18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Kot Schrodingera w trochę innej wersji.

Rockfor2 • 2013-08-12, 16:40
Skoro dziś Google nas informuje, że mamy urodziny Schrödingera to coś w temacie...

Nie, to nie film edukacyjny, tylko alternatywne podejście do problemu sławnego kota... z ciekawym zakończeniem :)


abacar

2013-08-12, 21:51
chodzi o to, że drogę cząsteczki, która ur*chamia dzwonek, ergo. wydzielenie trującego gazu w pudełku determinuje obserwator. Cząsteczka kwantowa może być wszędzie. Kot jest zarówno martwy i żywy, cząsteczki zachowują się jak punkty, ale mają "naturę" falową. Bardzo ciekawy był spór Einsteina z nilsem borem, otóż są cząsteczki sprzężone jeśli u jednej określimy spin to druga ma przeciwny. Teraz einstein mówił, że to jak zapakowanie do dwóch pudełek rękawiczek czy też butów, jeśli do jednego wsadzimy lewy to w drugim musi być prawy. I koniec magii, Bor uważał, że istnieje siła która w momencie obserwacji determinuje cząsteczkę ergo i brata. Tzn. że pakujemy do dwóch pudełek rękawiczkę zarówno prawą jak i lewą, niezdefiniowaną. Później jeden badacz z usa wykorzystując teorię islandzkiego fizyka udowodnił, że Bor ma rację. pomyślcie, teleportacja, zczytujemy informacje z kodu cząsteczek i odczytujemy sprzężone np. w paryżu (obecnie ośrodek fizyki kwantowej w hiszpanii się tym zajmuje). Co jest kopią co orginałem? zresztą proszę pamiętać że wykorzystujemy równania określając prawdopodobieństwo, a nie stan 0 1. Do tego komputery kwantowe.Wszystko kwestią czasu.
-tak zajmuję się fizyką na co dzień, taka praca. starałem się pobieżnie i popularno naukowo opisać problem.

up. nie superpozycja a zmiana stanu kwantowego.

dnr

2013-08-12, 21:52
@ 2up, filozofia jest mocno powiązana z fizyką, jest nawet taki kierunek na studiach 'fizyka i filozofia'. ;)

abacar

2013-08-12, 21:54
up żadna do cholery filozofię było się fizyki i matematyki uczyć, a nie od razu rozbijać problem w metafizyce.

Everizon

2013-08-12, 21:55
kam332 napisał/a:

dla mnie osobiście to bardziej przypomina filozofię niż fizykę, ale to może tylko temu, że w taki sposób to przedstawiono.


Tu jesteś bardzo blisko prawdy :)
Już tysiące lat temu filozofowie wysnuwali tezy jakoby nasz świat silnie zależał od sposobu jego obserwacji... teraz mamy narzędzia by to potwierdzić po prostu. Narzędzia takie jak LHC i matematyka.

dnr

2013-08-12, 21:55
abacar,I uczyłem się, mówię tylko że istnieje taki kierunek.

Mojoo

2013-08-12, 21:59
@KMD, bo jeśli jest zbyt dużo ostrych słów, to laik zinterpretuje to jako kolejny naukowy bełkot.

Jeśli by Ci to tak na ludzki rozum wytłumaczyć - postaram się.

Superpozycja atomu - to coś w stylu, że atom (malutka cząstka,m.in.: z których zbudowane są nasze komórki - my)
jest równocześnie rozpadnięty i nierozpadnięty. DOBIERO GDY GO ZAOBSERWUJESZ - popatrzysz na niego przez jakiś przyrząd - to przybiera jeden ze stanów! Do tego momentu jest RÓWNOCZEŚNIE rozpadnięty i 'nierozpadnięty'.

Shrodinger wymyślił eksperyment myślowy, bo twierdził, że coś takiego jest niemożliwe i chciał pokazać jaki to absurd.

oto ten eksperyment w skrócie:

wyobraź sobie, że do zbiornika z śmiertelnie trującym gazem podpinasz urządzonko, które reaguje na stan atomu - gdy jest rozpadnięty wypuszcza gaz, a gdy nie to nie wypuszcza. Masz pudełko dźwiękoszczelne, nieprzezroczyste, ciężkie do którego wkładasz kota. Ze względu na właściwości pudełka wspomniane, nie ma możliwości z zewnątrz zaobserwowania co dzieje się z kotem. Do pudełka wkładasz układ urządzeń wspomnianych - czyli gaz, i czujnik stanu atomu.

I teraz do momentu jak świadoma istota otworzy pudełko i zobaczy kota - tym samym zdeterminuje stan atomu i to czy kot jest martwy. Do tego czasu wg. nauki jest żywy i martwy jednocześnie. Nie żywy lub martwy - żywy i martwy!

TADAM !

abacar

2013-08-12, 22:03
dnr szanuje kierunki takie i podobne nawet były na studiach takie odchamiacze, ale część problemów natury filozoficznej jak np. spór o którym wspomniałem rozwiązuje sama nauka, filozofia to próba dociekania rozwiązań tam gdzie jeszcze nauka nie dała rady, ale to moje prywatne zdania. zresztą nie ja wymyśliłem twierdzenie jakoby filozofia była sztuką zadawania pytań, a nie udzielania mądrych odpowiedzi

dnr

2013-08-12, 22:06
Ja też nie jestem fanem filozofii, sam skończyłem czystą fizykę. Chodziło mi raczej o to, że fizyka odpowiada na pytania stawiane przez filozofów.

abacar, nie chcę mi się teraz szukać, ale czy nie jest to superpozycja typu

a*exp(-faza*t)*|nierozpadnięty> + b*|rozpadnięty>

?

Everizon

2013-08-12, 22:06
abacar napisał/a:

up. nie superpozycja a zmiana stanu kwantowego.

jeśli do mnie to :) to zapewniam Cię że w tym eksperymencie myślowym chodzi o superpozycję dwóch zdefiniowanych stanów żywy-martwy.

abacar

2013-08-12, 22:17
Stan kwantowy — informacja o układzie kwantowym pozwalająca przewidzieć prawdopodobieństwa wyników wszystkich pomiarów, jakie można na tym układzie wykonać. Stan kwantowy jest jednym z podstawowych pojęć mechaniki kwantowej.WIKI

Superpozycja – własność rozwiązań równania różniczkowego przejawiająca się w tym, że suma dwóch rozwiązań także jest rozwiązaniem równania. W podstawowym sensie własność ta może zostać wyrażona w inny sposób przez twierdzenie, że przestrzeń rozwiązań równania jest przestrzenią liniową. Tak wyrażone twierdzenie pozostaje prawdziwe, jeśli równanie różniczkowe jest liniowe.WIKI
W fizyce określenie "superpozycja" oznacza zazwyczaj złożenie dwóch lub więcej rozwiązań równań pola (np. równania falowego), także będące rozwiązaniem. Zabieg superpozycji stosuje się na przykład, by z prostych rozwiązań równania zbudować rozwiązanie złożone, spełniające określone warunki brzegowe.WIKI

Superpozycja to już określona droga cząstki, dlatego w eksperymencie z kotem clu to właśnie stan kwantowy, a nie już zdefiniowana "droga" ergo superpozycja, superpozycja to zmiana stanu kwantowego zaobserwowana przez badacza, ten eksperyment ma na celu uświadomienie tego, że cząstka z falową naturą jest wszędzie jest niezdeterminowana, aż po akt obserwacji.
Mam nadzieję, że to rozwiązuje spór o superpozycję i stan kwantowy.
*feynman, fizyka (bodajże) 3, polecam prosto jasno i dobitnie (1 to mechanika klasyczna 2 elektrostatyka magnetyzm itp, 3 to chyba kwantówka właśnie)

Everizon

2013-08-12, 22:19
Mojoo napisał/a:

(...)I teraz do momentu jak świadoma istota otworzy pudełko i zobaczy kota - tym samym zdeterminuje stan atomu(...)


Nie. Świadomość nie jest niezbędna. Tylko akt obserwacji. A aktem obserwacji jest dowolny związek przyczynowo-skutkowy. Nawet najbardziej jednostkowy. Choćby taki jak przekazania fotonu, czy tam generalnie dowolnego bozonu. Świadomość (w tej "ludzkiej" definicji) jest nieistotna.

dnr

2013-08-12, 22:22
Miałem na myśli oczywiście superpozycję 2 lub więcej stanów kwantowych, a nie definicję z wiki i równaniach różniczkowych. Czy nie zgadzasz się z równaniem które napisałem?

abacar

2013-08-12, 22:22
Stan kwantowy — informacja o układzie kwantowym pozwalająca przewidzieć prawdopodobieństwa wyników wszystkich pomiarów, jakie można na tym układzie wykonać. Stan kwantowy jest jednym z podstawowych pojęć mechaniki kwantowej.

Superpozycja – własność rozwiązań równania różniczkowego przejawiająca się w tym, że suma dwóch rozwiązań także jest rozwiązaniem równania. W podstawowym sensie własność ta może zostać wyrażona w inny sposób przez twierdzenie, że przestrzeń rozwiązań równania jest przestrzenią liniową. Tak wyrażone twierdzenie pozostaje prawdziwe, jeśli równanie różniczkowe jest liniowe.
W fizyce określenie "superpozycja" oznacza zazwyczaj złożenie dwóch lub więcej rozwiązań równań pola (np. równania falowego), także będące rozwiązaniem. Zabieg superpozycji stosuje się na przykład, by z prostych rozwiązań równania zbudować rozwiązanie złożone, spełniające określone warunki brzegowe.
W mechanice kwantowej mówi się o superpozycji stanów kwantowych. Zazwyczaj stan (funkcję falową) układu składa się ze stanów własnych pewnego operatora, czyli stanów o dobrze określonych wartościach pewnej wielkości fizycznej. Na przykład każdy stan swobodnej cząstki można złożyć z fal płaskich, czyli stanów o dobrze określonym pędzie.
-wiki!!!

w eksperymencie z kotem chodzi o to właśnie, że nie superpozycja ma znaczenie więc stan określony przez badacza w akcie obserwacji, a stan kwantowy podawany z prawdopodobieństwem, o tym że cząsteczka jest niezdefiniowana, prawdopodobna tylko jest jego "droga"-zachowanie, ale z natury falowej, nie określamy dokładnie tego, bo robiąc to dochodzimy do superpozycji tak jakbyśmy pudełko otworzyli. To jest clu tu jest pies pogrzebany.pozdrawiam
polecam feynman fizyka 3, (1mechanika klasyczna2elektrostatyka magnetyzm itp3 kwantówka)

dnr

2013-08-12, 22:27
No o tym mówię, atom jest w superpozycji 2 stanów, z określonym prawdopodobieństwem każdego z nich, zmiennym w czasie. Chodziło o coś takiego:
http://en.wikipedia.org/wiki/Two-state_quantum_system
Nie musisz mi naprawdę sypać po raz drugi definicją stanu kwantowego z wiki :roll:


abacar napisał/a:


w eksperymencie z kotem chodzi o to właśnie, że nie superpozycja ma znaczenie więc stan określony przez badacza w akcie obserwacji, a stan kwantowy podawany z prawdopodobieństwem, o tym że cząsteczka jest niezdefiniowana, prawdopodobna tylko jest jego "droga"-zachowanie, ale z natury falowej, nie określamy dokładnie tego, bo robiąc to dochodzimy do superpozycji tak jakbyśmy pudełko otworzyli.



Z całym szacunkiem, ale na pewno wiesz co to superpozycja?
Właśnie otwierając pudełko niszczymy superpozycję i kończymy z określonym jednym ze stanów kwantowych. Stan określony przez badacza w akcie obserwacji to na pewno nie superpozycja...

Gdzieś ty tą fizykę studiował, skoro mi mówisz, że dokonując pomiaru mamy superpozycję? Dokonujemy pomiaru i kończymy z konkretnym wynikiem, zależnym od funkcji falowej przed pomiarem, ale superpozycja to mogła być co najwyżej zanim zmierzyliśmy, a nie potem...
Mógłbyś się też odnieść do równania które wkleiłem zamiast ciskać we mnie trywialnymi definicjami z wiki.

Na załączonym obrazku masz np. funkcję falową będącą superpozycją stanów kwantowych |a> i |b>, a jeśli dokonasz pomiaru, to skończysz w stanie |a> LUB |b>, i nie będzie już żadnej superpozycji, bo pomiar ją zniszczy.