18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Szermierka szablą

NiedźwiedzioGłowy • 2012-09-09, 18:18
Zbiór filmików przedstawiających fechtunek szablą (w tym polską), która jest bronią już prawie nieznaną.







A na koniec krótka piłka z naszym krajanem ;]


al...........10

2012-09-13, 23:11
amre napisał/a:

To co wysłałeś to rapier a nie szabla. Nie każdy wie czym się te bronie różnią, choć różnica widoczna jest gołym okiem...



To jest szabla, nawet jeśli przypomina ci rapier ;-) pretensje możesz mieć do panów z FIE. Ja tylko mówię jak jest, a jest jak mówię.
[edit] sprawdziłem, jednak nie możesz mieć pretensji do panów z FIE. Nie będę ci tu tłumaczył dlaczego, bo i ty się nie wysiliłeś, toteż sprawdź se sam, jako i ja sprawdzałem.

Cyber88

2013-11-17, 11:45
Zainspirowany dyskusją na temat broni, sam postanowiłem sobie odświeżyć.
Co do szabli... dyskutanci wypowiadający się na temat szabel na pewno wiedzą, że były różne rodzaje szabli. "Szabla Polska" (nazwa własna), jako nasza broń narodowa stała się unikalnym orężem już dawno temu. Na ziemiach polskich znacznie bardziej popularna była szabla węgierska. W 1630 roku stworzono szablę husarską która wzorowała się w znacznym stopniu na szabli węgierskiej i w niewielkim na szabli polskiej, więc można zaliczać ją do szabli węgierskich. Co więcej każdym rodzajem szabli walczyło się trochę inaczej. (to tak samo jak ktoś by chciał walczyć tak samo nożem kuchennym i sprężynowcem w naszych czasach)
No i sama szermierka.... hmmm co prawda dziś są to synonimy i ich się nie rozróżnia w słowniku, ale ja bym szermierkę zostawił dla tych. co gaszą lampki na punkty, a sam zajął się fechtunkiem....