18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Najpiękniejsze a zarazem najgroźniejsze węże świata - Cz. II

cerastes • 2013-04-07, 22:31
W pierwszej części przedstawiłem Bitis gabonica, teraz dodaje filmik z karmienia.. Zwróćcie uwagę jak szybko zabija jad tego węża.
Akurat nie była bardzo głodna, bo niejednokrotnie po małym poście potrafi złapać w powietrzu wrzucanego do terrarium szczura.





1. Bitis arietans - zwana również Puff adder, bliska kuzynka B. gabonica.. Nazwa angielska wzięła się od bardzo głośnego syczenia, lepiej jednak określa to "fuczenie". Dzięki temu odstrasza naturalnych intruzów. Na 3 zdjęciu wąż w pozycji obronnej, gotowy do ataku. Agresywne i bardzo jadowite węże !!












2. Bothrops insularis - Żararaka wyspowa

Gatunek endemiczny, spotykany jedynie na niewielkiej (3 km2) wyspie Queimada Grande, położonej 30 km od wybrzeży stanu Sao Paulo w Brazylii. Obecnie na wyspie tej występuje niewielka populacja złożona z ok. 5000 węży. Zdarzają się miejsca gdzie na 1m2 można znaleźć 5 węży. Dzięki konieczności przystosowania się do polowania na ptaki, będzące jedyną zdobyczą na wyspie, żararaka ta musiała wykształcić niezwykle silny i szybko dziłający jad, który zabijałby ofiarę błyskawicznie, nie dając jej żadnych szans na ucieczkę. W jego skład wchodzą koagulany, hemoraginy i cytotoksyny, a także duża ilość związków o działaniu neurotoksycznym i miotoksycznym. W doświadczeniach preprowadzonych na zwierzętach jad Bothrops insularis okazał się blisko 5-krotnie silniejszy od jadu żararaki zwyczajnej (Bothrops jajaraca), przypuszczalnie najbliżej spokrewnionej z opisywanym gatunkiem. Żararakę wyspową uważa się za najbardziej jadowitego węża obu Ameryk.

Z tym wężem wiąże się pewna historia. W XVI wieku, podczas sztormu do brzegów wyspy dobił hiszpański okręt. Żaden marynarz który wszedł na wyspę już nie wrócił na statek. Wyspa ta została zapisana na mapach jako przeklęta i nigdy więcej nie była odwiedzana. Obecnie wyspa jest ścisłym rezerwatem przyrody i wejście na jej teren mają tylko naukowcy :)












3. Dendroaspis polylepis - Mamba czarna

Wąż legenda.. Mega agresor, w konfrontacji bardzo szybki, kąśliwy o bardzo mocnym jadzie. Bez szybkiego podania surowicy pewna śmierć. Toksyna jest tak mocna i wstrzykiwana w bardzo dużej ilości że zabija takie zwierzęta jak żyrafy czy nosorożce. Osiąga 4 metry długości. Potrafi pełzać z uniesioną głową na wysokość 1/3 długości swojego ciała. Dlatego zdarzają się przypadki ugryzień w twarz. Doskonale wspina się na drzewa z których również poluje i obserwuje teren. Kiedyś popularna, obecnie rzadką.













i jej kuzynka Mamba zielona - Dendroaspis viridis












5. Bothriechis schlegelii, żararaka Schlegela

występuje od Ameryki Środkowej do Ekwadoru, posiadający silnie toksyczny jad. Osiąga rozmiar żmii zygzakowatej. Jest wężem nadrzewnym, wyspecjalizowanym w polowaniu na ptaki. Pstra jaskrawość doskonale maskuje tego węża wśród bujnej zieleni i kolorowych kwiatów. Żararaka Schlegela jest jedynym wężem polującym na ptaki w locie. Owinąwszy ogonem gałąź nieruchomo zwisa w powietrzu skręcona w spiralę. Nagły wyrzut głowy przed siebie pozwala jej chwytać blisko przelatujące ptaki.










6. Bothriechis aurifer










7. Bothriechis marchi - niektóre egzemplarze dorastając potrafią się przepięknie wybarwić









8. Crotalus durissus terrificus - grzechotnik straszliwy

i jego polska nazwa oddaje całkowicie typ tego węża !

Agresywny, silny i bardzo szybki wąż o straszliwie mocnym jadzie !!
Grzechotniki są najbardziej rozwiniętymi wężami pod względem ewolucji na ziemi. Grzechotka, detektory podczerwieni (jamki na policzkach), "składane" zęby jadowe czyni je wysoce wyspecjalizowanymi gadami.

Ciekawostka.. Trwają zaawansowane prace nad toksyną tego węża. Wyizolowane poszczególne białka toksyny mają właściwości niszczące komórki rakowe..
Szkoda tylko że Polski rząd nie był zainteresowany przeznaczeniem specjalnego grantu na ten projekt. Za to Szwecja z otwartymi rekami i portfelem powitała badania pod tym kątem.








C.d. dryinus



C. durissus cumanensis





9. Calliophis bivirgatus - malezyjski zdradnicowaty jadusek







10. Xenodermus javanicus - Dragon snake

Bardzo bardzo bardzo rzadki gatunek występujący w Malezji.
Niejadowity wąż ale bardzo nietypowy. Przestraszony udaje trupka :) Jedyny ALBINOTYCZNY egzemplarz znajduje się w prywatnej angielskiej hodowli. Wyceniony został na ok 700 000 zł (na ostatnim foto)













10. Dispholidus typus popularnie zwany Boomslang
jeden z węży najtoksyczniejszym jadzie świata .. Wskaźnik LD50 dla tego gat. może wynieść 0.06 mg/kg (mg jadu / kg tkanki powodujący śmierć).. mega toksyna !! Skubany widzi w 3D



11. Azemiops feae



oraz młody



12. Tropidolaemus wagleri

Bardzo fajny wąż. Silnie jadowity ale nie agresywny i chętnie trzymany w okolicach domów przez ludzi na terenach gdzie występuje. Jest uważany za talizman szczęścia. Jednocześnie też spełnia funkcję sanitarną gdyż tępi na swoim terenie wszystkie gryzonie, które są szkodnikami i wektorami groźnych chorób.

Dorastając przechodzą proces przebarwienia.















13. Imantodes lentiferus - niejadowity ale dodałem bo śmiesznie wygląda :mrgreen:










14. Daboia russelii

Jej jad jest śmiertelnie niebezpieczny dla człowieka. U większości ludzi dawka od 40 do 70 mg jest śmiertelna, co czyni ich jad o wiele bardziej efektywnym. Przeciętnie żmija przy ugryzieniu wstrzykuje około 72 mg jadu, przy niektórych egzemplarzach stwierdzono nawet ilości od 150 do 250 mg na jedno ukąszenie, co odpowiada całej zawartości ich gruczołów jadowych.
W Indiach jest uznawana za świętego węża i otaczana opieką. Zdarzały się przypadki kary śmierci na kłusownikach lub handlarzach dzikich zwierząt.





15. Naja pallida - Czerwona kobra plująca.

jedna z najładniejszych kobr. mój ulubiony zdradnicowaty gatunek.










Bonus..

Phyton regius (niejadowity dusiciel, jeden z mniejszych pytonów) - Odmiana barwna rainbow banana

cena rynkowa 120 000 zł






na dziś wystarczy... za kilka dni kolejna cześć



..

kapelan_szturmowy

2013-04-07, 23:44
pokazałbym wam swojego węża, niezła bestia, ale nie chcę szerzyć pornografii.

DisH0noreD

2013-04-07, 23:54
naszczescie buty nie sa takie jadowite :amused:

Cy...........rg

2013-04-07, 23:55

niemalipy881

2013-04-07, 23:57
Kolego, ten filmik na początku mam rozumieć, że Twój? Skąd masz taką bestię? Jakby Ci to gdzieś sp***oliło, to idzie przeżyć, rozmnożyć się i ewentualnie pożyć chociaż trochę u nas?
Ja bym prosił o wykaz węży żyjących w Polsce.Na pewnym forum, gdzie hobby opiera się na chodzeniu po miejscach, w których bestie mogą żyć, widziałem zdjęcia węży, których nikt nie mógł rozszyfrować, a wyglądały na jadowite.
Widzę, że znajomość tematu duża, więc może coś skrobniesz.

Grabarzysko

2013-04-08, 00:04
Sierściuch też ma chrapkę na mysz :)

geniuszę

2013-04-08, 00:06
no k***a... 120 000zł? Za to bilet do Kambodży, autko, worek i gdzieś w buszu złapać i do Polski :D

nn.karen

2013-04-08, 00:08
Świetny materiał, piękne zdjęcia. Ten z wytrzeszczem jest obłędny:D Chętnie bym jakiegoś wężostwora hodowała ale za bardzo mi szkoda myszek itp. Jak odkryją gatunek , który je pedigree pal to będę miała ich całe zwoje.

OgarStaryx2

2013-04-08, 00:22
Niektóre mega ultra jadowite węże jak np. Boomslang nie są w stanie zabić człowieka pomimo mocnego jadu. Ważna jest moc i ilość jadu, do tego jeszcze długość kolca jadowego i możliwość przebicia ludzkiej skóry. Wiem co mówię siedzę w pająkach :)

cerastes

2013-04-08, 00:26
tylkoodra napisał/a:

z tego co się orientuję to hodowla węży jadowitych w Polsce jest zakazana, z wyjątkiem węży jadowitych z usuniętymi kłami jadowymi.




W Polsce jest całkowity zakaz hodowania węży jadowitych.. Jedyne miejsca jakie otrzymują taką zgodę to instytuty badawcze i cyrki.
Węży jadowitych, odjadowanych (z wyciętymi chirurgicznie gruczołami jadowymi) także nie można trzymać, gdyż ich potomstwo jest od urodzenia uzbrojone i gotowe do ataku.
Usuwanie gruczołów to czysty sadyzm i głupota, toksyna pomaga wężom trawić pokarm. Jest cała masa pięknych i niejadowitych węży które można bezproblemowo amatorsko hodować.. Tylko idiota okalecza zwierzęta !

Nie mieszkam w Polsce, gdyż badania naukowe są utrudniane + niedofinansowane jak i prawo które jest beznadziejne.

Dlaczego nie ma w Polsce legalizacji trzymania takich zwierząt?
Ponieważ polska służba zdrowia to TRUP !! Nie mają pieniędzy na zakup drogich surowic, które i tak dość szybko tracą swoją datę przydatności.. Jeżeli jest już taka potrzeba, ściąga się ją z zagranicy z bardziej rozwiniętych krajów europy np. Czechy, Niemcy gdzie trzymanie takich zwierząt jest legalne. A ilość ukąszeń i tak tam jest zerowa, bynajmniej nie słyszałem w ostatnim czasie o jakimkolwiek wypadku który zakończyłby się śmiercią.



niemalipy881 napisał/a:

Kolego, ten filmik na początku mam rozumieć, że Twój? Skąd masz taką bestię? Jakby Ci to gdzieś sp***oliło, to idzie przeżyć, rozmnożyć się i ewentualnie pożyć chociaż trochę u nas?
Ja bym prosił o wykaz węży żyjących w Polsce.Na pewnym forum, gdzie hobby opiera się na chodzeniu po miejscach, w których bestie mogą żyć, widziałem zdjęcia węży, których nikt nie mógł rozszyfrować, a wyglądały na jadowite.
Widzę, że znajomość tematu duża, więc może coś skrobniesz.




Nie ma możliwości aby cokolwiek uciekło. Tu nie ma miejsca na błędy. Węże trzymane są w specjalnie zabezpieczonych terrariach, w odpowiednio przystosowanym do tego pomieszczeniu. Wszystkie węże są ewidencjonowane i zarejestrowane !!
W naszym klimacie żaden z przedstawionych w temacie węży nie dałby sobie rady. To nie ich biotypy.
W Polsce żyje tylko jeden przedstawiciel jadowitych węży. Jest nim Vipera berus, nie jest śmiertelnie jadowita, po podaniu surowicy objawy ustępują. Zdarzają się pojedyncze przypadki wstrząsów anafilaktycznych, ale jest to margines.

W Polsce występuje 5 gatunków węży:

gniewosz plamisty (Coronella austriaca)
wąż Eskulapa (Elaphe longissima)
zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix)
zaskroniec rybołów (Natrix tessellata)
żmija zygzakowata (Vipera berus)

Na zagrożenie ze strony żmii zygzakowatej odpowiedzcie sobie sami. Ile z was widziało żmije na żywo w naturalnym środowisku? pewnie nikt, bo to rzadko występujące gady, są pod ścisłą ochroną. W większości przypadków spotkania węża jest to spotkanie z Zaskrońcem zwyczajnym, który omyłkowo albo ze strachu brany jest właśnie za żmije..

..

Zarentha

2013-04-08, 00:40
Swojego czasu posiadałem takiego jednego Viridis. Szkoda, że S. Viridis, modliszkę :(

ander000

2013-04-08, 00:42
Można było potem kota wrzucić!

Czy tylko mnie wk***iają koty?

kokroucz

2013-04-08, 01:36
brawo, z pewnością będe ozekiwać kolejnej części jako fan zoologi a w szczególności herpetologii, miałęm kiedyś na rękach gabonke i do tej pory to mój ulubiony jadus.
no i nie powiem że też nie poznałem nowych gatunków, o Bothriechis aurifer i Xenodermus javanicus pierwszy raz słyszę :)
postawiłbym więcej piw ale się nie da
p.s. jak znajde to wrzuce fote kobry indyjskiej albino (naja naja) z prywatnej hodowli

niemalipy881 napisał/a:

Kolego, ten filmik na początku mam rozumieć, że Twój? Skąd masz taką bestię? Jakby Ci to gdzieś sp***oliło, to idzie przeżyć, rozmnożyć się i ewentualnie pożyć chociaż trochę u nas?
Ja bym prosił o wykaz węży żyjących w Polsce.Na pewnym forum, gdzie hobby opiera się na chodzeniu po miejscach, w których bestie mogą żyć, widziałem zdjęcia węży, których nikt nie mógł rozszyfrować, a wyglądały na jadowite.
Widzę, że znajomość tematu duża, więc może coś skrobniesz.


rynek hodowli węży jadowitych w Polsce jest ogromny i wiekszosc sobie nawet nie zdaje z tego sprawy ale niema się o co martwić zanim ktoś zdoła sobie załatwić np takiego grzechotnika teksańskiego to zazwyczaj siedzi juz w terrarystyce od wielu lat i ma doświadczenie, takie węże nie uciekają z hodowli. Poza tym węże jak rreszta gadów są zmiennocieplne, za temperature ciała odpowiada otoczenie w jakim się znajdują a że węże jadowite pochodzą głównie ze stref tropikalnych lub subtropikalnych pierwsza lepsza zima wybiłaby każdego osobnika.

W Polsce żyje 5 gatunków węży i wszystkie są pod ochroną (tak jak i reszta gadów i płazów) nie można ich nawet dotykać pod karą grzywny.
Są to: Zaskroniec zwyczajny, zaskroniec rybołów, gniewosz plamisty(mylony ze żmiją), wąż Eskulapa oraz jedyny jadowity Żmija zygzakowata.