18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Sapkowski robi fejm w internecie

Wiewór • 2018-10-03, 14:39
Z racji tego, że znany małpolak Sapkowski znowu dostał wypadającego odbytu "bo za mało wzion z gury", internet został wprost zasypany cudownymi wręcz memami na jego temat.
Proponuję wrzucać tutaj wszystkie jakie odnajdziemy bo naprawdę można się mocno pośmiać.


spoiler

TB303

2018-10-03, 14:42
Szanuję jako pisarza i za wytworzenie uniwersum 'Wiedźmin' ale jako człowiek to straszny z niego cyniczny gbur. Powinien się cieszyć, bo gdyby nie gry, to o jego książkach praktycznie nie wiedzieliby na zachodzie.

poligon6

2018-10-03, 14:48
Tak sie zastanawiałem kiedy to gówienko wypłynie na sadisticu. No ale takich ofiar było wiecej jak twórca Metro 2033, Strugaccy i wielu, wielu innych. Niestety prawo daje im taka mozliwość.

Swoja droga przyszło do Sapka studio co mieściło sie na kanapie a ich pierwsze wystepy na targach ograniczały sie do krzesła, biurka i komputera gdzie leciało demo Wieśka. Kazdy normalny zarzadałby kasy z góry.

Loaloa

2018-10-03, 14:59
Z jednej strony często bywa tak, że uznani artyści, utalentowani i uwielbiani twórcy są w życiu prywatnym strasznymi burakami i gburami. Z drugiej strony polactwo tak przywykło do okradania innych, że wzburzenie budzi fakt, że ktoś chce zarabiać na swoich pomysłach.

TB303

2018-10-03, 15:04
Loaloa napisał/a:

Z jednej strony często bywa tak, że uznani artyści, utalentowani i uwielbiani twórcy są w życiu prywatnym strasznymi burakami i gburami. Z drugiej strony polactwo tak przywykło do okradania innych, że wzburzenie budzi fakt, że ktoś chce zarabiać na swoich pomysłach.


No ciekawe jakie to jego pomysły, skoro nie współtworzył gier z CDR. To, że stworzył to uniwersum nie znaczy, że gry powstały na jego pomysłach.

Wiewór

2018-10-03, 15:05
@up u mnie to nie wzbudza żadnej sensacji. Rozumiem gościa. Kasa należy mu się jak psu buda ale na pewno nie w kwocie 60 mln złotych. Ile? Nie wiem.
Tak jak zauważył poligon6 jak na tamte lata oferta była pewnie dobra dla obu stron. Dziś okoliczności się zmieniły i należy podpisać aneks. Mam nadzieję, że się dogadają i nie będą robić większego smrodu.

Jak dla mnie jego książki są ch*jowe jak Patryk Jaki. Napisane jakby je tworzył licealista, który robi wypracowanie na odpie**ol się, żeby tylko zdać.
Napisane prostym językiem beż żadnej przebłysku genialności i polotu. Dokładnie takie jak tysiące książek z serii Dungeons and Dragons, napisane przez ghost writerów na zamówienie Wizards of the coast. Takie łatwe, lekkie i przyjemne. Harlequiny wśród fantastyki.

Jego książki są po prostu przeciętne. Przez to nigdy się nie wybiły poza granice Polski. Wyjątkowy jest tylko świat jaki wymyślił.
CDP tylko skorzystał z pomysłu jego uniwersum. Sami go rozwinęli i zrobili z niego coś zajebistego. Równie dobrze zrobili by grę bez Wiedźmina ale opartą na tym uniwersum i też by było w pytę.

Historia zatacza koło. Miliony razy w historii było, że ktoś wymyślił coś fajnego ale nie potrafił tego wykorzystać. Przyszedł człowiek, który dostał olśnienia, wykupił do tego prawa, ulepszył i zrobił coś wybitnego. Bez tego inwestora ta rzecz popadła by w zapomnienie.

Dlatego CDP jest dla mnie twórcą sukcesu Wiedźmina. Sapkowski miał pomysł ale nie potrafił z nim wiele zrobić.


~Angel

2018-10-03, 15:18
Abraxus napisał/a:

Rozumiem gościa. Kasa należy mu się jak psu buda ale na pewno nie w kwocie 60 mln złotych. Ile? Nie wiem. Mam nadzieję, że się dogadają i nie będą robić większego smrodu.



Gówno mu się należy. Firma Metropolis Software zakupiła prawa do Wiedźmina i proponowała mu procent z zysków a Sapkowski zażądał kasy z góry bo nie liczył na sukces. Firma Metropolis Software została przejęta przez CD Projekt wraz ze wszelkimi prawami do Wiedźmina (i nie tylko do Wiedźmina) pod koniec lat dziewięćdziesiątych i dopiero dzięki CD Projekt Wiedźmin stawał się co raz bardziej popularny i znany na świecie. Jedyna nadzieja Sapkowskiego jest w zapisach umowy przejęcia Metropolis Software przez CD ale i tak jest to mało prawdopodobne. Sam jest sobie winien, że lata temu wybrał średni roczny zarobek (w tamtych latach) niż mniejszą kwotę i tantiemy wraz z możliwością renegocjacji umowy.
Niech nie robi z siebie j***nego biedaka bo ładna kasę zgarnął od Netfliksa.

Gdyby nie CD Projekt to jedynie co by po Wiedźminie pozostało to zajebista polska kinowa (i serialowa) produkcja.

Wiewór

2018-10-03, 15:31
Należy mu się z ustawy o prawach autorskich...

poligon6

2018-10-03, 15:35
Abraxus napisał/a:

ego książki są po prostu przeciętne. Przez to nigdy się nie wybiły poza granice Polski.



Byyyyzzzzyyyyduuuraaaa. Jeszcze zanim powstały gry zwłaszcza część trzecia, zostały przetłumaczone na wiele jezyków. Przypomne, ze aby przetłumaczyc ksiażke musi ona zostac zauwazona na wystawach.Oczywiście były to głównie rynki wschodnio i srodkowo europejskie ale na zachód tez poszła.

Abraxus napisał/a:

Jak dla mnie jego książki są ch*jowe jak Patryk Jaki. Napisane jakby je tworzył licealista, który robi wypracowanie na odpie**ol się, żeby tylko zdać.
Napisane prostym językiem beż żadnej przebłysku genialności i polotu. Dokładnie takie jak tysiące książek z serii Dungeons and Dragons, napisane przez ghost writerów na zamówienie Wizards of the coast. Takie łatwe, lekkie i przyjemne. Harlequiny wśród fantastyki.



No cóz w jezyku fantasy nie tworzy sie wielkiej poetyki i nikt nie bedzie tu pisał "strumieniem swiadomości" czy innymi wygibasami.
Natomiast porównywanie pod wzgledem tematyki do pisadeł D&D swiadczy że ktoś albo nie czytał albo nie zrozumiał. Zwłaszcza licznych odwołań do mitologi anglosaskiej, germańskiej, słowiańskiej a nawet iberyjskiej. Legend o "Królu arturze", "Parach Francji" czy sredniowiecznych "Gargantua i Pantagruel", "Don Kichot".

No ale jak mówia jeden przeczyta "władce Pierścieni" i powie nuda bo zapie**alaja z tym pierścieniem zamiast dac go orłom by wrzuciły do wulkanu. Ktos inny zauwazy uniwersalny przekaz. Oczywiście Wiedźmin ma sie tak do trylogii Tolkiena jak podrzedne czytadła D&D do Wiedźmina.


Angel napisał/a:

Jedyna nadzieja Sapkowskiego jest w zapisach umowy przejęcia Metropolis Software przez CD ale i tak jest to mało prawdopodobne.



Nie do końca prawda, jest przepis który pozwala ubiegac się twórcy o dodatkowe pieniadze jezeli ktoś na jego pracy zarobił spore pieniadze. Ale to juz pretensje do prawa. Pewnie jakis garabaty szczu z kancelari prawniczej namówił Sapkowskiego bo sam by na taki pomysł nie wpadł (lata chlania wódy na konwentach).

Wiewór

2018-10-03, 15:36
D&D też przetłumaczono na wiele języków i co z tego.

Rebeliant_ZPF napisał/a:

@Abraxus: Naprawdę uważasz, że to się tutaj nadaje? Co sadystycznego w dziecinnych memach tworzonych przez ludzi, którzy pewnie ani jednej jego książki nie przeczytali, a grę ukradli?


Lubię szyderę a jadą po nim jak po burej suce :D

~Angel

2018-10-03, 15:56
Sprzedając firmie Metropolis Software Wiedźmina zrzekł się wg prawa wszelkich praw do zysków biorąc jednorazowo za to kasę bez klauzuli % od zysków. Na tamte lata kwota którą uzyskał za Wiedźmina ii tak była wysoka. Wiedział co podpisuje i zacierał łapy czekając na kapuchę i sądził że zrobił interes życia a tu ch*jjjjj.... bo marka Wiedźmin stała się najbardziej popularną marką na świecie wśród graczy a jemu już gówno się dostało. Sapkowski od lat płakał w każdym wywiadzie jaki on to jest poszkodowany i teraz nagle postanowił zrobić gówno burzę licząc na co? na bojkot gry? Jeszcze Netfliks niech się wk***i bo zachowanie Sapkowskiego może wpłynąć negatywnie na wizerunek firmy i nie nakręci serialu w obawie że ten za kilka lat znowu wyskoczy z nakazem zapłaty/sądem to ch*ja do ryja dostanie.

poligon6 napisał/a:


Nie do końca prawda, jest przepis który pozwala ubiegac się twórcy o dodatkowe pieniadze jezeli ktoś na jego pracy zarobił spore pieniadze. Ale to juz pretensje do prawa. Pewnie jakis garabaty szczu z kancelari prawniczej namówił Sapkowskiego bo sam by na taki pomysł nie wpadł (lata chlania wódy na konwentach).



Tylko popularność Wiedźmina - zarówno gry jak i książek i najważniejsze chęcią stworzenia serialu przez Netfliksa jest ciężką praca CD a nie Sapkowskiego. Gdyby nie CD to nikt by na świecie nie słyszał o Wiedźminie. Niech się przyzna ile kasy rocznie dostaje ze sprzedaży książek (bo jeżeli dobrze wyczytałem od tego dostaje kasę) i jaki wzrost sprzedaży książek odnotowuje po każdym wyjściu nowej części gry.

Noside

2018-10-03, 16:10
ch*j ich powinien po stopach całować. Sprzedał prawa, niech wypie**ala. Oczekiwanie, że prawo zadziała wstecz i pozwoli wydoić drugi raz za to samo studio CD Projekt jest debilnym sk***ysyństwem. Dzięki sukcesowi gry debil ma tworzony serial, więc powinien skakać z radości. Z błędami trzeba żyć, a nie zachowywać się jak dziecko, albo jakiś palant.
Miałbym zejść się z byłą, bo po latach mi zazdrości ułożonego z inną życia i żałuje, że się rozeszliśmy zamiast spróbować terapii? No chyba nie :v

Strzyg, wiwern, endriag i wilkołaków wkrótce nie będzie na świecie. A sk***ysyny będą zawsze

freaky

2018-10-03, 17:31
Abraxus napisał/a:


Tak jak zauważył poligon6 jak na tamte lata oferta była pewnie dobra dla obu stron. Dziś okoliczności się zmieniły i należy podpisać aneks.


No tak, mają zabulić Sapkowskiemu, bo adaptując mało znaną za granicą powieść osiągnęli ponadkrajowy sukces, w co sam autor wątpił przyjmując śmieszne dla siebie warunki, chociaż obciążające dla nawiedzonych i nie śmierdzących groszem hobbystów. Oni wierzyli i zainwestowali, on myślał, że przytuli kasę od frajerów nie znających życia, więc przytaknął na warunki. CD projekt zainwestowało setki milionów w marketing, rykoszetem zareklamowało także Sapkowskiego, dzięki czemu jego dzieła znalazły się na liście bestsellerów w samych Stanach Zjednoczonych w 2015, do czego rączek i pieniędzy nie przyłożył. Umów należy dotrzymywać, a ta akcja tylko mu zaszkodzi.