18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Najdziwniejsze samoloty w historii lotnictwa

Bogusław Łęcina • 2013-07-18, 17:07

Kaspijski potwór - wojskowy gigant ZSRR




Stipa-Caproni – eksperymentalny włoski statek powietrzny zaprojektowany w 1932 przez Luigi Stipa, następnie zbudowany w firmie Caproni. Wyjątkowość konstrukcji polegała na umieszczeniu śmigła napędowego wewnątrz tunelu w kadłubie.





Blohm & Voss Bv 141 – niemiecki samolot rozpoznawczy. Zaprojektowany i zbudowany w 1937 roku w niemieckiej wytwórni lotniczej Blohm & Voss w Hamburgu.


Reszta w komentarzu.

Bogusław Łęcina

2013-07-18, 17:09

Douglas XB-42 Mixmaster – eksperymentalny samolot bombowy zaprojektowany w amerykańskich zakładach Douglasa w 1943 jako prywatna inicjatywa tego przedsiębiorstwa. Pomimo niebywałych, jak na swoje czasy, osiągów (jest to najszybszy w historii bombowiec z napędem tłokowym) samolot nie wszedł do produkcji seryjnej, głównie z powodu zakończenia II wojny światowej i opracowania nowej technologii, jaką były silniki odrzutowe.





Brytyjski samolot eksperymentalny z podwójnymi skrzydłami i dwoma silnikami.






North American P-82 Twin Mustang (po powstaniu USAF F-82) – dwuosobowy amerykański myśliwiec eskortujący dalekiego zasięgu, powstały przez połączenie dwóch kadłubów samolotu P-51 Mustang, produkowany w zakładach North American Aviation.


Northrop XB-35 - Amerykański doświadczalny bombowiec napędzany silnikami tłokowymi.



McDonnell XF-85 Goblin – amerykański eksperymentalny samolot myśliwski, skonstruowany w połowie lat czterdziestych.






Martin XB-51 – amerykański samolot bombowy o bardzo nowatorskiej jak na czas swojego powstania konstrukcji, zaprojektowany w wytwórni Glenn L. Martin Company pod koniec lat 40. Po wybudowaniu dwóch prototypów cały program został anulowany.






Douglas X-3 Stiletto – eksperymentalny amerykański samolot odrzutowy zbudowany przez Douglas Aircraft Company, charakteryzujący się bardzo smukłą sylwetką i ostro zakończonym dziobem. Podstawowym zadaniem maszyny X-3 było zbadanie wpływu długotrwałego lotu z prędkością naddźwiękową, stąd użycie tytanu jako podstawowego materiału konstrukcyjnego. Silnik samolotu X-3 miał zbyt małą moc, co uniemożliwiło przekroczenie prędkości 1 macha w locie poziomym.





De Lackner HZ-1 Aerocycle





Snecma C-450





Avro Canada VZ-9 - Samolot doświadczalny w w układzie latającego spodka. Opracowany i zbudowany został w firmie A.V. Roe Canada Ltd.





HL-10





Dornier Do 31 - niemiecki samolot transportowy





Vought V-173 - "Latający Naleśnik" zaprojektowany przez Charlesa Zimmermana dla USAF.






Hyper III - zdalnie sterowany samolot, zaprojektowany i wyprodukowany dla NASA.





Latająca amfibia pionowego startu Bartini Beriev VVA-14 została zaprojektowana w Związku Radzieckim w latach 70. Stworzona do pionowego startu z wody, lotu z dużą prędkością na długich dystansach, osiągania bardzo wysokich pułapów i lotu tuż nad powierzchnią wody z pomocą efektu oddziaływania ziemi, VVA-14 projektu Roberta Bartini powstała jako broń przeciwko amerykańskim łodziom podwodny.Prędkość maksymalna: 760 km/h. Obecnie jest to jeden z najdziwniejszych eksponatów w Muzeum Sił Lotniczych Federacji Rosyjskiej w Monino.






Aero Spacelines Pregnant Guppy - B377PG





Grumman X-29 – eksperymentalny samolot amerykański będący platformą testową dla nowych technologii i rozwiązań takich jak sterowanie w systemie canarda czy odwrotny skos skrzydeł. Zamierzona niestabilność samolotu wymagała zastosowania nowoczesnego skomputeryzowanego sterowania elektrycznego powierzchniami sterowymi (fly by wire), oraz zastosowania do konstrukcji skrzydeł materiałów kompozytowych bardzo wytrzymałych i jednocześnie lekkich.





X-36 - prototyp samolotu stworzony McDonnell Douglas dla NASA.






Caproni Ca.60 Transaero – włoski samolot pasażerski, planowany do obsługi połączeń transatlantyckich ze 100 osobami na pokładzie, skonstruowany w 1921 r.





Airbus A300-600ST (Super Transporter) Beluga (pol. Bieługa lub Białucha - obie nazwy tłumaczą się identycznie na angielski) to zmodyfikowana wersja samolotu Airbus A300 przystosowana do transportowania ogromnych ładunków, m.in. części i fragmentów kadłuba Airbusa A320. Jego oficjalna nazwa to Super Transporter, ale w branży przyjęto potoczną nazwę Beluga.

re...........ka

2013-07-18, 17:27
Super tajny północnokoreański myśliwiec odrzutowy, zdolny do przenoszenia ładunków jądrowych.


Dz...........ak

2013-07-18, 17:28
Zapraszam TUTAJ.

kklement

2013-07-18, 17:32
Blohm & Voss Bv 141 - to nie pod tym samolotem naparzał się Indiana Jones z łysym twardzielem ?

Lololoney

2013-07-18, 17:45
Ten pierwszy to chyba nie jest samolot... Ruskie połączyły samolot i statek wodny, a działało to na podobnej zasadzie co hydroplan, tyle że to nie latało tylko zapie*dalało po tafli wody (chyba by nie było wykrywalne dla radarów)... Zapomniałem jak oni to nazwali...

Edit:
Ekranoplan

Prometheus_Coprophagus

2013-07-18, 18:01
Lololoney, ekranoplan to typ pojazdu - a ten konkretny zwał się Projekt KM.

gregor40

2013-07-18, 18:11
Bieługę widziałem na lotnisku w Neapolu. Robi niesamowite wrażenie.

POW667

2013-07-18, 19:04
Trzecia konstrukcja - to sobie inżynierowie zadali problem w zachowaniu stabilności lotu...

iron.the.great

2013-07-18, 19:10
@Lololoney
To się nazywało ekranoplan.

Cudze chwalicie, a swojego nie znacie. WSK M 15 "Belphegor, to produkowany swego czasu przez WKS Mielec na eksport do ZSSR odrzutowy dwupłatowiec rolniczy.




lllll

2013-07-18, 19:13
Hughes H-4 Hercules – amerykańska łódź latająca zaprojektowana jako samolot transportowy, jedyny zbudowany egzemplarz został oblatany w 1947 roku; największy samolot konstrukcji drewnianej jaki kiedykolwiek powstał. Jednokadłubowa konstrukcja, z wolnonośnymi skrzydłami, stałymi pływakami i pojedynczym statecznikiem pionowym. Wnętrze kadłuba podzielone na dwie części – pierwszą stanowiły pomieszczenia załogi, drugi to duży pokład transportowy. Poniżej zbiorniki paliwa. Konstrukcja drewniana – głównie laminowane drewno brzozowe.






Boeing 747 LCF - wersja wyolbrzymiona, przystosowana do przewożenia części kadłuba nowego Boeinga 787. Podobnie do Belugi, środkowa część jego kadłuba ma znacznie większą średnicę, pozwalająca na przewóz dużo większych ładunków.




blendziooh

2013-07-18, 19:35
Miłośnikom samolotów polecam world of warplanes albo warthunder.