18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Planowana przerwa techniczna - sobota 23:00 (ok. 2h) info
topic

Powstanie Wielkopolskie

orzeszwmorde • 2012-07-28, 23:12
Powstanie Wielkopolskie to jakże wyniosły epizod naszej historii.
Dzięki temu zrywowi Poznań i znaczna część Wielkopolski znalazła się w granicach Rzeczypospolitej.
Niestety jakby zapomniane,, mało się o nim mówi i pisze a szkoda...
w końcu to jeden z nielicznych zrywów niepodległościowych zakończonych zwycięstwem.


Chwała zwycięzcom.

P.S.
Niestety jest to tylko fragment naprawdę dobrze zrobionego dokumentu, ograniczenia uploadu.
Jeśli temat zostanie usunięty to tak jakby wymazać kawałek naprawdę bogatej historii naszego kraju...no ale to sadistic więc nic mnie nie zdziwi.

Сусанна

2012-07-28, 23:27
specjalnie się zalogowałam żeby dodać piwo . ktoś w końcu pamięta ;-)

Jopas91

2012-07-29, 00:02
Podaj pełną nazwe dokumentu :-)

Czesiek181

2012-07-29, 00:57


"Niemiec chciał wielkopolską ziemię mieć dla siebie
Poznaniak nie pozwolił, Niemca trzymał twarz przy glebie
My za ojczyznę, oni za pieniądze
Wystrzały z karabinów nie słabną, będzie dobrze
I kto by przypuszczał, że się zacznie jak sądzę
Powstanie wiele znaczące, bo jedyne wygrane
Paderewski wysiadł u nas nim odwiedził Warszawę"

Se...........ki

2012-07-29, 02:44
Szkoda, że nie uczą o Powstaniu Wielkopolskim i o tym, jak Pan Piłsudski naszą kochaną Wielkopolskę próbował Niemcom zhandlować na rzecz ziem wschodnich.

bloodwar

2012-07-29, 08:44
W sumie Wielko"Polska" jest polska tylko z nazwy, więkoszść ludzi tam mieszkających w 19, 18... wieku uznawała się za Niemców (podobnie jak pół Ślunska) bo było to ziemie niemieckie od setek lat, dopiero "wywalczyliśmy" sobie je po 1945, w przeciwieństwie do ziem wschodnich (Lwów, Wilno) gdzie większość ludzi do późnych lat 60tych 20 wieku uznawała się za Polaków, a nie Litwinów i Ukraińców i dopiero lata komunistycznego prania mózgu (a także wcześniejszych wojennych przesiedleń i nasiedleń) stworzyły te dziwne twory - Litwę i Ukrainę. A przecież to wszystko było nasze, polskie, wywalczyliśmy sobie to ogniem i mieczem w późnym średniowieczu [ironia]

borisklinga

2012-07-29, 08:54
Jedyne wygrane powstanie, prawo pyry

*brawo

motyla noga, k***a

Jopas91

2012-07-29, 11:44
@bloodwar Z tym śląskiem to ostro doj***łeś ;-) Wieksze prawa do śląska mają czesi jakby co niż niemcy :p A co do Poznania to dłowe bym dał, że przez niemalże cały czas ,jeśli nie cały leżał w granicach Polski. No, ale na szczęście mnie uświadomiłeś :-D

orzeszwmorde

2012-07-29, 11:45
Dla chcących obejrzeć cały dokument ....
Greater Poland Uprising 1918 " Zapomniane powstanie "

Hauer88

2012-07-29, 11:55


bloodwar napisał/a:

W sumie Wielko"Polska" jest polska tylko z nazwy, więkoszść ludzi tam mieszkających w 19, 18... wieku uznawała się za Niemców (podobnie jak pół Ślunska) bo było to ziemie niemieckie od setek lat, dopiero "wywalczyliśmy" sobie je po 1945, w przeciwieństwie do ziem wschodnich (Lwów, Wilno) gdzie większość ludzi do późnych lat 60tych 20 wieku uznawała się za Polaków, a nie Litwinów i Ukraińców i dopiero lata komunistycznego prania mózgu (a także wcześniejszych wojennych przesiedleń i nasiedleń) stworzyły te dziwne twory - Litwę i Ukrainę. A przecież to wszystko było nasze, polskie, wywalczyliśmy sobie to ogniem i mieczem w późnym średniowieczu [ironia]




Śląsk był (w zaokrągleniu) niemiecki przez 200 lat (1742-1745).
Polski (lub z Polską związany) przez 330 lat + czas od 1945 roku.
Śląsk był Czeski około 210 lat.
Austriacki ponad 220 lat. Najkrócej więc władali tym obszarem Niemcy, czy to jako Prusy, czy jako Rzesza Niemiecka.

Matematyka, także w naukach historycznych, jest najbardziej precyzyjna. A na
pewno bardziej precyzyjna od stereotypów.

Jopas91

2012-07-29, 12:24
Hauer88, A trzeba pamietać, że prusacy i niemcy to były 2 oddzielne narody, które się tłukły miedzy sobą czesto gęsto :p

Se...........ki

2012-07-29, 12:35
bloodwar napisał/a:

W sumie Wielko"Polska" jest polska tylko z nazwy, więkoszść ludzi tam mieszkających w 19, 18... wieku uznawała się za Niemców (podobnie jak pół Ślunska) bo było to ziemie niemieckie od setek lat, dopiero "wywalczyliśmy" sobie je po 1945, w przeciwieństwie do ziem wschodnich (Lwów, Wilno) gdzie większość ludzi do późnych lat 60tych 20 wieku uznawała się za Polaków, a nie Litwinów i Ukraińców i dopiero lata komunistycznego prania mózgu (a także wcześniejszych wojennych przesiedleń i nasiedleń) stworzyły te dziwne twory - Litwę i Ukrainę. A przecież to wszystko było nasze, polskie, wywalczyliśmy sobie to ogniem i mieczem w późnym średniowieczu [ironia]





Skąd Ty takie rewelacje bierzesz?! Poczytaj o Wielkopolsce od czasów np. plemiennych, do dnia dzisiejszego. Jestem z Wielkopolski i przez całe moje życie nie słyszałem nigdy, nawet od mojej śp. babci, że utożsamialiśmy się ze szfabami. Tak bardzo byliśmy niemieccy, że postanowiliśmy zrobić powstanie przeciwko nim. Nie daje Tobie, to do myślenia?

kw...........ek

2012-07-29, 12:53
Świetny materiał - piwko leci. Jednak przy tym 'gloryfikowaniu' i świętowaniu powstań nie można cisnąć po innych powstaniach, jak część z Was robi to z Powstaniem Warszawskim.
A to że w szkołach tego i wielu innych rzeczy nie uczą to przez chory stary system edukacji. Mi akurat w liceum trafił się zajebisty nauczyciel co nam o takich rzeczach i to świetnie opowiadał - więc dużo zalezy na kogo się trafi.

Vinewood

2012-07-29, 12:59
przynajmniej nie zgineła cała ludność miasta w imię "wolności" :niggasmile:

ZnanyJakoZaganiacz

2012-07-29, 13:01
bloodwar napisał/a:

W sumie Wielko"Polska" jest polska tylko z nazwy, więkoszść ludzi tam mieszkających w 19, 18... wieku uznawała się za Niemców (podobnie jak pół Ślunska) bo było to ziemie niemieckie od setek lat, dopiero "wywalczyliśmy" sobie je po 1945, w przeciwieństwie do ziem wschodnich (Lwów, Wilno) gdzie większość ludzi do późnych lat 60tych 20 wieku uznawała się za Polaków, a nie Litwinów i Ukraińców i dopiero lata komunistycznego prania mózgu (a także wcześniejszych wojennych przesiedleń i nasiedleń) stworzyły te dziwne twory - Litwę i Ukrainę. A przecież to wszystko było nasze, polskie, wywalczyliśmy sobie to ogniem i mieczem w późnym średniowieczu [ironia]



pie**olisz od rzeczy. Jak ja uwielbiam takich matołów, co nie mają pojęcia o historii, a się o niej wypowiadają :ok: Eh. gimnazjaliści...

Sprawdź sobie w książkach od starszych klas, albo nawet z szkoły średniej (wyższa szkoła jazdy, zdaję sobie sprawę że możesz temu nie podołać), gdzie narodziła się Polska i nie zdziw się zbyt mocno, gdy okaże się że było to na ziemi Gnieźnieńskiej oraz na Poznańskiej. Co do Polskości Wilna - :facepalm:

Jedyne z czym się zgodzę to z Lwowem, bardzo chętnie oddałbym Szczecin za Lwów.

A teraz, zapraszam naszego małoletniego kolegę do przeczytania paru książek, nawet w wakacje, one nie gryzą :ok: