18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Zniszczono pomnik UPA w Mołodyczu

te...........ny • 2016-03-13, 16:52
Pomnik żołnierzy UPA w Mołodyczu w woj. podkarpackim został zniszczony.
Prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma nie przebierał w słowach komentując incydent: "Sądzę, że są to czyny inspirowane z Rosji (...). Te wszystkie działania są prowadzone na korzyść Rosji, która chce skłócić Polaków i Ukraińców"

Według niego pomnik który stał od 2002 roku i "nie budził kontrowersji", a jego zniszczenie nie było chuligańskim wybrykiem, a prowokacją mającą poróżnić Polaków i Ukraińców.

Pomnik sładał się z dwóch tablic: jedna upamiętniała "żołnierzy UPA poległych w latach 1945-1947" - i to ona została zniszczona. Druga poświęcona parafianom cerkwi w Mołodyczu, którzy tragicznie zmarli w latach 1945-1947 pozostała nietknięta.

Piotr Tyma zapowiedział list w tej sprawie do Ministra Spraw Wewnętrznych, gdyż nie wierzy w wykrycie sprawców.

Główna akcja od 0:44


socjalmmv

2016-03-14, 00:02
tak swoją drogą nie rozumiem skąd w ludziach drzemie takie sk***ysyństwo jak ta masakra w Wołyniu.

@up
Polacy nigdy nie robili takiej rzezi jak ruscy czy ukraińce, nigdy nie dopuścili się ludobójstwa

KubsonMon

2016-03-14, 00:41
Ruski86 napisał/a:

A zastanawialiście się czy to może nie Polacy pierwsi zaczęli zabijać i torturować?
Zawsze i wszędzie krzyczycie że Ukraińcy mordowali Polaków. Ale jak to? Tak za darmo mordowali bo im się nudziło? Raczej mieli jakiś powód.
Każdy medal ma dwie strony. Wy znacie jedną stronę, Ukraińcy znają drugą stronę. Która strona ma rację? Nikt nie wie i raczej się już nie dowiemy.
Ukraińska wersja jest taka że spór Polacy-Ukraińcy zaczął się już dużo wcześniej niż w '43. Podobno Polska szlachta mordowała Ukraińskich chłopów bo "Polacy lepsi".
Pomyślcie trochę, dopuśćcie do siebie że mogło być inaczej i wcale tacy święci nie jesteśmy.
I Polska wcale nie jest Chrystusem narodów.


Wsadź se w p*zdę swoje wypociny.
Analogiczne tłumaczenia gdybyśmy za cel wyznaczyli wyrżnąć 200 tys. ruskich z obwodu kalingardzkiego bo 102 lata temu byliśmy pod ich zaborami, argument z dupy - nie znasz Polskiej historii to wypie**alaj mądrzyć się na rosyjskie/ukraińskie forum zgodnie z twoim nickiem.
W sprawie przeważyło to że cała horda ukraińców przećwiczona na mordowaniu żydów/polaków i innych nacji pod niemieckim flagami (swoją drogą bardzo chwalebna karta w historii ukr) wróciła w okolicach 1943 do swoich wioseczek, ktoś wcześniej nawciskał im kitu i nadziei o niepodległym państwie którego de facto nie mieli nigdy i nie było im dane go ujrzeć po dziś dzień (nie macie się co oszukiwać ostatnie 24 lata dla tego tworu wcale nie były niepodległe a perspektywa wcale nie wydaje się być różowa) po za tym ten "kraj" nie miał i nie ma żadnej tożsamości - sama etymologia słowa ukraina pochodzi od słowa "ugranicze" pogranicze, krańce państwowe - ukraińcem stawał się każdy kto zamieszkał na granicy państwa, na tym czymś nie da się budować państwa i nie pomoże obecne odwoływanie się do najgorszego nacjonalizmu w celu ratowania tego tworu.

Wracając do przyczyn rzezi, oprócz zasłużonych w służbie
niemieckiej ukraińców dodajemy najgorsza ukraińska czerń i typową dla tej ciemnej grupy zawiść wobec sąsiada któremu wiodło się choć odrobinę lepiej - tutaj są prawdziwe przyczyny mordu na Polakach i niespotykanego okrucieństwa w tych mordach.

Ruski86

2016-03-14, 06:15
KubsonMon napisał/a:


Wsadź se w p*zdę swoje wypociny.


Już po samym początku stwierdzam że jesteś prostakiem i nie ma sensu z Tobą dyskutować. Brak jakiegokolwiek szacunku dla rozmówcy.

Adrian92

2016-03-14, 07:56
Ruski86 napisał/a:


Już po samym początku stwierdzam że jesteś prostakiem i nie ma sensu z Tobą dyskutować. Brak jakiegokolwiek szacunku dla rozmówcy.



Nie płacz dziewczyno, na szacunek sobie trzeba zapracować. Dobrze ci napisał, wyjazd!

SpeedyG

2016-03-14, 10:10
KubsonMon
Lepiej zacząć od prowokacji i podstępnym podsycaniu nienawiści na naszym podwórku, mającym na celu skłócenie Polaków i daniu nam złudnej możliwości wyboru pomiędzy partiami politycznymi po i pisu. Sami jesteśmy manipulowani przez media, polityków, aktorów i celebrytów. Wszystkie te marsze kodu i inne gówna, sprawiają że Polaczki widzą tylko dwie partie rządzące pis i po (teraz będzie nowoczesna). Gdy ktoś stoi po czyjejkolwiek z tych stron jest debilem i idiotą, chyba że sam czerpie z tego korzyści (np ma ustawioną rodzinkę) .
Polityka jest nam wciskana wszędzie, nawet k***a na j***nym rozdaniu nagród dla najlepszych aktorów (to chyba złote lwy, szczerze nie obchodzi mnie to bo polskie filmy to gówno) Stuhr musiał wtrącić wystąpienie prowokacyjne dotyczące pisu. Najgorsze jest to, że ludzie nawet młodzi łyknęli to jak pelikany i zaczęli się kłócić. Jedni poparli go, a drudzy obrońcy pisu skrytykowali. Już podświadomie dokonały się w ich głowach podziały i wykreowała jakaś świadomość polityczna. Dzięki temu mamy po wyborach co mamy, w naszym Sejmie nie ma nawet jednej partii prawicowej tylko wszystkie to lewica.
Chyba serio jesteśmy narodem debili, pracujemy za marne grosze i dajemy r*chać się w dupę wszystkim od Amerykanów, Niemców, UE po naszych rządzących i urzędy, oraz pracodawców. Świadomość polityczna jest równa zero, edukacja to tylko kpina i uczenie się na pamięć teorii zamiast praktycznych rzeczy. System działa, te same świnie są przy korycie co za komuny i ogólnie tutaj się nic nie zmieni.

mareczek

2016-03-14, 13:59
To co robiła upa to były bez wątpienia drastyczne ludobójstwa i trzeba to mówić otwarcie, ale zawsze są jakieś przyczyny. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 Ukraińców znajdujących się na terenie RP traktowano jak ludzi drugiej kategorii, siłą starano się ich polonizować. Dlatego nie ma co się dziwić, że odpłacili polskim panom z nawiązką, gdy nadarzyła się okazja. Nawet modlić się w spokoju nie mogli bo mi cerkwie Polacy burzyli (wikipedia: Wyburzanie cerkwi na Chełmszczyźnie)
Do historii trzeba podchodzić obiektywnie a wtedy widać wyraźnie, że Polacy sami sobie wrogów stworzyli. Władza spowodowała, że sąsiad sąsiadowi stał się wrogiem. Ukraińcy uważają upa za bohaterów walczących o ich niepodległość i tak już chyba zostanie. A poza tym polskie władze nie powinny zezwalać na budowanie na terenie RP pomników gloryfikujących upa, nie będzie czego burzyć i tyle w temacie

longinus

2016-03-14, 14:54
popieram takie działania

Samudaripen

2016-03-14, 20:52
W 2002 roku powstał taki pomnik i dopiero teraz go zniszczyli? :shock: Jak w Polsce można stawiać pomniki faszystowskim zbrodniarzom.

Dexterous

2016-03-14, 22:05
Nie napisałem nic merytorycznego bo po co? I tak zaraz usłyszę, że jestem z pisu, lewak, żyd Niemiec i ch*j wie co jeszcze. Z resztą, nieważne. Chodzi o to, że ciśnięcie Ukraińcom o UPA jest tak samo mądre, jakby nam ktoś cisnął o jaranie się AK, Wyklętymi czy NSZ. Pomyślcie - oni mają wojnę z ruskami i tu nie chodzi o to, żeby nam, Polakom dopie**alać poprzez jaranie się UPA. Chodzi o to, że każda społeczność w stanie zagrożenia, potrzebuje motywacji, wzorca - kogoś/czegoś, co "zagrzeje serca" do walki, da nadzieję, że w żyłach płynie krew tych, co walczyli. Dlaczego UPA? No bo kto inny? Armia czerwona? Nie bardzo. Wcześniej tylko Chmielnicki. Więc oddawanie jakichś honorów UPA jest w 100% zrozumiałe. Nasze napinanie się na to, jest w tym momencie skrajną durnotą, bo silna Ukraina jest dla nas bardzo ważna - myślicie, że rusek się zatrzyma? ;) Przepraszam za moją poprzednią wypowiedź (niemerytoryczną), ale po prostu już nie mogę czytać tego bezmyślnego pie**olenia o tym, że Ukraińcy robią z UPA bohaterów nam za złość. Nie jesteśmy pępkiem świata i wyobraźcie sobie, że nie wszystko co się na świecie dzieje, musi być powiązane z nami...

Przeczytałem jeszcze raz Wasze obsrane komentarze. Jednak nie przepraszam. Jesteście zj***ni i pewnie nawet nie zrozumieliście co tu wyżej napisałem.

badad

2016-03-15, 09:43
mareczek napisał/a:

To co robiła upa to były bez wątpienia drastyczne ludobójstwa i trzeba to mówić otwarcie, ale zawsze są jakieś przyczyny. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 Ukraińców znajdujących się na terenie RP traktowano jak ludzi drugiej kategorii, siłą starano się ich polonizować. Dlatego nie ma co się dziwić, że odpłacili polskim panom z nawiązką, gdy nadarzyła się okazja. Nawet modlić się w spokoju nie mogli bo mi cerkwie Polacy burzyli (wikipedia: Wyburzanie cerkwi na Chełmszczyźnie)
Do historii trzeba podchodzić obiektywnie a wtedy widać wyraźnie, że Polacy sami sobie wrogów stworzyli. Władza spowodowała, że sąsiad sąsiadowi stał się wrogiem. Ukraińcy uważają upa za bohaterów walczących o ich niepodległość i tak już chyba zostanie. A poza tym polskie władze nie powinny zezwalać na budowanie na terenie RP pomników gloryfikujących upa, nie będzie czego burzyć i tyle w temacie



Teraz odpowiedz na pytanie, które władze polskie sprzed roku 1918, swym postępowaniem sprawiły że po powołaniu Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej w 1918 roku, ludność polska zamieszkująca jej tereny, poddawana była szykanom? Dlaczego pomijasz aktywność organizacji terrorystycznych w latach 20' i 30' (członkowie bywali na szkoleniach w ówczesnym Wrocławiu i Gdańsku) oraz mordowanie przez nie przedstawicieli polskich władz? Ciag zdarzeń, sprzed roku 1943 rozpatruj od początku a nie jak Ci wygodnie.

Dexterous

2016-03-15, 18:30
badad napisał/a:



Teraz odpowiedz na pytanie, które władze polskie sprzed roku 1918, swym postępowaniem sprawiły że po powołaniu Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej w 1918 roku, ludność polska zamieszkująca jej tereny, poddawana była szykanom? Dlaczego pomijasz aktywność organizacji terrorystycznych w latach 20' i 30' (członkowie bywali na szkoleniach w ówczesnym Wrocławiu i Gdańsku) oraz mordowanie przez nie przedstawicieli polskich władz? Ciag zdarzeń, sprzed roku 1943 rozpatruj od początku a nie jak Ci wygodnie.



Przeczytaj jeszcze raz to, co napisałem. Tym razem ze zrozumieniem. To o czym mówisz, nie ma żadnego związku z tym, co napisałem wyżej. Chodzi mi tylko i wyłącznie o obecną sytuację i tłumaczę, dlaczego jest tak jak jest.

badad

2016-03-15, 19:34
@up To co napisałem, odnosi się do cytowanej wypowiedzi a nie do Twojej...

Dexterous

2016-03-15, 20:23
@up No tak, napisałem żebyś czytał ze zrozumieniem, a sam nie spojrzałem, do czego się odnosisz... Czas wyłączyć internet i porządnie się wyspać :D

mareczek

2016-03-20, 03:57
badad napisał/a:



Teraz odpowiedz na pytanie, które władze polskie sprzed roku 1918, swym postępowaniem sprawiły że po powołaniu Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej w 1918 roku, ludność polska zamieszkująca jej tereny, poddawana była szykanom? Dlaczego pomijasz aktywność organizacji terrorystycznych w latach 20' i 30' (członkowie bywali na szkoleniach w ówczesnym Wrocławiu i Gdańsku) oraz mordowanie przez nie przedstawicieli polskich władz? Ciag zdarzeń, sprzed roku 1943 rozpatruj od początku a nie jak Ci wygodnie.



Trochę ciężko porównać poczynania ZRL , która istniała w latach 1918-1919 a poczynania Polski 1918-39. Niecały rok a 20 lat to robi różnicę. Aż strach pomyśleć co by się stało gdyby nie Hitleri IIWŚ. Nie przeczę, że zwykli Polacy byli w ZRL dyskryminowani aczkolwiek czasowo i ilościowo nie było to współmierne z dyskryminacją Ukraińców w IIRP. Piszesz tez o ukraińskich organizacjach terrorystycznych (UWO i OUN), które przeprowadzały sabotaże i zamachy. Nie przeczę, że tak było, ale zauważ ile osób mogło należeć do takiej organizacji? 1% Ukraińców z ówczesnego terenu RP? A reszta to byli zwykli ludzie najczęściej chłopi, na których polska władza mściła się za poczynania terrorystów. A to nakręcało spiralę nienawiści do państwa i do Polaków. A patrząc jeszcze szerzej to na złe stosunki między Polską a Ukrainą kładzie się i unia brzeska (wymysł Polaków) i wykorzystywanie Kozaków i ogólne traktowanie ludzi innych narodowości lub religii jako drugą kategorię w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Otwarcie trzeba mówić, że Polacy też mają swoje za uszami i nie są żadnym "chrystusem narodów". Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że normalni ludzie zapominają urazy pamiętają o historii ale nie pozwalają by żyć historią i ja jako młody człowiek nie mam problemu by podać rękę zwykłemu Ukraińcowi i napić się z nim wódki. Dlatego do wszystkiego trzeba podchodzić ze zdrowym rozsądkiem i wracając do tematu polskie władze nie powinny zezwalać na gloryfikowanie upa na polskiej ziemi w postaci pomników i żadnej innej koniec i kropka.

badad

2016-03-20, 11:45
@up To prawda, ZURL długo nie istniała ale zamysł kół rządzących ZURL, dotyczący traktowania ludności polskiej jest wyraźny.
Niestety, na chwilę obecną, nie jestem w stanie wspomóc się tutaj cytatem ale pewien przedwojenny polityk, bodajże poseł, określający się jako Rusin, twierdził, że aktywność ukraińskich bojówek, jest zawsze większa (ataki na infrastrukturę państwową), gdy któryś z niemieckich polityków na łamach gazet lub radia, mówi o Polsce, jako o państwie sezonowym, czy o państwie które istnieć nie powinno. Naprawdę, widać kto za tymi bojówkami stał. Polityka władz polskich, również nie była zbyt przemyślana.
Dla mnie nigdy w ocenie innych osób, wyznacznikiem nie bylo pochodzenie etniczne a zachowanie. Gloryfikacja wspomnianych już tutaj organizacji ukraińskich, jest rzeczą złą i kpiną z wszelkich ich ofiar (także kilkunastu tysięcy Ukraińców).
Łączenie Kozaków (zbiegli chłopi, żołnierze itp.) z Ukraińcami z Galicji czy Wołynia, to moim zdaniem nieporozumienie.