18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Freediving - kamieniołom Zakrzówek Kraków

tretre50 • 2016-07-31, 22:08
Jakiś czas temu wstawiłem kilka filmów, w których pokazywałem Wam niebezpieczne, a zarazem piękne sporty - spearfishing (łowiectwo podwodne) i freediving (nurkowanie na wstrzymanym oddechu). W licznych komentarzach do tych filmów postarałem się Wam przybliżyć sprawy techniczne i zdrowotne dotyczące uprawiania tych sportów (możecie je znaleźć szukając po tagach spearfishing lub freediving).
Co się dzieje aktualnie? W ciągu kilku ostatnich lat freediving zyskał w Polsce wielu nowych zwolenników, a polscy freediverzy należą obecnie do czołówki światowej! Powstaje coraz więcej szkół freedivingu, w całej Polsce...
W tym roku zorganizowaliśmy kilka zlotów freediverów na różnych zalanych kamieniołomach w Polsce. Film, który Wam pokazuję poniżej przedstawia grupowe nurkowanie free na najgłębszym polskim kamieniołomie, na którym trenuje się freediving - krakowskim Zakrzówku. Zlot miał miejsce w połowie lipca 2016 a obejrzeć możecie na nim w akcji m.in. freediverów należących do polskiej czołówki w tym sporcie. Miłego oglądania...


Ni...........ny

2016-07-31, 22:14
Nie chce mi się oglądać bo nie interesuje mnie ten temat, ale łap browara za konkretny opis :piwo:

leonfun

2016-08-02, 10:06
Zapraszam nad Jezioro Tarnobrzeskie, głębokość ~41m. Od powierzchni do 8-9 metrów wizura OK, później mleko do 25m. Następnie woda do dna kryształ.

tretre50

2016-08-02, 11:08
W tym roku Stowarzyszenie Freesiving Poland organizuje jeszcze jeden duży ogólnopolski zlot freediverów - na początku września na jeziorze Powidzkim w Giewartowie.

Tarnobrzeskie to może byc propozycja na jakąś imprezę freedivingową... Trzeba będzie wysłać tam do wody ekipę na głęboki zwiad. :mrgreen:

Oczywiście Stowarzyszenie Freediving Poland - pisałem z telefonu i ta klawiatura to jakaś Golgota dla moich palców

bodekblazej

2016-08-02, 21:22
5;53 trup w samolocie, so real:D

ho...........zo

2016-08-02, 21:23
Ja z freedivingu to tylko nurkowanie w wannie.

torbiasz

2016-08-02, 21:27
nie siedźcie tam za długo, żebyśmy nie ewoluowali w powrotną stronę :D

Gambler123456

2016-08-02, 21:35
Kiedys mnie to troche interesowalo, a wlasciwie to miejscowki. Gdzie mozna znalezc jakies namiary na takie zalane kamieniołomy czy żwirownie? Potrenowałbym płuca :) :mrgreen:

tretre50

2016-08-02, 21:43
torbiasz napisał/a:

nie siedźcie tam za długo, żebyśmy nie ewoluowali w powrotną stronę :D



Osobiście nie chciałbym, żeby wyrosły mi skrzela (nietwarzowo), ale skrzelozielem to bym nie pogardził... Dlaczego nurkujemy bez sprzętu, na wstrzymanym oddechu? Nie neguję tego, że nurkowanie ze sprzętem jest wymagające i trudne, szanuję umiejętności nurków z butlami, ale... po prostu freediving daje możliwość większej swobody pod wodą i umożliwia lepszy relaks (po wytrenowaniu). Ot tutaj masz krótki filmik, który pokazuje o co mi chodzi:


spinaczel

2016-08-02, 21:46
Pod wodą najlepsze jest to,że jest taka cisza i spokoj !

tretre50

2016-08-02, 21:55
Gambler123456 napisał/a:

Kiedys mnie to troche interesowalo, a wlasciwie to miejscowki. Gdzie mozna znalezc jakies namiary na takie zalane kamieniołomy czy żwirownie? Potrenowałbym płuca :) :mrgreen:



Jak najprościej znaleźć akwen nadający się do uprawiania freedivingu w swojej okolicy? Najprościej znaleźć w google stronę centrum nurkowego ze swojej okolicy i zobaczyć w galerii z nurkowań gdzie nurkują sprzętowcy. Oni wybierają właśnie akweny głębokie i z czystą wodą :) To jest sprawdzona dobra metoda.

Na południu Polski, gdzie mieszkam najlepsze akweny do nurkowania free (głęboko, czysta woda, zatopione atrakcje) to właśnie krakowski Zakrzówek i "Koparki" w Jaworznie. Na koparkach zatopione są dwie potężne koparki marki skoda i duży wrak "Wilhelm". Na tym filmiku możesz obejrzeć freediving na "koparkach" (to także filmik ze zlotu freediverów który odbył się latem tego roku):



Bardzo fajne widoki można też podziwiać w naszych polskich jeziorach. Wiele z nich, rozrzuconych po całym kraju jest bardzo czystych i głębokich. Tak wygląda np. pod wodą jezioro Ińsko latem. Nasze wody są wbrew pozorom piękne:



W naszych polskich wodach jest naprawdę sporo do obserwowania. Mają one swoje własne cuda i osobliwości natury. Ze względu na klimat, w naszych wodach mamy znaczne zróżnicowanie natlenienia, nasłonecznienia i temperatury wody w zależności od pory roku. To powoduje, że ich ekosystemy są bardzo dynamiczne i zmienne. Inaczej wygląda ten sam akwen czy rzeka pod wodą zimą, inaczej wiosną, latem czy jesienią...

paul78

2016-08-02, 22:19
Freediving fajny ale z butlami można jednak trochę dłużej pod wodą posiedzieć. A najlepiej to na CCR - cicho i lekko.

tretre50

2016-08-02, 22:30
paul78 napisał/a:

Freediving fajny ale z butlami można jednak trochę dłużej pod wodą posiedzieć. A najlepiej to na CCR - cicho i lekko.



Co prawda to prawda wszystko ma swoje wady i zalety... Mnie podoba się to, że uprawiając freediving nie jestem ograniczony czasem pozostawania w samej wodzie i koniecznością przestrzegania planu nurkowego - gdy coś mi się spodoba, zaciekawi mnie to mogę przy tym pozostać i nurkować ile chcę, nawet kilka godzin. Z kolei gdy nurkuję we wrakach lub jaskiniach to faktycznie brakuje mi czasu pozostawania pod wodą. Tam przydałyby się "butelki"...

Znam wiele akwenów w różnych rejonach Polski gdzie bardzo fajnie można nurkować na wstrzymanym oddechu i wiele przy tym zobaczyć. Jak kto chce to mogę podpowiedzieć ten czy tamten - tylko napiszcie w jakiej okolicy to ma być (miasto).

paul78

2016-08-02, 22:37
Jest coś fajnego w nurkowaniu bezdechowym (Wielki Błękit oglądałem kilka razy) ale dla mnie to trochę za bardzo hardcorowe. Bałbym się, że zejdę za głęboko i płuca pękną jak będę w połowie drogi na górę.

Igorek95

2016-08-02, 22:52
A tak w wielkim skrócie, ile wytrzymuje pod wodą dobry freediver i na jaką zejdzie głębokość? To mnie ciekawi :)