18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Freediving - kamieniołom Zakrzówek Kraków

tretre50 • 2016-07-31, 22:08
Jakiś czas temu wstawiłem kilka filmów, w których pokazywałem Wam niebezpieczne, a zarazem piękne sporty - spearfishing (łowiectwo podwodne) i freediving (nurkowanie na wstrzymanym oddechu). W licznych komentarzach do tych filmów postarałem się Wam przybliżyć sprawy techniczne i zdrowotne dotyczące uprawiania tych sportów (możecie je znaleźć szukając po tagach spearfishing lub freediving).
Co się dzieje aktualnie? W ciągu kilku ostatnich lat freediving zyskał w Polsce wielu nowych zwolenników, a polscy freediverzy należą obecnie do czołówki światowej! Powstaje coraz więcej szkół freedivingu, w całej Polsce...
W tym roku zorganizowaliśmy kilka zlotów freediverów na różnych zalanych kamieniołomach w Polsce. Film, który Wam pokazuję poniżej przedstawia grupowe nurkowanie free na najgłębszym polskim kamieniołomie, na którym trenuje się freediving - krakowskim Zakrzówku. Zlot miał miejsce w połowie lipca 2016 a obejrzeć możecie na nim w akcji m.in. freediverów należących do polskiej czołówki w tym sporcie. Miłego oglądania...


tretre50

2016-08-02, 22:53
paul78 napisał/a:

Jest coś fajnego w nurkowaniu bezdechowym (Wielki Błękit oglądałem kilka razy) ale dla mnie to trochę za bardzo hardcorowe. Bałbym się, że zejdę za głęboko i płuca pękną jak będę w połowie drogi na górę.




Pękanie płuc przy szybkim wychodzeniu z dużej głębokości na powierzchnię ma miejsce w przypadku nurkowania sprzętowego - przy oddychaniu pod wodą powietrzem podawanym pod ciśnieniem. W przypadku freedivingu powietrze nabierane jest do płuc na powierzchni, podczas nurkowania jest ściskane przez ciśnienie i potem podczas wynurzania się rozpręża się do objętości początkowej - czyli bezpiecznie. Problemem jest tutaj (jeśli już jest) pękanie płuc ściskanych ciśnieniem podczas zanurzania się na duże głębokości. Trzeba płuca przyzwyczaić do tego - poprzez trening mieśni przepony i trening polegający na stopniowym zwiększaniu głębokości nurkowań.

Big Blue to film kultowy również i dla mnie :)
Po obejrzeniu tego filmu ponad ćwierć wieku temu rozpoczęła się moja przygoda najpierw z freedivingiem, a potem także i łowiectwem podwodnym.

Lubię nurkować w ciepłych, błękitnych morskich wodach. Tam też często trenuje polska czołówka freediverów. Będąc tam polecam wejść tam do wody i pooglądać profesjonalistów w akcji. Piękny widok... Taki film zrobiłem podczas zimowych treningów w mekce freedivingu - na Blue Hole w Dahab:


kaiel

2016-08-02, 23:15
a slave drowning ...to da się uprawiać?

tretre50

2016-08-02, 23:22
Igorek95 napisał/a:

A tak w wielkim skrócie, ile wytrzymuje pod wodą dobry freediver i na jaką zejdzie głębokość? To mnie ciekawi :)




Dobry freediver wytrzymuje pod wodą przy jej powierzchni 7 minut bez oddychania, a przepłynąć potrafi pod wodą 200 metrów. Zanurkuje zaś w głąb na 60 - 70 metrów :) Takie wyniki ma pierwsza liga...

Czas przebywania bez oddychania pod wodą jest tym krótszy im większa jest głębokość na jakiej się nurkuje i im zimniejsza jest woda... tyle w skrócie.

Takie umiejętności można wytrenować. Ważna jest również odpowiednia dieta, ekonomika poruszania się pod wodą i sposób oddychania. Opowiadam o tym w tym filmie:


paul78

2016-08-03, 12:42
Mówiąc o pęknięciu płuc bardziej chodziło mi o brak powietrza i niemożność wytrzymania bez otwarcia ust ;)

Co do tego, ile czasu i na jakiej głębokości to jest na YT filmik jak freediver przepływa pod Archem na Blue Hole w Dahab. Arch zaczyna się na 55 m głębokości. Żeby zrobić to nurkowanie ze sprzętem trzeba zrobić kurs specjalistyczny, nie pamiętam czy już trimixowy czy wystarczy extended nitrox (albo być ruskim, wtedy można na jednej butli z powietrzem).

Kkwwm

2016-08-03, 22:01
paul78 - na arch'a spokojnie advanced nitrox albo tec50 Ci wystarczy ale ja i tak polecam ccr:) https://youtu.be/WitRNFxW9lY
a jak chcesz robic na pojedynczej flaszce to popros rodzine zeby Ci juz tabliczke zamawiała taka jak przy wejsciu do Blue Hole ma Youri i inni... kto wie to wie.

tretre50

2016-08-04, 00:56
Kkwwm napisał/a:

paul78 - na arch'a spokojnie advanced nitrox albo tec50 Ci wystarczy ale ja i tak polecam ccr:) https://youtu.be/WitRNFxW9lY
a jak chcesz robic na pojedynczej flaszce to popros rodzine zeby Ci juz tabliczke zamawiała taka jak przy wejsciu do Blue Hole ma Youri i inni... kto wie to wie.



(i)