18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Samuraj vs. Szermierz

Rilsir • 2014-11-29, 03:52
Odwieczna konfrontacja wypaczona przez kino, literaturę, gry komputerowe i komiksy.



antysyjon

2014-11-29, 05:16
Już po Twoim wcześniejszym temacie odkopałem ten filmik w internecie z ciekawości, i powiem że bardzo ciekawy pojedynek i rzeczywiście wyrównany, choć jak dla mnie jednak z naciskiem na samuraja, miał bardziej mordercze ciosy, to pchnięcie w twarz po zmyłce w dosłownie mgnieniu oka to aż sobie wyobraziłem co by było na serio z gościem XD

MajinNight

2014-11-29, 08:27
Tylko, że ta walka nie oddaje tego w 100%, po pierwsze nie walczą normalną bronią czyli nie ta waga, miecz europejski jest cięższy od japońskiego. Po drugie klasyczna zbroja dla obojga, możliwości walki, ograniczenie ruchów ze względu na pancerz też dużo zmieniają.

Ja...........ec

2014-11-29, 08:56
"Wschodnie i zachodnie sztuki walki cech*ją się olbrzymią złożonością technik, a faworyzowanie jakichkolwiek z nich jest według mnie nadużyciem."

W pełni się pod tym podpisuję.

mateusos

2014-11-29, 09:46
DObre! Szkoda ze nie na prawdziwe :D

Attero132

2014-11-29, 10:12
Fajnie to wygląda, ale walka w grze komputerowej jest bardziej prawdziwa^^

Morex

2014-11-29, 11:17
Podziwiam za fajną zajawkę i miłe spędzanie czasu:) Ja jedyne co moge oceniać to filmiki na sadolu 8-) Sam osobiście uwielbiam klimaty Japonii/ Chin/ średniowiecznej Europy. Aczkolwiek zawsze najbardziej pasjonowała mnie Japonia i to jej zawsze kibicuje :-)

perki

2014-11-29, 11:44
samuraj urodzony w sosnowcu , trenowany w niemieckiej szkole samuraji prowadzonej przez ahmeda urodzonego w bułgarii wg zasad z ukrainy

Sheldon Cooper

2014-11-29, 12:30
Mi ten w czarnym przypomina walką KENDO a nie szermierkę

Rafez

2014-11-29, 12:37
Miecz europejski służył także do PCHNIĘĆ, prawdopodobnie to była jego najmocniejsza cecha w średniowieczu i pod tym względem, do póki nie przeprowadzisz testu z możliwością użycia sztychów, do póty zawsze będę twierdził że miecz europejski jest lepsiejszy od Japońców.

PONADTO, miecz europejski sprawdził się prawie na wszystkich kontynentach świata, walcząc przeciwko różnym nacjom, miecz japoński rozwijał się natomiast w izolacji, a co za tym idzie nie przeszedł takiego samego testu jak europejski.

JURIJ_77

2014-11-29, 12:42
antysyjon napisał/a:

miał bardziej mordercze ciosy, to pchnięcie w twarz po zmyłce w dosłownie mgnieniu oka to aż sobie wyobraziłem co by było na serio z gościem XD



chyba nic by nie zrobił, a miecz zatrzymałby się na przyłbicy człowieka zamkniętego przecież w stalowej puszce. Mało znam się na temacie, ale wydaje mi się, że japońskim mieczem tylko obijałby takiego pancerniaka bez skutku próbując znaleźć weakspot i wystawiając się na pie**olnięcie dwuręcznym mieczem łamiącym kości pod zbroją. Ale to tylko moja dywagacja :)

ooip

2014-11-29, 12:46
knight to raczej nie szermierz

!Timon

2014-11-29, 12:53
Mogę tylko przypuszczać, że miecze japońskie z wczesnego średniowiecza łamałyby się jak zapałki parując miecze z tego samego okresu z europy, natomiast późniejsze pancerze europejskie spokojnie radziłyby sobie z ochroną przed "późniejszą" kataną.

Southern_Comfort

2014-11-29, 12:57
@Up.

Japońska konstrukcja również nadaje się do wykonywania pchnięć (tsuki)- umożliwia je to lekka krzywizna.
Ciężko powiedzieć, aby jej rozwój odbywał się w izolacji-wszakże japoński miecz można uznać za kontynuację koncepcji wywodzących się z innych krajów azjatyckich.

Co więcej, okres japońskiej izolacji (sakoku) poprzedzały walki w Korei, które to zmobilizowały także siły chińskie-uważające Koreę za swoją odwieczną strefę wpływów. A to dawało szansę na modyfikacje konstrukcji i "technik użytkowania broni" w obliczu odmiennych koncepcji.

Ktoś wyżej zauważył, że walczący w czarnym stroju przypomina mu techniką bardziej kendo aniżeli szermierkę. Wbrew pozorom to istotne, zważywszy, że kendo zatraciło wiele z praktycznych umiejętności walki (kenjutsu) na rzecz sportowej konkurencji ("zdobywania punktów").

W niektórych szkołach iaido uczy się także starych technik kenjutsu-choć ciężko rzec, czy walkę takiego adepta z uczniem europejskiej szkoły można byłoby uznać za miarodajną. Trzeba tu uwzględnić czas-inaczej walczył wojownik z XIVw, inaczej z XV wieku. Bądź co bądź, to bardzo hipotetyczne starcie. Te realne (np. w przypadku Japonii) nierzadko kończyły się... remisem (obydwoje walczący ponieśli śmierć).

Jeśli już gdybać o wyniku takiego starcia, to najpewniej zwycięski okazałby się ten, kto zdobyłby inicjatywę-"kto wie, że zwycięży-atakuje. Kto nie-broni się".