18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

"Nigdy nie ufaj mapie"

carOla • 2015-08-21, 21:10
Bardzo ciekawa animacja pokazująca co wynika z przełożenia trójwymiarowego globu na dwuwymiarową mapę. Rzeczywista wielkość państw może być zgoła odmienna od tego, co widzimy w atlasach ;)



Wymagany podstawowy angielski

nepster

2015-08-22, 01:10
carOla napisał/a:


PS -"wrzuciłaś". Nie mam fiuta.


Od czasu do czasu na pewno masz a jeśli nie to musi Ci być w życiu strasznie ciężko, wszak jak to mówią, "baba bez bolca dostaje pie**olca" ;)

A co do tematu to każdy kto ma choć odrobinę wyobraźni i widział w życiu ciut więcej niż jedną mapę nie będzie tym filmikiem zaskoczony. Wszystkie mapy pokazujące całą Ziemię na płaszczyźnie jakie w życiu widziałem, były eliptyczne a nie prostokątne. Może ch*ja się znam ale w moich doświadczeniach z grafiką 3D aż nadto razy mierzyłem się z problemem odwzorowania przestrzeni na płaszczyźnie choćby w zakresie teksturowania. Także jeśli o mnie chodzi to "ameryki nie odkryli" :)

ramiltor

2015-08-22, 04:33
za moich czasów to w podstawówce takich rzeczy uczyli

Mrówa8333

2015-08-22, 08:33
Film dla porażonych umysłowo hamerykanów. Też mi k***a odkrycie. Najlepsze jak od 1:51 migają strzałki z pytaniem co to za kontynent na dole... Dobrze że autor tego "dokumentu" udzielił odpowiedzi, w przeciwnym wypadku wciąż żylibyśmy w niewiedzy. Dzięki ci juesenej ;)

wojniz2

2015-08-22, 08:37
Ja pie**ole, a o GLOBUSIE nigdy nie słyszeli Ci j***ni amerykanie, ze to takie odkrycie? Kto raz widział, dla tego ten film jest oczywistością.

lizardhino

2015-08-22, 09:38
dlczego media o tym milczą?

Haszfan

2015-08-22, 15:31
ja też miałem geografię w 4 klasie podstawówki i pamiętam że nauczycielka mówiła że nie da się pokazać rzeczywistych wymiarów na mapie...

kkubam

2015-08-22, 16:34
Wystarczy mieć na biurku globus o średnicy 100 cm (jak ja :) ) i problem znika

Prometheus_Coprophagus

2015-08-22, 18:37
Pieprzony_Ateista, wynika to z zastosowania rzutu wiernokątnego (rzut Mercalora z tego co widzę) na mapie w animacji. Jego wadą jest właśnie zaburzenie odległości, powierzchni i kształtów. Mapa, którą podrzuciłeś, opiera się z kolei na rzucie wiernopowierzchniowym. Jego wadą jest zaburzenie kształtu oraz długości południków oraz kątów ich krzyżowania się z równoleżnikami.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odsyłam do literatury. Na początek Wprowadzenie do kartografii i topografii, praca zbiorowa pod redakcją Jacka Pasławskiego, Warszawa 2006 r.
Pozdrawiam.

jaboll154

2015-08-22, 21:32
Zaraz się okaże, że ziemia naprawdę nie jest okrągła, tylko płaska...

Hipopotamo

2015-08-24, 13:13
~Prometheus_Coprophagus
Najpierw pie**olisz, że to wiedza z podstawówki a potem jako przykład literatura z 3+ roku Geodezji tudzież geografii na Uniwerku? Co na Kartografii Tematycznej ostro cie wykładowca pocisnął i banie w indeksie na pierwszym terminie doj***ł. Teraz biedaczku po 2 tygodniach kucia czujesz sie mocny i kozaczysz? Skończyłem Geodezje i wiem jak ch*jowy to przedmiot i jak bezużyteczny w robocie. Więc nie wylewaj mi tu frustracji tylko spinaj poślady i módl sie o PanDa3 na poprawce.

ProstyChłop

2015-08-24, 13:46
jaboll154 napisał/a:

Zaraz się okaże, że ziemia naprawdę nie jest okrągła, tylko płaska...



:gilotyna: "ziemię" to masz w ogródku, a Ziemia nie jest okrągła - jest kulą (lekko spłaszczona na biegunach).

Prometheus_Coprophagus

2015-08-25, 18:42
Hipopotamo, nigdy nie uczyłem się geodezji, nie miałem też okazji studiować geografii. Podałem taką literaturę, bo tu, na forum Sadistic.pl, rozmawiam z dorosłymi ludźmi, którzy mogą uznać najprostsze wyjaśnienie (zachowanie kątów prostych siatki zaburza odległości na mapie i vice versa - a tak mnie uczono w szkole podstawowej, zresztą nie tylko mnie, przeczytaj komentarze użytkowników ramiltor i Haszfan) za zbyt banalne. Zastosuj się do własnych słów - nie wylewaj tu frustracji.

kaskowski

2015-09-04, 01:25
Prometheus_Coprophagus napisał/a:

Gratuluję. Wrzuciłeś film traktujący o tym, co było poruszane w piątej klasie szkoły podstawowej na lekcjach geografii. Zniekształcenia kątów, zniekształcenia odwzorowawcze, zniekształcenia odległości i powierzchni w rzutach zapewniających wierne odwzorowanie kątów - i tak dalej.



Zapomniałeś o Twierdzeniu Banacha.