18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Moralność u zwierząt

al...........10 • 2012-09-19, 15:40
Frans de Waal przedstawia kilka eksperymentów dotyczących zachowań moralnych u zwierząt.
Na początku jest trochę pierdu-pierdu, więc jak kogoś nużą takie wstępy to sobie trochę przewińcie, np. do 3:30.


Opis z YT:
Cytat:

Empatia, współpraca, sprawiedliwość i wzajemność, troska o dobro innych - te cechy wydają się bardzo ludzkie. Ale Frans de Waal pokazuje nagrania kilku ciekawych doświadczeń behawioralnych na naczelnych i innych ssakach. Pokazują one, jak wiele z cech moralnych zwierzęta dzielą z nami.


Cały materiał to trochę prztyczek w nos dla zwolenników boga-zapchajdziury, który rzekomo pokazał ludziom moralność poprzez 10 przykazań.
Tak tylko wspominam, żebyście mieli o czym pisać w komentarzach :trollencjusz:

Paskudny Stary Dżon

2012-09-20, 09:21
Przede wszystkim niczego to nie dowodzi. Bo podstawowa różnica między ludźmi a zwierzętami nie polega n tym, że w grupie nie robisz krzywdy kumplowi - bo to jest zwykły instynkt przetrwania, tak jak heteroseksualność, która jest naturalna i wbudowana, bo pozwala przedłużyć gatunek. Różnica polega na tym, że ludzie mają samoświadomość. Małpa nie zadaje sobie pytań "skąd przychodzę", "kim właściwie jestem", "dokąd zmierzam" a ogranicza się do "nie wiecie gdzie jest dobre żarcie" i "gdzie mogę sobie pocyndolić" (w sumie całkiem podobnie do zwolenników ruchu palikota 8-) - możecie mnie hejtować).

bl...........ed

2012-09-20, 10:04
Paskudny Stary Dżon napisał/a:

Przede wszystkim niczego to nie dowodzi. Bo podstawowa różnica między ludźmi a zwierzętami nie polega n tym, że w grupie nie robisz krzywdy kumplowi - bo to jest zwykły instynkt przetrwania, tak jak heteroseksualność, która jest naturalna i wbudowana, bo pozwala przedłużyć gatunek. Różnica polega na tym, że ludzie mają samoświadomość. Małpa nie zadaje sobie pytań "skąd przychodzę", "kim właściwie jestem", "dokąd zmierzam" a ogranicza się do "nie wiecie gdzie jest dobre żarcie" i "gdzie mogę sobie pocyndolić" (w sumie całkiem podobnie do zwolenników ruchu palikota 8-) - możecie mnie hejtować).



I tu się chłopie mylisz - i to grubo. Naczelne (nie wszystkie), a także słonie, delfiny, a także niektóre ptaki, są samoświadome (bo samoświadomość to nie są te pytania, które zadałeś, a jest to świadomość własnej odrębności od świata, zdawanie sobie sprawy z doświadczanych doznań i umiejętność ich interpretacji - np. wiem, że jestem w takim a nie innym humorze i co ewentualnie mogę z tym zrobić; wiem, że istnieję jako odrębny byt i ktoś nawet w 100% do mnie podobny nie jest mną). Udowodniono to stosunkowo dawno przy użyciu tzw. testu lustra. Samoświadomość objawia się między innymi w rozumieniu istoty śmierci - doskonałym przykładem są tutaj słonie, które opłakują zmarłych członków stada (uprzedzając kontry w postaci stwierdzeń, że zwierzęce matki rozpaczają po utracie dzieci [co bierze się z instynktu, czyli w gruncie rzeczy chemii mózgu], od razu mówię, że w przypadku słoni takie zachowania dotyczą słoni zupełnie ze sobą niespokrewnionych.
Rozumiem, że kwestionujesz metodologię badawczą tego gościa przy użyciu własnego widzimisię... no cóż, nie pozostaje mi nic innego jak życzyć powodzenia.

Co do filmiku - wielkie dzięki, bo bardzo ciekawy. Ale piwka nie dam, bo to sadol, a nie uniwersytet powszechny.

cannabis7777

2012-09-20, 10:40
A propos Poczucia Sprawiedliwości:

Małpa po prostu chciała zjeść winogrono, bo może bardziej lubi. Tu działają żądze, a nie moralność. Gdyby faktycznie tak było druga małpa oddałaby jej swoje winogrono w zamian za ogórka.

coś od siebie:

Nauka zbytnio z góry zakłada co ktoś w ma głowie. Klasyfikacja tak zwana. Jeśli ktoś nie przejmuje się tym co inny o nim myśli, nie musi usprawiedliwiać niczego, dlatego druga osoba sama sobie dopisuje to co ktoś chciał osiągnąć swoim czynem. Rzeczywistość wygląda trochę inaczej, chyba że działacie jak roboty. Dlatego ja mogę w hipermarkecie wziąć dwa sztangle, po czym przypatrzeć się im dokładnie i je odłożyć. W mojej głowie mam, że mam sztangle w domu w sumie, to na ch*j mnie następne. Ale stara baba co to widzi myśli, coś z tymi sztanglami jest nie tak. Głupi przykład ale lepszego na poczekaniu nie wymyśle, wszystkie z życia wyleciały mi z głowy :)

bl...........ed

2012-09-20, 11:01
cannabis7777, A propos Twojego a propos Poczucia Sprawiedliwości - odpowiedź masz w filmie - mniej więcej w 15:47 - szympansy odmawiały winogrona dopóki partner również go nie otrzymał.

Nauka i owszem - zakłada (stawia tezę). Ale później te założenia obala lub podtrzymuje w drodze doświadczeń. Głupia baba ze sklepu w twoim przykładzie (z dupy skądinąd) stawia tezę, ale nic z nią nie robi, a jedyne czego dokonała to nadinterpretacja.

Borek_Koval

2012-09-20, 13:14
Od której minuty robi się ciekawie ??

al...........10

2012-09-20, 14:17
Borek_Koval napisał/a:

Od której minuty robi się ciekawie ??



Jak wychodzisz do szkoły, nie wiem która to będzie minuta.
BTW witamy na Sadisticu

Sayper1

2012-09-20, 22:21
W najśmielszych snach nie przypuszczałem ze zobaczę TEDtalk na sadisticu :D Widac nie same gimbusy..