18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Słońce - Nowe Grupy Plam

JohnDeliver • 2013-02-27, 01:24
Coś dla kosmo-Sadoli :


Na Słońcu pojawiła się grupa plam, których wielkość aż sześciokrotnie przekracza promień naszej planety. Obszary te zarejestrowała sonda Solar Dynamics Observatory (SDO) w dniach 19-20 lutego 2013 roku.

Plamy bardzo szybko ewoluowały w tzw. regiony delta, czyli obszary o polaryzacji przeciwnej do tej, która występuje dookoła nich. Mogą one powstawać m.in. poprzez łączenie mniejszych plam, które znajdują się blisko siebie. Co więcej, zwykle w pobliżu występuje kilka regionów delta (jak widać na zdjęciu powyżej). Z tej właśnie przyczyny takie plamy mogą być źródłem najsilniejszych wybuchów słonecznych należących do klasy X.

Naukowcy z NASA twierdzą, że choć regiony już w tej chwili są ogromne, to mogą jeszcze urosnąć. Już teraz plamy zachowują się niestabilnie, więc bardzo prawdopodobnym jest, że w ciągu najbliższych dni zaobserwujemy silny wybuch w tym obszarze.

http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Ogromne-plamy-na-Sloncu,wid,15353086,wiadomosc.html?smg4sticaid=610233



SpaceWeather.com

Sombrero360

2013-02-27, 18:04
@up no właśnie, kojarzę że ostatnimi czasy naukowcy stękali, że już dosyć długo nie było plam. Najpierw "wyliczyli" maksimum coś na 2011/2012 rok. Ciekaw jestem czy to, że się maksimum trochę przesuneło w czasie spowoduje, że jebnie jakaś porządna burza słoneczna (oby tylko nie trafiła w ziemię :D )

simos921

2013-02-27, 18:07
Czyli powiadacie że będzie koniec świata. Kurde kiedyś daty "końców świata" były bardziej odległe od siebie np 1999 2007 2012 a teraz k***a co roku bo stało się to modne... -.-

Cy...........rg

2013-02-27, 18:13
Obiecałem sobie, że jak 21 grudnia 2012 nie pie**olnie, to już nigdy w swym marnym żywocie nie uwierzę w żadne bajki o zagładzie tej planety... i słowa dotrzymam. O 2012 dostałem nawet książkę pod choinkę (chyba na gwiazdkę w 2010!), gdzie gość naukowo tłumaczy apokalipsę, którą rzekomo wyliczyli Majowie. :)

Sombrero360

2013-02-27, 18:16
@upup
@up

Czy ktokolwiek w tym artykule wspomniał o końcu świata?? ewentualny skutek to burza słoneczna, która rozj***łaby nam elektrownie i transformatory i utrudniła życie na kilka lub kilkanaście lat. k***a ludzie - czytajcie ze zrozumieniem, no chyba że dla was brak internetu to koniec świata ;)

simos921

2013-02-27, 18:17
Go4Fr napisał/a:


Jak to pierdyknie w naszym kierunku czeka nas odwrócenie biegunów jak na Venus i utrata atmosfery jak na Marsie jednym słowem przeyebane



no masz chłopie wyobraźnie :facepalm:

w tym linku co autor podał dalej jeszcze pisze że:

Cytat:

Na jednej eksplozji słonecznej jednak się nie skończy. Gwiazda wchodzi właśnie w maksimum 11-letniego cyklu swojej aktywności. Oznacza to, że do końca 2013 roku często będziemy mogli obserwować wyrzuty słonecznej materii. Ta natomiast, jeśli uderzy w naszą planetę, wywoła burze magnetyczne, w wyniku których powstanie m.in. rozległa zorza polarna. Przy najsilniejszych wybuchach, które nastąpią po stronie Słońca skierowanej ku Ziemi, to kolorowe zjawisko będzie można podziwiać również z Polski. Burze magnetyczne mogą również wywołać zakłócenia w działaniu sieci energetycznych lub uszkodzić satelity, jednak aktywność Słońca w tym roku będzie najprawdopodobniej zbyt niska, aby spowodować takie problemy - maksimum będzie jednym z najsłabszych od 150 lat.



Czyli faktycznie bedzie masakryczny rozpie**ol. :roll:

grzesiekd

2013-02-27, 18:28
Ja rozumiem że amerykanie wierzą w takie bzdury i wydają kolejne miliardy na zabezpieczenia sieci elektrycznych, eko podatki, bunkry i Bóg wie co jeszcze, ale że tylu jest ciemniaków w Polsce to nie wiedziałem. Zanim zaczniecie doszukiwać się kolejnych końców świata poczytajcie jakiś profesorów, czy uznawanych ekspertów i ich opinie. Maksimum już mamy dawno za sobą, nie było o nim głośno bo było o wiele mniejsze niż pseudo specjaliści się odgrażali, i szacuje się że było najmniejsze od dziesięcioleci (jak nie set-leci, jednak są to oczywiście tylko szacunki). Nie chce nikogo zasmucać, ale przebiegunowanie, a zanik pola magnetycznego, to zupełnie inne rzeczy i jeśli ktoś wierzy że mu atmosfera zniknie to jest po prostu ciemniakiem. Pole magnetyczne powstaje w płynnym jądrze Ziemi i żeby zniknęło jądro musiałoby się po prostu wychłodzić, a do tego jeszcze wiele milionów lat. W tej chwili większe jest prawdopodobieństwo wybuchu słońca w super novą niż całkowity zanik magnetosfery. Można sobie gadać a i tak ludzie będą wierzyć w globalne ocieplenia, śmiertelnie niebezpieczne plamy na słońcu, wolny rynek w Polsce, walkę z bezrobociem, ZUS czy krasnoludki, wszystkie te rzeczy są na zbliżonym poziomie absurdu.

Pedobear69

2013-02-27, 18:31
Dla ciekawostki podam, że z okolic Krakowa też widać zorzę- info od prof J.M. Kreinera o ile komuś to nazwisko coś mówi

frbkober

2013-02-27, 18:37
to będzie ciepło czy nie ??

marvineq

2013-02-27, 18:41
skutki takiego wybuchu mogą być kolosalne...

W czarniejszych scenariuszach wyobraź sobie państwo bez energii elektrycznej. Żywność w sklepach znika w moment, po kilku/kilkunastu dniach zacząć może doskwierać głód. Komunikacja wysiadła, transport stoi, gospodarka większego kryzysu nie widziała na oczy... Można by o tym pisać i pisać.

Ale jak to do tej pory bywało... gówno będzie.

SadystycznyRoman

2013-02-27, 18:45
@up Tak, będzie znacznie cieplej, to normalne gdy zbliża się lato :D

Go...........Fr

2013-02-27, 18:52
jahchild,

Ja wiem swoje :D
Mam swoje teorie co do końca świata i co do ufo ale w pewnych tematach to ograniczam bo świat jest pełen hejterów, moim hobby jest kosmologia i to od małego. Jak interesują cię te tematy, a nie to co ktoś napisał akurat w tym temacie to był taki pewien mini rozbłysk zniszczył telekomunikacje kilkadziesiąt lat temu jak to cię zaciekawi to znajdziesz wątek w necie... podkreślam że tamten był mały a teraz mamy kumulowanie się i "ciszę przed burzą"

bulin

2013-02-27, 19:00
Hamerykańskie newsy! to nie ważne, że plamy mogą mieć rozmiar 200k przy 6k ziemi, grunt, że kolejna kasa na "zabezpieczenie" ludzkości pójdzie w p*zdu, a głupie ludziki z ziemi jarają się tematem, radzę poczytać zanim się zachłyśnie takimi rewelacjami..

Voov

2013-02-27, 19:05
-Trzeba to zbadac. Lecimy na Słońce.
-No co ty, spalimy się.
-Gupku, polecimy w nocy.

teken

2013-02-27, 19:18
Zagraża to ziemi ? Kiedy do nas dojdzie ?
Nie wiem czy mam już zacząć gwałcić i rabować.

białywęgorz

2013-02-27, 20:01
Cytat:

prawdopodobnie nie śmiałbyś się, bo już byś nie istniał



Miałby 8 minut :P

No a zorza polarna...? Ktoś wie, czy wybuch będzie na tyle potężny aby wywołać zorze w Polsce (na Mazowszu). Taka sytuacja miała już miejsce więc jest szansa na piękne widowisko :P