18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Laser ~ 150 mW (350 mA), 640 nm z nagrywarki DVD.

Rafao • 2013-04-06, 16:21
Materiał własny. Niedawno pojawił się na Sadolu temat, w którym ktoś siusiał w majtki na widok kupnego lasera. Aby kupić coś, co podobnie świeci należałoby wydać około 200 zł, albo zrobić tak jak ja i wybudować sobie samodzielnie podobną zabawkę za mniej niż 30 zł. Laser powstał z diody pochodzącej z nagrywarki LG GSA-4163B, którą kupiłem na allegro za 1.50 PLN. Najdroższy był kolimator z eBaya, za 5 dolarów, ale można go zastąpić zwykłą lupą, lub soczewką z tego samego DVD. Całość jest oparta o stabilizator napięciowy LM 317 T (koszt około 3zł). Prąd płynący przez diodę można regulować przy użyciu potencjometru (3 zł) w zakresie 0 - 590 mA, przy czym dioda znosiła prąd rzędu 510 mA, (nie warto jej jednak smażyć bo wcale lepiej nie świeci). Dla diody z nagrywarki DVD 16x prąd 300 mA to wartość wytaczająca do szybkiego podpalania zapałek i grawerowania siatkówki. Na wejściu jest impuls 1A - 7,5V

Specjalnie nie robiłem wersji przenośnej, żeby nikogo nie podkusiło, żeby się tym w nieodpowiedzialny sposób bawić. Aby poważnie uszkodzić wzrok wystarczy niecała sekunda. Ogólnie nie polecam bawić się czymś takim, jeżeli nie macie okularów ochronnych, za które trzeba zapłacić najmniej 180 zł. W innym wypadku na laser spojrzycie tylko dwa razy. Raz lewym, a raz prawym okiem.

Będę cham i schematu nie wrzucę, ale i tak już macie za łatwo.;P


Filmiki słabe, ale własne.




Kilka fotek.


driver w środku


driver z zewnątrz (bez gałki potencjometru)


zabezpieczenie diody


obudowa diody


radiator z kolimatorem


wydruk na płytkę



Pewnie chcielibyście wiedzieć, czy da się tym zgasić latarnię. Sprawdźcie sami. :>

Na koniec podziękowanie dla Piotra za użyczenie bezcennej wiedzy.

zeto88

2013-04-06, 17:30
Mam taką samą wykładzinę w pokoju.

kacza75

2013-04-06, 17:56
A może by taka przenośna konstrukcja przydała by sie na naszego premiera ? :D


myrney

2013-04-06, 17:57
...a co zniknie premier znikną problemy?...masakra

MichaU

2013-04-06, 17:59
Grzebio sie w tych płytkach elektroniki jedne. Zimne piwo za świetny materiał ;)

McSmyQ

2013-04-06, 18:06
Za własne zawsze piwko ;)

paragwaj

2013-04-06, 18:12
zastanawia mnie, czy jest możliwość użycia takiego lasera w walce z przydrożnymi stacjami fotograficznymi, że tak się wyrażę.

Rafao

2013-04-06, 18:36
@up wystarczy wsadzić do samochodu lampkę led z zamontowanymi diodami IR, ew. zasłonić sobie tym rejestrację. Światło tej długości jest niewidzialne dla oka, widzi je tylko kamera. W efekcie rejestruje białą plamę. Zrób test i przez kamerę z telefonu oglądaj diodę pilota od TV. Można też zrobić laser IR. Większość nagrywarek posiada obok diody czerwonej także laserową diodę tego typu.

paragwaj

2013-04-06, 18:38
@up: chodziło mi bardziej o całkowite unieszkodliwienie, pozdrawiam

Piotr59mb

2013-04-06, 18:45
Dobrze, że nie podałeś schematu. W końcu bardzo ciężko znaleźć takowy w necie (ot, zwykłe źródło zmiennonapięciowe).
Co do diody IR, to musiałaby być sporej mocy, tak żeby 'oślepić' kamerę. Mimo wszystko coś w tym jest i jest to możliwe do wykonania.

KMD

2013-04-06, 18:46
Rafao :D dzięki, mam nowy pomysł na napad na bank ^^

olafolaf

2013-04-06, 18:49
jak mieszkasz przy metrze stoklosy to napie**alales nam po oczach tym laserkiem celujac w blok po drugiej stronie ulicy

KMD

2013-04-06, 19:20
Mam nie potrzebny napęd dvd, jeżeli byś podrzucił plany, to bym może zbudował coś takiego...
tylko nie wiadomo, do czego tego używać... chyba tylko do straszenia sąsiadów.

Stuleja_W_Panierce

2013-04-06, 19:27
Ale gafa...
Pomyliłeś okienka
To jest sadistic.pl
Zmień okienko na elektroda.pl