18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Pszczelarz i jego rój

Kiciok • 2016-06-27, 13:43
W taki oto sposób pszczelarz złapał pszczółki 8-)


nerusss

2016-06-28, 07:07
Konczerito napisał/a:

Z tego co mi się wydaje, to dużo daje odymianie pszczół. Kiedyś mój dziadek miał pszczoły, (a może pradziadek? w sumie jaka różnica) to z opowieści wiem, że jak się pszczoły roiły, to młotkiem w kose walili, ten dźwięk podobno powodował że przestawały latać i siadały. Potem je odymiali a po tym zabiegu można je już było ręką zgarniać. Być może je to ogłupia, a może poddusza. Tak czy siak nie żądlą ponoć (a przynajmniej mniej) i można je wyłapać.



Coś źle zapamiętałeś, jak odymiasz pszczoły to uciekają, twój dziadek (bądź pradziadek) pryskał je wodą, jak się je spryska wodą, to się ochładzają, jak się ochładzają to nie latają tylko próbują się ogrzać i robią się bardziej mozolne. Więc wiesz, nie dymem, a wodą je spryskaj :-D tylko nie za dużo żebyś ich nie potopił, najlepiej weź wiaderko z wodą, szczotkę do zamiatania, zamocz szczotkę w wodzie i pryskaj niczym ksiądz. Chociaż teraz w internecie można takie papierki z hormonami królowej, czy jakoś tak, ja tego nie używałem ale kolega to włożył do pustego ula i same mu tam pszczoły naleciały do tego, drogie to to raczej nie jest, a ułatwia życie, chyba sam kupie.

Zygzaq

2016-06-28, 08:03
To zaglądanie do ula bez stroju to jeszcze zależy od pogody. Kuzyn ma ule, jak jest dobra pogoda przez kilka dni, to spokojnie w samych gaciach można do uli zaglądać. A jak pada i jest kiepska pogoda, że nie mogą latać, to na 10 metrów do ula nie podejdziesz bo od razu żądlą. A i nie lubią niektórych kolorów, jak kuzyn miód wiruje, to wejście na podwórko w czerwonej bluzie źle się kończyło, ale już w szarej czy brązowej bez specjalnego stroju mogłem się tam kręcić i nie żądliły.

Arathnmor

2016-06-28, 08:44
@Zygzaq
Niedawno miałem przyjemność nieświadomie przechodzić kilkadziesiąt metrów od pasieki podczas kręcenia miodu - nie wiedziałem skąd i za co dostałem w łeb.

arkadia

2016-06-28, 11:03
kaktus83 napisał/a:

Pytanie do ekspertów powyżej - jak się zrzuca takie pszczoły do Ula i czemu one nie gryzą ?



Chyba nikt nie odpisał więc dopowiem, roje są mniej agresywne gdyż zdrowy i świeżo uwiązany rój po wyjściu z ula jest "napity" miodem. Pszczoły zanim opuszczą ul napełniają wola miodem jako zapas, który pozwoli im przetrwać nawet kilka dni, a pszczoły z pełnym wolem nie potrafią wysunąć w pełni żądła. Dokładnie taki sam efekt uzyskuje pszczelarz odymiając pszczoły podczas przeglądu/miodobrania - pszczoły myśląc że nadchodzi pożar napełniają wola miodem i stają się spokojniejsze - biegną do najbliższej komórki z miodem i jedzą.



nerusss napisał/a:

Coś źle zapamiętałeś, jak odymiasz pszczoły to uciekają, twój dziadek (bądź pradziadek) pryskał je wodą, jak się je spryska wodą, to się ochładzają, jak się ochładzają to nie latają tylko próbują się ogrzać i robią się bardziej mozolne.



Dokładnie tak - odymianie roju nie ma sensu - może tylko dodatkowo zestresować rój, a miodu już znikąd nie weźmie więcej do wola.
Polecam pszczółki i pozdrawiam kolegów pszczelarzy :ok:

jadowita20

2016-06-28, 11:06
Szanujmy pszczoły ale nie chce mi się wierzyć ,że bez pszczół ludzkość by wyginęła w przeciągu paru lat.

Bananek

2016-06-28, 12:29
@arkadia Pozdrawiam kolege po fachu.

Wreszcie ktoś napisał prawdę.

gojlad

2016-06-28, 13:51
@jadowita20 pewnie nie, bo np. można ręcznie rośliny zapylać. No albo trawę żreć.

Aureora

2016-06-29, 00:01
k***a ja pie**ole ile tu jest pszczelarzy ???????????? O_o

dozek

2016-06-29, 08:52
Nie mam możliwości ale założyłbym własna pasiekie. mieć te 3-4 rodziny i własny miód ;3

arkadia

2016-06-29, 14:56
dozek napisał/a:

Nie mam możliwości ale założyłbym własna pasiekie. mieć te 3-4 rodziny i własny miód ;3


Każdy ma możliwość ;) Nawet mieszkając bloku można próbować postawic ul na dachu budynku, u ciotki wójka, a w ostateczności można iść do najbliższego nadleśnictwa, które wskaże miejsce gdzie można za darmo ustawić pasiekę w lesie. Pozdrawiam

dozek

2016-06-29, 15:57
dach odpada. nie mam wstępu. Nie mam tez miejsca na osprzęt do nich i nie zawsze mógłbym ich doglądać

D-dimer

2016-06-29, 18:59

Ależ przystojny ten pszczelarz..

dałabym