18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Modele RC Latanie FPV czyli First Person View

Filo1 • 2012-09-08, 02:09
Coś z mojej działki,
Moje hobby to modelarstwo
Na dzisiejszej lekcji chciałbym omówić czym jest FPV (First Person View)
Jak sama nazwa wskazuje, jest to widok pierwszo osobowy, czyli w modelu mamy zainstalowaną kamerkę i nadajnik Video, następnie obraz transportowany jest na ziemię do tak zwanej "Bazy" na której jest odbiornik Video i monitor lub Google Video.
Po co to wszystko?
Za pomocą powyższego rozwiązania możemy latać modelem nie utrzymując z nim kontaktu wzrokowego, a poprzez Google Video lub monitor. Zasięg zależy od mocy nadajnika/odbiornika zarówno Video jak i odbiornika/nadajnika zainstalowanego w modelu
Na ogół wynosi to od 250metrów(przy nodze prawie że) do nawet 10km (Tak na YouTube jest jeden filmik 44km ale to już wyższa klasa sprzętowa, trochę trzeba wpakować sianka, ogólnie od 15km wzwyż to już oznacza że mamy do czynienia z czymś lepszym)
Tutaj jeden z wielu filmików

Do FPV należałoby dokupić OSD (On Screen Display)
Małe urządzonko, któro nakłada informację z czujników na ekran.
Informacje jakie może wyświetlić OSD:
- wysokość
- prędkość
- pozycja GPS
- przebyty dystans
- Stan Baterii
- Kierunek do Bazy
- Odległość do bazy
Dodatkowo Droższe OSD mają funkcje takie jak:
- Return to Home ta funkcja polega na tym, że gdy zostanie zagubiony zasięg albo wyłączy się nadajnik to model sam zawraca do pozycji w której GPS się zalogował czyli do Bazy

Są jeszcze inne systemy takie jak autopilot
za pomocą którego można zrobić z modelu platformę UAV, która wisi w powietrzu, sama ląduje i startuje, lata po punktach, teoretycznie gdyby akumulator pozwolił to za jego pomocą można byłoby wykonać loty do każdego miejsca :P , niestety to już bardzo drogie rzeczy :D
Przykładowy widok z OSD


Zapomniałbym o pokazaniu googli (1500zł wzyż ceny)


Polecam Oglądnąć Pierwszy Filmik z YouHate-a bo są fajne adnotacje, dot Rotora itp
Kod:
/watch?v=5MisoDXYU8Y&feature=fvwrel


Co tu jeszcze dodać
Koszty:
Model ze wszystkim na start można kupić za 100USD
Nadajnik Odbiornik/Video taki przyzwoity 50USD (wymagane)
Kamerka do 20USD (wymagane)
OSD najtańsze 15USD, lecz wyświetla on tylko stan Baterii
Przyzwoite polskie OSD kosztuje 500zł (osd nie wymagane ale wskazane)
Autopilot parę tysięcy USD :P (nie wymagany)

Jeżeli chcecie pooglądać filmiki to polecam profil muni86
Tutaj lot FPV z helikopterem (1000zł wzwyż) wtedy kiedy leci do góry nogami to wykonuje akrobacje, temat na inną lekcje

standartowo polecam z youhate-a bo są adnotacje
Kod:
/watch?v=k7DDxr43TFY&feature=plcp

Jak nie logicznie złożone pytania to sory ;p
Na pytania chętnie odpowiem

PS. Czuje że poleci flame ;p

Lewandziu

2012-09-08, 10:59
Zajebisty temat :D Piwko i ulubione ;)

PikU*

2012-09-08, 11:02
Oj, po piwko do najbliższego sklepu takim helikopterkiem podleciec. I tylko uchwyt zeby zlapac browca. :D


Coliber

2012-09-08, 11:04
Dobra muzyka, nie wiesz kto jest wykonawcą?

sergio909

2012-09-08, 11:30
tez interesowałem sie modelarstwem i skonczylo sie na klejeniu plastikowych samolotów z WWII :)

Ile kosztują takie lepsze zabawki, do 30 km? :)
bo chyba się skusze

Su...........cz

2012-09-08, 11:35
1000zł wzwyż to za sam helikopter, FPV to kolejne koszty. Też trochę latam na zmodyfikowanych motoszybowcach Pioniera. Świetna sprawa na relaks.

pisage

2012-09-08, 11:38
@sergio909
niechcący poruszyłeś (pośrednio) jeden nieciekawy motyw. Ze sterowaniem z dużej odległości nie ma problemu. Jest to częstotliwość zarezerwowana dla zastosowań prywatnych (2,4 GHz). Gorzej z przesyłaniem sygnału wideo. Jeśli masz nadajnik dużej mocy to podchodzisz pod ustawę o radiofonii i telewizji. Znaczy to, że możesz dostać grzywnę za nadawanie sygnału telewizyjnego bez koncesji.

@KlaszczSzmato
do podglądania sąsiadek wystarczy najprostszy quadrocopter (500 zł) + aparatura Turnigy 9x (300 zł) i kamera (100 zł). Nie ma to przesyłu obrazu na bieżąco, ale jak nagrasz na kartę pamięci to możesz później wiele razy walić konia przy filmiku.

Su...........cz

2012-09-08, 11:47
@sergio909
Może w 7 tys. się zamkniesz. Choć znajomy na zmodyfikowanej Becie (300zł kadłub) latał na 20km. Cały sprzęt kosztował go ~10tys zł. Teraz wyobraź sobie, że wysyłasz tyle kasy na taką odległość. Fakt jest tam lokalizacja gps, ale jak spadniesz na ogród jakiegoś ku*asa lub w jakimś niefortunnym miejscu, to tyle widziałeś model :P

@pisage
Heh z tą koncesją dobre, nie wiedziałem o tym :P

nanab

2012-09-08, 12:43
Filo1 napisał/a:


Na ogół wynosi to od 250metrów(przy nodze prawie że) do nawet 10km (Tak na YouTube jest jeden filmik 44km ale to już wyższa klasa sprzętowa, trochę trzeba wpakować sianka, ogólnie od 15km wzwyż to już oznacza że mamy do czynienia z czymś lepszym)


Tak 15km, to chyba przez satelitę obraz przesyła...


A te 40km to chyba z 5 wymianami bateryjek w powietrzu

Filo1

2012-09-08, 12:52
Muzyka: Vanessa Mae Storm -1szy film
ale nie trzeba helikopterem, można samolotem, który jakby nie patrzeć taniej by wyszedł
tutaj przykładowy zestaw RTF http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=16542 107USD
myślę że z tym nadajnikiem co jest w zestawie da się dolecieć do jednego kilometra
potem kamerka: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=11977 17USD
następnie nadajnik/odbiornik: http://www.dinodirect.com/Wireless-Transmitter-Receiver-1-2GHz-JBA-800.html?cur=USD 55USD
no i monitorek jakiś 7" wzwyż i można latać
Koszt= 179USD więc nie tak dużo

@oldsoul166
chyba nie ma, ewentualnie podglądanie :p
@Admor85
Tak quadro to już droższa zabawka
@nanab
44km ;p,
15 latają, wystarczy antena kierunkowa i mocniejszy nadajnik, i oczywiście dobra apratura
@Super r*chacz Już jak tyle wpakowało się kasy to i na OSD z RtH wypadałoby dozbierać, chyba że mówimy o awarii ;p
@Ozywiście może być problem z legalnym przesyłem obrazu, ale chyba nikt Ci nie podjecie i zawinie, ty byś miał większe zakłócenia prędzej.
Dlatego nie kupuje się u nas nadajników 900mHz (bo częstotliwość jest zarezerwowana dla sieci komórkowych)
z kolei 1.2GHz już zakłóceń nie będzie, ale z tego co się orientuje to chyba też jest na coś zarezerwowana, jest i 2,4GHz ale wtedy aparatura się może gryźć z video i mogą być zakłócenia,)

ro...........k5

2012-09-08, 13:01
@Adirnaol tez sobie zakupilem lame v3 za 500 zł odrazu z tuningiem. polatalem tydzien wyszedlem na dwor-lekko dmuchlo i po zabawie cała ośka zniszczona naprawa okolo 200-300 zł więc zbyt kosztowne hobby jak dla mnie ;)

Filo1

2012-09-08, 13:14
Lama się nie nadajne na zewnątrz, też miałem i się o tym przkeonałem
Mam za to T-Rexa 450 i to już inna sprawa :P
@generaleiroxD
Samolotami nie steruje się ciężko, lecz 6 kanałowym jednowirnikowym Heli już tak, nie to co 3 kanałową symą lub 4 kanałową lamą która wisia sama praktycznie
A Quadro nie wiem bo nie latałem, podejrzewam że łatwo, bo jest stabilizowany tylko można się pogubić gdzie przód i tył
@arkadiuss92
to jest k***a słońce przecież, a kropka żeby nie raziło i żeby było cokolwiek widać
@Novotko
To co podałeś to sam nadajnik/odbiornik i kompletnie w PL się nie opłaca kupować, 800mw (ważne żeby było markowe 800 ok.50 USD) już możesz na 1,5 km polecieć, a gdy dokupisz antenę to nawet dalej
Jeszcze jeden fajny filmik

Kod:
/watch?v=6pxjSBQgceo&feature=fvwrel

merh

2012-09-08, 14:08
"polecam oglądnąć".. co to k***a znaczy oglądnąć? zaraz sie bedzie taki słownikiem i małopolska zasłaniał. analfabeci..

kajas2

2012-09-08, 14:19
że to się nie niszczy przy takich ląowaniach :P

Filo1

2012-09-08, 14:26
merh napisał/a:

"polecam oglądnąć".. co to k***a znaczy oglądnąć? zaraz sie bedzie taki słownikiem i małopolska zasłaniał. analfabeci..


chyba ą ci uciekło na końcu
forma poprawna, więc o ch*j Ci chodzi, się nie miałeś do czego przyczepić
Może czas własny temacik założyć a nie krytykować

sergio909

2012-09-08, 15:37
wydaje mi się, że na helikopter 5-10 km powinno spokojnie wystarczyc ;p fajnie sobie z góry poobserwować ;p

W sumie patrzę też pod kontem ASG, robiło by za UAV ^^