18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Kot Schrodingera w trochę innej wersji.

Rockfor2 • 2013-08-12, 16:40
Skoro dziś Google nas informuje, że mamy urodziny Schrödingera to coś w temacie...

Nie, to nie film edukacyjny, tylko alternatywne podejście do problemu sławnego kota... z ciekawym zakończeniem :)


dnr

2013-08-13, 03:04
KMD napisał/a:

Może jakiś fizyk wyjaśnić cała fizykę kwantową od podszewki? I tak pewnie nie będzie któryś z was mógł spać ^^



Ciężka sprawa, myślałem nad wrzuceniem takiego tematu ale średnio mam motywację i mam uczucie, że zostanie zj***ny przez większość osób jako "pie**olenie nieprzydatne, wymysły jakieś niestworzone". Ciężko wyjaśnić mechanikę kwantową od podszewki w poście, jeśli cię to interesuje, poczytaj sobie materiały popularnonaukowe.
Znalazłem OK wstęp ale tylko po angielsku niestety:
http://en.wikipedia.org/wiki/Introduction_to_quantum_mechanics

Po polsku na wiki jest mało przydatne :(

Severitus

2013-08-13, 07:47
Zaraz moment. Znaczy że nadmierna ilość promieniowania w krótkim czasie spowodowała rozpad tkanki kota tak że stał się fizycznie niestabilny przez co mógł poruszać się z prędkością atomu i zmieniać strukturę molekularną swojego ciała?
Czy po prostu źle zrozumiałem film.

Li...........ha

2013-08-13, 09:09
ch*j, dam piwo, niech myślą, że znam się na fizyce kwantowej :krejzi:

kertoiPs

2013-08-13, 09:28
dnr

Wrzucaj śmiało o fizyce kwantowej, na pewno znajdzie się tu sporo osób które to docenią. Dobrze tłumaczysz to wykorzystaj to.

Everizon

2013-08-13, 11:45
@up dołączam się. Za fizykę cząstek zawsze piwo !

WinterWolf

2013-08-13, 14:13
@Severitus, tak, poniekąd dobrze zrozumiałeś, rozpad nie tyle tkanek co atomów, jednak nie jest to do końca wytłumaczone żeby jednocześnie być i nie być, jak widać. Chodzi o określoną wartość napromieniowana, co jest udowodnione że powoduje rozpad atomu na mniejsze, nazywa się to rozpadem alfa. Cząsteczki rozpadniętego atomu, zaczynają się zachowywać nieobliczalnie, co to znaczy? Otóż to, że potrafi on przemieszczać się i jednocześnie być w jednym miejscu, o ile się nie mylę z tego co po książkach z fizyki kwantowej zrozumiałem, to poniekąd masz racje. Można być jednocześnie w jednym miejscu lecz w różnych postaciach natomiast prawdopodobieństwo że dana materia wróci do swojej pierwotnej struktury przed rozpadem jest tak mała że staje się to prawie nieprawdopodobne.

Wszystkich studentów doktorów proszę o uregulowanie i wytykanie błędów, bo to jest tylko moje rozumowanie z książek, natomiast może być ono błędne.( nie, nie studiowałem fizyki, jestem po technikum i czytam dla przyjemności)

In...........eo

2013-08-13, 14:19
Wy dalej nie rozumiecie o co mi chodzi prawda?

Kot umrze w danym momencie i nie może być jednocześnie żywy i martwy, a tym bardziej nie może na to wpływać obserwacja człowieka.

Kot umrze w określonym momencie czy tego chcecie czy nie.

Wyobraźcie sobie, że zamiast kota do pudła pakujecie człowieka. Co wtedy? Czy człowiek w pudełku może być jednocześnie żywy i martwy?

Inaczej, do Ziemi zbliża się asteroida której trajektorii nie da się przewidzieć, nie wiadomo kiedy nie wadomo gdzie pie**olnie, nie wiadomo ile ludzi zabije, wiadomo że pie**olnie, czy ludzie na Ziemi są jednocześnie żywi i martwi? Jest tu prawie idealna analogia i widać jak to pytanie jest bezsensu.

Apropo pytań bezsensu, czy jak wejdziesz do pustego pokoju, i zadasz pytanie czy ktoś jest w tym pokoju, i pojawi się echo, to czy powinieneś sobie odpowiedzieć czy nie? :shock:

dnr

2013-08-13, 14:31
WinterWolf napisał/a:

...Cząsteczki rozpadniętego atomu, zaczynają się zachowywać nieobliczalnie, co to znaczy? Otóż to, że potrafi on przemieszczać się i jednocześnie być w jednym miejscu, o ile się nie mylę z tego co po książkach z fizyki kwantowej zrozumiałem, to poniekąd masz racje. Można być jednocześnie w jednym miejscu lecz w różnych postaciach natomiast prawdopodobieństwo że dana materia wróci do swojej pierwotnej struktury przed rozpadem jest tak mała że staje się to prawie nieprawdopodobne.



Masz rację, ale to co napisałeś dotyczy każdej cząstki i nie wymaga rozpadów :) Filmik jest po prostu interpretacją artysty, nie ma wiele wspólnego z prawdziwą fizyką, nawet jeśli jest bardzo fajny :) więc trudno powiedzieć o co chodziło autorowi, możecie to interpretować na swój sposób jak sztukę.


Ultor, a ty dalej nie rozumiesz że chodzi o superpozycję stanów kwantowych atomu i pośrednie przeniesienie tej superpozycji na kota. Twoja analogia z asteroidą jest zła, tak bardzo zła... tutaj niepewność nie wynika z naszej niedokładności i braku informacji, a z samej natury atomu. Cały myk jest w tym, że o śmierci lub życiu kota decyduje pojedynczy atom, który jest opisany przez mechanikę kwantową. Natomiast asteroida jest opisana przez mechanikę klasyczną, albo uderzy w Ziemię albo nie, ale nie ma tutaj superpozycji stanów, jest co najwyżej niepewność wynikająca z braku dokładnych danych o pozycji i prędkości asteroidy, ale to nie to samo, tak bardzo nie to samo.
"Bez sensu" jest krytyka teorii fizycznej testowanej eksperymentalnie od ponad stu lat, i dającej zawsze zgodność z eksperymentami, przez człowieka nie mającego o fizyce bladego pojęcia.
Tak samo "obserwator" i "obserwacja" to definicje fizyczne, nie ma tu znaczenia, czy w pudełku jest kot, człowiek czy kamień.

Może wrzucę jakiś temat o podstawach mechaniki kwantowej jak byście naprawdę chcieli ;-)

timmy77

2013-08-13, 15:33
Myślę, że wystarczą dwa słowa. Mechanika kwantowa. I wszyscy powinni siedzieć cicho...

farenc

2013-08-13, 16:17
UltorMatrix, To ty tutaj czegoś nie rozumiesz ( chyba podstaw MK ). Superpozycja to kombinacja liniowa możliwych stanów, czyli w tym przypadku jest to kot martwy + kot żywy, co daje nam wszystkie możliwe stany w jakim może znajdować się kot. O finalnym stanie kota decyduje jedynie prawdopodobieństwo. Jeżeli szansa na to, że kot będzie martwy wynosi 3/4, a na to, że będzie żywy 1/4 to możemy się spodziewać w pudełku kota martwego, co nie zmienia faktu, że może być żywy, to jak gra w lotka albo trafimy albo nie. Mówimy o tym, że kot jest żywy i martwy jednocześnie ponieważ nie potrafimy określić jego stanu przed pomiarem, czyli zajrzeniem do pudełka. Sam problem wydaje się trywialny, bo można zajrzeć do pudełka i będziemy wiedzieć co się stanie z futrzakiem, no ale w mechanice kwantowej nie badamy kotów tylko cząstki, i po sprawdzeniu tej cząstki zmieniamy jej stan. Prosty przykład: Ktoś kopie piłkę do brami, wpadła by gdyby nie to, że bramkarz obronił ten strzał, czyli zaburzył stan tej piłki.

In...........eo

2013-08-13, 16:48
farenc napisał/a:

UltorMatrix, To ty tutaj czegoś nie rozumiesz ( chyba podstaw MK ). Superpozycja to kombinacja liniowa możliwych stanów, czyli w tym przypadku jest to kot martwy + kot żywy, co daje nam wszystkie możliwe stany w jakim może znajdować się kot. O finalnym stanie kota decyduje jedynie prawdopodobieństwo. Jeżeli szansa na to, że kot będzie martwy wynosi 3/4, a na to, że będzie żywy 1/4 to możemy się spodziewać w pudełku kota martwego, co nie zmienia faktu, że może być żywy, to jak gra w lotka albo trafimy albo nie. Mówimy o tym, że kot jest żywy i martwy jednocześnie ponieważ nie potrafimy określić jego stanu przed pomiarem, czyli zajrzeniem do pudełka. Sam problem wydaje się trywialny, bo można zajrzeć do pudełka i będziemy wiedzieć co się stanie z futrzakiem, no ale w mechanice kwantowej nie badamy kotów tylko cząstki, i po sprawdzeniu tej cząstki zmieniamy jej stan. Prosty przykład: Ktoś kopie piłkę do brami, wpadła by gdyby nie to, że bramkarz obronił ten strzał, czyli zaburzył stan tej piłki.

Czekaj, czekaj, o jakim prawdopodobienstwie? Z tego co kojarze z fizy to dla rozpadu promieniotworczego nie da sie ustalic prawdopodobienstwa tylko czas połowicznego rozpadu, a rozpad kazdej czastki nastepuje losowo. Czyżbym coś popie**olił?

dnr napisał/a:


Może wrzucę jakiś temat o podstawach mechaniki kwantowej jak byście naprawdę chcieli ;-)

Wrzucaj chetnie sie czegoś o tym dowiem.

farenc

2013-08-13, 17:13
UltorMatrix, i tu nie masz do końca racji. W świecie makroskopowym rzeczywiście określa się czas połowicznego rozpadu, czyli czas w którym POŁOWA próbki ulegnie rozpadowi. Chyba się ze mną zgodzisz, że niemożliwe jest wyznaczenie tego czasu dla pojedynczej cząstki? Jak sam napisałeś rozpad każdej cząstki następuje losowo. Ogólnie w rozpadzie alfa chodzi o to, że większe cząstki dzielą się na mniejsze, i tu wchodzi interpretacja kwantowa, która mówi o zjawisku tunelowania przez potencjał jądra, a tunelowanie jest ściśle związanie z prawdopodobieństwem. Jeżeli chcesz to wyjaśnię co to jest tunelowanie, ale oczywiście najlepiej jest zajrzeć do książki :) polecam "Fizyka Kwantowa" Eisberg'a.

a tu masz mechanikę kwantową rozpadu alfa: http://web.mit.edu/dvp/www/Work/8.13/dvp-quantum-paper.pdf

Everizon

2013-08-13, 19:02
Kurde @UltorMatrix. Sorki ale zupełnie się mylisz ! Nie masz nawet bladego pojęcia o co kaman przy wielkościach rzędu 10e-10 i niżej. Poważnie poczytaj trochę książek mechanice kwantowej. Najlepiej jakich znanych autorów.

Ten kot jak i ten Twój człowiek to mają byc cząstki a nie samo siebie obserwujące makroskopowe obiekty. Kot zawsze sam siebie obserwuje i dlatego jest żywy LUB martwy. Gdyby był cząstką która sama w sobie jest na tyle prosta że nie "obserwuje sama siebie" to była by "żywa" I "martwa" jednocześnie. Nawet związek kilku atomów już degraduje do jednego stanu kwantowego bo "obserwują" siebie nawzajem. Czyli ich stany wzajemnie zależą od siebie.
Wiem wiem, panowie fizycy. :) pomijam tutaj kondensaty Bosego-Einsteina.