18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Laser ~ 150 mW (350 mA), 640 nm z nagrywarki DVD.

Rafao • 2013-04-06, 16:21
Materiał własny. Niedawno pojawił się na Sadolu temat, w którym ktoś siusiał w majtki na widok kupnego lasera. Aby kupić coś, co podobnie świeci należałoby wydać około 200 zł, albo zrobić tak jak ja i wybudować sobie samodzielnie podobną zabawkę za mniej niż 30 zł. Laser powstał z diody pochodzącej z nagrywarki LG GSA-4163B, którą kupiłem na allegro za 1.50 PLN. Najdroższy był kolimator z eBaya, za 5 dolarów, ale można go zastąpić zwykłą lupą, lub soczewką z tego samego DVD. Całość jest oparta o stabilizator napięciowy LM 317 T (koszt około 3zł). Prąd płynący przez diodę można regulować przy użyciu potencjometru (3 zł) w zakresie 0 - 590 mA, przy czym dioda znosiła prąd rzędu 510 mA, (nie warto jej jednak smażyć bo wcale lepiej nie świeci). Dla diody z nagrywarki DVD 16x prąd 300 mA to wartość wytaczająca do szybkiego podpalania zapałek i grawerowania siatkówki. Na wejściu jest impuls 1A - 7,5V

Specjalnie nie robiłem wersji przenośnej, żeby nikogo nie podkusiło, żeby się tym w nieodpowiedzialny sposób bawić. Aby poważnie uszkodzić wzrok wystarczy niecała sekunda. Ogólnie nie polecam bawić się czymś takim, jeżeli nie macie okularów ochronnych, za które trzeba zapłacić najmniej 180 zł. W innym wypadku na laser spojrzycie tylko dwa razy. Raz lewym, a raz prawym okiem.

Będę cham i schematu nie wrzucę, ale i tak już macie za łatwo.;P


Filmiki słabe, ale własne.




Kilka fotek.


driver w środku


driver z zewnątrz (bez gałki potencjometru)


zabezpieczenie diody


obudowa diody


radiator z kolimatorem


wydruk na płytkę



Pewnie chcielibyście wiedzieć, czy da się tym zgasić latarnię. Sprawdźcie sami. :>

Na koniec podziękowanie dla Piotra za użyczenie bezcennej wiedzy.

PiesKracy

2013-04-07, 23:30
W sumie to z innej beczki ale godne polecenia - TV-B-Gone - jest to uniwersalny pilot wyłączający prawie wszystkie TV. W sprzedaży widziałem modele z jedną bądź z czterema diodami nadawczymi IR.Aby znacznie poprawić działanie takiego pilota wystarczy przerobić zasilanie, wstawić odpowiedni kolimator i trochę pogrzebać w układzie aby wstawić diodę o mocy 3W / 3x1W / 1W = Zajebisty zasięg i jeszcze większa frajda :-)
Przy wyborze diod należy zwrócić uwagę na długość fali emitowanej przez naszą diodę - musi być na poziomie 940nm(standard w telewizorach).

Rafao

2013-04-08, 00:25
@up dioda z DVD może z powodzeniem pracować ciągle przez długi czas, ale tylko wtedy gdy jest podłączona do stabilizatora prądu. Im większy podamy jej prąd tym mocniej się grzeje, przy czym stała praca na poziomie nominalnym nie powoduje jej przegrzania. Dioda z DVD 16x może otrzymać do ~250 mA (przy czym ja podałem jej nawet 510 - stąd radiator) i nie trzeba jej chłodzić. Przeglądając jakiś datasheet dowiedziałem się, że bezawaryjny czas pracy diody jest odwrotnie proporcjonalny do wartości podawanego prądu.

wisniowylk

2013-04-09, 12:37
piotrekp25 napisał/a:

sp***alaj hamie

Wydawało by się że każdy wie już jak się pisze cham, ok nie wnikam.Do autora też się interesuję tym gównem, piwko leci.