18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

łuk elektryczny

Mi...........an • 2012-01-27, 08:59
Taki malutki łuk elektryczny.


Meritum w 0:25

Jab7kO

2012-01-27, 13:32
no i portal się zamknał :D

Snorek

2012-01-27, 13:44
Ciekawy przykład przebicia izolatora... Ciekawe czemu na polibudzie tego nam tak nie pokazują... echh
A to wszystko dlatego że ciągniecie prąd na lewo ;P

D4ron

2012-01-27, 14:44
Dzimi napisał/a:

jeden z nieliczny dźwięków, który przeraża mnie masakrycznie, nie lubię tej częstotliwości jak się to gdzieś słyszy na żywo, aż mnie dreszcze wtedy przechodzą ...



Nie dreszcze tylko sraczka przychodzi... ten dźwięk to nic innego jak brązowa nuta ;P wprawia w wibracje twoje jelita i zwieracze powodując natychmiastowe wypróżnienie.... :kloc:

arti4-92

2012-01-27, 15:04
Xenomorph08 napisał/a:


Dzimi napisał/a:



jeden z nieliczny dźwięków, który przeraża mnie masakrycznie, nie lubię tej częstotliwości jak się to gdzieś słyszy na żywo, aż mnie dreszcze wtedy przechodzą ...


Bad-Motherfucker napisał/a:



Masz zajebistą rację! To "buczenie" (czy jak to nazwać) jest cholernie złowrogie :shock:



To infradżwięki. Polecam temat do poczytania. Ciekawe rzeczy się dzieją.



Infradźwięki to dźwięki niesłyszalne dla ludziego ucha, to jest zwykłe 50hz(normalnie człowiek przestaje słyszeć poniżej 14?), a skąd się bierze buczenie? Przewody w których płynie różny prąd, oddziałują na siebie, w tych przewodach płynie prąd naprzemienny o f=50hz, przez co przewody raz odpychają się, a raz przyciągająs 50razy na ekundę. Buczenie, mimo tego że wiem czym jest, skąd sie bierze i że nie ma w tym nic strasznego, nie zmienia tego, ze wywołuje u mnie ciarki.

Snorek napisał/a:

Ciekawy przykład przebicia izolatora... Ciekawe czemu na polibudzie tego nam tak nie pokazują... echh
A to wszystko dlatego że ciągniecie prąd na lewo ;P



To nie jest uszkodzona izolacja, tylko przy przełączaniu, łuk nie odpuścił.

podpis pod oryginałem: "This is a 34 kv switch that did not operate correctly. It arced across the switch then burned till it went to ground and cleared it self." 35kV to żadne napięcie.

marcinsud

2012-01-27, 16:02

Tu macie 50 Hz

arti4-92 napisał/a:

Przewody w których płynie różny prąd, oddziałują na siebie, w tych przewodach płynie prąd naprzemienny o f=50hz, przez co przewody raz odpychają się, a raz przyciągająs 50razy na ekundę.



W których płynie ten sam (zwrócony w tym samym kierunku) też na siebie oddziałują - przyciągają się. Zmienność sama w sobie nie ma tu nic do rzeczy. Przyciągać i odpychać się będą jeśli przewody obok siebie mają różną fazę.

Dla przykładu daję obrazek z 2 fazami przesuniętymi o 120 stopni

Na zielono zaznaczony jest czas w którym się przyciągają, na czerwono w którym się odpychają. Jak widać dla prądu 50 Hz częstotliwość przyciągania i odpychania wynosi 100 Hz. Jak dodamy do tego jeszcze trzecią fazę robi się ciekawiej, bo jedna para będzie się przyciągać inna odpychać w tym samym czasie, zależnie od tego które 2 przewody będziemy rozpatrywać w danej chwili.

Powell

2012-01-27, 17:14
Ci co się boją za dużo w HL napie**alali chyba :P


Bad-Motherfucker

2012-01-27, 17:23
Niеbieski napisał/a:



Ano, ino bardziej niż pralka.



No k***a raczej, powiem więcej, że nawet bardziej złowrogie niż dźwięk wibratora odbytniczego mojej sąsiadki :oops:

.:...........:.

2012-01-27, 17:26
Bad-Motherfucker napisał/a:

bardziej złowrogie niż dźwięk wibratora odbytniczego mojej sąsiadki :oops:



Taa, jasne jasne, sąsiadki. :lol:

Bad-Motherfucker

2012-01-27, 17:27
arti4-92 napisał/a:

Infradźwięki to dźwięki niesłyszalne dla ludziego ucha, to jest zwykłe 50hz(normalnie człowiek przestaje słyszeć poniżej 14?), a skąd się bierze buczenie? Przewody w których płynie różny prąd, oddziałują na siebie, w tych przewodach płynie prąd naprzemienny o f=50hz, przez co przewody raz odpychają się, a raz przyciągająs 50razy na ekundę. Buczenie, mimo tego że wiem czym jest, skąd sie bierze i że nie ma w tym nic strasznego, nie zmienia tego, ze wywołuje u mnie ciarki.



Dzięki stary za wyjaśnienie, bo właśnie zastanawiałem się skąd się bierze owe "buczenie" ale byłem na tyle pie**olonym leniem, że nawet nie chciało mi się przer*chać wuja google :facepalm:

interferometr

2012-01-27, 18:45
Zapomnieliście o jednym – napięciu powrotnym.
Podczas otwierania łącznika zapala się łuk elektryczny – to normalne.
Ale to nie koniec. Łuk elektryczny ma charakter rezystancyjny i prąd płynący przez niego jest w fazie z napięciem zasilającym. Ponieważ jest to prąd przemienny, w pewnym momencie łuk elektryczny gaśnie – jest to moment, gdy napięcie zasilania ma wartość maksymalną (dla 35kV to 50,4kV).
Wtedy na zaciskach łącznika wytwarza się przebieg napięcia przeciwdziałający napięciu zasilania.
Jest to przebieg napięcia powrotnego o bardzo dużej amplitudzie i częstotliwości.
To on spowodował wzrost łuku elektrycznego.
Na czas ok. 1/4 okresu (5ms) łuk gaśnie, jednak zapala się ponownie, gdyż w powietrzu powstał ”kanał zjonizowanego powietrza” ułatwiający ponowne zapalenie łuku. Moment zgaśnięcia łuku jest niezauważalny dla oka człowieka, tym bardziej na filmie, gdzie następna klatka filmu jest zapisywana po czasie większym, niż czas wygaszenia łuku.

Mi...........an

2012-01-27, 18:49
Fajnie. Twórczy temat założyłem. Chciałem pokazać łuk a okazało się, że nie ja jeden tu na politechnice podłogi deptałem ;-)

Nerd

2012-01-27, 18:58
Z serii takie tam na słupie...

Dziamian

2012-01-27, 19:15
Cytat:

Infradźwięki to dźwięki niesłyszalne dla ludziego ucha, to jest zwykłe 50hz(normalnie człowiek przestaje słyszeć poniżej 14?), a skąd się bierze buczenie? Przewody w których płynie różny prąd, oddziałują na siebie, w tych przewodach płynie prąd naprzemienny o f=50hz, przez co przewody raz odpychają się, a raz przyciągająs 50razy na ekundę. Buczenie, mimo tego że wiem czym jest, skąd sie bierze i że nie ma w tym nic strasznego, nie zmienia tego, ze wywołuje u mnie ciarki.



Dla mnie od zawsze ten dźwięk się źle kojarzył i tyle, obawiam się go i stojąc gdzieś w mieście zdarzało się takie buczenie, od razu to wychwytuję, nie lubię tego, bo w kwestiach prądu jestem ostrożny i nie biorę się za to czego nie umiem a do tego nawet jak bym umiał to i tak bym się nie wziął :)

Mił

2012-01-27, 19:16
I powinien się Terminator pojawić.

Dziamian

2012-01-27, 19:21
marcinsud napisał/a:

Tu macie 50 Hz

Czy słuchanie w głośnikach czy tym podobne mnie nie przeraża to jest całkowicie inaczej odczuwalne jak to jest gdzieś niedaleko Ciebie :)