18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Planowana przerwa techniczna - sobota 23:00 (ok. 2h) info

Andrzej Pilipiuk "Homo Bimbrownikus" i reszta

~Vuko • 2010-01-20, 10:35
Zacznijmy od tego iż Endrju Pilipiuk wpadł na pomysł stworzenia Kubusia Wędrowycza. Jakub to wiejski egzorcysta-amator, pryciarz, bimbrownik i ogółem niezły rozrabiaka.

Pilipiuk napisał cały cykl o Wędrowyczu, a mianowicie:
* Kroniki Jakuba Wędrowycza,
* Czarownik Iwanow
* Weźmisz czarno kure...
* Zagadka Kuby Rozpruwacza
* Wieszać każdy może
* Homo bimbrownikus

Nie przeczytałem tylko "Czarownika Iwanowa" i "Wieszać każdy może". Można się nieźle uśmiać z perypetii Jakuba, Semena, Józwy, którzy albo dopiekają Bardakowi, albo biednemu sierżantowi Birskiemu.

Co do "Homo Bimbrownikusa" - moim zdaniem najgorsza książka Wędrowyczu, którą do tej pory czytałem :/ Pilipiuk przyzwyczaił do krótkich opowiadań o Jakubie (sam nie liczyłem, ale źródła podają już ok. 60). Jednak Bimbrownikus to jedno wielkie, długie, PRZYNUDZAJĄCE opowiadanie, które zamiast bawić - kompletnie zniechęca. A przy fragmencie, w którym Wędrowycz płacił znajomej wiedźmie za dostęp do informacji, po prostu nie mogłem uwierzyć, że napisał to Pilipiuk...

Ogółem poza Bimbrownikusem i jeszcze nie przeczytanymi, książki o Jakubie niosą niezłą dawkę śmiechu, przygód, pryty i ezoteryki ;p

Ktosik czytał?

~Vuko

2013-01-23, 14:38
Skądinąd napisał/a:



Wiem, że dostanę zaraz złotą łopatę za odkopywanie starych postów, ale "Wieszać każdy może" to zupełnie inna bajka niż Wędrowycz. Jeszcze któryś z tych tytułów nie jest do końca o Jakubie, ale teraz nie kojarzę. "Wieszać..." jest zbiorem opowiadań - ewentualnie pierwsze opowiadanie o zabijaniu drzew można podciągnąć pod klimaty Wędrowycza, ale reszta mówi zupełnie o czym innym :) Wiem, bo przeczytałam tę pozycję jakoś niecałe 2 tygodnie temu. Swoją drogą, polecam - szczególnie zaś opowiadanie o teatrze i mieszkaniu po artyście.

A z Wędrowycza najbardziej lubię tę część o Warszawie i wyznawcach Światowida, ale nie pamiętam która to. Wszystkie części Jakuba pochłonęłam dwa lata temu w 3 dni (ech, te urlopy...).


Twoja ulubiona - Homo Bimbrownikus.

Co do reszty - Wieszać Każdy Może - należy do oficjalnego cyklu Wędrowycza.

squ87

2013-01-25, 18:35
Skądinąd napisał/a:



Wiem, że dostanę zaraz złotą łopatę za odkopywanie starych postów, ale "Wieszać każdy może" to zupełnie inna bajka niż Wędrowycz. Jeszcze któryś z tych tytułów nie jest do końca o Jakubie, ale teraz nie kojarzę. "Wieszać..." jest zbiorem opowiadań - ewentualnie pierwsze opowiadanie o zabijaniu drzew można podciągnąć pod klimaty Wędrowycza, ale reszta mówi zupełnie o czym innym :) Wiem, bo przeczytałam tę pozycję jakoś niecałe 2 tygodnie temu. Swoją drogą, polecam - szczególnie zaś opowiadanie o teatrze i mieszkaniu po artyście.

A z Wędrowycza najbardziej lubię tę część o Warszawie i wyznawcach Światowida, ale nie pamiętam która to. Wszystkie części Jakuba pochłonęłam dwa lata temu w 3 dni (ech, te urlopy...).



I się będę kłócił bo "Wieszać Każdy..." jest o Wędrowyczu. A tobie chodzi o książkę "Rzeźnik Drzew", opowiadanie o mieszkaniu po artyście to "Poddasze", natomiast o teatrze to "Teatralna Opowieść". Pozdrawiam.

Dr.Kafar

2013-03-22, 20:34
Seria o Wędrowyczu dość przyjemna. Tak jak poprzednicy pisali "Wieszać każdy może" to jeden z aktualnie 7 tomów opisujących przygody Wędrowycza.

Jeśli zaś chodzi o Pilipiuka i jego prozę, to "2586 kroków", oraz własnie "Rzeźnik drzew" są warte przeczytania.