18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Jak jeżdzą TIR'owcy zimą....

poloo89 • 2013-01-31, 12:08
Nagranie z 22.01.2013, które pokazuje zachowanie kierowcy ciężarówki na autostradzie A4 na odcinku Legnica - Wrocław.

W/w kierowca podejrzewam przez cały czas (ja jechałem za nim parę min zanim zacząłem nagrywać) ciśnie śmiało lewym pasem prędkością 80-90 km/h, nie zważając na fakt, że ciągnie się za nim kilka samochodów usiłujących go wyprzedzić. Co najważniejsze wcale nie wyprzedzał nikogo. Kierowcy sygnalizowali kierunkowskazami ( co widać na filmie ) lub światłami drogowymi chęć wyprzedzenia i próbować nakłonić Tir'owca do zjazdu na prawy pas, jednak wszelkie próby nie przynosiły oczekiwanych rezultatów.
Zostawały 2 wyjścia do wyboru, albo wlec się za kolosem całą drogę z prędkością 80-90km/h, albo złamać przepisy i wyprzedzić prawym pasem. Niestety, zdecydowana większość wybierała opcję drugą.
Wspomnę jeszcze, że nie był to jedyny taki przypadek tamtego dnia. Mało, który kierowca ciężarówki decydował się na zjechanie z lewego pasa aby ustąpić pierwszeństwa szybciej podróżującym samochodom.

Apeluję do kierowców "TIR'ow", nie stwarzajcie niepotrzebnego zagrożenia i ustępujcie miejsca. Potrafię wszystko zrozumieć, że lewy pas jest bardziej wyjeżdżony przy złych warunkach atmosferycznych, ale nie wszyscy mają czas żeby się za wami wlec. Już omijając fakt, że ciągła jazda lewym pasem jest wykroczeniem na dwupasmówce.


Sowa1984

2013-01-31, 12:15
Trzeba go było zepchnąć z drogi ;)

Bułka_bez_Masła

2013-01-31, 12:16
taki sam mądry jak wy, wszyscy napie**alacie lewym heh :D

paniska...

mare30ks

2013-01-31, 12:17
ja tu problemu nie widze. jak trafiam na jakiegos ch*ja ktory bezmyslnie blokuje lewy pas to wyprzedzam go z prawej poczym zwalniam sporo ponizej jego dotychczasowej predkosci i trzymam tak dlugo az ch*j zjedzie na prawy

poloo89

2013-01-31, 12:42
i myślisz, że to jest rozsądne zachowanie ? kiedyś taki "ch*j" wjedzie Ci w 'dupę' to się zdziwisz :) ) jeszcze większe zagrożenie stwarzasz niż taki farfocel rozj***ny na lewym pasie... pomijając fakt, że wyprzedzanie z prawej jest wykroczeniem:)

mare30ks

2013-01-31, 12:45
jak wjedzie w dupe to juz jego problem z punktu widzenia prawa. pozatym nie hamuje gwaltownie tylko zwalniam :)
wiekszym wykroczeniem dla mnie jest blokowanie lewego pasa ot tak bo ktos jest bezmozgiem.

klopsu

2013-01-31, 13:09
Po 1 wyprzedzanie jest wtedy gdy zmieniasz pas tylko dla tego, by być przed kimś innym i wracasz na swój pas.
Po 2 kogo Ty wyprzedzałeś że ciągle wleczesz sie lewym pasem?
Po 3 jakbyś zjechał na prawy pas i jechał z dozwoloną prędkością jaka tam była (chyba 110) i trzymał sie tego pasa to nie wyprzedzasz tylko kontynuujesz jazdę.

Gdy na autostradzie jest korek tak, że wszyscy stoją, a nagle zaczyna ruszać się tylko prawy pas to każdy popełnia wykroczenie, bo wyprzedza tych co są na lewym pasie?

feluke

2013-01-31, 13:11
Ehh... osoba nieznajaca przepisow mowi jak ktos inny ma jechac...
Uwaga, jebne definicje:
art.24 ust.10 PRD
Cytat:


Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

1) na jezdni jednokierunkowej;

2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.


art.4 ust.11 Ustawa o drogach publicznych
Cytat:


autostrada — drogę przeznaczoną wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych:

a) wyposażoną przynajmniej w dwie trwale rozdzielone jednokierunkowe jezdnie,

b) posiadającą wielopoziomowe skrzyżowania ze wszystkimi przecinającymi ją drogami transportu lądowego i wodnego,

c) wyposażoną w urządzenia obsługi podróżnych, pojazdów i przesyłek, przeznaczone wyłącznie dla użytkowników autostrady;



Ale i tak uwazam ze powinno sie przed takiego wjechac, zwolnic do 60-70km/h i poczekac az sam zjedzie na prawy pas. Na autostradzie powinien byc zakaz wyprzedzania tira przez tira!!

zyzyryxy

2013-01-31, 13:17
@klopsu: wyprzedzaniem jest manewr, w którym mijasz jadący w tym samym kierunku pojazd, a czy to jest na drodze z jednym pasem w danym kierunku czy dwoma to już obojętne, więc zjeżdżając na prawy pas i mijając jadącą lewym pasem ciężarówkę ją wyprzedzasz!!!

a że jest to dozwolone na autostradzie to dziwię się wszystkim zajebistym kierowcom, że się wlekli za nim

a jeżeli jest korek to nie wyprzedzasz stojących pojazdów, tylko je mijasz!!!

k***a i potem się dziwić że są k***a wypadki jak jełopy nawet kodeksu drogowego nie ogarniają

a że kierowca ciężarówy to ch*j to już inna sprawa

hi_patryk

2013-01-31, 13:26
Nie rozumiem dlaczego panuje u nas przeświadczenie, że z prawej strony nie można wyprzedzić.

~Velture

2013-01-31, 13:51
Film suchy w ch*j...

Co do samej sytuacji to poprostu sie wjeżdza przed niego i zaczyna zwalniać aż zrozumie o co chodzi albo zjedzie na prawy poprostu aby nie jechać 40km/h. Działa za każdym razem.

BANNED

2013-01-31, 14:20
po to jest autostrada zeby zapie**alac

tepad.no

2013-01-31, 15:18
Moze wlasnie wrocil z Anglii - tam wyprzedza sie prawym :D . A tak na marginesie najbardziej rozwala mnie na drogach - czy to w Polsce czy w Europie. Ze nie ma pasa do jazdy z maksymalna dozwolona predkoscia. Na prawy z regoly jada ponizej tej predkosci a na lewym powyzej. Jak chcesz jechac szybko ale przepisowo to musisz skakac z pasa na pas :D .

poloo89

2013-01-31, 15:43
no dobra... odnośnie wyprzedzania prawym pasem zostało już powiedziane wiele.
To może teraz poproszę ekspertów o wypowiedzenie się na temat poruszania się po lewym pasie w przypadku gdy prawy jest wolny?
Z tego co mnie naumiano, z racji, że w PL mamy ruch prawostronny, powinniśmy się poruszać skrajnym prawym pasem jezdni o ile jest taka możliwość ( przynajmniej na dwupasmówkach) ?

mare30ks

2013-01-31, 16:01
na kazdej drodze masz sie trzymac prawej krawedzi. ale mamy mode w stylu: jade lewym bo mam skode/audo/tira czy co tam sobie wstawisz