18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Modele RC Latanie FPV czyli First Person View

Filo1 • 2012-09-08, 02:09
Coś z mojej działki,
Moje hobby to modelarstwo
Na dzisiejszej lekcji chciałbym omówić czym jest FPV (First Person View)
Jak sama nazwa wskazuje, jest to widok pierwszo osobowy, czyli w modelu mamy zainstalowaną kamerkę i nadajnik Video, następnie obraz transportowany jest na ziemię do tak zwanej "Bazy" na której jest odbiornik Video i monitor lub Google Video.
Po co to wszystko?
Za pomocą powyższego rozwiązania możemy latać modelem nie utrzymując z nim kontaktu wzrokowego, a poprzez Google Video lub monitor. Zasięg zależy od mocy nadajnika/odbiornika zarówno Video jak i odbiornika/nadajnika zainstalowanego w modelu
Na ogół wynosi to od 250metrów(przy nodze prawie że) do nawet 10km (Tak na YouTube jest jeden filmik 44km ale to już wyższa klasa sprzętowa, trochę trzeba wpakować sianka, ogólnie od 15km wzwyż to już oznacza że mamy do czynienia z czymś lepszym)
Tutaj jeden z wielu filmików

Do FPV należałoby dokupić OSD (On Screen Display)
Małe urządzonko, któro nakłada informację z czujników na ekran.
Informacje jakie może wyświetlić OSD:
- wysokość
- prędkość
- pozycja GPS
- przebyty dystans
- Stan Baterii
- Kierunek do Bazy
- Odległość do bazy
Dodatkowo Droższe OSD mają funkcje takie jak:
- Return to Home ta funkcja polega na tym, że gdy zostanie zagubiony zasięg albo wyłączy się nadajnik to model sam zawraca do pozycji w której GPS się zalogował czyli do Bazy

Są jeszcze inne systemy takie jak autopilot
za pomocą którego można zrobić z modelu platformę UAV, która wisi w powietrzu, sama ląduje i startuje, lata po punktach, teoretycznie gdyby akumulator pozwolił to za jego pomocą można byłoby wykonać loty do każdego miejsca :P , niestety to już bardzo drogie rzeczy :D
Przykładowy widok z OSD


Zapomniałbym o pokazaniu googli (1500zł wzyż ceny)


Polecam Oglądnąć Pierwszy Filmik z YouHate-a bo są fajne adnotacje, dot Rotora itp
Kod:
/watch?v=5MisoDXYU8Y&feature=fvwrel


Co tu jeszcze dodać
Koszty:
Model ze wszystkim na start można kupić za 100USD
Nadajnik Odbiornik/Video taki przyzwoity 50USD (wymagane)
Kamerka do 20USD (wymagane)
OSD najtańsze 15USD, lecz wyświetla on tylko stan Baterii
Przyzwoite polskie OSD kosztuje 500zł (osd nie wymagane ale wskazane)
Autopilot parę tysięcy USD :P (nie wymagany)

Jeżeli chcecie pooglądać filmiki to polecam profil muni86
Tutaj lot FPV z helikopterem (1000zł wzwyż) wtedy kiedy leci do góry nogami to wykonuje akrobacje, temat na inną lekcje

standartowo polecam z youhate-a bo są adnotacje
Kod:
/watch?v=k7DDxr43TFY&feature=plcp

Jak nie logicznie złożone pytania to sory ;p
Na pytania chętnie odpowiem

PS. Czuje że poleci flame ;p

xiontZ

2012-09-08, 02:21
Zajebisty motyw musi byś. Tak jakbyś sam latał :)

Filo1

2012-09-08, 02:23
chodzi Ci o to że ktoś mógłby się mocno ździwić?
Ludzie różnie reagują, widziałem filmik z typową platformą pod FPV i koleś wleciał na jakiś stadion to mu piłką w niego zaj***li to był quadrocopter (wpisz w google zobaczysz) no i spadłomu się :P

piratv90

2012-09-08, 02:44
ok....hmmmmm....mam taki mały pomysł

ile by kosztowało zakupienie takiego modelu z kamerką która by była dobrej jakości najlepiej z noktowizorem i z zasięgiem do kilometra


a iii aby nie wydawał przy lataniu za dużo dźwięków

Filo1

2012-09-08, 02:51
do kilometra powiadasz,
nie jestem pewnien czy aparatura z zestawu takiego by stykła do kilometra liczymy 100USD
Kamerka do 20USD zwykła
Noktowizor??? nie wiem ile ;P
no i odbiornik nadajnik 50USD
Jakieś niecne zamiary widzę :P

BrunerOvned

2012-09-08, 10:13
Fajna sprawa, tylko na brzozy trzeba uważać, nie takie aparaty latające spadały przez nie...

Ad...........ol

2012-09-08, 10:37
Ja miałem jedynie Lamę V3 za 250pln ale jak ktoś chce sprawdzić czy go to hobby bawi to chyba najlepszy zakup na początek

orzechccc

2012-09-08, 10:40
ja sobie kupilem helikopterek pokojowy syma s107g ale mi sie jeden silniczek spalil(chyba bo napiecie na niego podaje a nie kreci). Panie autorze postu ciezko i drogo to by bylo wymienic? :D bo mimo iz zasieg 5m to zabawa przednia. kiedys nawet mialem zamiar zrobic samolot i w tym celu kupilem 3silniczki modelarskie 22k rpm no ale coz od roku leza i sie kurza....
(a kupilem je na wyprzedazy magazynu po 10zl normalnie po ponad 60 stoja:D)

oldsoul166

2012-09-08, 10:40
powiesz mi czy i/lub co to ma wspólnego z bezzałogowcami używanymi w siłach zbrojnych w tym RP na bliskim wschodzie?

Jason-X

2012-09-08, 10:43
niestety nie jest to takie tanie jak piszecie. ja posiadam quadrocoptera który jeszcze jest w fazie testów i żeby go ulotnić to musiałem wyłożyć ok. 2k pln - koplet z apką na multiwii

za zestaw video trzeba wyłożyć drugie tyle. antena w bazie śledząca model koszt 1,5k. :roll:

Tasak_PL

2012-09-08, 10:47
chrzestny dal mi sie takim czym pobawic ;) piekna sprawa :mrgreen:

KlaszczSzmato

2012-09-08, 10:55
Super zabawka. Szkoda tylko, ze taka droga. Ale "1000zł wzwyż" za podgladanie wszystkich sasiadek w bloku ? Hmmm