18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Prawdopodobnie największa afera korupcyjna za rządów PIS

sumka • 2017-04-21, 11:27
Wacław Berczyński członek PZPR do 1981 a od 1985 do 2007 inżynier oprogramowania w Boeingu mianowany na szefa podkomisji smoleńskiej przez Antoniego Macierewicza przyznał się w wywiadzie dla Dziennik Gazeta Prawna do "Wykończenia Caracali" czyli wojskowego przetargu na śmigłowce bojowe Francuskiego koncernu Airbus na kwotę 13 miliardów złotych. Tutaj należy zwrócić uwagę że w żargonie biznesowym "wykończyć przetarg" oznacza nielegalny lobbing na rzecz konkurencji. Smaczku dodaje fakt ze kilka miesięcy po "Wykończeniu Caracali" przez Berczyńskiego, MON z naruszeniem przepisów, co zostało stwierdzone przez Krajową Izbę Odwoławczą, z wolnej ręki zakupiło od Boeinga 3 samoloty na kwotę 2,5 miliarda złotych. Po wyjściu sprawy na jaw Wacław Berczyński podał się do dymisji i uciekł do Stanów Zjednoczonych. Sprawą powinna zająć się prokuratura ponieważ wszystkie fakty świadczą że mieliśmy do czynienia z nielegalnym lobbingiem i możliwą sytuacją korupcyjną.

PS Tak to jest sadystyczne r*chanie Cebulaków w dupę bo teraz upartyjniona prokuratura nawet k***a palcem nie ruszy, pomijając już poziom debilizmu że gościu sam się do tego przyznał.

Źródła:
Wywiad Berczyńskiego
Zakup 3 samolotów Boeinga

lesiot

2017-04-23, 15:35
Myśl!!!
Caracale produkuje Airbus, a Airbus jest konkurencją Boeinga!!!
Serio tak źle z Twoją głową?

Ork.Fajny napisał/a:

Zamiast pie**olić się z głupawymi biurokratycznymi przepisami rodem z post-komuny, pisiory sobie zdecydowały że wybiorą to co wydaje im się dobre i będzie skutecznie woziło ich dupy przez kolejne lata.


A skąd wiadomo że wybrali dobrze, skąd wiadomo, że ktoś pod stołem nie dostał jakiejś lewej kasy. KIO wyraźnie podczas ogłaszania wyroku stwierdziło, że kontrakt został podpisany z naruszeniem prawa. Jeżeli prawo o zamówieniach publicznych jest takie złe czemu najpierw tego prawa nie zmienili, zamiast wprowadzać inne głupoty które porobili?
Nie wiem czego nie rozumiesz w stwierdzeniu, że naruszyli obowiązujące przepisy...

Ork.Fajny napisał/a:

Trójpodział władzy to idiotyzm w który wierzą dzieci na WOSie i tępi studenci politologii czy innych takich kierunków.
Jeśli sędziowie operują na podstawie prawa stanowionego przez posłów, to w żadnym wypadku nie można mówić o ich niezawisłości.


Wiesz... dopóki jest chociażby symbolicznie zapisane to w konstytucji, to jednak powinni się na tym opierać, a nie łączyć w jednej osobie w sumie wszystkie trzy elementy władzy.

Ork.Fajny napisał/a:

Jakoś nikt z tych rzekomo niezawisłych sędziów nie wziął się nigdy za komunistyczne typu major Bauman, ale z chęcią skazywali jakiś małolatów


A jakie teraz ma znaczenie skazywanie komuchów... to kompletnie nie ma znaczenia. Chociaż jakby zacząć od Piotrowskiego, Kryże... męża pani sędzi TK.
I że niby obecnie nie ściga się hejterów politycznych? Dobre sobie...

Aleś Ty naiwny i ślepy. Ale PiS bardzo potrzebuje takich pożytecznych idiotów... nawet jeżeli ukrywają się za Kukizem.

sezamkowyRozpierdol

2017-04-23, 22:43
@Ork.Fajny

Bo to "najlepsze" co ten kraj potrafi zrobić :amused: wybrać albo PO albo PiS i żadnej alternatywy :krejzi:

Ork.Fajny

2017-04-24, 09:28
lesiot napisał/a:

Myśl!!!
Caracale produkuje Airbus, a Airbus jest konkurencją Boeinga!!!
Serio tak źle z Twoją głową?


Każdy świr posądza innych o bycia świrami...
Powtarzam po raz ostatni: Raz, Karakale dla wojska to nie samoloty a nowe samoloty dla VIPów to nie helikoptery. Dwa, oba przetargi mają swoją genezę jeszcze za poprzedniej włady.
Tutaj jedyną aferą może być bezprzetargowy zakup samolotów. Mieszanie w to Karakali jest kalectwem logicznym.

lesiot napisał/a:

A skąd wiadomo że wybrali dobrze, skąd wiadomo, że ktoś pod stołem nie dostał jakiejś lewej kasy. KIO wyraźnie podczas ogłaszania wyroku stwierdziło, że kontrakt został podpisany z naruszeniem prawa. Jeżeli prawo o zamówieniach publicznych jest takie złe czemu najpierw tego prawa nie zmienili, zamiast wprowadzać inne głupoty które porobili?
Nie wiem czego nie rozumiesz w stwierdzeniu, że naruszyli obowiązujące przepisy...


Rusz tym swoim małym mózgiem... Najlepiej pie**olił się w ścianę. Może to pomoże. Kaczory kupiły samoloty które mają wozić ICH. Jeśli zakładasz że nie kupili tego co uważali za bezpieczne dla swoich własnych dup, to zakładasz posraną wizję świata w której członkowie tej partii jako ludzie, nie mają naturalnego instynktu przetrwania i próby zapewnienia sobie bezpieczeństwa...

lesiot napisał/a:

Wiesz... dopóki jest chociażby symbolicznie zapisane to w konstytucji, to jednak powinni się na tym opierać, a nie łączyć w jednej osobie w sumie wszystkie trzy elementy władzy.


Aha... Czyli jak wszystko poprzednie władze symbolicznie trzymały się tego, a tak na prawdę to nie, to wszystko było okej, ale jak kaczka jest trochę bardziej szczera i powiedziała "pie**ole zabawę w udawanie", to już nie jest okej...? Hipokryzja.


lesiot napisał/a:

A jakie teraz ma znaczenie skazywanie komuchów... to kompletnie nie ma znaczenia. Chociaż jakby zacząć od Piotrowskiego, Kryże... męża pani sędzi TK.
I że niby obecnie nie ściga się hejterów politycznych? Dobre sobie...


Skazywanie komuchów ma taki sam sens jak skazywanie nazistów. No ale przez myśl Ci to nie przejdzie bo mimo że pisiorów się czepiasz o kolegów komuszych to doskonale zdajesz sobie sprawę że twoi "idole" mają ich jeszcze więcej niż Jarosław.

lesiot napisał/a:

Aleś Ty naiwny i ślepy. Ale PiS bardzo potrzebuje takich pożytecznych idiotów... nawet jeżeli ukrywają się za Kukizem.


PiS nie potrzebuje Kukiza do niczego... Wystarczy że na scenie pojawia się Maderowy Ryszard ze swoimi tekstami o rybie psującej się od góry, albo Alimenciarz z KODu, który bryuje pomiędzy feministkami albo męczy się z kolejną odsłoną finansowych problemów wewnątrz, albo Schetyna ze swoimi pretorianami typu Kinga Gajewska, która ostatnio pokazała że w tym sejmie jest po to aby klikać w przycisk kiedy ktoś jej każe.
Żyjemy już w drugiej dekadzie XXI wieku - w świecie informacji. Starzy ignoranci co pamiętają komuną z młodości i już nie są wstanie niczego do głowy przyswoić, wymierają. Młodzi czytają. I widzą co się dzieje. Czy tego chcesz czy nie, widzą PiS jako coś głupiego, ale mniej głupiego niż ta trójka wymieniona wcześniej. Mniejsze zło. Jeśli opozycja się nie zmieni to PiSowi poparcie będzie rosło.


__________________________________________________

sezamkowyRozpie**ol napisał/a:

@Ork.Fajny
Bo to "najlepsze" co ten kraj potrafi zrobić :amused: wybrać albo PO albo PiS i żadnej alternatywy :krejzi:


Bla, bla, bla. Nadal nic k***a nie wnosisz tymi swoim postami do wątku... Daruj sobie pisanie tych postów.

lesiot

2017-04-24, 11:10
Ork.Fajny napisał/a:

Powtarzam po raz ostatni: Raz, Karakale dla wojska to nie samoloty a nowe samoloty dla VIPów to nie helikoptery.



Ja pierdziele... Ty serio jednak masz takie ciężkie problemy z myśleniem.

Sprawdź profil Airbusa i Boeinga... czy przypadkiem chociaż w części nie produkują czegoś podobnego (nawet helikoptery, różne ale jednak)? Czy przypadkiem "brak zysku" (z jakiejkolwiek sprzedaży) jednej firmy nie jest dla konkurencji korzystny?

I kolejny aspekt.
Gdyby przetarg zakończył się kupnem od Airbusa, to MON nie dysponował by kasą na samoloty dla VIPów, w związku z czym Boeing by ich nie sprzedał.

Ork.Fajny napisał/a:

Kaczory kupiły samoloty które mają wozić ICH. Jeśli zakładasz że nie kupili tego co uważali za bezpieczne dla swoich własnych dup, to zakładasz posraną wizję świata w której członkowie tej partii jako ludzie, nie mają naturalnego instynktu przetrwania i próby zapewnienia sobie bezpieczeństwa...



No i dochodzimy do drugiej strony... skoro kupowali pod siebie, nie za swoje... to jesteś pewien, że dobrze wydali kasę, że konkurencja nie była w stanie czegoś lepszego w tej cenie zaproponować, albo nawet taniej. A może Boeing wcisnął do specyfikacji bzdury które nie są potrzebne, byle tylko naciągnąć?
Nie odpowiedziałeś, a co z tym czy przypadkiem "ktoś" przypadkowo na tym nie zarobił?
Możesz bronić jak chcesz... ale nie masz argumentów, że taki sposób rozwiązywania "zamówień" jest przejrzysty, czysty, jasny i pozwala na optymalny wybór albo chociaż lepszy od normalnej procedury przetargowej. Tym bardziej, jeżeli negocjacje ze strony MON możliwe, że mieszał się człowiek związany z Boeingiem.

Ork.Fajny napisał/a:

Aha... Czyli jak wszystko poprzednie władze symbolicznie trzymały się tego, a tak na prawdę to nie, to wszystko było okej, ale jak kaczka jest trochę bardziej szczera i powiedziała "pie**ole zabawę w udawanie", to już nie jest okej...? Hipokryzja.


Dla władzy konstytucja to świętość... choćby nie wiem jak się podobała i powinni się jej trzymać, albo próbować zmienić, zamiast ją łamać.
Żaden inna partia nie doprowadziła do tego, żeby wszystkie trzy rodzaje władzy dzierżyła jedna osoba.

Ork.Fajny napisał/a:

PiS nie potrzebuje Kukiza do niczego...


No dokładnie... dlatego był, jest i będzie "przystawką". To bardziej Kukiz'15 potrzebuje obecnie PiSu (bo zawsze może liczyć na uszczknięcie elektoratu, który nie jest zadowolony z PiSu), dlatego będzie na PiS narzekać trochę, ale jak co do czego przychodzi lizać ich po jajkach.
Obecnie nie ma w tym kraju partii godnej władzy, a pod obecnymi podobno "antykomunistycznymi" rządami, wracamy mentalnie i propagandowo do PRLu, więc nie pie**ol mi za uchem o KODzie, PO, czy Nowoczesnej, bo to nikogo nie obchodzi... bo gadanie o tym jacy inni są/byli źli przez 8 lat, to tylko rozmywania tego jak sami są fatalni i żałośni.

A tak jeszcze przy okazji przetargu na Caracale... który jak wiadomo w części był tajny, czy ten co podobno uwali to ma dostęp do dokumentów tajności? Cały czas jesteś pewien, że to wszytko takie czyste i nie ma żadnych podejrzeń?

Ork.Fajny

2017-04-24, 11:21
Nie chce mi się dalej gadać, więc ignoruje wszystko i zadam proste pytanie:
lesiot napisał/a:

Gdyby przetarg zakończył się kupnem od Airbusa, to MON nie dysponował by kasą na samoloty dla VIPów, w związku z czym Boeing by ich nie sprzedał.


Sąd to wiesz? Przedstaw mi/nam oficjalne dane z ministerstwa, które pokazują że zakup tych helikopterów wyczerpałby budżet państwa/ministerstwa co skutkowałoby brakiem zakupu samolotów.


lesiot napisał/a:

Dla władzy konstytucja to świętość... choćby nie wiem jak się podobała i powinni się jej trzymać, albo próbować zmienić, zamiast ją łamać.


Przedstaw mi konkretną treść, konkretnej ustawy a potem przedstaw konkretny artykuł konstytucji, który jest łamany. Czekam.


lesiot napisał/a:

[...] więc nie pie**ol mi za uchem o KODzie, PO, czy Nowoczesnej, bo to nikogo nie obchodzi... bo gadanie o tym jacy inni są/byli źli przez 8 lat, to tylko rozmywania tego jak sami są fatalni i żałośni.


Ziomek... Sam nawiązujesz do tych partii kiedy połykasz jak prostytutka wszystkie teksty o aferach i łamaniu konstytucji...
Pisząc niekonkretne i bardzo ogólnikowe bzdury tego typu, dokładnie zachowujesz się jak Ci ludzie, więc czy tego chcesz czy nie zaliczam Cię do tego samego obozu.


lesiot napisał/a:

A tak jeszcze przy okazji przetargu na Caracale... który jak wiadomo w części był tajny, czy ten co podobno uwali to ma dostęp do dokumentów tajności? Cały czas jesteś pewien, że to wszytko takie czyste i nie ma żadnych podejrzeń?


Podobno był tajny. Podobno coś uwalił. Prawdopodobnie mamy aferę... Nie dzięki. Za dużo "podobno" za mało konkretów.

lesiot

2017-04-24, 11:32
Eeee... może zanim zaczniesz na mnie wymuszać jakieś dane (chyba konstytucję znasz, słyszysz wypowiedzi polityków i ludzi z nimi związanych), może Ty byś w końcu odpowiedział na wątpliwości i pytania jakie Ci zadaję!

Bo jak na razie, to opierasz się na tym, że tak jest bo Ty tak myślisz... nie przedstawiając, absolutnie żadnego rzeczowego argumentu, linku czy chociażby nawet "podobno".

Ork.Fajny

2017-04-24, 11:38
Typowa internetowa odzywka chorego psychicznie napinacza albo trolla :amused: Kiedy ktoś poprosi o konkrety od osoby, która jest taka głośna i pewna tego że łamana jest konstytucja albo brakowałoby pieniędzy w budżecie na coś, to ta osoba nawet nie jest wstanie wskazać żadnego przykładu cytując konstytucję i ustawę albo jakieś sprawozdania finansowe ministerstwa.
Jeszcze k***a na dodatek zakłada że skoro proszę o wyjaśnienie to znaczy że ja sądzę że jest na odwrót a nie że po prostu nie wiem za wiele na ten temat i chcę aby ktoś mi to wyjaśnił na konkretach a nie swoich zapewnieniach że tak jest :amused:

Kończę. Jeśli nie jesteś trollem, to szczerze Ci współczuje choroby. Nie rozmnażaj się proszę.

lesiot

2017-04-24, 12:44
Przedstaw dowody (wiarygodne linki, ustawy, przepisy), że:
- jeden producent samolotów i helikopterów nie jest konkurencją dla innego producenta samolotów i helikopterów
- udział w negocjacjach z jednym z producentów człowieka związanego z konkurencją jest wskazane
- zakup samolotów od producenta, którego człowiek pełni funkcje doradcze w ministerstwie w dodatku przy zamówieniu z wolnej ręki jest zgodne z przepisami i nie budzi absolutnie żadnych wątpliwości
- człowiek który jak sam powiedział "uwalił Caracale" ma oficjalne przyznany dostęp do informacji niejawnych (część przetargu była utajniona)
- dostęp do materiałów tajnych przez przypadkowe osoby jest dopuszczalny i wskazany
- dokonano najlepszego i optymalnego z punktu widzenia podatnika jeżeli chodzi o samoloty dla VIPów

Ja nie będę Ci udowadniał, że białe jest białe... bo tylko po to, bo nie masz argumentów i jest to Twój jedyny punkt zaczepienia. Konstytucja i informacje w jakim systemie działa Polska są jawne i ogólnie dostępne, cytować wypowiedzi wybranych oszołomów nie ma co bo są powszechnie wszystkim znane i tylko Tobie to może być potrzebne...
Jak się ustosunkujesz do od początku zadawanych Ci pytań, to może ustosunkuję się do tego co Ty dopiero teraz zaczynasz oczekiwać. Zanim ode mnie zaczniesz wymagać, to lepiej Ty się postaraj o swoją wiarygodność.

Ork.Fajny napisał/a:

Kończę. Jeśli nie jesteś trollem, to szczerze Ci współczuje choroby. Nie rozmnażaj się proszę.


Żadnego argumentu przez tyle postów i jedyne na co Cię stać to "Argumentum ad personam". Co dla Ciebie chyba lepiej jak faktycznie skończy dyskusję.

lesiot

2017-04-24, 14:51
Nie ma linkeczków, nie ma argumentów... staraj się, staraj.

BKKWK

2017-04-24, 16:47
@lesiot @Ork.Fajny W dyskusji o przetargu zapominacie o najważniejszej kwestii - Caracale zostały wybrane w przetargu na zakup maszyn wojskowych, które miały służyć wojsku, a nie politykom. Samoloty zostały zamówione dla polityków, więc to są dwie różne sprawy.

lesiot

2017-04-24, 20:17
W skrócie:
- negocjacje z Airbusem (na Caracale) jak sam się chwalił uwalił człowiek silnie powiazany z Boeingiem
- MON z racji ze "oszczedzil" na helikopterach w pospiechu rozpisał przetarg na samoloty dla VIPow, przetarg zostaje bez rozstrzygnięcia, ale MON negocjuje z wolnej ręki negocjuje z Boeingiem dalej kontakt (osoba która uwalila Caracale i jest powiązana z Boeingiem udziela się w tej sprawie w MON)
- MON kupuje poza przetargiem samoloty dla VIPow
- KIO wprost mówi że naruszono przepisy przy zakupie samolotów w ten sposób, ale nie jest w stanie cofnąć podpisanej umowy
We wszystkich wątkach pojawia się pewien jegomość, który uczestniczy w negocjacjach z ramienia MON chociaż jest powiązany z Boeingiem i dziwnym trafem we wszystkich wątkach korzyści ma Boeing.
Smaczku dodaje fakt, że ów procedury wymagały uprawnień dostępu do informacji niejawnych, do których ów jegomość się nie przyznaje.
Jegomość w ciągu kilku dni ucieka z MON i za chwilę z państwowej społki WZL w której zasiadł w zarządzie i która najwiecej straciła na "uwaleniu Caracali".
Wszystko to dzieje się za pozwoleniem i pod okiem szefa MON.

Naprawdę trzeba baaaaardzo się starać, żeby nie dostrzec w tych wątkach konfliktów interesów, niejasnych powiązań, łamania prawa (to akurat potwierdziła KIO w wyroku), działań na szkodę bezpieczeństwa państwa.
Jednak prokuratura (podległa paetyjnemu posłowi, ministrowi i prokuratorowi w jednej osobie) jak na razie nie kiwnęla palcem, chociaż rozchodzi się o umowy warte w sumie jakieś 16 mld złotych.
Nie wiadomo jeszcze czy inne firmy nie będą starać się o odszkdowanie, za takie rozstrzygnięcie przetargu na samoloty dla VIPow.

Ork.Fajny

2017-04-25, 08:45
BKKW napisał/a:

@lesiot @Ork.Fajny W dyskusji o przetargu zapominacie o najważniejszej kwestii - Caracale zostały wybrane w przetargu na zakup maszyn wojskowych, które miały służyć wojsku, a nie politykom. Samoloty zostały zamówione dla polityków, więc to są dwie różne sprawy.


Nie ma sensu abyś włączał się do tej jałowej rozmowy... To co napisałeś było w treści moich pierwszych postów. Niestety lesiot to albo troll co ciągle łączy te dwie kwestie i ciągle powtarza swoje wyuczone formułki albo poważnie chora na łeb osoba. Względnie debil. Nie ma sensu mu odpisywać.
Widzisz. Rzuca hasłem że budżet MONu by przekroczono - nie jest w stanie powołać się na żadne oficjalne źródła. Rzucam tym nudnym hasłem łamania konstytucji - nie jest w stanie zacytować fragmentu jakiejkolwiek ustawy a potem sprzeczny z nią fragment konstytucji. Troll. Świr. Albo idiota.

lesiot

2017-04-25, 09:06
Ork.Fajny napisał/a:

Nie ma sensu abyś włączał się do tej jałowej rozmowy


Może rzucisz jakimś linkiem, który by potwierdził na przykład, że KIO mówiło nieprawdę i słowa KIO zostały cofnięte?
Może jakiś link do analizy, które by potwierdziły Twoje słowa, że dwie firmy produkujące samoloty i helikoptery w żadnej sytuacji nie są dla siebie konkurencją?
A może w końcu odniesiesz się do tego (też możesz linkami z porównaniami), że wybrane samoloty dla VIPów to najoptymalniejszy wybór i czy nie zostały przepłacone?

Bo bronisz, bronisz i nie widzisz nic złego w tych procedurach, ale jakoś nie masz na to żadnych argumentów, ani analiz...

Może chociaż ustosunkuj się do słów KIO.
Przestałbyś bredzić i notorycznie odnosić się epitetami i personalnie mnie obrażając i w końcu coś z sensem napisał.

Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że obrażanie i wycieczki personalne, pokazują Twoja beznadziejną sytuacji i totalny denny poziom twojej dyskusji, w której od początku nie przytoczyłeś nawet jednego sensowego argumentu.


Aaaa chyba już obiecałeś, że skończyłeś... :P

sumka

2017-04-25, 09:37
Ork.Fajny napisał/a:

Cytując Vegetę, poziom logiki pierwszego postu it's over 9000!



Jak pytasz o wykończenie przetargu to jest praktyka biznesowa, którą praktykuje się codziennie. Zasady są proste, w przypadku nieudanego (z jakiejkolwiek przyczyny) przetargu który wygrywa konkurencja wszelkimi metodami doprowadza się do unieważnienia "wykończenia". Zazwyczaj odbywa się na zasadzie wręczania korzyści majątkowych osobą odpowiedzialnym za przetarg.

Teraz definicja słowa konkurent dla twojego ograniczonego IQ :
Konkurent - firma konkurująca na rynku lub osoba rywalizująca z kimś.

Gdybyś nadal nie zrozumiał to chodzi o to że obie te firmy Airbus i Boeing produkują różnego rodzaju samoloty, helikoptery i w sposób oczywisty są konkurentami w tej samej dziedzinie czyli lotnictwie zarówno cywilnym jak i wojskowym.

BKKW napisał/a:

Samoloty zostały zamówione dla polityków, więc to są dwie różne sprawy.



Nie spodziewałem się po tobie też tak niskiego IQ