18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Sonda – popularnonaukowy program telewizyjny 1977–1989

Lasarr • 2012-08-28, 14:52
Pamietacie to jeszcze? :D

Dla tych co tego nie pamietaja.

Sonda - popularnonaukowy program telewizyjny nadawany przez Telewizję Polską w latach 1977–1989.

Prowadzony był przez Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka, a współtworzony przez Marka Siudyma oraz przez kilka lat również przez Tomasza Pycia. Emisja nowych odcinków została zakończona we wrześniu 1989 roku z powodu śmierci obu prowadzących, którzy zginęli w wypadku samochodowym pod Raciborzem.

Według dostępnych (m.in. dzięki Tomaszowi Pyciowi) zapisów, na antenie ukazało się prawie pięćset programów premierowych. Łącznie z powtórzeniami i programami zrealizowanymi po wrześniu 1989 r., ukazało się ponad 560 programów.

Brak taśmy w ówczesnej telewizji spowodował wykasowanie wielu odcinków programu − szczególnie tych najstarszych. Zapisy zostały utracone bezpowrotnie.





Jezeli bylo, to ktos naprawde ch*jowo otagowal. Moge jeszcze pare ciekawych odcinkow w commentach dodac, jezeli bedzie zainteresowanie.

toto92

2012-08-29, 09:39
sonda do obejrzenia codzienne na tvp historia

stery_srh

2012-08-29, 10:10
gumer mnie uprzedził z wrzuceniem tych dwóch materiałów. W zasadzie, to można się natknąć tylko na tę jedną fotkę i fragment wydania Teleexpress'u. Wtedy ludzie nie mieli przy sobie aparatów fotograficznych, kamerek, czy telefonów z aparatem, więc dokumentacji za wiele nie ma. Szkoda, że nie wyciekła milicyjna dokumentacja, która zapewne jest bardziej szczegółowa.
Tego dnia gdy zginęli, jechali akurat do Raciborskiej Fabryki Kotłów RAFAKO. Miał tu powstać kolejny odcinek „Sondy”. Autorzy chcieli w halach zakładu opowiadać o współczesnej technice wierceń otworów, dla potrzeb branży energetycznej i przemysłu chemicznego. Niestety nie dojechali na miejsce. Peugeot, którym jechali zjechał na lewy pas (na skutek nadmiernej prędkości) zderzając się czołowo, z jadącą w kierunku Rybnika ciężarówką Star 200. Kierowcą Peugeot'a był 48-letni Andrzej Gieysztor, przedstawiciel francuskiej firmy Elf i zarazem znakomity kierowca rajdowy (cóż za ironia losu). Cała trójka zginęła na miejscu. Jak zacne to było pie**olnięcie, widać na wcześniej zamieszczonych materiałach.

Mogę tylko jeszcze dorzucić foto miejsca, gdzie Kamiński i Kurek znajdują się obecnie (cmentarz Pyry w Warszawie):



No i jeszcze wstawka dla leniwych i tych, którym vimeo kiepsko działa:

Lasarr

2012-08-29, 10:16
Siemka sorka delegacja mi sie przytrafila :P i bylem nieobecny, niestety nie posiadam zbioru na chomiku ^^, ale jest tego calkiem sporo na yt. natklanlem sie przypadkiem szukajac dokumentu o stosowaniu LSD na agentach przez CIA^^

DarkBolo

2012-08-29, 11:24
Brakuje tego typu programów w telewizji.
Może dlatego nie mam kablówki ani satelity...

Lasarr

2012-08-29, 11:37
Sonda - Plaster Rzeczywistości







Sonda - Ruchome Obrazki







Sonda - Krystaliczny Świat







Sonda - Liczyć aby żyć







Sonda - CAD







Sonda - Orka






Seta666

2012-08-29, 12:51
Odcinki puszczają w TVP Historia

Lasarr

2012-08-29, 12:56
Niestety nie mieszkam w PL i ciezko bedzie z TVP histori :/

PrzemekW

2012-08-29, 20:25
Klasyka.
Szkoda że teraz TV nie kręci takich programów.

wudun

2012-08-29, 21:42
Pamiętam że jako gówniarz( mało jeszcze z tego rozumiałem) czekałem na ten program. Wolałem to od jakiejś bajki w tym samym czasie lecącej;)

IwanMT

2012-08-30, 01:03
Dzięki temu ludzie sobie umieli coś k***a zrobić z niczego i mieli fajne pomysły, a teraz...
Napie**alają na kompie albo siedzą na ławce pod blokiem - banda zjebów...