18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury

cezar910426 • 2019-04-10, 15:58
Dzisiaj naukowcy ujawnili pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury wykonane przez EHT (Event Horizon Telescope). Obróbka zdjęcia trwała tyle czasu, z uwagi na zawartośc danych - 5 PB (Petabajtów). Trudności wystąpiły też przy transporcie danych. Jest to ogromny skok technologiczny w dziedzinie astrofizyki - sfotografować obiek o tak małych rozmiarach kątowych. To tak, jakby będąc w Nowym Jorku sfotografować piłkę golfową na polu golfowym w Los Angeles.




sa...........os

2019-04-10, 16:38
Ha, czekałem na to, czekałem... aż w końcu zapomniałem, he he. Dzięki zatem za wrzutę! Na marginesie mówiąc, lepsze to zdjęcie niż się spodziewałem!

andrzejrobert75

2019-04-10, 17:04
pewnie za kilka lat w całkiem dobrej rozzdzielczości będą.

cezar910426

2019-04-10, 17:55
Tak na marginesie - to zdjęcie akurat przedstawia czarną dziurę galaktyki M87. Zdjęcie czarnej dziury naszej galaktyki cały czas jest obrabiane

John Silver

2019-04-10, 18:50
Czarną dziurę to ja mam w domu, jak jest przy lodowce to wszystko znika za horyzontem zdarzeń

sa...........os

2019-04-10, 20:24
Do internetu wyciekły już dokładniejsze zdjęcia. Astronomowie obawiają się, że w 2137 roku owa czarna dziura może pochłonąć naszą planetę. Teologowie łączą ten fakt z hedonizmem i niechodzeniem Polaków do kościoła.

ag...........th

2019-04-10, 20:28

hfbnmiuytp

2019-04-14, 14:23
Tak właściwie to przedstawione zdjęcie jest obrazowaniem wykonanym na podstawie jakichś tam fal (chyba magnetycznych?).

lucilla

2019-04-15, 14:44
"Tak właściwie to przedstawione zdjęcie jest obrazowaniem wykonanym na podstawie jakichś tam fal (chyba magnetycznych?)."

Tak właściwie to wszystko co widzisz jest efektem odbicia i przetworzenia wycinka jakiejś tam (400-700nm) fali (chyba elektromagnetycznej).

hfbnmiuytp

2019-04-15, 21:05
lucilla napisał/a:

"Tak właściwie to przedstawione zdjęcie jest obrazowaniem wykonanym na podstawie jakichś tam fal (chyba magnetycznych?)."
Tak właściwie to wszystko co widzisz jest efektem odbicia i przetworzenia wycinka jakiejś tam (400-700nm) fali (chyba elektromagnetycznej).





:shock:

Wejdź sobie chociażby na wikipedie i sprawdź w jaki sposób działa zmysł wzroku, potem wpisz jak działa aparat i też poczytaj. :lol:

Obrazu tej czarnej dziury nie zrobiono żadnym aparatem, dane z odebranych przez teleskopy fal radiowych przetworzono na obraz.

No chyba, że ty widzisz za pomocą fal radiowych. W takim razie pokornie proszę o wybaczenie. :lodowka:

lucilla

2019-04-15, 22:22
Musisz sięgać do wikipedii, żeby wiedzieć jak działa wzrok? Oko jest receptorem, do którego "wpada" światło odbite od jakiegoś przedmiotu. W oku masz czopki i pręciki - doczytaj sobie... najlepiej na wiki. Ciekawostka; jeżeli widzisz np zielony liść to znaczy, że odbija barwę zieloną; czerwoną i niebieską pochłania. Wiadomo, że nie zrobiono tego żadnym aparatem. To "zdjęcie" jest raczej zrobione dla zwykłego Kowalskiego. Dla naukowców ważne są liczby. Wejdź na swoją ulubioną wiki i zobacz, że zarówno fale radiowe jak i światło widzialne są częścią fali elektromagnetycznej.

hfbnmiuytp

2019-04-16, 00:12
lucilla napisał/a:

Musisz sięgać do wikipedii, żeby wiedzieć jak działa wzrok? Oko jest receptorem, do którego "wpada" światło odbite od jakiegoś przedmiotu. W oku masz czopki i pręciki - doczytaj sobie... najlepiej na wiki. Ciekawostka; jeżeli widzisz np zielony liść to znaczy, że odbija barwę zieloną; czerwoną i niebieską pochłania. Wiadomo, że nie zrobiono tego żadnym aparatem. To "zdjęcie" jest raczej zrobione dla zwykłego Kowalskiego. Dla naukowców ważne są liczby. Wejdź na swoją ulubioną wiki i zobacz, że zarówno fale radiowe jak i światło widzialne są częścią fali elektromagnetycznej.



są zupełnie innymi falami, jeszcze raz zapytam: widzisz poprzez fale radiowe? :lol:

Chciałeś być cwaniak, ale ci nie wyszło.

lucilla

2019-04-16, 07:37
Typie, światło widzialne i fale radiowe są częścią fali elektromagnetycznej. Czy ja powiedziałem, że są takie same? Naucz się czytać. Światło widzialne ma długość ok 400-700nm, a fale radiowe jeśli mnie pamięć nie myli >5-10.