18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Matrix po ślunsku

HackerAGD • 2018-02-12, 23:03
Co by było gdyby matrixa kręcili Ślązacy


Dannybow

2018-02-13, 12:11
Jak pięknie! Jak pięknie! Jak pięknie patrzeć jak naród nie ślepy i jedzie po ślązakach:) Swego czasu dawno temu pojechałem po nich pisząc prawdę to dostałem ostrzeżenie...
ch*j mnie to boli gdzie jest stolica śląska i kto jest kim albo gdzie. Nigdy nie będę szanować ludzi którzy uważają się za lepszych od nas tylko dlatego, że są kretami w nieopłacalnych firmach, które rujnują ten kraj i wysysają podatki. PRL im wmówił, że są siłą narodu. Może kiedyś. Tymczasem mamy 2018 rok i od dawna już tak nie jest. Narosło wiele mitów, i ja wiem, że górnik ma ciężko i w ogóle, ale powinniśmy spełnić ich żądania i odłączyć od Polski jednocześnie przestając wypłacać renty i emerytury i przestać dopłacać do wydobycia węgla. Natychmiast zmieniliby retorykę. Dla mnie to niemcy, nie Polacy.

poligon6

2018-02-13, 12:25
Nie wiem czemu jest taka beka na Sosnowiec, fakt brzydkie i smutne jak p*zda miasto, ale mieszkaja tam normalni ludzie.

W zasadzie mieszka tam ludność napływowa, zarzadzajaca weglokopami, budujaca im infrastrukture, urzednicy, troche robotników. Tak było za komuny, w blokach w Sosnowcu mieszkła inteligencja a w Katowickich familokach węglokopy. Dziś tez widac różnice, w sosnowcu nie jest strach wyjść przed bloki, a familoki to siedlisko patologii, teraz specjalizującej sie w kradzierzy wegla.


Do tego ta śmieszna mowa, pojedzie taki poza swoje weglokopowo i napierdziela w swoim jezyku. O ile jeszcze gramatyke rozumiesz o co chodzi, ale jak cos zamawia w sklepie to niestety nikt nie wie o co chodzi. awanturują sie potem slaskie chamy niemiłosiernie. Niby kazdy powinien znac ich smieszna mowe.

Al...........rt

2018-02-13, 13:27
@janlew
Oczywiście że Śląsk to Opolszczyzna, Ostrawa itd. I tam się też mówi po śląsku. A zresztą i tak śląski jest lepszy niż ta współczesna gwara moskiewsko-telavivska zwana j. polskim. No ale trudno, taką mamy historię, trzeba żyć dalej.

janlew

2018-02-13, 13:47
Alart napisał/a:

@janlew
Oczywiście że Śląsk to Opolszczyzna, Ostrawa itd. I tam się też mówi po śląsku. A zresztą i tak śląski jest lepszy niż ta współczesna gwara moskiewsko-telavivska zwana j. polskim. No ale trudno, taką mamy historię, trzeba żyć dalej.


Nie prawda, Śląsk (dolnośląskie, opolskie, + mała cześć "śląskiego") mówi się po Polsku, wyjątkiem są wiochy gdzie mieszkają folksdojcze z podwójnym paszportem. Ja mam bekę, że w Katowicach i o okolicach mówi się tą wieśniaczą gwarą również w mieście, a Katowice to wszak żaden Śląsk co widzisz na mapie (pogranicze wschodnie Śląska).
Ponadto nie można mówić "po śląsku" bo to nie jest język. Jest to gwara, do tego zupełni inna w każdej części Śląska. A w cywilizowanej części Śląska, w ogóle nie używana, poza najzapadlejszymi wiochami.
PS. A jak ty jidisz, hebrajski czy cyrylice wmieszałeś do tematu, to ja już k***a nie wiem.

-_..........._-

2018-02-13, 14:01
Ta wieśniacza gwara ma 100x mniejsze prawo bytu niż np. wymysiöeryś

poligon6

2018-02-13, 14:09
Cytat:

Nie prawda, Śląsk (dolnośląskie, opolskie, + mała cześć "śląskiego") mówi się po Polsku, wyjątkiem są wiochy gdzie mieszkają folksdojcze z podwójnym paszportem. Ja mam bekę, że w Katowicach i o okolicach mówi się tą wieśniaczą gwarą również w mieście, a Katowice to wszak żaden Śląsk co widzisz na mapie (pogranicze wschodnie Śląska).



Bo to własnie tam sprowadzono okoliczna ludność wiejska, by dla Niemca fedrowała wegiel. Niemiec pobudował im familoki, które wtedy fakt były szczytem techniki i luksusem, w porównaniu z klepiskiem. Niestety tak mieszkaja od ponad stu lat.

Co do gwary to pełno w niej naleciałości niemieckich, wiadomo ciemny chłop nie widział małpy to ja nazywał alpa z nimiecka i tak z innymi słowami. Wiec to zwykły zlepek wiejskiej gwary z niemieckimi naleciałosciami. Nawet Prof Miodek mówił że nie jest to zxaden jezyk, o dziwo jest język kaszubski.

Al...........rt

2018-02-13, 15:14
@janlew
Nie masz pojęcia o czym piszesz. Jeszcze przed wojną polski był nieco inny, a do tego były gwary w praktycznie każdym regionie. Obecnie wprowadzony polski to efekt komunistycznej edukacji, czyli właśnie jak pisałem. Nie pisałem nic o jidysz co sobie sam dorobiłeś.

A oczywiście że na wioskach więcej się mówi gwarowo, bo tam ramię komunistyczne nie sięgało. Natomiast bzdurą jest to że jest język/gwara śląska, praktycznie każdy region ma własną gwarę. I np. na Śląsku południowym koło Rybnika, Raciborza wstawek niemieckich jest mniej i są zapożyczeniami (tak jak np. nasz komputer), a z kolei na Dolnym Śląsku zwyczajnie język słowiański został wyparty przez niemiecki. Zresztą co ciekawe właśnie na Dolnym Śląsku byli pierwsi poeci tworzący we współczesnym niemieckim.
Np. w okolicach Bielska: w Bielsku dominował niemiecki, w Żywcu już góralski, w Białej polski, na zachodniej prowincji śląski, a w Wilamowicach wilamowski. I ten ostatni to w ogóle jest język bliski angielskiemu.

I nie, nie mam na to literatury, tylko świadków.

jestemza

2018-02-13, 16:25
Smiejecie sie ze Ślaskiej gwary a wy nawet po Polsku dobrze nie potraficie mowic bo przeciagacie jak jebnieci ;) . Joooooo? Bedzieta sie ze hanysow smioć. hahaha i te wasze pedalskie wysokie glosiki . Musiolech sam naszkyrtac bo nie bedom wulce dupic ciulstw

GlassEdi

2018-02-13, 18:46
@Alart.
Ja pie**ole. Bielsk, Żywiec, Wilamowic itd. na Dolnym Śląsku? k***a chłopie otrząśnij się.

szklanka

2018-02-13, 19:22
Tradycyjnie: Jebac goroli ! :D

R41NM4N

2018-02-13, 21:21
k***a specjaliścii się znaleźli...
Na dolnym Śląsku nie mówi się gwarą, ponieważ 90% procent zamieszkujących tamte tereny to albo potomkowie przesiedlonych w ramach akcji Wisła Ukraińców albo cyganie....
Ja też jestem za odłączeniem śląska od Polski i za zaprzestaniem wydobycia węgla. Będziecie sobie elektrownie końskim gównem napędzać. Albo kupicie od ruskich jak gaz za tuska po promocyjnych cenach.
Zabawne jak syn pracownicy urzędu miejskiego i policjanta pie**oli o dokładaniu do czyichś emerytur.
Ale ogólnie się zgadzam, Śląsk trzeba wyj***ć z Polski w p*zdu. Sosnowiec sobie zostawcie. Mentalnie to bardziej warszawa niż Śląsk, więc się dogadacie.

Kahetabi

2018-02-14, 05:37
>Napisz że jesteś Śląska
>Czekaj na hejt
Potwierdzacie tylko tezę iż największym wrogiem zawsze jest sąsiad. Jacy wy wszyscy jesteście wspaniali a jakie niestosowne dialektem śląskim się posługiwać, oh nie. Ilu ludzi jeszcze musicie obrazić byście poczuli się pięknymi? Mozaikowa patologia.

poligon6

2018-02-14, 08:21
Cytat:

Potwierdzacie tylko tezę iż największym wrogiem zawsze jest sąsiad. Jacy wy wszyscy jesteście wspaniali a jakie niestosowne dialektem śląskim się posługiwać, oh nie. Ilu ludzi jeszcze musicie obrazić byście poczuli się pięknymi? Mozaikowa patologia.



Patologia to jest RAŚ, dowodzony przez Ukrainca z Przemysla Gorzelnika i wszystkie te Śluńskie, zaprzańce co mysla że sa odrebnym narodem i nalezy im sie jakas autonomia. Gówno sie nalezy, Śląsk zamieszkuje 8 milionów ludzi a około 300 tyś poczuwa się do narodowości śląskiej. Równie dobrze mozna załozyc tam państwo rycerzy Jedi albo im dac autonomie bo mysle ze by tylu znalazł na Ślasku.


Wszelkie separatyzmy nalezy dusic w zarodku, bo inaczej będzie jak w Hiszpanii. Ale na szczęscie RAŚ to plankton polityczny. Wiadomo wspierany przez PO, ale ci zrobia wszystko dla korzyści politycznych, wzieli kase od niemca na założenie parii to i z opcja niemiecka na ślasku wejda w sojusz.

spinaczel

2018-02-14, 12:12
ale gównoburza. Dziękuje, miałem co czytać do 2 sniadania. Większość z was nie ma pojęcia o czym pisze niestety. Śląsk to jeden z bogatszych regionów Polski i jeżeli taki Warszawiak chce odłączenia go od polszy to ja jestem tym bardziej za. Tylko niech niedzwoni do nas po zapomogę gdy się okaże,że podnieśli mu podatki bo trza z czegoś rzucać hajs na biedną lubelszczyznę. A nam tylko zarobki wzrosną dzięki temu. Żyć nie umierać.