18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Strzelanie z MSBSa

MaciejSadol • 2014-08-31, 10:19
MSBS(Modułowy System Broni Strzeleckiej) to produkt Fabryki Broni "Łucznik" w Radomiu i może niebawem trafić do polskiej armii.

Natej

2014-09-01, 02:40
Mały odrzut, w grach to będzie broń dla nubów.

JURIJ_77

2014-09-01, 10:58
Lord_Viader napisał/a:



Nie masz racji, nie przerzucamy się na technologię laserową. Zdecydowana większość armii zmienia karabin najczęściej co kilkanaście lat (zobacz chociaż ile M16 i jej pochodne są na topie) - karabin licząc nawet za te 4-5 lat będzie w ścisłej czołówce. Kolejne, poprawione wersje zapewnią etatowe karabinki na najbliższych kilkadziesiąt lat (oczywiście, jeżeli nie spieprzą konkursu).




zgodzę się - tutaj już się nie odkryje Ameryki - ale taki np. G36 (konstrukcyjnie bardzo podobny - tylko ma mniej "plastiku" na sobie) ma nad nami jakieś 18 lat przewagi.

I zastanawiam się czym będzie kierował się kupiec/zamawiający karabinek - weźmie sprawdzony, relatywnie tani i niezawodny G36 na przykład, czy zaryzykuje polską konstrukcję, prawdopodobnie (!) droższą i bez przetarcia takiego jak w przypadku Niemca. Wydaje mi się, że właśnie tą ceną MSBS powinien walczyć na rynku, bo zbudowanie marki trwa kilkadziesiąt lat.

valorianin

2014-09-01, 18:18
ciekawe ile ma zacięć ;/

Lord_Viader

2014-09-02, 11:17
JURIJ_77 napisał/a:




zgodzę się - tutaj już się nie odkryje Ameryki - ale taki np. G36 (konstrukcyjnie bardzo podobny - tylko ma mniej "plastiku" na sobie) ma nad nami jakieś 18 lat przewagi.

I zastanawiam się czym będzie kierował się kupiec/zamawiający karabinek - weźmie sprawdzony, relatywnie tani i niezawodny G36 na przykład, czy zaryzykuje polską konstrukcję, prawdopodobnie (!) droższą i bez przetarcia takiego jak w przypadku Niemca. Wydaje mi się, że właśnie tą ceną MSBS powinien walczyć na rynku, bo zbudowanie marki trwa kilkadziesiąt lat.



Przy zakupie nowego karabinku nie zawsze kieruje się tylko czystą logiką i faktycznymi walorami broni - dolicz do tego politykę. Nie widzę żadnych logicznych podstaw np do zakupu przez armię iracką polskich Tantali (zapewne poza ceną). Nie mamy co liczyć na to, że MSBS kupią Stany czy Francja ale dla mniejszych krajów może okazać się to całkiem sensownym rozwiązaniem (a G36 do tanich nie należy, licencję mają Hiszpania, częściowo Meksyk, nie wiem czy Łotwa ma w ogóle licencję).

Ciasteczkowypotwor

2014-09-03, 03:22
Tyle ekspertów w temacie - śmiać się czy płakać :D
Brakuje mi tylko gościa od "łeee, kaliber 5,45 ch*jowy, tylko 7,62".