nie korzystają. Domyślam się że część pieniędzy jest w jakiś sposób zmarnowana ale moim zdaniem WOŚP to i tak najlepszy sposób na wsparcie naszej mocno niedoinwestowanej służby zdrowia. Wiem że sprzęt od WOŚP bezpośrednio przełoży się na uratowanie wielu istnień. Pozdrawiam sadoli.



Co najwyżej jesteś serwisantem powierzchni płaskich. Próbujesz mi wmówić że służba zdrowia działa tylko dlatego że Owsiak kupi za jakieś parę milionów sprzętu? Co roku na służbę zdrowia z kasy państwa idzie 7706 milionów zł. jak się to ma do 10 do góra 20mln z wosp? Poza tym jakie są koszta tych imprez w całej Polsce? Telewizja, ochrona, cała organizacja koncertów, fajerwerki, woodstock. Ile zawsze jest gadania ile taki sylwester w miastach kosztuje ale organizowanie wośp z pieniędzy miasta już nikt nie liczy. Dlaczego miasta nie dadzą tych pieniędzy bezpośrednio do szpitali? Duża część zebranych pieniędzy pochodzi od firm, które później odliczają sobie te darowizny od podatku. Wielkie szoł żeby ktoś dając 50 groszy myślał że pomaga komuś.

voidinfinity

2015-01-02, 22:56
noir napisał/a:

To teraz wszyscy anty owsiaki podczas wizyty w szpitalu żądać leczenia na sprzeęcie nie od fundacji.
nie żebym go bronił. Ale jak nie owsiak, to kto? Rząd? Zus? Skarbówka? Nfz?



Z tego co wymieniłeś - najbardziej NFZ.

Halibut

2015-01-02, 23:01
SuchyArbuz napisał/a:

Nie chcę przypominać ile maszyn do szpitali zakupił Owsiak, które być może uratują w przyszłości życie waszych dzieci. To że trochę chciał zarobić to najzwyczajniejsza natura człowieka. Ale cebula musiała go podpie**olić bo na filmikach ma mniej od niego... To takie typowe.



A NFZ ile dobrego zrobił... tylu lekarzy ratuje ludzi. To, że jest to zupełnie nieopłacalne to taka natura ludzka.
A ZUS ile dobrego zrobił... emeryci dostaną pieniądze. To, że starzy będą zdychać z głodu za parę lat to tylko taka natura ludzka.
Oświata ile dobrego zrobiła... tyle biednych uczy się. To, że poziom jest z roku na rok coraz bardziej idiotyczny a wszyscy napie**alają granty za miliardy złotych, z których nic nie wynika to tylko natura ludzka.

Jakim k***a trzeba być poj***nym, żeby jeszcze bronić owsiaka....

decode21

2015-01-02, 23:01
kukus1981 napisał/a:

Wolę dać raz w roku Owsiakowi, niż czarnemu co tydzień na tacę. Dzięki Niemu mój synek żyje i wszystkim oponentom MURZYŃSKI ch*j W DUPE!!!!!



ch*ja prawda. Twój syn miał leczenie dlatego że ja jak i miliony ludzi pracujących w tym kraju opłaca składki zdrowotne i płaci podatki! Jeżeli uważasz że jest inaczej to nie lecz się w szpitalu bo on utrzymuje się z moich podatków tłumoku.