18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Planowana przerwa techniczna - sobota 23:00 (ok. 2h) info
topic

68 lat temu po 63 dniach upadło Powstanie Warszawskie

AHAHAHA_NO • 2012-10-02, 21:17
Chciałbym prosić Was, drodzy Użytkownicy, żebyście poświęcili chwilę i przeczytali zamieszczony poniżej krótki tekst autorstwa Krzysztofa Wyszkowskiego.

Bez względu na stosunek do samego zrywu zróbcie to choćby z szacunku do tych wszystkich Polaków, którzy w nim zginęli.

Cytat:

"Powstanie upadło - duch wolności przetrwał"


Po dwóch miesiącach walki Powstańcy skapitulowali. Ci, którzy przeżyli, poszli do niewoli, wielu na śmierć. Zgasło ognisko wolności wskazujące drogę całemu światu. Ludność wygnano. Rozpoczęła się eksterminacja miasta. Los stolicy Polski miał się stać dowodem, że prawo do życia ma tylko totalizm.

Niemcy uznawali likwidację Warszawy za karę za trwanie w Powstańcach nienawistnej cechy polskości - woli wolności. Tej woli wolności, która stała się świadectwem istnienia człowieczeństwa poczuwającego się do bycia świętym dziełem Bożym. Chcieli ją zetrzeć z powierzchni ziemi, jako dowód, że nowoczesność nie toleruje wolności (38 lat później ich inny kanclerz z takich samych powodów poparł wprowadzenie stanu wojennego).

Aby zapewnić Niemcom czas na dokonanie metodycznego i ostatecznego unicestwienia polskości, Sowieci zapewnili im półroczny rozejm (komuniści i wszyscy inni kierujący się antypolonizmem do dzisiaj nie chcą uznać, że sowieckie wsparcie dla stłumienia Powstania oznaczało też zgodę na swobodne kontynuowanie mordów w Auschwitz-Birkenau). Tamta walka, oprócz woli przeciwstawienia się siłą barbarzyństwu niemieckiemu, było także aktem obronnym przed zbliżającym się do stolicy barbarzyństwem sowietyzmu. Patrioci ginęli walcząc twarzą w twarz z Niemcami, żeby utrudnić Sowietom mordowanie strzałem w tył głowy. Przeciw Powstaniu Niemcy i Związek Sowiecki odnowili swój sojusz. Znowu byli koalicją antypolską, antywolnościową, antydemokratyczną i antycywilizacyjną. I Polska znowu uratowała cywilizację europejską zatrzymując na pół roku nawałę komunistyczną w jej drodze na Zachód.

W tej niesłychanej nienawiści, jaką naziści, komuniści i wszyscy totaliści całego świata, żywią wobec Powstania, zawiera się jego wielkość. Ta tajemnica jego uwielbienia, która każdego 1 sierpnia zapala w Polakach płomyk nadziei i radości. Każdego 1 sierpnia przed godziną „W” - wstępuje w nas święta gotowość do walki o wolność i wiara w zwycięstwo. Każdego 1 sierpnia wieczorem - płaczemy nad grobami bohaterów, rozpaczamy nad ofiarą dwustu tysięcy, rozpamiętujemy ofiarę z dzieł narodowego geniuszu i materialnego dorobku pracy pokoleń.

Powstanie upadło, ale wszystko, co w Polakach najcenniejsze, stale odradza się właśnie z niego. Bez Powstania nie byłoby Czerwca`56, Marca`68 i Grudnia`70. To duch Powstania ożywiał serca milionów w Sierpniu`80 i to on - tym razem bezkrwawo, bo dzięki tamtej krwi - zwyciężył.

Nie gloryfikuję rozkazu do rozpoczęcia walki. Nie jestem wyznawcą przeświadczenia o polskim przeznaczeniu ku straceńczości. Domagam się prawa do uprawiania polityki nawet w sytuacjach krańcowych i upominam o obowiązek stosowania kalkulacji politycznej w działaniach zbiorowych. Ale wielbię radosny i zdyscyplinowany entuzjazm powstańczy, jako najpiękniejszy wybuch godności ludzkiej podczas najgłębszego upadku człowieczeństwa. Klękam przed cudem przetrwania wiary, gdy wielu zatrwożyło się mniemając, iż Bóg zamilkł. Podziwiam wolę wolności potwierdzoną najwyższą ofiarnością złożoną dobrowolnie przez kogokolwiek w czasie najstraszniejszej wojny w dziejach ludzkości.

Józef Piłsudski, wielki realista i pragmatyk, pisał o swoim podziwie dla szacunku, jakim darzono Rząd Narodowy w Powstaniu Styczniowym. Nie wiedział, że jego duchowe dzieci dokonają jeszcze większego cudu – wystąpią samotnie przeciw największym potęgom świata i wykażą w tym boju bezprzykładne samozaparcie.

Powstanie jest naszym wielkim darem dla całej ludzkości. Jeśli wolność ma w dzisiejszym świecie przetrwać, to Powstanie Warszawskie musi zostać uznane za jej najwspanialszy symbol. Musi zostać świętem ponadnarodowym – wspólnym świętem całej Europy, które stanie się natchnieniem dla całego świata.

Krzysztof Wyszkowski




Wieczna Cześć i Chwała Polskim Bohaterom!




Szoqn

2012-10-03, 03:30
"Cześć i chwała bohaterom" To piękne hasło, ale większość z nich umierała w poczuciu tak olbrzymiej zdrady ze strony społeczeństwa, że aż mnie krew zalewa, że ludzie i krewni tychże, którzy po wojnie zgotowali bohaterom los bandytów - wciąż zasiadają w sejmie, albo biorą wysokie emerytury. k***y-sędziowie/prokuratorzy skazujący na śmierć, ustawili swoje rodziny na lata w zawodzie. Nóż w kieszeni się otwiera patrząc na to, co się dzieje z tym krajem. Głowa w Europie, a dupa jeszcze nie wyszła z bagna i pewnie nigdy nie wyjdzie. Mój dziadek walczył w powstaniu był zresztą oficerem AK i ch*j wam do tego, że BYŁ oficerem, to nie on wydał rozkaz do walki. Jest tylko kilka nazwisk, które wydały tą decyzję. Mojemu dziadkowi udało się przeżyć powstanie, walczył potem jeszcze w "bandach leśnych" DŁUGO po zakończeniu wojny. W 46 roku wrócił do Warszawy, niestety któryś z "kolegów" go wydał i trafił do więzienia, gdzie trzymany był przez prawie 2 lata. No cóż, po dziś dzień żyje, gdy byłem młody widziałem go raz bez koszuli - jego blizny.

losvitos

2012-10-03, 09:41
Wysłanie i ich do walki było błędem dowództwa, a nie samych walczących. Powstańcom należy się szacunek i chwała!

Adder

2012-10-03, 10:11
Niemcom Niemcom... Nazistom!! Nie zrozumcie mnie źle. Ale bez odrobiny szacunku do Niemców (nie nazistów) nie ma się co spodziewać słyszenia innych tekstów niż "polskie obozy pracy". Mam 100% szacunku do wszystkich walczących, ale też trzeba pamiętać, że to było. Teraz należy wyciągnąć z tego lekcje na przyszłość oraz nie traktować dzisiejszych Niemiec w sposób jak by to od nich zależało co się wydarzyło 68 lat temu.

kotorminator

2012-10-03, 10:22
Dwieście tysięcy ofiar wśród cywili. Łamanie konwencji genewskiej, czyli walczące dzieci.
Dziękuję, skończyłem.

MrSpook

2012-10-03, 10:38
Gdybym miał do wyboru szybką śmierć zabierając z sobą jak najwięcej sku...snów niemieckich czy sowieckich ze sobą, a powolną głodową śmierć w łagrach syberyjskich - tam trafiała większość rodowitej legalnej polskiej armii, bądź po wielogodzinnych torturach wywiezienie do lasu i strzał w potylicę, albo dobijanie szpadlami, lub zrobienie ze mnie przez sowietów kolaboranckiej piz#y, za co znienawidziłbym się na łożu śmierci... wybrał bym to pierwsze, ale to trzeba mieć charakter i jaja, a nie być taką sprzedajną p*zdą.... jak dziadkowie niektórych tutaj, za awans społeczny, za mieszkanie z płyty z kiblem, - bo to była rewelacja jak się srało do tej pory za stodołą, a na zachodzie było już to od wielu lat... za tytuł funkcjonariusza ZOMO/ORMo, NKWD, bez wiedzy o świecie, kulturze...

Gdziekolwiek ruskie nie wkraczali, Ci co walczyli za Polskę niepodległą "znikali" na wchodzie...
Jak by ruskie wkroczyli do Warszawy było by to samo co 17 września 1939 i w Katyniu w 41, alianci też by nic nie zrobili, bo im ruskie były potrzebne...

@kotorminator, Nie nasi mordowali cywilów - chyba że kolaborantów.
Niemcy i ruskie , przestrzegali konwencji, że ja pie..., a obozy pracy i łagry to były tylko kurortami surwiwalowymi :> . Czy myślisz, że jak podczas łapanki, strzelali do wszystkich jak leci, kobiet , mężczyzn, starców, dzieci, ciężarnych, to by się przejmowali polonishe shwaine, gdyby ruskie wkroczyli?

Twoim ograniczonym zdaniem, lepiej dzieciaka puścić bez broni, bo jak natknie się na Niemca to i tak dostanie za resztę polaczków, czy lepiej, żeby dzieciak, miał jakiekolwiek szanse obrony?

makabrax

2012-10-03, 11:08
@MrSpook
Katyń był w 40tym
Co do powstania, to miało ono sens z uwagi na to że chciano aby polska stolica była w polskich rękach, a nie wyzwalana przez ruskich szabrowników...
Stalin złożył deklarację polskiemu premierowi (na uchodźctwie), że udzieli pomocy powstaniu, a ch*ja zrobił, 2giego sierpnia wstrzymał ofensywę 1szego Frontu Białoruskiego, nie udzielił żadnej pomocy w postaci zrzutów zaopatrzenia nad Warszawą do czego się zobowiązał. Dodatkowo jeszcze nie pozwolił aby samoloty Royal Air Force lądowały na radzieckich lotniskach.
Gdyby ruskie szły dalej przez Wisłę, a nie odpoczywali na jej brzegu to Niemcy najprawdopodobniej by się wycofali, bo w mieście też nie było za ciekawie (dodajmy że w samym mieście nie stacjonowały doborowe oddziały), ale przecież wtedy by zostało przy życiu zbyt wiele ludzi którzy nie mają ochoty się "chronić" pod sowieckim butem, którzy najpradopodobniej by mieli na tyle siły propagandowej, aby przekonać ludzi do odejścia z LWP i umocnienia AK w celu walki o wolną Polskę.
Zresztą nawet jeszcze długo po wojnie, lewacko-radziecka propaganda robiła z żołnierzy AK bandytów i gdy natrafiano na ślady kogoś kto w AK służył to starano się go złapać i zamykano lub wysyłano do łagrów.

Tak już poza tematem, ruskie cwe*e po wojnie skazywali zwykłych żołnierzy szeregowców i podoficerów niemieckich z różnych jednostek i w dowolnym wieku, za "zbrodnie przeciwko narodowi radzieckiemu" i wysylałi na 10-15 lat do łagrów...

kufel01

2012-10-03, 13:01
MrSpook napisał/a:

Gdybym miał do wyboru szybką śmierć zabierając z sobą jak najwięcej sku...snów niemieckich czy sowieckich ze sobą, a powolną głodową śmierć w łagrach syberyjskich - tam trafiała większość rodowitej legalnej polskiej armii, bądź po wielogodzinnych torturach wywiezienie do lasu i strzał w potylicę, albo dobijanie szpadlami, lub zrobienie ze mnie przez sowietów kolaboranckiej piz#y, za co znienawidziłbym się na łożu śmierci... wybrał bym to pierwsze, ale to trzeba mieć charakter i jaja, a nie być taką sprzedajną p*zdą.... jak dziadkowie niektórych tutaj, za awans społeczny, za mieszkanie z płyty z kiblem, - bo to była rewelacja jak się srało do tej pory za stodołą, a na zachodzie było już to od wielu lat... za tytuł funkcjonariusza ZOMO/ORMo, NKWD, bez wiedzy o świecie, kulturze...

Gdziekolwiek ruskie nie wkraczali, Ci co walczyli za Polskę niepodległą "znikali" na wchodzie...
Jak by ruskie wkroczyli do Warszawy było by to samo co 17 września 1939 i w Katyniu w 41, alianci też by nic nie zrobili, bo im ruskie były potrzebne...

@kotorminator, Nie nasi mordowali cywilów - chyba że kolaborantów.
Niemcy i ruskie , przestrzegali konwencji, że ja pie..., a obozy pracy i łagry to były tylko kurortami surwiwalowymi :> . Czy myślisz, że jak podczas łapanki, strzelali do wszystkich jak leci, kobiet , mężczyzn, starców, dzieci, ciężarnych, to by się przejmowali polonishe shwaine, gdyby ruskie wkroczyli?

Twoim ograniczonym zdaniem, lepiej dzieciaka puścić bez broni, bo jak natknie się na Niemca to i tak dostanie za resztę polaczków, czy lepiej, żeby dzieciak, miał jakiekolwiek szanse obrony?



Stary dobrze prawisz ale i tak zawsze znajdzie sie jakiś filozof który bedzie twierdził że powstanie nie miało sensu! Gadka że zginęli cywile i dzieci walczyły ok !! Cywile ginęli i tak nawet po 45 ruscy zabijali polaków za "współprace" czy tam inne gówno. Konwencja?? jaka konwencja ludzie II wojna światowa to było ludobójstwo za każdym rogiem , egzekucje i czystki etniczne itd ! A przypomne kto bronił berlina i Reichstagu? Kto walczył w elitarnych jednostkach SS na Monte Cassino? najbardziej lojalni żołnierze z Hitlerjugend 14, 15, 16, 17 lat

Clematis

2012-10-03, 13:57
Powiem tak jak inni wyżej - nie nam to oceniać. Z perspektywy czasu jesteśmy teraz mądrzy i bądźmy szczerzy - żyjemy w innych czasach. Cześć i chwała bohaterom, rozliczajmy DOWÓDCÓW Powstania, o ile już ktoś musi to robić - nigdy żołnierzy i ochotników którzy pewnie z różnych pobudek, ale w końcu oddali za nasz kraj życie. A ten jaki by nie był jest NASZ, a przecież mogło być inaczej.

vetPROZAC

2012-10-03, 18:57
Pewne, że się to nie powtórzy, będzie tylko wtedy jak każdy obywatel będzie miał w domu broń. Wtedy żaden najeźdźca nie odważy się wejść do takiego miasta. Na razie nie ma co o tym marzyć, bo rząd do tego nie dopuści, bo za bardzo boi się swoich obywateli, a jak co do czego to prędzej nasz rząd sprzedał by cały kraj za parę groszy i nie wywoływał by żadnych walk. Żal.........

go...........et

2012-10-03, 19:18
Chwała poległym i wszystkim walczącym w tym powstaniu. Na pohybel tym gnojom, które to powstanie zaplanowały, doprowadzając do śmierci tysięcy i totalnej destrukcji miasta.

Tomikchomik1

2012-10-03, 20:54
Sam gen. Anders im zabronił robić powstania, i uważał że to błąd. To dowódcy AK, ich posłali na śmierc, bardzo dobrze wiedząc, że na zwycięstwo nie ma cienia szansy.