18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Powstanie Wielkopolskie

orzeszwmorde • 2012-07-28, 23:12
Powstanie Wielkopolskie to jakże wyniosły epizod naszej historii.
Dzięki temu zrywowi Poznań i znaczna część Wielkopolski znalazła się w granicach Rzeczypospolitej.
Niestety jakby zapomniane,, mało się o nim mówi i pisze a szkoda...
w końcu to jeden z nielicznych zrywów niepodległościowych zakończonych zwycięstwem.


Chwała zwycięzcom.

P.S.
Niestety jest to tylko fragment naprawdę dobrze zrobionego dokumentu, ograniczenia uploadu.
Jeśli temat zostanie usunięty to tak jakby wymazać kawałek naprawdę bogatej historii naszego kraju...no ale to sadistic więc nic mnie nie zdziwi.

M00nSpeLL

2012-07-29, 13:02
bloodwar napisał/a:

W sumie Wielko"Polska" jest polska tylko z nazwy, więkoszść ludzi tam mieszkających w 19, 18... wieku uznawała się za Niemców (podobnie jak pół Ślunska) bo było to ziemie niemieckie od setek lat, dopiero "wywalczyliśmy" sobie je po 1945, w przeciwieństwie do ziem wschodnich (Lwów, Wilno) gdzie większość ludzi do późnych lat 60tych 20 wieku uznawała się za Polaków, a nie Litwinów i Ukraińców i dopiero lata komunistycznego prania mózgu (a także wcześniejszych wojennych przesiedleń i nasiedleń) stworzyły te dziwne twory - Litwę i Ukrainę. A przecież to wszystko było nasze, polskie, wywalczyliśmy sobie to ogniem i mieczem w późnym średniowieczu [ironia]


Doj***łeś trochę... dla mnie Wielkopolska zawsze będzie jednym z najbardziej Polskich regionów a szwabów nie mieszkało tam tak dużo jak mówisz.

Lipton92

2012-07-29, 13:14
bloodwar napisał/a:

W sumie Wielko"Polska" jest polska tylko z nazwy, więkoszść ludzi tam mieszkających w 19, 18... wieku uznawała się za Niemców (podobnie jak pół Ślunska) bo było to ziemie niemieckie od setek lat, dopiero "wywalczyliśmy" sobie je po 1945, w przeciwieństwie do ziem wschodnich (Lwów, Wilno) gdzie większość ludzi do późnych lat 60tych 20 wieku uznawała się za Polaków, a nie Litwinów i Ukraińców i dopiero lata komunistycznego prania mózgu (a także wcześniejszych wojennych przesiedleń i nasiedleń) stworzyły te dziwne twory - Litwę i Ukrainę. A przecież to wszystko było nasze, polskie, wywalczyliśmy sobie to ogniem i mieczem w późnym średniowieczu [ironia]

Polska rozpoczeła się na Wielkopolsce, Polanie stamtąd są.

A co do powstania, to przykra przypadłością narodu naszego jest świętowanie klęsk i ogólnie świętowanie na smutno. Znowu jesteśmy katowani pamięcią o tragicznym Powstaniu warszawskim, o którym pamięć powinna być jedynie smutną lekcją historii, a nie chwalebnym dniem w polskim kalendarzu.

marcinsud

2012-07-29, 13:50
@Lipton92 Lipton i dobrze piszesz powinno się świętować (hucznie i radośnie) zwycięstwa, ale o przegranych trzeba tez pamiętać, by nie popełniać tych samych błędów.

Se...........ki

2012-07-29, 15:09
Gdybyśmy mieli świętować tylko zwycięstwa, to w każdym miesiącu mielibyśmy tydzień wolnego :-P

fhMichaelo

2012-07-29, 17:33
Pyry pokazały jak walczyć o wolności i to, że Wielkopolska jest POLSKA, a Niemiecka!

Pamiętać trzeba też o powstańcach Śląskich!

Chwała bohaterom!

killerZeWsi

2012-07-29, 17:34
Gimbusy się historii uczą, za szkołą tęskno, cooo?

bloodwar

2012-07-29, 18:12
Piękny trolling mi wszedł :-)

thoruus

2012-07-29, 18:39
Przydałby się site, gdzie byłyby wskazane wszystkie pozytywne i wielkie dokonania Polaków - żadne tam smoleński, nacjonalizmy i inne antysemityzmy. Żadnych teorii spiskowych.
Po prostu miejsce w sieci, gdzie każdy gimbus (czy jak oni się tam teraz nazywają, za moich czasów nie było gimnazjum) mógłby zajrzeć i stwierdzić, że żyje w kraju, który nie tylko robi jego rodziców w ch... a USA i tak jest lepsze. Na historii nie uczono mnie o Katyniu. O dumie z bycia Polakiem mogę zapomnieć. Bo to chyba nie do końca tak powinno być. Nasi dziadkowie (i to ci, którzy jeszcze często żyją, ale za chwilę już ich nie będzie) pamiętają czasy, kiedy razem z kolegami narażali życie właśnie dla Polski. Nie dla Tuska albo Kaczyńskiego, Kwaśniewskiego czy Wałęsy. A to wcale nie są łatwe rzeczy, to nie był film, nomen omen, made in USA - Ci ludzie ginęli, ich matki płakały, kończyły się ludzkie marzenia. A za chwilę nie będzie już tych ludzi...
Umiłowaliśmy tę całą martyrologię, ale czy młody człowiek naprawdę potrzebuje wiedzieć, jak bardzo "naród cierpiał"? Rozumiem, że pewnie mało takich momentów w historii (ze zgrozą przyznaję - nie wiem, nie znam się, nie uczyłem, jestem inżynierem a nie humanistą). Ale chyba coś da się wygrzebać?
Ot, taka tam luźna myśl.

Sz...........jk

2012-07-29, 21:27
@bloodwar Wielkopolska to ziemia, która jest kolebką polskiej państwowości i nie było sytuacji by ta część Polski się zgermanizowała. Rzeczpospolita od strony zachodu kończyła się na Wielkopolsce (kilkadziesiąt km od Gorzowa Wielkopolskiego)! To jest centrum naszej państwowości i ta ziemia nigdy nie powinna zostać Polsce odebrana.

Śląsk to nieco inna sprawa, do czasów podziału dzielnicowego był polski, później śląska linia piastów dała dupy Niemcom, którzy związali sobie Czechy, które władały śląskiem.

Aha, ktoś tam powiedział, że Prusacy to nie Niemcy. Większej bzdury nie słyszałem, plemiona pruskie to nie są Niemcy, ale te plemiona zniknęły z mapy świata po wprowadzeniu zakonu krzyżackiego (to niemiecki zakon prowadzący politykę germanizacji) na obszary bałtyckie. Później prusakami zwali się Niemcy, którzy pochodzili z Prus. Prusacy, Bawarczycy (połączyli się z Prusami), Saksończycy, Austriacy itp. to jeden naród niemiecki, a ich rozbicie na regiony i królestwa pod władzą Rzeszy, ale o dużej samodzielności wynika z historii, którą radziłbym się zainteresować. Prusy walczyły przeciw Austrii o dominację w Rzeszy Niemieckiej. Austria jest obecnie samodzielna bo stanowiła drugi najsilniejszy trzon niemiecki, a Habsburgowie zasiadali przez wiele lat na tronie cesarskim Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Także proszę nie siać herezji, że Prusacy to nie Niemcy!

Odnośnie powstań, były dwa zwycięskie powstania wielkopolskie(pierwsze zwycięskie w 1806 roku)! Dodatkowo Wielkopolska walczyła w 1794 w czasie insurekcji, w 1846, 1848 i w czasie wielkich powstań narodowych (styczniowe i listopadowe).

ZnanyJakoZaganiacz

2012-07-29, 22:31
bloodwar napisał/a:

Piękny trolling mi wszedł :-)



Muszę cię zmartwić, ch*j nie trolling, nikogo nie sprowokowałeś do obrażenia Ciebie, tak więc, trolling failed :-/

A skoro nieudany trolling został już potwierdzony, to mogę powiedzieć że p*zda jesteś, a nie troll :trollencjusz:

Jopas91

2012-07-29, 23:25
Abdulan, Czytamy ze zrozumieniem :P Prusacy nie byli niemcami dopóki wszystkie szwaby się nie zjednoczyły. Tak samo bawarczycy nie byli niemcami, ani brandemburgczycy. Po zjednoczeniu stali się niemcami. I nie obawiaj się historią się interesuje i to bardzo ;-)

PS. bloodwar oszczędz wstydu, bo wiadomo, że teraz chcesz się tylko wytlumaczyć :-)

Sz...........jk

2012-07-30, 12:34
Etnicznie byli Niemcami. Polacy od zawsze mówili na germanów Niemcy, bez różnicy, z którego księstwa/królestwa pochodzili, tym bardziej, że Rzesza do XIII wieku była bardzo jednolita, podział Niemiec na drobne państwa o dużej samodzielności był podobny do podziału Rusi czy Polski podczas rozbić dzielnicowych. Podział ten wytrwał jednak dłużej niż w innych krajach europejskich (był taki okres, że większość krajów uległa podziałowi wewnętrznemu). Wszyscy byli Niemcami, a Twoje słowa są bzdurne, serio.

Twierdzisz w takim razie, że Polacy, którzy żyli w Polsce do czasów rozbicia dzielnicowego nie byli Polakami? Przecież później powstało wiele księstw (w 1250 roku było ich 20), a wszystkie miały ogromną autonomie, nawet większą niż w Rzeszy. Czyli dopiero po zjednoczeniu dzielnic staliśmy się Polakami :shock: ? Patrząc jeszcze z innej perspektywy po zaborach też nie byliśmy Polakami wg Twojego toku myślenia, przecież żyliśmy w różnych państwach. Przemyśl to, bo pochodzenie etniczne ma ogromne znaczenie w strukturach narodów europejskich, nie jesteśmy tworem sztucznym jak narody USA, Kanady itp. To, że jeden Niemiec żył w Saksoni, a inny w Prusach nie znaczy, że nie byli Niemcami. To był jeden naród podzielony na wiele państw, które wzajemnie ze sobą konkurowały w celu zdobycia jak największej władzy w Rzeszy, jest to jedno z następstw feudalizmu i podziału na księstwa.

Niemcy zostały zdecentralizowane zgodnie z Statutum in favorem principium Fryderyka II Hohenstaufa z 1232 roku i wtedy poszczególnie księstwa niemieckie zyskały ogromną autonomie, a część się nawet usamodzielniła. Sama I Rzesza rozpadła się przez działania Napoleona kiedy to Franciszek II Habsburg zrzekł się tytułu cesarza Rzymskiego i utworzył Cesarstwo Austriackie. Związek Niemiecki rozpadł się właśnie przez Prusy i ich konkurowanie o dominacje w państwie razem z drugą największą potęgą niemiecką czyli Austrią Wtedy to Prusy stworzyły związek północnoniemiecki (który po jakimś czasie zjednoczył większość ziem niemieckich pod przywództwem Prus i stworzył Cesarstwo Niemieckie czyli II Rzesze, które było przeciwwagą w nurcie niemieckim dla Cesarstwa Austriackiego), a Franciszek Józef I zrzekł się tytułu.

No i k***a, Szwaby to nie wszyscy Niemcy, a jedynie Niemcy mieszkający w Szwabii, tak się interesujesz historią, a gadasz Szwaby mając na myśli ogólną narodowość niemiecką, zupełnie jak przeciętny Polak nieznający historii (to tak jakbyś powiedział Wielkopolanie mając na myśli wszystkich Polaków, a używasz nazwy dla mieszkańców określonego regionu...). O historii Niemiec niewiele wiesz.

Jopas91

2012-07-30, 14:16
I ja się z Tobą zgadzam. Zauważ, że mi chodzi o nazwy państw, a nie pochodzenia etnicznego :P Etnicznie to wszystko to byli niemcy, "państwowo" już nie i tylko o to mi chodzi :-D Co do nazywania niemców szwabami, to jest tak samo jak nazywanie ruskich kacapami.Tak więc wyluzuj bracie, bo nie ma co się spinać, być może masz racje,a ja się myle. Tak bardzo historia "szwabów" mnie nie interesuje. I z tego wszystkieg dam Ci piwo, bo widze, że jeden ogarniety sie znalazł hstorycznie ;-)

Sz...........jk

2012-07-30, 14:20
Nie spinam się, dyskutuje ;) . Ruscy (odnośnie Ruskich też można dyskutować, bo spora część ludów z Rusi należała do Rzeczpospolitej i Rosjanie są tak przez nas nazywani niezbyt poprawnie, wymyśliliśmy nazwę Rosja i Rosjanie żeby nie utożsamiać ich z Rusią i Rusinami znajdującymi się na obszarach Rzeczpospolitej, historia jest złożona, a sami Moskale mówią na siebie "ruskie", a Białorusini tak jak Polacy nazywają ich Rosjanami) to kacapy pełną gębą wg Ukraińców, nam Polakom wypada na nich mówić albo swołocz, albo moskale, bardziej swojskie nazwy :D .

Moje zainteresowanie historią Rosji i Niemiec wynika z tego, że trzeba poznać swojego potencjalnego przeciwnika :P .

Bambina

2012-07-31, 20:28
Джамал napisał/a:



Muszę cię zmartwić, ch*j nie trolling, nikogo nie sprowokowałeś do obrażenia Ciebie, tak więc, trolling failed :-/

A skoro nieudany trolling został już potwierdzony, to mogę powiedzieć że p*zda jesteś, a nie troll :trollencjusz:



a ty jestes wieksza p*zda bo jesli twoj wiek jest prawdziwy to zachowujesz sie jask dziecko. nikt cie nie lubi i pewnie dlatego tak piszesz koziolku matolku, wracaj do pacanowa.