18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Stal Damasceńska

matix1730 • 2012-12-29, 02:33
W epoce produkcji masowej niewielu pozostało na świecie prawdziwych rzemieślników, a szkoda. Niektórych rzeczy nie da się bowiem odtworzyć ta taśmie produkcyjnej, a jedną z nich jest stal damasceńska (a właściwie coś podobnego do niej, ale o tym dalej). Zapraszamy do oglądania mistrza przy pracy.

Stal damasceńska słynęła w średniowieczu ze swych niespotykanych właściwości mechanicznych. W Europie krążyły o wykonanej z niej broni legendy mówiące o szablach zdolnych do przecinania świec na pół bez ich przewracania czy szczerbienia innych mieczy.

Nazwę swoją zawdzięcza ona Damaszkowi, gdzie istniała masa warsztatów specjalizujących się w jej produkcji. Cała technologia była trzymana w dużym sekrecie i nigdy nie dotarła ona do Europy.

Nawet współcześni spece od metalurgii mają z nią problem. Analizy chemiczne wykazały istnienie w niej nanorurek węglowych – co wyjaśniałoby dużą wytrzymałość i twardość – jednak metoda jej powstawania nadal jest zagadką.

Pierwotne hipotezy mówiące o skuwaniu ze sobą setek warstw stali upadły (dlatego w wideo uzyskiwane jest tylko coś podobnego wizualnie do oryginalnej stali damasceńskiej lecz o gorszych właściwościach – czasem materiał ten nazywa się współczesną stalą damasceńską), a dopiero przy użyciu współczesnych technik metalurgicznych udało się uzyskać materiał o zbliżonych właściwościach.

TPaury

2012-12-29, 02:49
W technikum w ramach praktyk miałem kiedyś zajęcia na kuźni, zajebista sprawa. Można tworzyć naprawdę super rzeczy, a satysfakcja jest ogromna.

Naziolek

2012-12-29, 03:29
Spoko, bardzo lubię oglądać rzemieślników przy pracy, jest w tym coś pięknego, ale ten film jest trochę do bani, opis mnie nastroił do jakiegoś mocnego kucia [miecza] - ogień, lód, ogień, lód, czerwone węgle, czerwona stal, bam! bam! bam! Tymczasem muzyka jak kolęda, jakiś gość spokojnie sobie coś tam szlifuje, maluje, wycina skórkę i robi malutki kozik, którego nawet jakoś specjalnie nie ostrzy i nie pokazuje "możliwości", zmarnowane 7 minut.

Muzz

2012-12-29, 04:36
Ciekawy dokument o tworzeniu miecza japońskiego + trochę historii.

/watch?v=E4hPmrwPYKg

Sin_69

2012-12-29, 08:56
to jak chcecie miecze to macie tu:

y o u t u b e . c o m /watch?v=kTGYwiMgzUU

nie da się wrzucić większego filmu niż 20 minut. A dla ciekawskich - gość robi miecz wikinga lvl 100

JedzMojLagier

2012-12-29, 09:26
dawno nie widzialem tu tak ciekawego artykulu, piwo leci

mo...........id

2012-12-29, 09:37
Zwykła harcerska finka z plastiku!

tertius

2012-12-29, 09:44
Myślałem, że w końcu ktoś sumiennie zabrał się za zagadnienie noży i mieczy z damastu a tu sie okazuje, że więcej wiarygodnych informacji o tej pieknej broni wyczytałem w książkach A. Pilipiuka. Filmik marnuje potencjał niezłego wstępu.

Batrael

2012-12-29, 10:38
Zapowiadało się bardzo ciekawie, a tu nagle lipa. Ostatnio natrafiłem na ciekawy film o kuciu wikińskiego miecza dla zainteresowanych - /watch?v=nXbLyVpWsVM. Długie ale ciekawe, gość ma skila, a napis na głowni jest super.

atha

2012-12-29, 10:51
Stal damasceńska jest o tyle ciekawa że przy swojej twardości nie pęka ale się gnie. Zwykła stal o tej twardości kruszy się.

vass

2012-12-29, 10:57
100 roboczogodzin na wykonanie jednego nożyka, przy średniej cenie roboczogodziny 60 zł (ZUS, podatki, amortyzacja) finka musi kosztować minimum 7tyś złotych :) Grubo ;)

rml87

2012-12-29, 11:24
Kiedyś bym się może i nabrał na kolorowe historie o stali. Dzisiaj proszę o liczby: Rm, Re, E, v, i ewentualnie twardośc w skali HV.

Koniec Świata

2012-12-29, 11:24
Piękne rękodzieło. Piwo za promowanie DIY w każdej formie zawsze się należy. :)

rahuza

2012-12-29, 11:32
Najlepsze w tym jest to że stal damasceńska pochodzi z Indii , taka ot ciekawostka.