18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Kolorowe zdjęcia z 2 wś

Gonczor • 2013-11-24, 02:05
W internecie wylądowało to dość dawno temu, nie widziałem tematu tutaj, jednak jeśli okaże się, ze to nie wina tego, że jestem za głupi na obsługę wyszukiwarki, to wrzucę całość. Na razie na rozgrzewkę pierwsze 2 fotki.

Nie do końca rozumiem opisy po rosyjsku, więc będą lakoniczne:

wszystko zrobione w Anglii i Francji po rozpoczęciu operacji Overlord

Amerykańscy żołnierze podczas posiłku. Po prawej widać lufę karabinka M1 Carbine opracowanego dla oddziałów tyłowych i spadochroniarzy, którzy potrzebowali czegoś lżejszego i poręczniejszego niż karabiny M1 Garand. Jedyne, co jest identyczne w obu broniach to kaliber, oba (ostre) można znaleźć na stronie saguaro mike. W skrzyniach z tego, do czego doszedłem, 4 sztuki amunicji M71 do działa kalibru 90mm




Niezidentyfikowana miejscowość w Anglii, wiosna 1944.


Gonczor

2013-11-24, 12:31
laska - mosquito napisał/a:

"Kolejne zdjecia-osobliwy sposób witania wyzwolicieli. Jak widać Francuzi nawet wtedy podnosili ręce. Na 3 zdjęciu widać czołgi lekkie M3 Stuart"

Gdzie on tam widzi M3 Stuart, bo ja już oślepłem chyba :roll:



Wgrywałem kilka kolejnych zdjęć i musiało mi umknąć. Faktycznie, nie ma tego zdjęcia, chodziło o to:



Biję się w pierś i przepraszam.

Cytat:

Ten Karabinek o który pytasz to nic innego (a jakże) tylko Mosin Nagant wz. 1891 r.



Na froncie zachodnim? Toż to nawet amunicji by do niego nie było. Na Enfielda też mi raczej nie wygląda, bo miały inaczej skonstruowaną lufę. Jak się przyjrzysz, to zobaczysz, że wystaje tam taka cienka rurka na tle budynku.

Z propozycji tutaj najsensowniejsza wydaje się Carcano M1938.

Loaloa

2013-11-24, 12:41
Cytat:

Za każdym razem jak oglądam filmy, zdjęcia, czy czytam o codziennym życiu tamtych lat to się łzy cieszą wolnością. Niby tyle zła, wojny, okrucieństwo, ale mam wrażenie, że ludzie cenili prawdziwe wartości.



I z uwielbienia do tych "wartości" z ciągu życia jednego pokolenia rozpętali dwie wojny, mordując swoich sąsiadów.

Cytat:

Kobietom nie wypadało odsłaniać zbyt wiele ciała i mężczyźni je bardziej doceniali.



Czasy I WŚ to pierwsza prawdziwa rewolucja seksualna. Burdele nigdy wcześniej nie cieszyły się takim powodzeniem. Druga wojna to z kolei masowe gwałty na kobietach wroga. Do szacunku jakby trochę daleko.

Cytat:

Mężczyźni poświęcali życie dla ojczyzny, dla rodziny.. nie było ifonów, internetu, ludzie nie byli tacy zepsuci.



Dając się zabić na wojnie rozpętanej przez polityków. Moim zdaniem mężczyzna powinien zapewnić swojej rodzinie bezpieczne i dostatnie życie, a nie okazję to wizyt na cmentarzu i udział w obchodach dnia poległych. Całe szczęście, że ludzie nie byli tacy zepsuci, gdyby byli moliby się całkowicie powyrzynać.

Cytat:

Żona siedziała w domu i gotowała pyszny obiad wyczekując na męża, który jak wracał to ogień w sercach się żarzył.



Akurat to nie jest rzecz nieosiągalna. wszystko zależy od tego z kim się facet ochajta i jak krótko będzie żonę trzymał.

Cytat:

Nie było wszystkiego z plastiku, a miasta były piękne i miały swój urok. Bryczki z końmi po kocich łbach i stragany z warzywami.. No ja po prostu jestem bardzo staroświecka i zniosłabym wiele cierpienia, byleby się przenieść w tamten czas. Mogą być lata 30.



Przedmioty, które dziś produkuje się z plastiku były wtedy najczęściej robione ręcznie i przez to relatywnie drogie. Ne wiem jak zaspokoiłybyście waszą chęć posiadania stu par butów i kilku szaf z kieckami, o kosmetykach nawet nie wspomnę. Te urokliwe bryczki z końmi to mniej więcej do czasów wybuchu I WŚ był powazny problem w szybko sie wtedy zaludniających miastach. Zwały końskiego nawozu zalegające permanentnie na ulicach i chodnikach, smród, w tym rozkładających sie końskich trupów, roje much. Podczas upałów wysuszony koński nawóz kruszył się, a wiatr roznosił ten pył osadzając go dosłownie na wszystkim. Po przeciętnym spacerze po dużym mieście sto kilkanaście lat temu człowiek wracał uj***ny gównem. Rzeczywiście jest za czym tęsknić.

Słowem cały wpis to stek bredni i pobożnych życzeń. No, ale to sadistic, tuba przygłupów ze skrzywioną wizją świata.

The.prophecy

2013-11-24, 12:42
To niszczy mi światopogląd! Zj***liście mi dzieciństwo! Ja zawsze wierzyłem, że aparaty były kolorowe, tylko to świat był czarno-biały :cry:

defcon1

2013-11-24, 12:44
memengwa napisał/a:

Za każdym razem jak oglądam filmy, zdjęcia, czy czytam o codziennym życiu tamtych lat to się łzy cieszą wolnością. Niby tyle zła, wojny, okrucieństwo, ale mam wrażenie, że ludzie cenili prawdziwe wartości. Kobietom nie wypadało odsłaniać zbyt wiele ciała i mężczyźni je bardziej doceniali. Mężczyźni poświęcali życie dla ojczyzny, dla rodziny.. nie było ifonów, internetu, ludzie nie byli tacy zepsuci. Żona siedziała w domu i gotowała pyszny obiad wyczekując na męża, który jak wracał to ogień w sercach się żarzył. Nie było wszystkiego z plastiku, a miasta były piękne i miały swój urok. Bryczki z końmi po kocich łbach i stragany z warzywami.. No ja po prostu jestem bardzo staroświecka i zniosłabym wiele cierpienia, byleby się przenieść w tamten czas. Mogą być lata 30.


W rzeczy samej. Widać po tych zdjęciach, że świat był k***a jakiś taki bardziej kolorowy. Ludzie byli dla siebie nawzajem czymś więcej niż statusami na fejsbuku i numerami telefonów w kontaktach w ajfonie. Ja to zawsze marzyłem - jakkolwiek głupio to nie zabrzmi - by żyć na początku ubiegłego stulecia, znaleźć kobietę, potem zaciągnąć się do Legionów i po odbytych latach służby wrócić do niej. Pociąga mnie możliwość walki o wyższe wartości, o ojczyznę, tradycję, o ziemię dziadów i pradziadów, za którą ci walczyli, krwawili i umierali. Teraz nie ma wojny na świecie, która nie toczyłaby się albo to o baryłkę ropy, albo o inny stos dolarów... Ech, żyjemy w najgorszych czasach jakie kiedykolwiek były.

Lord_Viader

2013-11-24, 12:50
Owym karabinem na 100% nie jest Mosin, Mauser 98k, Enfield. Carcano najbardziej prawdopodobne, ale osobiście nie pasuje mi tu łoże i jego okucie.

Odpowiedź jest jedna: nie wiadomo co to jest.





Przerwę Wam sielankowe myślenie o "złotych czasach" - ludzie, których widzicie na zdjęciach należą w zdecydowanej większości do finansowej elity - cykanie fotek było raczej kosztowne. Reszta klepała biedę nie mając większych szans na wyrwanie się z niej. Żadna czułość, bliskość ani urocze miasteczka nie zapewnią pełnego brzucha i spokoju bytowego.

Zarammoth

2013-11-24, 12:50
@up: To nie używaj internetu i komórki, kto ci broni. Wojny ci się zachciewa? Przodkowi walczyli i umierali właśnie, żeby wojny nie było, żeby był pokój, żebyś mógł sobie swobodnie siedzieć i popijać piwo przy komputerze. Żebyś nie musiał bać się o życie i nim ryzykować.

kmieciuz

2013-11-24, 12:51
@memengwa
Wybacz, ale to jest przykład stereotypowego myślenia o czasach przeszłych. Przedwojenne urocze miasteczka to może i były, ale w Europie Zachodniej. Polskie "urocze" miasteczka to były zapadłe mieściny z ludźmi, których kultura życia i nawyki nie zmieniły się od XVIII wieku. Polskie miasteczka to była bida z nędzą (no może lepiej wyglądało to w byłym zaborze pruskim). Pijący na potęgę chłopi sprawiający regularny oklep swoim żonom i dzieciom (polecam film "Konopielka"). Styl życia, o którym mówisz był zarezerwowany dla ułamka przedwojennego społeczeństwa. Statystycznie rzecz ujmując, jeżeli urodziłabyś się przed pierwszą wojną światową, byłabyś niepiśmienną chłopką mieszkającą wśród poleskich bagien (duża szansa, że byłabyś Żydówką).

Jak czytam tych wszystkich sadisticowych bojowników o wolność i niepodległość. Którym wojna kojarzy się z wesołymi marszami bo lesie, całowaniem kobiet w rączki i strzelaniem z żołędzi do okupantów. Nie wiem jak wy, ale mam szczerą nadzieję, że nigdy nie będę mógł żyć w warunkach, które wy tak bardzo gloryfikujecie. Jakim trzeba być ćwierćmózgiem aby tęsknić za tak ciężkimi i bezwzględnymi czasami i przedkładać je na obecne czasy dobrobytu.

pi...........in

2013-11-24, 13:09
Widzę, że nie brakuje rozsądnie myślących na temat przeszłości. Ale wybaczcie autorce tego postu - kobieta ma prawo do romantycznych wizji przeszłości, za pewne wierzy też, że w średniowieczu rycerze na białych rumakach w lśniących zbrojach walczyli w uczciwych pojedynkach o honor wybranek swojego serca.

@memengwa:

Do tego dołóż wysoką śmiertelność kobiet podczas porodu (ok. 50%), większość dzieci nie dożywała dorosłości. Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku na niektórych terenach średnia długość życia nie przekraczała... 20 lat, a ogólna średnia oscylowała ok. 40. Za prawdę piękne czasy, kiedy w wieku lat 30 - 35 jesteś już prawie u kresu życia.

SoNyCS

2013-11-24, 13:54
Zawulon napisał/a:

@TheBaloonowy: a ja mam wrażenie, że to jednak Lee-Enfield Mk I



Spójrz na charakterystyczny spust i (nie mam pojęcia jak to sie fachowo nazywa) miejsce na magazynek wychodzące poza drewnianą osłonę karabinu

Lee-Enfield ma osłonke na spust bardziej okrągłą niżli jest na zdjęciu
wiec jestem w niemal 99% pewien, że jest to rosyjski karabin ;)

Gonczor

2013-11-24, 14:03
@SoNyCS

k***a, mosiek na froncie zachodnim? Ruskim brakowało wszystkiego, więc ostatnią rzeczą, jaką by zrobili byłoby wysyłanie uzbrojenia do Francji. To musi być jakiś zdobyczny szajs, ewentualnie dostarczony przez sojuszników.

quartz75

2013-11-24, 14:21
To nie żaden spust tylko tzw. łódka, to nie osłona drewniana a tzw. loże. Skoro nie wiesz takich podstaw to co ciebie upoważnia do zabierania głosu w stylu znawcy broni palnej?

starykamila

2013-11-24, 15:09
możliwe , że to mosin który należał do volksturmu często wyposażanego w broń zdobyczną którą dostosowywano do strzelania amunicją niemiecką

jacek44

2013-11-24, 15:44
Niby ludzie nie byli tacy zepsuci itd w tamtych czasach. Propaganda. Ludzie od zawsze na zawsze byli poj***ni. Teraz te stare babki pie**olą - oooo, taka młoda a już z wózkiem. A one w wieku 14-15 lat to już po ślubie i 2 dzieci, bo też ich c**y do ku*asów swędziały. Tak samo opowieści o sielance tamtych czasów mnie bawią. Ludzie j***li, nie umieli sie wysłowić, kradli, pili i r*chali na potęgę.

Anper

2013-11-24, 15:54
Memengwa wyjdziesz za mnie?