18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

68 lat temu po 63 dniach upadło Powstanie Warszawskie

AHAHAHA_NO • 2012-10-02, 21:17
Chciałbym prosić Was, drodzy Użytkownicy, żebyście poświęcili chwilę i przeczytali zamieszczony poniżej krótki tekst autorstwa Krzysztofa Wyszkowskiego.

Bez względu na stosunek do samego zrywu zróbcie to choćby z szacunku do tych wszystkich Polaków, którzy w nim zginęli.

Cytat:

"Powstanie upadło - duch wolności przetrwał"


Po dwóch miesiącach walki Powstańcy skapitulowali. Ci, którzy przeżyli, poszli do niewoli, wielu na śmierć. Zgasło ognisko wolności wskazujące drogę całemu światu. Ludność wygnano. Rozpoczęła się eksterminacja miasta. Los stolicy Polski miał się stać dowodem, że prawo do życia ma tylko totalizm.

Niemcy uznawali likwidację Warszawy za karę za trwanie w Powstańcach nienawistnej cechy polskości - woli wolności. Tej woli wolności, która stała się świadectwem istnienia człowieczeństwa poczuwającego się do bycia świętym dziełem Bożym. Chcieli ją zetrzeć z powierzchni ziemi, jako dowód, że nowoczesność nie toleruje wolności (38 lat później ich inny kanclerz z takich samych powodów poparł wprowadzenie stanu wojennego).

Aby zapewnić Niemcom czas na dokonanie metodycznego i ostatecznego unicestwienia polskości, Sowieci zapewnili im półroczny rozejm (komuniści i wszyscy inni kierujący się antypolonizmem do dzisiaj nie chcą uznać, że sowieckie wsparcie dla stłumienia Powstania oznaczało też zgodę na swobodne kontynuowanie mordów w Auschwitz-Birkenau). Tamta walka, oprócz woli przeciwstawienia się siłą barbarzyństwu niemieckiemu, było także aktem obronnym przed zbliżającym się do stolicy barbarzyństwem sowietyzmu. Patrioci ginęli walcząc twarzą w twarz z Niemcami, żeby utrudnić Sowietom mordowanie strzałem w tył głowy. Przeciw Powstaniu Niemcy i Związek Sowiecki odnowili swój sojusz. Znowu byli koalicją antypolską, antywolnościową, antydemokratyczną i antycywilizacyjną. I Polska znowu uratowała cywilizację europejską zatrzymując na pół roku nawałę komunistyczną w jej drodze na Zachód.

W tej niesłychanej nienawiści, jaką naziści, komuniści i wszyscy totaliści całego świata, żywią wobec Powstania, zawiera się jego wielkość. Ta tajemnica jego uwielbienia, która każdego 1 sierpnia zapala w Polakach płomyk nadziei i radości. Każdego 1 sierpnia przed godziną „W” - wstępuje w nas święta gotowość do walki o wolność i wiara w zwycięstwo. Każdego 1 sierpnia wieczorem - płaczemy nad grobami bohaterów, rozpaczamy nad ofiarą dwustu tysięcy, rozpamiętujemy ofiarę z dzieł narodowego geniuszu i materialnego dorobku pracy pokoleń.

Powstanie upadło, ale wszystko, co w Polakach najcenniejsze, stale odradza się właśnie z niego. Bez Powstania nie byłoby Czerwca`56, Marca`68 i Grudnia`70. To duch Powstania ożywiał serca milionów w Sierpniu`80 i to on - tym razem bezkrwawo, bo dzięki tamtej krwi - zwyciężył.

Nie gloryfikuję rozkazu do rozpoczęcia walki. Nie jestem wyznawcą przeświadczenia o polskim przeznaczeniu ku straceńczości. Domagam się prawa do uprawiania polityki nawet w sytuacjach krańcowych i upominam o obowiązek stosowania kalkulacji politycznej w działaniach zbiorowych. Ale wielbię radosny i zdyscyplinowany entuzjazm powstańczy, jako najpiękniejszy wybuch godności ludzkiej podczas najgłębszego upadku człowieczeństwa. Klękam przed cudem przetrwania wiary, gdy wielu zatrwożyło się mniemając, iż Bóg zamilkł. Podziwiam wolę wolności potwierdzoną najwyższą ofiarnością złożoną dobrowolnie przez kogokolwiek w czasie najstraszniejszej wojny w dziejach ludzkości.

Józef Piłsudski, wielki realista i pragmatyk, pisał o swoim podziwie dla szacunku, jakim darzono Rząd Narodowy w Powstaniu Styczniowym. Nie wiedział, że jego duchowe dzieci dokonają jeszcze większego cudu – wystąpią samotnie przeciw największym potęgom świata i wykażą w tym boju bezprzykładne samozaparcie.

Powstanie jest naszym wielkim darem dla całej ludzkości. Jeśli wolność ma w dzisiejszym świecie przetrwać, to Powstanie Warszawskie musi zostać uznane za jej najwspanialszy symbol. Musi zostać świętem ponadnarodowym – wspólnym świętem całej Europy, które stanie się natchnieniem dla całego świata.

Krzysztof Wyszkowski




Wieczna Cześć i Chwała Polskim Bohaterom!




rockface123

2012-10-02, 21:30
i, i tak zginęli, dali dupy wiedzieli że zginą i szli do boju tylko po co? jedyne o czym będę pamiętał to o początku wojny a powstanie mnie jebie, zapewne na nie jednej wsi byli powstańcy którzy chcieli odzyskać swoje ziemie i nie w jednym mieście.

BongMan

2012-10-02, 21:37
Powstańcy się w grobach przewracają jak widzą co j***ne szwabstwo robi teraz z naszym krajem. I to za przyzwoleniem naszego rządu i sporej części społeczeństwa...

AHAHAHA_NO

2012-10-02, 21:50
Cytat:

Nie pacz się bo sie wstydzę :oops:



no i powinieneś

kufel01

2012-10-02, 21:50
Za dużo terazniejszości mieszacie w powstanie!Wolałbym zginąć walcząc niż w karcelu lub obozie bo i tak mieszkańcy Warszawy by tam trafili! Co byście wybrali>? niewole w komunie? obóz u niemca ? czy walke do samego końca? Hitler zawsze uważał nas za podludzi więc nie wiem dlaczego niektórym sie wydaje że Warszawiacy by przezyli? Jak niemcy sie cofali z Rosjii palili wszystko czemu mieli by zachować W-we?Przynajmniej pokazali całemu światu wolę walki .... Wieczny Odpoczynek racz im dać Panie....

~Bambi~

2012-10-02, 21:53
A ja uważam, że należy im się szacunek. Teraz każdy mądry, że powstanie niepotrzebne, że dowództwo wysłało ludzi na pewną śmierć itd. A nikt z nas nie jest sobie nawet w stanie wyobrazić co Ci ludzie przeżywali, przed jakimi wyborami musieli stanąć, gdy śmierć i zagłada wisiały nad nimi. Wielokrotnie próbowałem postawić się na ich miejscu i nie wiem czy znalazłbym na tyle odwagi, by iść i walczyć o swój dom i swoich bliskich jednocześnie wiedząc, że walka ta jest skazana na porażkę.

Pomijając kwestie polityczne i ideologiczne, które każde tragiczne wydarzenie potrafią zmieszać z błotem. Po prostu pamiętajmy, gdy trzeba przystańmy, posłuchajmy syren przez minutę. I oby takie coś nie przydarzyło się nigdy więcej.

Stew

2012-10-02, 22:09
@~Bambiś - Lepiej tego człowieku nie mogłeś ująć. Zgadzam się w 100%.

Gu...........99

2012-10-02, 22:24
rockface123 napisał/a:

i, i tak zginęli, dali dupy wiedzieli że zginą i szli do boju tylko po co? jedyne o czym będę pamiętał to o początku wojny a powstanie mnie jebie, zapewne na nie jednej wsi byli powstańcy którzy chcieli odzyskać swoje ziemie i nie w jednym mieście.



Oni walczyli a takie p*zdy jak Ty kolaborowały z niemcami.


Cześć i chwała bohaterom!

xiontZ

2012-10-02, 22:57
To zrozumiale ze przez wielu uważani są za bohaterów ale pomyślcie tylko ile ludności cywilnej zginęło z ich winy. Gdyby załatwić sprawę (bądź co bądź przesądzoną zanim powstanie wybuchło) pokojowo, ludność cywilna wcale nie musiała ginąć. To tylko jeden ze szczegółów odpowiadających za negatywny wydźwięk całego przedsięwzięcia. Dzieci nosiły karabiny, nosz k***a jakim pojebem trzeba być żeby dziecku dać bron. Takie właśnie fakty stawiają ludzi odpowiedzialnych za wybuch powstania z mordercami pokroju cze giwery. Smutne jest gdy niewinni umierają za honor innych. Masa okazjonalnych patriotów po zapoznaniu się z tym materiałem stwierdzi, ze k***a bohaterzy ale pomyślcie nad tym, ze prawdziwy patriota (ja niestety do nich nie należę, bo jak można żyć i bronic honoru kraju, który dyma cie w dupę każdego dnia??) w takiej sytuacji, powinien wybrać rozwiązanie, które pozwoli na jak największe ograniczenie strat w infrastrukturze i ludności cywilnej. Nie byłbym sobą gdybym nie dodał szczypty goryczki do tej rozdmuchanej legendy o warszawskich bohaterach ponieważ bohaterami byli ci, którzy zginęli wbrew własnej woli a nie ci którzy to rozpętali.

T34v2

2012-10-02, 23:51
Chwała tym co walczyli, ch*j w dupe tym, co dowodzili.

Dzichader

2012-10-03, 02:00
Chwała tym walczyli, ale i tak uważam to za w ch*j głupie. Chociaż przy okazji jeszcze bardziej rozjabało warszawę czyli na plus.
Czyżby powstanie Śląskie było jedynym udanym? U Mad?

Matka69

2012-10-03, 02:03
"Hitler zawsze uważał nas za podludzi "
oj, nie prawda.

"Adolf Hitler, po obejrzeniu 10 października 1938 r. potężnych umocnień w pobliżu miasteczka Ceske Velenice, które tak hojnie przyznano Niemcom w Monachium, wygłosił przemówienie. Atakował Anglików ("Słabi, dekadenccy, prowadzeni przez zdegenerowaną arystokrację") i Francuzów ("Łacińskie kundle i wazeliniarze"). Nagle wspomniał o Polakach: – Podziwiam Polaków. Nie dają się zastraszyć. Mogę być przyjacielem Polaków i powiadomię mojego dobrego przyjaciela Lipskiego (mówił o polskim ambasadorze w Berlinie), że może na mnie liczyć!
Kłamał? Nie. Wskazywał, w jaką stronę zamierza prowadzić swą politykę, w której Polska odgrywała bardzo istotną rolę"


źródło : http://wiadomosci.wp.pl/page,2,title,Hitler-proponowal-Polsce-sojusz,wid,8484693,wiadomosc.html

tom1700

2012-10-03, 02:14
rockface123 napisał/a:

i, i tak zginęli, dali dupy wiedzieli że zginą i szli do boju tylko po co? jedyne o czym będę pamiętał to o początku wojny a powstanie mnie jebie, zapewne na nie jednej wsi byli powstańcy którzy chcieli odzyskać swoje ziemie i nie w jednym mieście.




Jak mnie wk***ia takie podejscie. Ci ludzie ludzie oddali życie dla wizji wolnej Polski. A tu znajdzie sie taki rozpieszczony sk***ysyn który powie ze dali dupy. Nie podoba Ci sie historia Polski to za granice - nikt Cie tu nie trzyma, a tym bardziej nie bedzia plakal za Toba. Myslisz ze skoro to sadol to wypada tak napisac? Dam piwo jak ktos wrzuci nagranie szczającego na twoj grób psa.


CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!

muszek25

2012-10-03, 02:31
rockface123 to ,że jesteś j***nym pro komucho faszystą nie znaczy ,że możesz obrażać tych którzy ginęli tak za twoją krzywą mordę jak za twoich rodziców... powstańcy w grobie się przewracając widząc twój brak szacunku dla ofiary jaką złożył Polski naród.. Wstyd mi za każdego który nie potrafi docenić tego co przodkowie zrobili dla nas, ale ch*j z tym możę już jestem za stary i nie rozumiem tych wszystkich gimbusów . W każdym razie póki żyję będę bronił tego kraju jak uczyli nas przodkowie...!

stalowyszczur

2012-10-03, 03:14
Nalezy im sie szacunek, ze wzieli bron do reki i poszli walczyc z okupantem.
Ale dzisiaj jeczenie na ten temat, martyrologia, dodawanie jakichs wznioslych znaczen to po prostu trzepanie gruchy nad sromotna porazka, ktora odniesli powstancy, gotujac tym samym okrutny los wlasnemu miastu.