18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Laser ~ 150 mW (350 mA), 640 nm z nagrywarki DVD.

Rafao • 2013-04-06, 16:21
Materiał własny. Niedawno pojawił się na Sadolu temat, w którym ktoś siusiał w majtki na widok kupnego lasera. Aby kupić coś, co podobnie świeci należałoby wydać około 200 zł, albo zrobić tak jak ja i wybudować sobie samodzielnie podobną zabawkę za mniej niż 30 zł. Laser powstał z diody pochodzącej z nagrywarki LG GSA-4163B, którą kupiłem na allegro za 1.50 PLN. Najdroższy był kolimator z eBaya, za 5 dolarów, ale można go zastąpić zwykłą lupą, lub soczewką z tego samego DVD. Całość jest oparta o stabilizator napięciowy LM 317 T (koszt około 3zł). Prąd płynący przez diodę można regulować przy użyciu potencjometru (3 zł) w zakresie 0 - 590 mA, przy czym dioda znosiła prąd rzędu 510 mA, (nie warto jej jednak smażyć bo wcale lepiej nie świeci). Dla diody z nagrywarki DVD 16x prąd 300 mA to wartość wytaczająca do szybkiego podpalania zapałek i grawerowania siatkówki. Na wejściu jest impuls 1A - 7,5V

Specjalnie nie robiłem wersji przenośnej, żeby nikogo nie podkusiło, żeby się tym w nieodpowiedzialny sposób bawić. Aby poważnie uszkodzić wzrok wystarczy niecała sekunda. Ogólnie nie polecam bawić się czymś takim, jeżeli nie macie okularów ochronnych, za które trzeba zapłacić najmniej 180 zł. W innym wypadku na laser spojrzycie tylko dwa razy. Raz lewym, a raz prawym okiem.

Będę cham i schematu nie wrzucę, ale i tak już macie za łatwo.;P


Filmiki słabe, ale własne.




Kilka fotek.


driver w środku


driver z zewnątrz (bez gałki potencjometru)


zabezpieczenie diody


obudowa diody


radiator z kolimatorem


wydruk na płytkę



Pewnie chcielibyście wiedzieć, czy da się tym zgasić latarnię. Sprawdźcie sami. :>

Na koniec podziękowanie dla Piotra za użyczenie bezcennej wiedzy.

Rafao

2013-04-06, 19:57
@up zrób w domu coś, co z taką łatwością przypala ciemnoskórych to pogadamy.

PiesKracy

2013-04-06, 20:31
Stuleja zamknij cipsko. Rafao powiedz Ty mi jak to jest z pracą ciągłą diody od dvd. Wystarczy dobry radiator? ogólnie już niejedną diodę odpalałem, ale niestety za każdym razem chciałem upchać to w ładne opakowanie i podczas przelutowywania upie**alałem diode ładunkiem elektrostatycznym... Taka mała wskazówka co do lutowania diod laserowych - Należy owinąć drutem wyprowadzenia od diody, a dopiero później lutować. A tak na marginesie - Przygodę z prądem zaczynamy od BHP!!!

PiesKracy

2013-04-06, 21:02
@up mam nadzieję, ze zainteresujesz się prądem i przetestujesz jego działanie na swoim ciele. a jak nie to niech cie piorun pie**olnie znienacka .

Belzedup666

2013-04-06, 21:13
Popatrz w wiązkę to będzie hard. k***a od 3 lat jestem specjalistą ds. laserów i zawsze mnie to fascynuje ale gogli ochronnych za ch*j nie umiem dobrać ze wzoru.

ZoruniD

2013-04-06, 21:53
Kiedyś chciałem wykorzystać taki laser do zrobienia sobie "wiertarki" do PCB ;) Jak możesz to sprawdź ile czasu zajmuje temu laserowi przepalenie na wylot takiej płytki (nawet najzwyklejsza "chińszczyzna" z elektronicznego) lub ew. same wypalenie miedzi.
Byłbym bardzo wdzięczny :)

Piotr59mb

2013-04-06, 22:18
ZoruniD napisał/a:

Jak możesz to sprawdź ile czasu zajmuje temu laserowi przepalenie na wylot takiej płytki (nawet najzwyklejsza "chińszczyzna" z elektronicznego) lub ew. same wypalenie miedzi.


Laser o mocy 150mW chyba (!!) nie jest w stanie przepalić laminatu epoksydowego ani tym bardziej miedzi. Myślę, że żeby używać lasera jako wiertarki, to ten musiałby mieć >500mW

bary110

2013-04-06, 23:19
na faje poświeć! :mrgreen:

Rafao

2013-04-06, 23:29
Zoruni, jak chcesz ciąć PCB to sobie zrób laser gazowy, np, CO2. albo impulsowy Nd:YAG. Wtedy będziesz miał do dyspozycji grube kW mocy. Laserek z diody nie nadaje się do cięcia. To raczej gadżet.
ffsapher, kostkę Rubika układam raczej słabo. Nie mogę się z Tobą równać.
PiesKracy, zasadniczo radiator nie jest niezbędnym elementem, bo chociaż robiłem crash testy, to nie zauważyłem wyraźnego wzrostu temperatury, nawet przy dużym prądzie. Tak nawiasem, najłatwiej spalić diodę podłączając ją bezpośrednio do źródła napięcia, np. do baterii. Wystarczy dziesięć sekund ciągłej pracy i dioda sama zabija się prądem, mocno się przy tym nagrzewając. Możliwości budowy samego sterownika jest mnóstwo i nie jest to trudne skoro nawet ja go zbudowałem (a nie jestem elektronikiem). Trzeba też przyznać Stuleji trochę racji, to nie elektroda. Tam można znaleźć mnóstwo użytecznych informacji łącznie ze schematami.

LaChupacabra

2013-04-06, 23:58
a teraz zagadka: ile razy tym laserem można zaświecić sobie w oczy?






Odp.: Dwa razy - raz w lewe oko, raz w prawe :D Badum tss

KAZ!K

2013-04-07, 00:31
Dla tych co myślą, że diody z pilota są widoczne na zdjęciach jako mega jasna łuna od razu mówię - gówno prawda. Widać maluteńki różowy punkcik.

slawekfmx

2013-04-07, 01:55
kazik! chyba ty. jakim ty to aparatem sprawdzałeś?

PiesKracy

2013-04-07, 21:28
k***a wpiszcie sobie dvd laser driver. Chodziło mi o to czy laser z dvd moze działać bez przerwy przez dłuższy czas. Niestety nigdy nie mogłem tego sprawdzić :( Ja tam raczej audio zegary i inne duperele :-)