18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

GMO - Zagrożenie czy zbawienie

Ge...........lo • 2012-12-01, 23:49
Dla dociekliwych, temat poważny i tak trzeba do niego podejść.
Genetycznie Modyfikowany Organizm = Mutant
Uwaga przeprowadziła rozeznanie:
cz 1.

cz 2.

8 listopada br. polski Parlament, nasi „wybrańcy”, posłowie, zadecydowali o dopuszczeniu do zasiewu w Polsce nasion roślin sztucznie modyfikowanych genetycznie, zwanych w skrócie GMO. Wmawia nam się, że żywność modyfikowana genetycznie jest bezpieczna dla zdrowia. Już w tej chwili wiele takich produktów z zagranicy i nie tylko kupujemy w sklepach i jemy, najczęściej nie wiedząc o tym. Nim Cię ogłupią kłamstwami, zobacz szokujący film z eksperymentów na szczurach i wyobraź sobie, co stanie się za kilka lat z Tobą i Twoimi dziećmi! Pokaż ten film innym osobom. Nie pozostańmy obojętni gdy chcą nas wytruć by tylko wypchać sobie kieszenie pieniędzmi!
Dla co bardziej dociekliwych tu są dodatkowe filmy i info:
http://www.upadeknarodu.cba.pl/gmo.html
Liczę że mod da na główną bo temat jest godzien uwagi.
Tak bliski dziś.

raptiz

2012-12-02, 12:17
Częsc komentarzy jest napisanych przez ludzi ktorzy z biotechnologia maja troche wspolnego i orietnuja sie w temacie co mnie naprawde cieszy, bo spodziewalem sie ze 95% komentarzy bedzie typu "je**c GMO, dajcie nam normalne jedzenie"

Jednak czemu na mocne argumenty Cyrka albo uzytkownika Nie_wiem (z ktorymi sie zgadzam bo są prwadziwe) odpowiedz "je**ac rzad, znowu PO chce nas zabic swoimi nieudolnymi rzadami i niezdrowa zywnoscia" ma najwiecej piw ??

Zaloze sie ze ten co pisal taki komentarz obejrzal tylko ten jeden filmik dotyczacy GMO, ktory poniekad jest z UWAGI czyli bardzo a to bardzo obiektywnego programu na TVNie...

Pewnie o przedmiotach typu biologia komorkowa, genetyka ogolna i kultury tkankowe nigdy nei slyszal. I to natomiast jest smutne bo GMO jest juz na rynku dlugi okres czasu i wniosl wiele dobrego. Ale o zaletach GMO (ktore nie zostaly powiedziane w tym filmiku ciekawe czemu) pewnie nic nie wiecie.

mjr

2012-12-02, 12:25
raksod napisał/a:

Co do patentów. Oczywiście wygasają co 5 lat. Jednak po 5 latach jedna zmiana w DNA organizmu zostaje zgłoszona do opatentowana.


Straszne bzdury pie**olisz.

Patenty chronią własność intelektualną tak długo, jak długo zostały opłacone. Z reguły nie może być to okres dłuższy niż 20 lat od złożenia wniosku o ochronę. Gdyby było inaczej, to na rynku byłaby tylko jedna aspiryna...

jumbill

2012-12-02, 12:37
xts napisał/a:



nie znam się na uprawie ale za to znam się na smaku

po smaku odróżnię pomidora z grecji czy włoch oraz wiem, że w lecie pomidory są lepsze niż te sprzedawane w zimie

zwykła malinówka w lecie jest bardzo smaczna

sam każe ogrodnikowi zasadzić pomidorowe krzaki w lecie wiec mi tu nie pie**ol, o smaku pomidorów z babcinego ogródka.

edit: "w zimie pomidory smakują zupełnie inaczej gdzyż są hodowane w szklarniach... to co w zimie nazywamy pomidorem w efekcie jest tylko czerwoną kulką zawierającął o wiele mniej soli mineralnych niż pomidor hodowany na działce w lecie"

polecam książkę: Tomatoland: How Modern Industrial Agriculture Destroyed Our Most Alluring Fruit


Latem to niby gdzie te (przemysłowe) pomidory są hodowane , tak samo pod szkłem i na chemii !
Co do pory zimowej to w Polsce nie uprawia się pomidorów , wiec nie ma sensu kupować jakiś zagranicznych substytutów o których zresztą pisałeś.
No i został jeszcze temat pana ogrodnika któremu każesz coś tam sadzić. Jeśli odnosisz się do niego tak jak w naszej dyskusji to jestem pewien ze dodaje on swojego "nawozu" co by ci te pomidorki lepiej smakowały :-P x 2

ra...........od

2012-12-02, 12:40
Cytat:

Straszne bzdury pie**olisz.

Patenty chronią własność intelektualną tak długo, jak długo zostały opłacone. Z reguły nie może być to okres dłuższy niż 20 lat od złożenia wniosku o ochronę. Gdyby było inaczej, to na rynku byłaby tylko jedna aspiryna...



Nie wiem jak na to odpowiedzieć nawet...

hycel

2012-12-02, 12:55
Łoł i tvn to puścił? ciekawe.

bipo

2012-12-02, 13:05
Nie czytałem tych waszych wypocin i nie oczekuję, że ktoś przeczyta moje. Studiuje na wydziale chemicznym (dla większości z was durny kierunek, ale daje całkiem szeroką wiedzę) ochronę środowiska. Poruszamy tam takie tematy. Od razu podkreślam, że każdy ma wybór czy chce jeśc GMO czy nie. Ja chcę tylko przedstawic parę faktów, oraz uznac że jak zwykle tv nie można ufac. Po 1. każdy z was je GMO i to od dawna a czemu? To proste jest nas tyle na świecie, że gdyby nagle zakończyc produkcję GMO to spora częśc z nas umarłaby po prostu z głodu.. I nie uważam za reprezentatywne pokazywanie jednego farmera z innego kraju, który twierdzi, że u nich przez GMO wszystko padło.. Powinna byc pokazana reprezentatywna grupa np. 300 farmerów, którzy tak twierdzą. Po 2 co do mutacji genetycznych zaobserwowanych u szczurów to właśnie one po to są, żeby stwierdzic czy coś jest ok czy nie ;) nie usłyszałem, żeby pan z laboratorium powiedział coś w stylu "szczury miały mutacje i wypuściliśmy produkt na rynek" to jest manipulowanie odbiorcą. Dokładnie, żeby wiedziec czy coś jest szkodliwe czy nie to trzeba przeprowadzic badania na człowieku. Nie robi się tego, ponieważ nasze 1 pokolenie żyje za długo. Z tego powodu naukowcy używają sformułowań "może powodowac", "prawdopodobne, że.." to wszystko gdybanie :) bo zawsze jest szansa, że coś może zaszkodzic. To tak samo jak za każdym razem wsiadacie do auta- przecież możecie miec wypadek, ale nie musicie. Stwierdzenie, że w żywności są chemikalia. Wy nawet nie wiecie ile ich macie w okół siebie żyjąc w miastach i ile z nich jest rakotwórczych ;) za głowę byście się złapali. Po 3 Co do niepłodności to kolejny przykład manipulacji odbiorcy. Otóż pan z laboratorium mówił "GMO może byc jedną z przyczyn". W dzisiejszych czasach to panowie są mniej płodni od kobiet.. Jest to w dużej mierze spowodowane tym, że nie potrafimy usunąc hormonów z wody.. Dokładnie tych, które biorą nasze miłe Panie, żebyśmy mieli lepsze doznania w wyrku ;) Po 4 - To już jako ciekawostka. Ludzie strasznie eksplorują planetę i mają coraz większe wymagania, ludzkośc potrzebuje do przetrwania 1,4 planety a planetę mamy 1 :) pytanie jak długo tak pociągniemy bo to obieg zamknięty.
Dziękuję i pozdrawiam tych, którym chciało się to przeczytac :)
P.S.
Zachęcam do zbadania swojego śladu ekologicznego :)
http://www.wwfpl.panda.org/mozesz_pomoc/dzialaj_teraz/slad_ekologiczny/

Ge...........lo

2012-12-02, 13:16
A jako twórca tematu (dodam że napisałem"zagrożenie czy zbawienie") miałem bardziej na myśli nie samo wprowadzenie GMO lecz pokusę dla rolników w postaci pestycydów i chwastobójców. Więcej tego w glebie oznacza więcej w organizmach zwierzęcych i roślinnych. A producenci GMO mogą postąpić jak rynek elektroniki, czyli że dany produkt jest tak stworzony czy skonstruowany aby zakup nowego był konieczny niedługo po gwarancji. Przenosząc to na grunt rolny - Nasiona GMO będą wykazywać spadek efektywności z kolejnymi wysiewami i konieczny będzie zakup nowych. Sama genetyka jest potrzebna i należy ją rozwijać jednak biznes ma inne priorytety niż nauka więc nie powinny iść w parze.

Cyrk

2012-12-02, 13:22
hycel napisał/a:

To, że zezwolili na zasiew to pół biedy. Gorzej, że producent nie ma przymusu podawać czy jego produkt jest genetycznie modyfikowany, czy nie.

Więcej wiary w rynek. Ci którzy będą sprzedawać niemodyfikowaną żywność 70 razy na dobę będą przypominać o "czystości" i "ekologii" ich produktów, natomiast sprzedający żywność GMO nawet nie wspomną o GMO. I masz 100% metodę znajdywania takiej żywności jakiej ci się zachce, bo i ile nie ma przymusu podawania czy GMO nadal nie można kłamać w reklamach...

[EDIT] Jeszcze 3 słowa o WWF i innych fundacjach "ekologicznych", bo ktoś wyżej coś o nich wspomniał. Jakby nie wierzyli w "globalne ocieplenie spowodowane działalnością człowieka" to można by z nimi podjąć dialog i wspólnie coś dobrego zrobić. Niestety ta ich głupia, ślepa wiara wbrew faktom (tak, tak - nie ma ani JEDNEGO dowodu na globcia, a cała masa na brak wpływu człowieka na globalny klimat) dyskwalifikuje ich już na starcie.

Kaosiem

2012-12-02, 13:58
niech opodatkuja niezdrowe potrawy tak jak jest w Danii czy Wegrzech, szybko sie pozbeda GMO :)

Koniec Świata

2012-12-02, 14:18
hycel napisał/a:

Łoł i tvn to puścił? ciekawe.



No normalnie, hanba i skandal. I co teraz? Będziesz miał mętlik w głowie?

modzgi

2012-12-02, 14:21
Lepiej mieć te GMO niż z truć środowisko pestycydami....

mjr

2012-12-02, 14:31
raksod napisał/a:

Nie wiem jak na to odpowiedzieć nawet...


To na ch*j odpowiadasz?

Odpowiednią pokutą za rozpowszechnianie ciemnoty jest chyba jakaś pielgrzymka.

Kaosiem napisał/a:

niech opodatkuja niezdrowe potrawy tak jak jest w Danii czy Wegrzech, szybko sie pozbeda GMO :)


k***a, kolejny wyskakuje z akcyzą na sól (cukier też)...

Silnoręki

2012-12-02, 14:40
Płaczecie nad GMO ale w hamburgery w Macu wpie**alacie na potęgę.

ra...........od

2012-12-02, 18:19
@mjr

Chyba mnie nie zrozumiałeś. Twoja odpowiedź jest tak głupia że brak mi słów i świadczy o tym że nie wiesz o czym mówisz. Jednak nie martw się z głupoty nie mam zamiaru cie wyciągać i tak byś nie zrozumiał. Postaraj się może następnym razem chociaż zorientować w temacie w jakim zabierasz głos a nie pisać co ci się "wydaje" że tak jest.

genghiskhan

2012-12-02, 20:20
Ohooo widzę, spore grono "wyedukowanych" obrońców GMO tu siedzi. Poważnie wierzycie, że to jest dobre czy ktoś Wam takich bzdur naopowiadał? :shock: