18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Sonda – popularnonaukowy program telewizyjny 1977–1989

Lasarr • 2012-08-28, 14:52
Pamietacie to jeszcze? :D

Dla tych co tego nie pamietaja.

Sonda - popularnonaukowy program telewizyjny nadawany przez Telewizję Polską w latach 1977–1989.

Prowadzony był przez Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka, a współtworzony przez Marka Siudyma oraz przez kilka lat również przez Tomasza Pycia. Emisja nowych odcinków została zakończona we wrześniu 1989 roku z powodu śmierci obu prowadzących, którzy zginęli w wypadku samochodowym pod Raciborzem.

Według dostępnych (m.in. dzięki Tomaszowi Pyciowi) zapisów, na antenie ukazało się prawie pięćset programów premierowych. Łącznie z powtórzeniami i programami zrealizowanymi po wrześniu 1989 r., ukazało się ponad 560 programów.

Brak taśmy w ówczesnej telewizji spowodował wykasowanie wielu odcinków programu − szczególnie tych najstarszych. Zapisy zostały utracone bezpowrotnie.





Jezeli bylo, to ktos naprawde ch*jowo otagowal. Moge jeszcze pare ciekawych odcinkow w commentach dodac, jezeli bedzie zainteresowanie.

qbak

2012-08-28, 15:09
nie pamiętam tego programu niestety, ale słyszałem że za PRL'u to był jeden z ważniejszych nadawanych programów wtedy. Słychać że prowadzący są bardzo obeznani w swoim fachu i aż fajnie się ich słucha, nie co to teraz w tych Galileo etc...

Johny212

2012-08-28, 16:18
Wtedy to był powiew zachodu, nowoczesny świat którego nie pokazywali w dzienniku a każdy chciałby tam żyć.

casimus

2012-08-28, 17:36
Browar za Kurka i Kamińskiego. Pamiętam te czasy :) .
Ty podaj lepiej Chomika gdzie masz wszystkie odcinki ;)

siwybis

2012-08-28, 23:15
Gdyby to poszło dalej to dziś chłopaki lecieli by na Discovery, tłumaczeni na angielski. Mówią że nikt nie jest niezastąpiony - wystarczy o nich pomyśleć i widać skalę bzdury :)

JakobekS

2012-08-29, 00:49
Dodawaj, z miłą chęcią zobaczę. :)

stery_srh

2012-08-29, 01:17
k***a, aż się łezka w oku kręci... Czekałem zawsze jak na szpilkach, na kolejny odcinek. Pamiętam też, jaki smutek mnie ogarnął gdy usłyszałem, że Kamiński i Kurek zginęli w wypadku. :-/

unax

2012-08-29, 01:22
niesamowite ;) dzieki Lasarr

Coolerpl

2012-08-29, 01:28
jak mozesz zapodaj jakies zrodlo reszty odcinkow. Bardzo interesujace zwlaszcza ze mialem o tym na studiach nie wytlumaczone w tak fajny sposob jak tutaj :)

stery_srh

2012-08-29, 01:33
A pamięta ktoś jescze "Kwant"? :mrgreen:



Kiedyś z telewizji można się było dużo nauczyć - "Telewizja Edukacyjna", "Sonda", "Kwant" i wiele innych... Nawet bajki były dużo sensowniejsze, pozbawione zbędnej agresji - niektóre zawierały również elementy edukacji - np. seria "Było sobie życie". Teraz to tylko jakieś ch*jomony i inne komercyjne badziewia, które piorą dzieciakom berety.
Dzisiaj w TV serwuje się głównie odmóżdżającą papkę (pomijając oczywiście kwestię kanałów tematycznych typu Discovery, ale te nie każdy ma) pokroju Tańca z ch*jami itd. Pełno reklam, a na dodatek jest uprawiana propaganda (prym wiedzie TVN), gorsza niż kiedyś robili Sowieci. :-/

gadom

2012-08-29, 01:41
Wrzucaj, wrzucaj! Dobry program - warto obejrzeć nawet dziś ;)

modyf

2012-08-29, 02:11
Sonda codziennie leci na tvp historia.. Jak znajdę, to wrzucę jeden ze swoich ulubionych odcinków o projektowaniu komputerowym - uwielbiam słuchać jak to komputery się nie sprawdzą i trójwymiarowy projekt domu wycięty z kartonu zawsze będzie lepiej obrazował rzeczywistość ;)

salmonellas

2012-08-29, 02:13
Niedoczekamy sie.



bleblebetor

2012-08-29, 07:55
A może ktoś ma zdjęcia z wypadku, w którym zginęli? Przy 140 km/h poszli na czołówkę ze STARem jadącym pod górkę 40 km/h, co dało sumaryczną prędkość 180 km/h przy zderzeniu. Zatrzymali się na tylnej osi samochodu ciężarowego.

FunkyKoval

2012-08-29, 08:44
huligan1 napisał/a:

A może ktoś ma zdjęcia z wypadku, w którym zginęli? Przy 140 km/h poszli na czołówkę ze STARem jadącym pod górkę 40 km/h, co dało sumaryczną prędkość 180 km/h przy zderzeniu. Zatrzymali się na tylnej osi samochodu ciężarowego.




Nie jestem mechanikiem, ale mi to nie wygląda na tylną oś.



Film
http://vimeo.com/15662214