18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Mgławice

białywęgorz • 2013-05-14, 22:52
Od ponad roku interesuje się (i zajmuję amatorsko) astrofotografią. Chciałbym wam przedstawić kilka najładniejszych mgławic (bo zazwyczaj to jest głównym punktem fotografów). Mgławice to obłoki gazu i pyłu międzygwiazdowego, często odpowiednia struktura i zawartość gazów i pyłów powoduje, że nagrzewanie jej przez pobliskie gwiazdy powoduje emitowanie pięknych, różnokolorowych kształtów.

Mgławica Carina, odległa o ok. 7500 lat świetlnych i wielka na ok. 260 lat świetlnych. Jedna z najładniejszych mgławic.



Mgławica Koński Łeb odległa o ok. 1500 lat świetlnych.



Mgławica Motyl odległa o 2500-5000 lat świetlnych.



Mgławica Ślimak oddalona o ok. 700 lat świetlnych i rozciągająca się na 2,5 roku świetlnego



Wielka Mgławica w Orionie oddalona od Ziemi o ok. 1300 lat świetlnych i mająca średnicę ok. 30 lat świetlnych, jako jedyna widoczna w 100% nieuzbrojonym (gołym) okiem.


Jeżeli chcecie więcej to wstawię kolejne zdjęcia, ponad to zapraszam na Facebook'a , gdzie na bieżąco pojawiają się nowe zdjęcia.

Pozdrawiam :)

Ezoteryk

2013-05-14, 22:56
Byłem tam nuda zimno i śmierdzi kupą

~LeweOkoSaurona

2013-05-14, 23:04
Zajebista sprawa... pamiętam, jak swojego czasu próbowałem fotografować Księżyc, nakombinowałem się z podłączeniem aparatu pod teleskop a i tak ch*j z tego wyszedł ;-)

Un_Nem

2013-05-14, 23:05
polecam galaktyke sombrero - bardzo sliczna.
+
czytalem gdzies ze mglawice dla oka sa po prostu czarno-biale
rozne teleskopy robia im kilka-kilkanascie zdjec z roznymi filtrami po czym nakladaja to na siebie i dzieki temu widzimy ladnie pokolorowane chmurki.

~LeweOkoSaurona

2013-05-14, 23:08
@up
Mgławice przez zwyczajny teleskop wyglądają jak byle jaka mgiełka, nic ciekawego o ile uda się ją w ogóle znaleźć.

androgenius

2013-05-14, 23:20
@ezoteryk

A jak jesteś na miejscu to już całkiem ch*jnia, bo wyglądają ładnie tylko z daleka. Jak się jest na miejscu to przez wielkie rozrzedzenie gazów nic nie widać, może poza bardziej oddalonymi fragmentami, gdzie to gazy "optycznie" się na siebie "nakładają" i można zobaczyć kolorki.

Poza tym, większość fotek mgławic to fotki w widmach gazów, więc nie oddają tego co widziałoby fizyczne oko, zdolne do odbioru jedynie (baaardzo ) niewielkiej części widma elektromagnetycznego.

Ale ch*j, może faktycznie jest tam nudno, zimno ( to na bank ) i śmierdzi kupą ( zależy z jakich gazów zbudowana jest dana mgławica :D )

bo...........ę

2013-05-14, 23:39
Cytat:

jedyna widoczna w 100% nieuzbrojonym (gołym) okiem.



Dobrze żeś napisał, bo już się wybierałem po jakiegoś glocka.

I2ufu5

2013-05-14, 23:41
piweczko, bo uwielbiam kosmos i te tematy :)

Pan_Generał

2013-05-15, 00:13
Piwo :)

Szkoda że zainteresowałem się tym tematem tak późno, może by moja kariera sie inaczej potoczyła.

skinskin

2013-05-15, 00:19
eh, za duzo harda i ogolnie dziwnych rzeczy w tym necie chyba widze. myslalam, ze na pierwszym obrazku jest przedstawione zaawansowane stadium rozkladu jakiegos truchła.

RapujacyToster

2013-05-15, 00:22
skinskin napisał/a:

eh, za duzo harda i ogolnie dziwnych rzeczy w tym necie chyba widze. myslalam, ze na pierwszym obrazku jest przedstawione zaawansowane stadium rozkladu jakiegos truchła.



To nie przez harda, masz po prostu naj***ne :D

pecik2006

2013-05-15, 00:27
Wszystko fajnie, ale te odległości....

ValvePlsFix

2013-05-15, 00:30
@androgenius chciales zabłysnąć używając słowa "elektromagnetycznego" zamiast "światła"?